Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 69 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1367

Thread: The Last of Us: Part II / Remastered

  1. #961 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sorry, dar la capitolul gameplay nu-mi vine sa cred ca l-ai clasa mai sus ca MGS, sau Splinter Cell. Alea sunt jocuri stealth, asta e crouch simulator at best.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pai l-am clasat bine, zic eu. MGS si SC sunt jocuri bune pe segmentul lor si atat (Stealth), sa nu mai zic ca SC in ultimele jocuri a devenit un action game. TLOU2 este la alt nivel prin comparatie cu ele, vezi si tu cateva filmulețe pe YouTube si o sa iti faci o ideie (mai ales la game+, ai un AI deosebit), daca tu nu ai folosit toate mecanicilor din gameplay asta nu inseamna ca nu este mai bun. In plus este si mai variat, efectiv poti face aproape orice, de la Stealth pana la hand to hand combat.
    In fine, este opinia mea, am simtit nevoia sa iti răspund deoarece cred ca trebuia sa punctez cateva lucruri care sa imi susțină ideia. Daca tu crezi ca respectivele sunt mai bune la gameplay, e ok, este parerea ta.

  2. #962 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Svart View Post
    Lool. Asta e postarea anului pentru mine. MSG nu are nici o treaba cu stealth? Te rog spune-mi ca trollezi si nu ai incercat jocul, altfel nu te mai pot lua in serios. Toate sistemele sunt gandite in jocul ala sa te indemne sa il joci stealth. Si AI -ul e fix ce trebuie intr-un joc stealth. Stiu pentru ca l-am incercat, desi nu mi-a placut, ca sa fim bine intelesi, nu vorbesc din povesti.
    Nu glumesc, dar nici nu am terminat MGS V spre ex (am renuntat dupa vreo 10h, plictisit de faptul ca oricat te chinui sa cureti o baza, inamicii tot se respawneaza la infinit - posibil ca dupa cele 10h sa devina muuuult mai bun AI-ul ), doar Ground Zeroes (din astea mai noi + primul joc si fff putin din 4, dar nu are rost sa detaliez prea mult), dar sa spui ca este stealth cand mergi acoperit cu o cutie de carton si inamicii nu te vad, e ca si cum ai spune ca FIFA e mai bun decat GTA - efectiv nu au nicio treaba unu cu altu.
    Also, sunt si acolo momente cand esti fix langa AI si nu te vede, cand mergi in spatele lor si nu te aud, samd. Iar cand ridici un inamic cu balonul, sa nu-l vada ceilalti

    In schimb aici, te vad inamicii daca stai pe burta in iarba iar ei sunt la inaltime si chiar au cum sa te vada, sau daca stai "pe vine" iar inamicul este la 2-3m de tine si multe alte situatii de genul.

    Iar AI-ul, desi uneori da mega fail, alteori m-a uimit, mai ales pe Hard (as fi curios sa vad si pe Survivor), sa vad cum trece din camera in camera (cum te cauta si se grupeaza, nu ma refer la cum merg...), vorbesc unul cu altu, vin din mai multe unghiuri, te incoltesc, isi cheama prietenii, tin cont de faptul ca este sau nu geamul spart (daca este spart, trec si ei pe acolo, daca nu, ocolesc), daca este apa si te poti ascunde, te cauta acolo sau unde ai putea sa iesi si multe alte situatii.

  3. #963 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Eu il joc pe Hard si nu mi se pare asa de greu. In gen chiar reusesc sa duc stealth-ul pana la capat.

    Ca mecanica de joc jocul e simplut. Adica nu ai multe variante din care sa alegi in combat sau stealth. E lean mai mult si isi face treaba asa. Gameplay-ul e destul de fluid dar nu asa ca in trailere. Placandu-mi in primul joc simplitatea nu ma deranjeaza nici aici. A se intelege, simplu nu inseamna prost doar ca nu are mecanici complexe. Ai cover, cateva arme, molotov, stun si trap thingy, ai stealth prin iarba (nou fata de primul), melee cu diverse, mecanismul cu brick/bottle si grab+stealth kill. In afara de faza cu iarba restul sunt din primul. Si nou mai e partea cu franghia. Eu am ajuns la inceput de Hillcrest, deci nu stiu daca e ceva nou. Inca nu am ajuns la patrule cu caini. Si nici arc nu am (elem meu fav din primul).

    A.I. pare m destept desi sunt inca faze dumb (se plimba si foieste insotitorul tau de colo si nu ii observa - dar ca in primul e un compronis ca asa ti-ar strica jocul imediat). Nu mai stiu in primul exact, dar aici cand observa un camarad omorat intai e ceva de genul "what is that?" sau "oh my god" se apropie mai mult si in gen ii zice pe nume si apoi semnaleaza verbal ca a gasit pe cineva mort si ca esti in the area si sa caute zona. La detectie e gradual de la distanta incepe semnalul sonor si daca nu te ascunzi dupa ceva sau te bagi in iarba creste in intensitate. Distanta cand incepe semnalul e mai mare, nu tb sa fie aproape de tine. Daca stai prea mult dar nu te vede direct zice ceva gen "what is that?" si incepe sa investigheze unde te-a vazut. Ca sa iti mearga stealthul aici tb sa te tii in miscare constant. Sunt si aici faze dumb cand uneori le ia mult prea mult pana dau alarma sau trag, si ai senz ca se uita lung la tine, dar prob tine de dificultate sa nu devina frustrant.

    O alta noutate e modul cum cauta. Se uita dupa fiecare colt si sub birouri sau masini.

    Par mai umani si se simte mai dinamic (comunica intre ei cand te cauta, cu confirmari, gen swat) desi nu e perfect.

    Ideea e ca desi s-au adus noutati, elementele de baza raman la fel ca in primul. Nu e major overhaul. Unora li se pare un sistem vechi de 7 ani si e de inteles dar ptr mine nu e un impediment. Nu ma scoate din joc. Dar vreau arcul ala odata )

  4. #964 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai e logic. E un copil, un om normal, nu un fost Navy Seal. Nu stie sa faca cine stie ce capcane complexe, sa se urce pe tevi, sa faca spagatul intre 2 usi sau sa puna o cutie de carton in cap: totul e simplu, cum ar face un om normal, te feresti cand da ala in tine si dai si tu, fara scheme complexe de arte martiale.
    Iar in combat e la fel - mai mult ratezi cand tragi, fara pregatire specifica si te misti incontinuu ca sa-ti piarda urma si sa poti sa-i iei prin surprindere.
    Asta e si motivul, cred, pentru care nu au schimbat reteta si doar au imbunatatit-o.

  5. #965 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Astazi l-am terminat si eu, iar asta e parerea mea:
    - Grafica: 10
    - Soundtrack: 10
    - Gameplay: 10
    - Story: 2

    Nota finala: 8

    Pentru mine TLOU 2 a insemnat doua lucruri: jocul cu cea mai buna grafica pe care l-am jucat si, din pacate, jocul cu cel mai prost story.
    E doar parerea mea. Nu incepeti sa aruncati cu pietre.

  6. #966 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Chiar sunt curios care, pe ce-l jucati si cum vi se pare ca arata. Pe base PS4, jucat pe 4K TV cu HDR, arata foarte bine, dar se vede upscalling de la 1080p si se vede un nivel mai scazut de AA la anumite margini (gen fire de par, fire de tensiune, margini de la garduri, care sunt putin mai departe de jucator), dar cumva "ajuta" si noise-u (care nu se poate dezactiva) oribil de accentuat la parerea mea.
    Dar imi place foarte mult cum se vede pe ploaie

    In schimb am tot vazut imagini video de pe PS4 Pro si pare mult mai sharp totul.

  7. #967 SP
    Member Rukax's Avatar
    Poate contine spoilere. Nu l-am vazut pana la capat. Kojima cu roast, lol Ce parere aveti?

    //Aparent nu ar fi fost Kogima. Pacat, eram curios daca intr-adevar chiar si-ar fi manifestat dreptul la libertate de exprimare in felul asta, stiind ca a fost un fan al primei parti.

  8. #968 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar

  9. #969 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Din ce am inteles de la Digital Foundry nu e nici o diferenta intre cele 2 in afara de rezolutie(1080p Base si 1440p Pro).

    Eu joc pe Pro pe un monitor de 1440p. Dar nu cred ca e output-ul in monitor la 1440p. Cred ca face supersampling (zic bine?) de la 1440p la 1080p (ptr ca pro are output 1080p si 4k), si apoi 1080p il scaleaza pe 27 inchi. La info in monitor imi zice 1080p 60hz.

    Dar cum am mai zis motion blurul la rotirea camerei ma omoara (face si un trailing de parca marginea obiectelor ramane in urma; nu cred ca e ghosting, dar seamana)). Chiar si la 0 in joc. La fel patesc si in For Honor. Ambele la 30 FPS, deci cred ca de la asta. La voi e asa? Am mai intrebat dar nu am primit raspuns. Nu e jocul daca vad asta in 2 jocuri. Faza ca nu am sesizat pana acum, dar m-am apucat sa joc din nou pe consola dupa aprox un an.

  10. #970 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    The Last of Us: Part II

    Corect, PS4 nu stie de 1440p. Ceea ce vezi tu acolo este 1080p upscalat. In aceeasi situatie sunt si eu pentru ca tv-ul 4k ma omoara de ochi asa ca am recurs la monitorul 1440p.

    Eu nu am problema cu blur in jocuri... poate pentru ca-i monitor de gaming, habar n-am.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #971 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Si al meu e de gaming, cu variable refresh rate (VRR), care e useless pe consola unde refreshul e fix (in meniul monitorului imi arata ca e 1080p 60hz). Am incercat pe 2 monitoare, asta si unul non gaming de 1080p 60hz. Am incercat atat pe Pro cat si pe Base. La fel. Pana sa ma opresc sa ma joc pe consola vara trecuta nu imi era sesizabil. Singura diferenta intre atunci si acum e ca mi-am luat monitorul de gaming si am jucat peste 60 hz cu VRR.

    Am incarcat o mostra. O pun in spoiler dar e la inceputul jocului, exact dupa primul cut-scene





    O fi de la faptul ca e 30FPS? Ptr ca in For Honor nici nu se compara 30FPS cu 120FPS cat am pe PC. Acel blur din background nici ca nu mai exista.

  12. #972 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Sincer, eu nu-mi dau seama de motion blur acolo, sau sunt prea baut la ora asta...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #973 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    La varful muntelui se vede cel m bine efectul de care zic.

  14. #974 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    E de la TV încearcă sa activezi game mode

  15. #975 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    E monitor gaming. Acer XB271HU 1440p 144hz. Celalalt e non gaming Dell U2414H 1080p 60hz. Ambele ips. Cand ma jucam pe Dell nu am observat. Am pastrat Dell-ul ptr consola. Dar acum observ asta pe Dell. Am schimbat pe Acer. La fel. Ma gandesc sa dau Acerul la 60hz (ca e la 144hz) dar Dell-ul e si el la 60hz. Am incercat pe vechea consola (care e base), unde nu remarcasem in trecut. E la fel.

    Singurele lucruri care s-au schimbat intr-un an e ca am luat Pro, monitorul Acer si am jucat pe Pc la refresh variabil (ce mi-a permis sa deblochez frame rate, ca inainte jucam la 60hz max 60FPS, cu vsync ca sa nu am tearing). Si am calibrat ambele monit cu un Spyder.

    Poate sa fie interferenta de la altceva? Gen router? (care e luat intre timp) Poate sa fie cablul HDMI? Ieri l-am schimbat cu cablul venit cu consola (parca e la fel, tb sa mai testez).

  16. #976 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by Rukax View Post
    Poate contine spoilere. Nu l-am vazut pana la capat. Kojima cu roast, lol Ce parere aveti?
    Mda, fake news.
    Mai bine postezi pe thread-ul de spoilere, acolo o sa gasesti cativa care apreciaza mizerii din astea.

  17. #977 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    @JohnConstantine - m-am uitat la clipul tau dar nu observ exact problema din cauza compresiei de pe youtube. Intuiesc insa la ce te referi.
    Si eu am acelasi monitor ca al tau(Acer XB271HU) pe care il folosesc in mare parte la pc. Ce vreau sa iti zic e ca sigur nu conteaza daca il tii la 144hz sau 60hz pe consola - el orcium va folosi doar 30hz in cazul jocului asta. Problema in mare parte vine de la la 2 chestii:
    1. faptul ca joci la 30 fps pe consola;
    2. Modul de OverDrive al monitorului(notat ca OD in meniul monitorului).

    Legat de primul punct, din pacate nu ai ce sa faci daca developerii au lasat jocul la 30 fps-uri(degeaba ai monitor de 144hz daca consola iti nu scoate decat 30fps, adica 30hz). Cu atat mai mult ca rescaleaza totul si nu joci nici macar la rezolutia nativa a monitorului. Si de acolo poate aparea ceva lag.

    Legat de al 2-lea punct insa, poti ajusta niste chestii.
    In meniul monitorului ai 3 optiuni pentru OD. Il poti seta pe OFF, Normal sau Extreme. Trailuri de genul celor pe care le mentionezi tu apar de obicei cand ODul e setat pe Extreme sau daca e pe OFF. Daca vrei o imagine cat mai ok in miscare si care sa nu lase urme de ghosting/trailing sau dubluri la diverse obiecte pe care le vezi in scena cand misti camera, iti recomand sa tii ODul setat pe Normal. Incearca sa faci niste teste cu toate cele 3 optiuni(OFF, Normal si Extreme) ca sa observi diferentele si sa ne spui cum ti se pare mai ok.

  18. #978 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Mersi ptr raspuns. OD in mod normal il am pe Normal. L-am schimbat pe Off dar e acelasi lucru. Mai testez dar stiu ca am mai testat si nu s-a schimbat..Extreme nu se preteaza nici pe PC.

    Ce ma bulverseaza e ca inainte cand jucam nu am observat. De exemplu For Honor. Tot 30 fps. L-am jucat si inainte si nu observam. L-am reluat si imediat a fost evident. Asa e si pe TLoU 2 acum. L-am incercat pe vechiul monitor (Dell) si vechea consola (base) cum era inainte. Si tot e evident.

    In clipul meu vezi in full screen la 1080p varful muntelui. Chiar si cu compresie se vede. Cred ca e ghosting.

    Stiu ca sunt off topic dar nu stiu unde sa scriu.

  19. #979 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Poate te-ai obisnuit cu refresh rate mai mare de pe pc. Am vazut ca mentionai mai sus ca nu te-ai mai jucat de vreun an pe consola. Trecerea de la 60 - 144fps de pe pc, inapoi la 30fps pe consola, e destul de dureroasa.
    Uite aici cateva teste de facut pe pc. Astea iti scot destul de bine in evidenta discrepantele dintre fpsuri(trebuie sa ai setat monitorul pe 144hz din driver ca sa vezi bine testele):

    https://www.testufo.com/framerates-v...re=2&showfps=1

    https://www.testufo.com/framerates-text#pps=960&count=3

    https://www.testufo.com/framerates#c...d=none&pps=960

  20. #980 SP
    Member fdkenzo's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 49 of 69 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 ... LastLast

Similar Threads

  1. The Last of Us Remastered (Remaster) By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 823 Last Post: 27-06-2020, 09:15
  2. Cumpar The Last of Us Remastered PS4 By appL3ZOR in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 11-07-2018, 11:02
  3. Vand/Schimb The Last of Us Remastered (Bucuresti) By Zuluf in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 4 Last Post: 21-03-2018, 20:01
  4. Cumpar The Last of Us Remastered PS4 By Ownzy in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 08-11-2017, 16:36
  5. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 06:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts