Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 69 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 ... LastLast
Results 1,201 to 1,220 of 1367

Thread: The Last of Us: Part II / Remastered

  1. #1201 SP
    Member codpin's Avatar
    Dupa 6 luni de trait sub o piatra sa nu imi iau vreun spoiler am reusit si eu sa joc si sa termin jocul asta. Wow! A fost un roller-coaster emotional! E un joc care apare o data la 7 ani. Poate sunt subiectiv fiindca imi plac jocurile gritty, dark, care nu au un final fericit si nu se tem sa se joace cu emotiile tale.

    Necitind nimic despre joc chiar am fost surprins de toate evenimentele intamplate si la unele faze mi-am zis mie "ok, asta o sa faca tot internetul sa o ia razna" fapt care constat ulterior ca s-a si intamplat.

    Am citit comentariile de pe aici si sunt dezamagit sa vad cati oameni nu pot trece peste anumite preconceptii si sunt prea incrancenati sa se bucure de o experienta absolut fenomenala. Atatea discutii cu gay/lesbi/trans wtf? Chiar atat de mult va deranjeaza o chestie care ocupa nici macar 1% din timpul total de joc?

    In fine... Pentru mine a fost fix ce ma asteptam de la ND sa livreze cu partea asta a doua. Nu imi doream neaparat o continuare la prima parte, se terminase perfect din pmdv dar ma bucur ca am jucat si continuarea.

    Povestea - Nu contest ca se putea si mai bine, dar decat sa ma blochez in detalii prefer sa ma bucur de ea asa cum au decis cei de la ND sa se desfasoare. Au reusit sa ma faca sa empatizez cu ambele personaje, desi in prima parte a jocului as fi zis ca e imposibil. Good job ND!

    Gameplay - nu mi se pare invechit asa cum au acuzat altii. Au mers pe reteta primului joc si au mai finisat/adaugat unde era cazul. Foarte fluid combatul si animatiile prin care interactionezi cu mediul. Impresionant. Ca si minus as aminti doar faptul ca pentru un joc gandit sa fie jucat mai mult pe stealth, sa pui o singura animatie de stealth kill mi se pare nasol. Dupa cateva ore te plictisesti sa revezi a suta oara aceeasi chestie. Macar daca erau doua si alternau era mai ok.

    Sunet si grafica - ce au reusit ND sa scoata pe PS4 e absolut incredibil. Desi l-am jucat pe PS5 efectiv ma opream si ma uitam la unele peisaje si ma minunam ca jocul asta poate rula si pe PS4. Amazing!

    Per total, jocul asta o sa ma bantuie mult timp, fix cum a facut-o si primul.

    Dupa atatea laude, as mai nota cateva minusuri:

    - a doua jumatate a jocului ar fi putut fi integrata un pic mai bine ca si gameplay. Initial a fost frustrant din motive evidente dar dupa si-a revenit repede si a fost super.

    - unele parti mi s-au parut lungite prea mult iar altele grabite. Nimic grav doar ca au afectat un pic flow-ul povestii

    Altceva nu am. Atat de bun a fost pentru mine!

    E greu sa trec la alt joc acum, o sa incep Ghost of Tsushima sa vad care e treaba si cu el, dar mai am nevoie de putin timp sa procesez tot ce s-a intamplat.

  2. #1202 SP
    Member adin33's Avatar
    Sa fie oare următorul joc de la Naughty Dog?
    https://www.psu.com/news/naughty-dog...DE0Fx62H2YQhqA

  3. #1203 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by adin33 View Post
    Sa fie oare următorul joc de la Naughty Dog?
    https://www.psu.com/news/naughty-dog...DE0Fx62H2YQhqA
    Dupa artwork, nu m-ar mira sa vedem un nou entry in seria uncharted. Circula un zvon de ceva vreme incoace.

  4. #1204 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce stiu, nu se vor mai ocupa ND de Uncharted. Este IP-ul Sony si se va ocupa alt studio al Sony de el. E posibil sa ma insel, dar parca asa tin minte ca vazusem ceva acum cateva luni bune.

  5. #1205 SP
    Member codpin's Avatar
    Tot ND dar cu alt studio. Au deschis ceva studio nou parca in San Diego si au dus foarte multi oameni acolo. Se pare ca vor lucra in paralel la doua proiecte: TLoU Factions 2 (eventual si un patch/remaster pt ps5 si poate si un dlc) si un alt IP nou.

  6. #1206 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    The Last of Us Franchise Sets a New Record With More Than 500 GOTY Awards

    https://twistedvoxel.com/the-last-of...0-goty-awards/

  7. #1207 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    In sfarsit mi-am gasit si eu timp sa-l joc.
    Mi-a placut atat de mult incat e primul joc la care am luat Platinum trophy. A fost si usor de obtinut, ce-i drept. Poate ca daca avea trofee de genul "omoara 30 de inamici doar cu Molotov in timp ce sunt in aer" nu m-as fi obosit.


    L-am jucat pe Moderate, predominant stealth, si am incercat explorez fiecare colt din harta si sa ma holbez la grafica pe tot parcursul jocului, astfel ca mi-a luat peste 50 ore sa-l termin.

    Grafica, animatiile, iluminarea, environment-ul, sunetul!, AI-ul, sunt la cel mai inalt standard posibil.
    TLOUII e in capul listei, apoi orice s-a facut in materie de gaming, e sub el, cu cateva mentiuni care reusesc sa se apropie.
    L-am jucat pe PS4 Pro, cu HDR, pe un display de 75". Temporal AA e perfect, de la distanta normala arata ca un joc 4K native.

    Sunt atatea subtilitati si detalii (unele pe care poate nici nu le observi) care te lasa gura-casca.
    Jocul asta face pipi cu bolta pe Cyberpunk si orice alt joc cu pretentii de next-gen, raytracing, rt global illumination etc, si asta pe hardware lansat in 2013. Asta demonstreaza cat bs ne vand "marii developeri" si vendori de placi video de 5-9000 lei.

    Degeaba ai horspower si bani, daca nu te duce capul sa optimizezi si sa storci orice putere din HW-ul disponibil. Degeaba esti studio AAA daca angajatii tai scot mizerii neoptimizate, animatorii sunt niste putori, level design-ul e reciclat samd.
    Sigur, e mult mai usor sa faci un joc de cacao si sa lasi toata lipsa de optimizare in carca hardware-ului de mii si zeci de mii de lei, prostii cumpara oricum, si toata lumea e fericita.


    Gameplay-ul jocului, desi multi il considera repetitiv, mie mi se pare extrem de bun. E simplist dar e o simplitate perfecta, cu mecanici bine definite. E foarte important sa-l jucati macar pe "Moderate", pentru ca toata explorarea are sens. Cand stii ca ai 3 gloante si dupa ce explorezi o ora, mai gasesti doar unul, senzatia de survival e mult amplificata si te face sa-ti pese cand si unde folosesti glontul ala, esti extrem de atent sa nu ratezi niciun foc.
    Dificultatea sporita te face atent la locul in care te afli, la miscarile AI-ului, la directia in care mergi, tactica folosita etc.
    Level design-ul e atat de bun, incat puteau sa-l faca walking simulator si tot mi-ar fi placut.


    As adauga 2 minusuri:
    - lipsa unei sectiuni de driving, dupa ce am avut 4x4-ul din Uncharted.., nu ma asteptam sa lipseasca aici
    - as fi vrut macar 2 hub-uri de explorat

    Firul narativ e poate calcaiul lui Ahile aici, si inteleg de ce a divizat opiniile atat de mult.
    Eu personal l-am acceptat asa cum e, e creatia scriitorilor (Neil Druckmann, Halley Gross) si trebuie respectata viziunea lor.

    E love it or hate it, la fel cum poate iti place sau nu o carte de succes.
    Consider ca se puteau lua alte decizii, dar asta nu ma determina sa arunc cu hate in toata munca depusa.

    Ce m-a deranjat pe mine:


    Overall, TLOUII a spart barierele unui joc, e mult mai mult de atat, iar story-ul, cu partile lui bune si rele, e diferit fata de tot ce am vazut in jocuri pana acum. E brutal, dark, evisceral, abordeaza teme nemaintalnite in jocuri. Fix pentru curajul asta nebun de a face asa ceva, eu nu am sa-i depunctez story-ul. Nu ar fi fost un joc extraordinar daca nu crea atata controversa. Nu ai 151000 user scores pe Metacritic degeaba...

  8. #1208 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Bun review Cosmin1088. Imi place foarte mult cum ai descris ce au facut cu personajul Ellie. Exact asta am simtit si eu cand jucam cu ea: ca e un criminal in serie care are doar un pretext in a se razbuna pe un singur om. Si au dus la extrem chestia asta. Nu a mai contat nimic pt ea si nimeni, doar sa ucida. A lasat-o pe fata aia pe care pretindea ca o iubeste pt a ucidemai departe, asta dupa ce a scapat cum a scapat si ea si fata...Asta e si cauza pt care eu am vandut jocul dupa ce l-am jucat. Nu simt deloc dorinta sa il rejoc. In Bloodboorne care l-am platinat eu, asta era scopul jocului: sa omori in dreapta si stanga, dar monstrii. Aici, intr-un joc cu poveste nu am mai simtit dorinta de a juca cu un personaj dezaxat care ucide oameni ca scop in sine. Imi era sila deja din primul gameplay de chestia asta. Nu are absolut nici o treaba cu cine e gay sau nu in joc. Dar ca om normal nu pot rezona cu o dezaxata care ucide in dreapta si in stanga, intr-un joc care are scenariu de film. Pacat pt grafica aia si restul aspectelor tehnice descrise de tine. Nu as rejuca un joc impecabil tehnic in care eroul e un pedofil. Asa nici aici ,unde eroul e un criminal in serie.

  9. #1209 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Secventele de driving sunt si aici. Dar pe cal
    Cred ca e greu sa gasesti masini care mai merg dupa atatia ani.
    Actiunea se petrece prin 2033ish, dupa ce pandemia incepuse in 2013 deci toti si-au abandonat masinile de 20 de ani.

  10. #1210 SP
    Member codpin's Avatar
    @MRC Ellie se schimba inca de la finalul primei parti, iar in partea a doua vezi clar ca sufera de PTSD, lucru care o si impinge spre autodistrugere. Imagineaza-ti ca esti intr-o lume post-apocaliptica si cineva iti omoara singura persoana pe care o poti considera familie... Tu cum ai reactiona, cand nu mai sunt legi care sa te traga la raspundere? Think about it.

    Ce face aproape de final, cand reia iarasi acelasi quest for vengeance mi s-a parut si mie un pic prea mult dar iarasi... Se poate scuza dupa tot ce i s-a intamplat.

    @razvanrazy ba chiar sunt destule masini care inca merg, chiar mergi cu cel putin 2 desi nu le conduci tu... Dar legat de ce zice cosmin, eu nu am simtit nevoia unei secvente de driving in jocul asta.

  11. #1211 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, dar nu sunt asa "pe toate drumurile" cum se intampla in Uncharted spre exemplu, unde este o lume normala si ei inchiriaza fara probleme un 4x4.

  12. #1212 SP
    Member codpin's Avatar
    Ah da, asta e corect. De aia nici nu am simtit nevoia sa conduc in joc. Nici alea care exista in lumea tlou2 nu inteleg de unde au combustibil dupa 20 de ani, de aia le consider un pic immersion breaking.

    Cel mai veridic mi s-a parut cum s-au adaptat Scars.

  13. #1213 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Ba din contra, eu zic ca ar trebui sa poti gasi vehicule destul de usor, mai ales jucand cu Abby.

    WLF au o gramada de masini militare, cu un consum nesimtit, plus mecanici care au grija de ele. Si sa nu uitam de generatoarele cu care alimentau spitalul samd.

    Ganditi-va ca ar veni o pandemie nasoala peste noi si in decurs de 2 luni ar mai ramane 500k-1mil de locuitori din 7.6 miliarde, cam ceea ce s-a intamplat in TLOUI. Brusc, ai avea rezerve de combustibil sa-ti ajunga pentru sute de ani, pentru ca nu mai ai 1.4 miliarde de masini care sa arda benzina aiurea. Nu zic ca ar fi foarte usor de gasit, dar cu siguranta ar fi mai mult decat conserve de mancare.
    La fel, imposibil sa nu gasesti piese auto. Pai ar fi o gramada de masini intacte prin showroom-uri sau fabrici, parcari de mall doldora, fara sa fi stat in ploaie si sa rugineasca. Cam cum sunt supercar-urile alea abandonate prin UAE. Mi-as face probleme la bateriile auto, dar si acolo s-ar gasi solutii.
    Repet, am trai pe o planeta cu o populatie care a scazut brusc de 7.600 ori! Exceptand mancarea (perisabila), ar fi abundenta din absolut orice.
    Ar fi mai greu sa gasesti drumuri pe care sa conduci, de-aia as vedea driving-ul strict off-road.
    Exemplu: un highway american, cu 8 lane-uri, plin de masini abandonate. Pai in fiecare masina din aia daca bagi un furtun, tot tragi ceva combustibil.

    Eu am tot asteptat sa avem un hub pentru Abby, in care sa ne dam cu jeep-ul pe teren accidentat. Mi-a placut la nebunie in Uncharted 4, si ar fi putut sa profite in continuare de rope/hinge physics.
    Caii sunt horse-riding, nu driving

  14. #1214 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Benzina incepe sa se degradeze dupa 6 luni si motorina cam dupa un an. Degeaba ar fi combustibil peste tot ca n-ar mai fi bun in cativa ani. Doar daca te pui sa extragi petrol și sa-ti faci rafinărie.

  15. #1215 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Si asta e adevarat, dar cred ca ar putea s-o prelucreze, sau ar folosi combusitibil care s-a pastrat bine, in rezervoare sigilate. Cred ca s-ar gasi in bezinarii, cisterne, alte depozite.
    La partea cu rafinaria, m-a dus direct cu gandul la Fear The Walking Dead, acolo isi facusera o rafinarie.

  16. #1216 SP
    Member codpin's Avatar
    Daca esti dispus sa accepti ca acea ciuperca cordyceps ataca oamenii poti sa accepti si ca benzina si motorina nu expira.

    Dar chiar si asa, e vb de resurse limitate pe o arie limitata. Ca nu te duci dupa benzina mii de km in afara bazei tale ca nu stii peste ce alta grupare dai pe acolo. Deci in 20 de ani ar cam fi trebuit sa ramana fara resursa asta prin zona lor.

    Alta discutie e despre munitie. Dar deja despic firul in patru la un joc care pt mine o sa ramana in top 3 mereu. Sau poate scot si partea a 3 care o sa fie peste, cine stie

    Dupa ce am terminat part 2 am reluat prima parte ca aveam niste chestii de lamurit. Pfff, tot bun e! Mai las sa treaca ceva timp si o sa reiau si partea a doua, poate pe survivor sau grounded.

  17. #1217 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu am rejucat prima parte inainte sa ma apuc de al doilea.
    TLOUII E genul de joc care necesita pauza de macar un an pentru un replay. Eu am facut un New Game+ foarte rapid, cu gameplay modifiers, jucand fix cat sa iau platina.
    Sper ca o sa prind un pachet PS5 + joc exclusiv (Horizon 2 maybe) la pret normal, si sa fac un playthrough the TLOUII in 60fps.
    Nu are nevoie de nimic altceva in afara de 60fps. Si ma bucur ca am putut sa-l joc fara film grain.

  18. #1218 SP
    Member codpin's Avatar
    Pai cum... Poti sa iei trofee si daca joci cu modifiers gen infinte ammo sau one shot kill?

  19. #1219 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Da, jocul te lasa sa faci asta, nu afecteaza trofeele.
    Gameplay modifiers se pot activa doar in New Game Plus+ si sunt f. misto daca vrei sa experimentezi un stil mai brutal de joc sau vrei sa te distrezi.
    Oricum, mai aveam doar 2 trofee de luat, gun upgrades si supplements, pe care nu ai cum sa le faci din primul playthrough, cel putin nu pe "Moderate" difficulty.

  20. #1220 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu e deloc fun pe dificultati mai mari decat normal. L-am terminat eu pe Grounded si nu a fost nimic altceva decat frustrant. Pentru o experienta desavarsita recomand Grounded, dar cu munitie nelimitata la toate armele astfel incat sa iti dea frau liber creativitatii in combat in loc sa te simti ca un vierme care se taraste 20 de ore. Au multe mecanici de gameplay foarte satisfacatoare pe care si le anuleaza singuri prin faptul ca nu ai niciodata resurse cu care sa le pui in practica.

    E un clip cu gameplay, dar am pus spoiler tag pentru locatie:

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 61 of 69 FirstFirst ... 11 51 59 60 61 62 63 ... LastLast

Similar Threads

  1. The Last of Us Remastered (Remaster) By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 823 Last Post: 27-06-2020, 09:15
  2. Cumpar The Last of Us Remastered PS4 By appL3ZOR in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 11-07-2018, 11:02
  3. Vand/Schimb The Last of Us Remastered (Bucuresti) By Zuluf in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 4 Last Post: 21-03-2018, 20:01
  4. Cumpar The Last of Us Remastered PS4 By Ownzy in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 08-11-2017, 16:36
  5. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 06:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts