Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: 5 intrebari

  1. #1 SP
    Junior Member cedry2k2001's Avatar

    5 intrebari

    Buna seara ,

    Dupa lungi review-uri am ajuns la concluzia ca ps4 este varianta optima ptr casa noua , putin relax , in felul asta pc-ul ramane ptr nevastamea si viitorul copil , avand o configuratie high end ramanand ca eu sa ma multumesc cu frigiderul plin cu bere incastrat in mobila si ps4-ul.

    O sa am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii :

    1) Am inteles ca controllerele de la ps4 ar avea niste probleme cu butoanele , sfaturi in acest sens.
    2) Ptr shootere ma gandeam sa cumpar un adaptor cronus max plus sau eagle eye , ce parere aveti despre acesta ?
    3) Marea majoritate a ps-urilor pe care le gasesc la magazine , au un hdd de 500 de gb , cum sa procedez mai departe daca doresc upgradarea consolei , sa apelez la un hdd extern si sa il conectez paralel cu consola sau sa cumpar un hdd de 1tb si sa il montez.
    4) Care este procedura cu ps + , am inteles ca trebuie sa imi fac un abonament insa pe o adresa "fictiva" din uk , recent m-am intors din uk insa nu as putea folosi fosta adresa deoarece din cate stiu nu prea este legal , avand in vedere ca vorbim despre billing info , poate sunt eu paranoic sau pe langa subiect tocmai de aceea v-a intreb pe voi cum sa procedez.
    5) Recomandati-mi va rog un TV compatibil si performant cu ps4 , ma gandeam sa achizitionez si un LG/Samsung/Orion SMART cu diagonala de 101 cm , am vazut o oferta interesanta ptr toate cele 3 tv fiecare avand un prest de 1000-1200 de lei .
    O seara excelenta va doresc.

  2. #2 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Salut.

    Felicitari pentru decizie, stiu ca a fost greu.

    1. Exista o problema la lansarea consolei, primele loturi aveau probleme la acel cauciuc de pe stick-uri, se decojeau destul de usor, chiar si la o utilizare modica. Loturile mai noi nu prea mai au aceasta problema, din ce stiu. Ca o protectie in plus, poti opta pentru ceva de genul de la Altex sau alti retaileri: Protectii din silicon concave si convexe pentru stick-uri PS4, negru | ALTEX

    2. Si eu sunt cam praf la shootere pe consola, am fost invatat o viata intreaga pe PC cu acuratetea mouse-ului si tastaturii. Nu se va compara vreodata precizia unui controller cu cea a unei combinatii M+K, din pacate. Partea buna este ca daca ai rabdare si joci campaniile jocurilor shooter pe controller, te vei invata. La unii le ia mai mult, la altii mai putin. Ideea de baza este sa nu te dai batut prea repede si sa nu te bagi niciodata direct in online pentru ca iti vei face foarte multi nervi cu cei care zburda deja cu controller in mana. Pe acest forum nu prea ti se va recomanda sa joci cu "roti ajutatoare", si pe buna dreptate. Iti aduce un avantaj fata de ceilalti care joaca de pe controller si nu e corect.

    3. Acum, la Altex, versiunea de 1 TB are acelasi pret cu cea de 500 GB. A fost redusa la vreo 1600, acum cu acest BF de vara. Poti sa urmaresti site-urile de specialitate sa vezi daca mai apare vreo oferta asemanatoare. Parerea mea este sa iti iei direct una de 1 TB, fara sa te mai complici cu alt hard: Consola PlayStation 4 Ultimate Player Edition | ALTEX
    Daca optezi, totusi, pentru una de 500 GB, iti pot achizitiona un alt hard cu care sa il inlocuiesti pe cel din fabrica. Uite aici un model suportat: Hard Disk Laptop Seagate THIN SSHD ST1000LM014, 1TB, 5400rpm, 64MB, SATA 3 - eMAG.ro

    4. Inainte, nu exista PS store cu regiune Romania, din cauza acestui lucru foarte multi dintre noi au conturi pe UK sau US. Eu, spre exemplu, am pe toate cele 3 regiuni (si Romania), cu abonament PS+ pe UK. Pot sa joc multiplayer de pe oricare dintre cele 3 conturi, atat timp cat sunt setate ca primare. Ceea ce iti recomand este sa profiti de faptul ca acum avem store oficial si sa iti faci cont pe Romania. Poti sa cumperi si direct cu card-ul de pe store: jocuri, themes si toate cele. Asa nici nu te mai complici cu carduri valorice sau mai stiu eu ce.

    5. Aici fiecare o sa-ti recomande ce are el acasa. In bugetul de 1200 de RON, nu stiu cat de multe optiuni ai. Iti trebuie un Full HD, asta e clar. Se vede diferenta fata de un HD ready, spre exemplu. Acum, daca tu vrei sa fie si Smart si toate cele, astea sunt ceva mai scumpe. Trebuie sa te uiti si la timpul de raspuns al televizorului. Cu cat e mai mic, cu atat mai bine. Aici trebuie documentat ceva mai mult si sa stii sigur care e bugetul, poate prinzi vreo oferta.

    Numai bine.

  3. #3 SP
    Member bdevil's Avatar
    1. Cotrollerele mele nu au avut probleme cu ''decojirea'' stick-urilor, consola e luata anul trecut, Altex. Al doilea controller a fost cumparat separat, deci nici cu el vreo problema.

    2. Si eu sunt praf, si inca sunt praf. Dar am progresat la shootere jucand misiuni si single player. In multiplayer online mi-o iau lejer, dar de la 0-10, 1-10 killuri cum terminam, acuma am ajuns la 5-5, 6-6, incep sa am ratio pozitiv. E nevoie de timp si strategie.

    3. Cumpara-ti din prima cu 1 TB, daca esti fan digital, ca mine, n-o sa-l umpli foarte repede. Eu am de 500 GB. Tin doar jocurile pe care le joc, dupa ce le termin le sterg (oricum raman in library si le poti descarca oricand pe cont). Eu am doar cateva shootere instalate, niste indie-uri mici FIFA si alte cateva jocuri cumparate de la eMag / Altex la un pret pe care niciodata nu l-as fi prins digital (Destiny 60 RON, Call of Duty Ghosts 60 RON), asa ca fii cu ochii si pe ofertele din magazine.

    4. Recomand cont de RO, preturile de pe RO sunt ok, aliniate si uneori mai ieftine in comparatie cu store-urile US sau UK. De exemplu DLC-urile de la Destiny le-am achizitionat prin PSN RO (200 RON, pe UK erau cu 60-100 RON mai scumpe), jocul il aveam pe disc, iar PS+ il am pe un cont de US. Mi-am facut cont pe UK, US si RO (anul trecut nu era PSN RO, si a trebuit sa merg pe UK/US). Uneori sunt reduceri foarte bune la store-urile US / UK, vad ca si RO-ul se aliniaza la promotiile lor in ultima vreme. In caz de ceva, poti cumpara de pe orice PSN daca e o super oferta care chiar merita luata in calcul.

    5. Aici e de mers prin magazine si testat ochiometric, analizat si specificatiile tehnice. Input lag-ul cat mai mic (eu la TV-ul meu 3D mare am 25 ms), cu cat e mai mic cu atat mai bine (mai ales pentru gaming online), ghosting-ul sa nu fie prezent (eu la al meu am ceva, si in faze cu background inchis/griuri, se vede culoarea neuniforma).

  4. #4 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    1. Controller-ele mele nu au problema in decojirea thumbstick-urilor. Desi controller-ul negru (inclus in pachet) are aproape 2 luni si cel rosu doar o luna. Dar daca cumva ai probleme, poti cumpara Protectii din silicon pentru stick-uri PS4, negru | ALTEX (sunt destul de ieftine)

    2. Shooter-e am jucat foarte putin, si sunt praf . Avenger Reflex adaptor pentru controller-ul PS4 | ALTEX

    3. Cumpara varianta de 1 TB. Iesi in castig asa, decat daca ai cumpara varianta de 500 GB + hard separat ca sa il inlocuiesti.
    Consola PlayStation 4 Ultimate Player Edition | ALTEX
    Dar exista o oferta la Altex (nu stiu pentru cat timp), in care poti cumpara varianta de 500 GB + 2 jocuri la pretul de aproape 1799,90 lei (cat este consola de 1 TB). Acum tu decizi... varianta de 500 GB + 2 jocuri (din lista respectiva) sau varianta de 1 TB si iti cumperi tu ce jocuri vrei separat.

    4. Fa-ti cont pe RO. E mult mai ok.

    5. Nu vad de ce vrei un SMART TV... E ok si unul normal. Important e sa fie Full HD.
    Eu am un Samsung H5000 (model 2014), Full HD, 80 cm. Si se vede super bine. Si am dat 1099,90 lei pe 19 aprilie 2015, de la Altex.

    Era modelul H5030, tot de 80 cm, la Flanco la pretul de 999,90 lei (dar cred ca a expirat oferta saptamana trecuta ).
    Cel mai bine mergi pe Samsung, pentru ca citeste fisiere .mkv, in cazul in care vrei sa te uiti la un film.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Intrebari despre ps By venzor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 19-07-2014, 16:07
  2. Intrebari 3DS By ilie11 in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 1 Last Post: 21-03-2014, 18:31
  3. Cateva Intrebari.... By unicalone in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 12-04-2012, 20:00
  4. Intrebari Brainiac By Teo in forum Offtopic
    Replies: 62 Last Post: 11-11-2010, 23:58
  5. Cateva intrebari By erik95 in forum GSM
    Replies: 8 Last Post: 09-05-2010, 21:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts