Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 24 of 24

Thread: Pierderi din diferente de curs valutar la achizitia codurilor de PSN

  1. #21 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Totul se trage de la ING, si eu sunt patit cu conversia lor minunata.

    ING nu este o banca romaneasca, asa ca orice tranzactie o va face in euro. Eu am patit ca PayPal sa imi faca conversia automat la lei, sa imi ceara lei din tranzactie iar ING sa faca frumos conversia acelor lei, la cursul lor euro, pe care apoi sa-i converteasca la loc in lei si sa imi ia aceasta suma finala (mai mare, evident) din cont. Explicatia mi-a fost data de o tanti de la ghiseu cand am fost cu extrasul ca sa cer informatii.

    Asadar le-am spus frumos la revedere si m-am mutat la loc pe BCR pentru tranzactiile online.
    Asta vroiam sa zic si eu, dar mi-a fost teama sa nu gresesc. Cu BCR la care am cardul nu am avut niciodata probleme. In schimb cu ING-ul la care avem conturile firmei numai belele cu clientii referitor la diferentele de curs valutar.

  2. #22 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    Baieti , eu care am activat in sectorul bancar va spun ca nu are nici o banca cum sa faca diferit .

    Platile in Romania sunt in RON , deci ma apuca nervii cand platesc cu cardul meu de euro ceva de 100 de euro si vad ca imi iau 105 - 110 .

    Oricare banca din Ro , imi ia din cardul de euro , euro , ii schimba in ron , si dupa iar in euro din ron . si asa se pierd multi euro , plus taxele pt PayPal ...

    Eu nu inghit deloc ING e un ghiseu - nu are personalitate juridica romaneasca - o franciza practic , cu BCR chiar am avut tangente , dar repet , nu ai voie sa cumperi in euro in romania , totul se face in RON .

    Nu vom mai avea comisioane de schimb de genul asta decat in 2020 cand vom trece la euro .. pana atunci chiar si cu card de euro .. platesti mai mult tot in euro .

    De exemplu eu cand iau de pe EBAY UK cu cardul meu de euro .. Euro ii converteste in RON la cursul mic .. si dupa RON in LIRE la cursul mare .. si plus taxa Paypal .. iese .. aiurea de mult .

  3. #23 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    folosind un card in lei va avea loc o singura transformare a valutei daca ceea ce cumperi este in euro, lire sau usd. exact cum am spus si mai sus. eu folosind cardurile BT si Raiffeisen prin paypal n-am suferit niciodata doua conversii valutare indiferent in ce moneda am achizitionat.

    am patit asta doar la ING, unde am folosit un card in lei, si am platit un produs cu pretul afisat pe paypal in lei, dar ING mi-a transformat leii in euro si apoi iar in lei.

    NU am patit asa ceva pana acum cu cardurile BT sau Raiffeisen.

    problema pe care o descrii tu se pare ca areloc la cardurile in Euro emise in Romania. s-ar putea sa nu fie strict legata de ING, nu te contrazic aici, dar nu se aplica la orice fel de card din Romania si al orice fel de tranzactie prin paypal.

  4. #24 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Buna seara tuturor,

    Tocmai ce am revenit dupa cateva zile de relaz si am gasit acest thread deschis de Gandomyr ,

    Incep prin a multumii ca ai cumparat de la mine, problema cu schimbul valutar este datorita inregistrarii in UK - PayPal - GBP, alegand metoda de plata in RON, paypal de buna voie si nesilit de nimeni face convertia in gbp dupa care face iar conversia la banca ta .... de aceea se schimba pretul si se comisioneaza valutar de 2 ori la cursurile lor, pretul in ron de pe site este la un curs updatat de catre hostul meu dar fara nici o legatura cu paypal, ma gandesc sa il scot de tot dar chiar nu o sa am ce face cu schimbul valutar, ce poti face este sa cumperi de la mine in GBP ca sa iti ia paypal GBP si sa converteasca o singura data cuING

    Am incercat si cu sisteme de plata din romania dar nu ma baga in seama daca nu sunt inregistrat in romania, am incercat si cu plata prin mobil , aici comisionarea este de cel mai prost nivel vazut la orice alt sistem de plata

    Sincer chiar as prefera sa fie mai ok si banii sa nu se duca pe comisioane dar din pacate sistemul este de asa natura incat nu ma lasa , Sper sa prin oferta mai bune si sa scad pretul mult mai mult sau daca vrei iti las un cont bancar si depui direct suma aceea de 182 iar codurile ti le dau pe mail fara probleme,

    Salutari tuturor

    Robert

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Lista codurilor de eroare PS3 By paulone in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 89 Last Post: 09-08-2011, 14:44
  2. Concurs gaseste diferente By Payutzu in forum Offtopic
    Replies: 48 Last Post: 01-04-2010, 22:56
  3. Q2 2009: Pierderi pentru Sony By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 31-10-2009, 13:56
  4. Curs rapid de limba germana... By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 09-08-2009, 22:40
  5. Replies: 1 Last Post: 06-03-2009, 22:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts