Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ati avut probleme cu PS4 pana acum??

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Nu, totul este ok si merge perfect din prima zi

    89 76.72%
  • Am avut probleme, s-au rezolvat la garantie

    8 6.90%
  • Da, iar acum nu mai merge deloc

    2 1.72%
  • Am avut mai multe probleme, dar s-au rezolvat

    6 5.17%
  • Inca nu am probleme, consola insa e galagioasa si se incalzeste mereu

    11 9.48%
Page 54 of 57 FirstFirst ... 4 44 52 53 54 55 56 ... LastLast
Results 1,061 to 1,080 of 1123

Thread: Rata defectiunilor - PS4

  1. #1061 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    450 de lei e o suma ridicola pentru un port HDMI, si eu iti sugerez sa vorbesti cu Donely.

  2. #1062 SP
    Member legokid220's Avatar
    Am vorbit cu el si nu se ocupa cu genu asta de problema

  3. #1063 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Daca nu gasesti pe cineva care se pricepe foarte bine la asta, nu merita sa risti. Dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai dar stii ca rezolvi problema. Nu lasa orice diletant sa incerce. Macar ai garantia ca e un service Sony, deci teoretic ar trebui sa stie cu ce se mananca.

  4. #1064 SP
    Member renatoman's Avatar
    asa este,nu i lucru usor de facut chiar daca la prima vedere pare altfel. pcb ul de care este lipita mufa este foarte gros si trebuie o statie profi pt lipit,plus ca daca se supraincalzeste se pot arde traseele electrice si inseamna ca ai distrus placa de baza.

  5. #1065 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Alexe , e semn de la Dumnezeu , iti trebuie Ps PRo !

    eu nu m-as complica cu o reparatie de genul , sunt sanse putine ca totul sa iasa ok la service-urile astea de cartier, decat sa arunci banii pe reparatie.. mai bine mai strangi si-ti iei alta noua .

    in acelasi timp nu inteleg cum dracu ai reusit sa strici mufa..

  6. #1066 SP
    Member Ares's Avatar
    iti pot schimba eu mufa hdmi de la ps4,singura conditie este sa vad ce fel de prindere are pe placa de baza si daca o pot face rost.la unele modele de ps3 am gasit f greu mufa.
    problema este prinderea pe placa de baza(nu din punct de vedere al schimbarii ci daca o putem face rost),la ps3 erau cu 2 si 3 randuri de pini prindere si trebuie sa vad cum este la ps4. la console nu sunt mufele hdmi care sunt la tv-uri sa le gasesti la orice colt de strada.

    sau poti sa trimiti la cei care au spus ca au mufa si totul se rezolva.

    daca mai ai ceva intrebari nu ezita sa le pui

    cele bune

  7. #1067 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    @legokid220
    FYI: poti sa te joci in continuare pe ps4, stream on pc.

  8. #1068 SP
    Member renatoman's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    iti pot schimba eu mufa hdmi de la ps4,singura conditie este sa vad ce fel de prindere are pe placa de baza si daca o pot face rost.la unele modele de ps3 am gasit f greu mufa.
    problema este prinderea pe placa de baza(nu din punct de vedere al schimbarii ci daca o putem face rost),la ps3 erau cu 2 si 3 randuri de pini prindere si trebuie sa vad cum este la ps4. la console nu sunt mufele hdmi care sunt la tv-uri sa le gasesti la orice colt de strada.

    sau poti sa trimiti la cei care au spus ca au mufa si totul se rezolva.

    daca mai ai ceva intrebari nu ezita sa le pui

    cele bune
    ai mai schimbat vre-o mufa hdmi la ps4? daca nu eu zic sa spui pas ca sigur o sa strici placa omului..

  9. #1069 SP
    Junior Member AGKill0's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    iti pot schimba eu mufa hdmi de la ps4,singura conditie este sa vad ce fel de prindere are pe placa de baza si daca o pot face rost.la unele modele de ps3 am gasit f greu mufa.
    problema este prinderea pe placa de baza(nu din punct de vedere al schimbarii ci daca o putem face rost),la ps3 erau cu 2 si 3 randuri de pini prindere si trebuie sa vad cum este la ps4. la console nu sunt mufele hdmi care sunt la tv-uri sa le gasesti la orice colt de strada.

    sau poti sa trimiti la cei care au spus ca au mufa si totul se rezolva.

    daca mai ai ceva intrebari nu ezita sa le pui

    cele bune
    eu zic sa nu te bagi, mufa "hdmi" de la ps4 nici nu este hdmi 100%, este un dysplayport custom deghizat in forma de port hdmi, de aia au fost in stare sa dea drumul la HDR si pe ps4-urile originale pe langa slim/pro

  10. #1070 SP
    Member Ares's Avatar
    schimb orice fel de mufa de pe orice fel de placa(si nu numai)
    chiar va rog sa ma credeti

    cele bune...

    p.s. si nu doar eu,suntem mai multi colegi care facem asta la munca
    ..era sa uit, nu o schimb acasa :d

  11. #1071 SP
    Member legokid220's Avatar
    Va multumesc tuturor ! Astazi dupa ce am iesit de la munca am trimis.o la ei.
    o sa revin dupa ce mi-o repara.
    PS:Am tot sunat pe la alte serviceuri de la mine din oras... si nu vor sa aibe de aface cu asa ceva, nu se pricep la console si nici nu au portul respectiv.
    PPS: Bimmere, mai e mult pana o sa ajung 4k.u la mine in schimb cred ca imi iau varianta Slim . Asta e tot ce pot face deocamdata

  12. #1072 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Treaba ta , tu pierzi !

    sa ne anunti daca ti-a iesit "lucrarea"

  13. #1073 SP
    Junior Member Mrnej's Avatar
    Sa schimbi mufa hdmi la ps4 e simplu.Iti trebuie o statie cu aer cald de calitate,si o statie de lipit cu varf de micro cositorit.

    Am vazut dezinformare si paranoia pe thread,de genul doar apple stie sa reparare un macbook,iar restul sunt idioti.

    Mufa e proprietara Sony,asadar o mufa hdmi de tv nu se poate folosi.Mufa e prinsa pe o parte a pcb-ului,iar pini de conectare pe cealalta parte.Daca se rupe un traseu sau mai multe,nu e foarte grav,se poate folosi un fir in loc de traseu,dar trebuie sa stii ce faci.

    La ps3 se schimba iar usor,iar porturi se gasesc si pentru ps3,si pentru ps4.Toate sunt facute in china.Si costa 5$ 10 buc.

    PS:Am service legal,nu vorbesc din ass.La orice service costa maxim 200 lei+tva. Clip de pe youtube:

  14. #1074 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    dupa ce vezi videoul de mai sus iti dai seama ca nu e mare lucru ca si lucrare daca ai sculele necesare.. in principiu cred cel mai necesar este un pistol ce nu se incinge foarte tare si deci nu-ti topeste prea mult , insa nu vad in clip care ar fi puterea acelui pistol de lipit/ dezlipit.

    cert e ca pt un electronist e joaca de copii daca are mufa hdmi

  15. #1075 SP
    Junior Member Mrnej's Avatar

    Thumbs up

    Foloseste o statie cu aer cald quick 861,e produsa in china dar e mai calitativa fata de aoyue.Sunt statii din china mai de calitate,fata de godac ce e folosit de foarte multe service-uri din Romania.Totul tine de tehnica,pot merge pe o temperatura mare si o controlez din distanta fata de pcb.Conteaza si temperatura ambientala cand lucrezi.

    Daca folosesti flux de calitate sa faca cositorul sa curga mai usor,atunci nu ai probleme sa distrugi traseu,sau alte componente.Oricum zona nu e populata.

    Problema e ca se creeaza o aura de misticism cabalistic in jurul reparatiilor efectuate de tertii ,un tehnician arunca cuvinte precum:nu se gasesc piese usor,sa vad daca se poate repara deoarece producatorul a folosit o tehnologie "extraterestra" proprietara,iar noi nu putem garanta ca stim sa efectuam reparatia

    Se ia ceva simplu.Si se transforma in ceva complicat prin dezinformare.Pentru a justifica preturi uriase,si incompetenta acelui service/individ.
    Nu arata foarte profesional daca spui ca nu stiu/nu am mai facut asa ceva.Asa isi ascunde incompetenta prin dezinformare,iar el ramane bine vazut de clientii.Si Industria de reparat se transforma intr-o minciuna crasa.

    Oricum problema cu portul hdmi e foarte intalnita pe ps4.Sony a folosit un port hdmi de calitate proasta,iar daca introduci mufa hdmi fortat risti sa rupi pini foarte usor.
    Atentie cand scoate-ti mufa hdmi din port

    In ton cu threadul,cuh 1216a din 2015 zero probleme.

  16. #1076 SP
    Member Ares's Avatar
    godac sunt micii ,gordak se foloseste

    cele bune...

  17. #1077 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    inseamna ca stai prin / pe langa CHiajna de sti de godac

  18. #1078 SP
    Member renatoman's Avatar
    Quote Originally Posted by Mrnej View Post
    Foloseste o statie cu aer cald quick 861,e produsa in china dar e mai calitativa fata de aoyue.Sunt statii din china mai de calitate,fata de godac ce e folosit de foarte multe service-uri din Romania.Totul tine de tehnica,pot merge pe o temperatura mare si o controlez din distanta fata de pcb.Conteaza si temperatura ambientala cand lucrezi.

    Daca folosesti flux de calitate sa faca cositorul sa curga mai usor,atunci nu ai probleme sa distrugi traseu,sau alte componente.Oricum zona nu e populata.

    Problema e ca se creeaza o aura de misticism cabalistic in jurul reparatiilor efectuate de tertii ,un tehnician arunca cuvinte precum:nu se gasesc piese usor,sa vad daca se poate repara deoarece producatorul a folosit o tehnologie "extraterestra" proprietara,iar noi nu putem garanta ca stim sa efectuam reparatia

    Se ia ceva simplu.Si se transforma in ceva complicat prin dezinformare.Pentru a justifica preturi uriase,si incompetenta acelui service/individ.
    Nu arata foarte profesional daca spui ca nu stiu/nu am mai facut asa ceva.Asa isi ascunde incompetenta prin dezinformare,iar el ramane bine vazut de clientii.Si Industria de reparat se transforma intr-o minciuna crasa.

    Oricum problema cu portul hdmi e foarte intalnita pe ps4.Sony a folosit un port hdmi de calitate proasta,iar daca introduci mufa hdmi fortat risti sa rupi pini foarte usor.
    Atentie cand scoate-ti mufa hdmi din port

    In ton cu threadul,cuh 1216a din 2015 zero probleme.
    daca e asa de usor atunci cum de e plin youtube-ul de fail-uri la schimbarea acestei mufe hdmi? facute bineinteles de service-uri.

  19. #1079 SP
    Junior Member Mrnej's Avatar
    Nu reusesti daca nu esti stapan pe tehnica de lucru,si folosesti o statie de 100$ precum gordak (godac) greseala a fost intentionata.O mica gluma mai veche de pe elforum.

    Asa poti sa iei "Fail" si cand schimbi hdd-ul la notebook,totul tine de cel ce efectueaza reparatia,daca e un tehnician electronist bun sau nu.

    Eu pot sa spun ca merg cu jbc-ul cu o temperatura de 350-400 grade celsius (aer cald), si nu am avut probleme niciodata in a schimba un port hdmi/IC etc.
    Cand am deschis primul service in urma cu 6 ani eram doar eu,si am folosit cam 3 luni o statie aoyue. Dar am spus stop nu mai folosesc prostia asta de statie,lucrarile erau multe,complicate si nu puteam sa pierd timpul din cauza echipamentului.Asa ca am cumparat un hakko fr 801 sh si un hakko fx 951 nou din state,iar rata de reusita la lucrari a crescut.

    Cu o statie ieftina nu ai o temperatura constanta si corecta,chiar daca o calibrare zilnic.Cei ce nu reusesc sa schimbe un port/IC pe youtube sunt creatori de continut video doar.

    Am vazut cum un depanator tv blestema,si nu intelegea de ce statia lui gordak la 400 grade celsius nu poate dezlipi un chip de pe un pcb de tv,era un service mic doar de televizoare.Find vecin langa mine m-a rugat daca il pot ajuta sa scoata acel chip,eu cu statia jbc DDE 2B in 2-3 min cu preincalzire chipul era scos,iar saracul se chinuia de ceva timp.

    Asadar nu reusesti daca ai echipament prost.Nu trebuie sa fi cel mai bun din prima,dar daca nici echipamentul nu te ajuta,atunci da e greu.
    O seara buna

  20. #1080 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by Mrnej View Post
    Nu reusesti daca nu esti stapan pe tehnica de lucru,si folosesti o statie de 100$ precum gordak (godac) greseala a fost intentionata.O mica gluma mai veche de pe elforum.

    Asa poti sa iei "Fail" si cand schimbi hdd-ul la notebook,totul tine de cel ce efectueaza reparatia,daca e un tehnician electronist bun sau nu.

    Eu pot sa spun ca merg cu jbc-ul cu o temperatura de 350-400 grade celsius (aer cald), si nu am avut probleme niciodata in a schimba un port hdmi/IC etc.
    Cand am deschis primul service in urma cu 6 ani eram doar eu,si am folosit cam 3 luni o statie aoyue. Dar am spus stop nu mai folosesc prostia asta de statie,lucrarile erau multe,complicate si nu puteam sa pierd timpul din cauza echipamentului.Asa ca am cumparat un hakko fr 801 sh si un hakko fx 951 nou din state,iar rata de reusita la lucrari a crescut.

    Cu o statie ieftina nu ai o temperatura constanta si corecta,chiar daca o calibrare zilnic.Cei ce nu reusesc sa schimbe un port/IC pe youtube sunt creatori de continut video doar.

    Am vazut cum un depanator tv blestema,si nu intelegea de ce statia lui gordak la 400 grade celsius nu poate dezlipi un chip de pe un pcb de tv,era un service mic doar de televizoare.Find vecin langa mine m-a rugat daca il pot ajuta sa scoata acel chip,eu cu statia jbc DDE 2B in 2-3 min cu preincalzire chipul era scos,iar saracul se chinuia de ceva timp.

    Asadar nu reusesti daca ai echipament prost.Nu trebuie sa fi cel mai bun din prima,dar daca nici echipamentul nu te ajuta,atunci da e greu.
    O seara buna
    asta a fost ceva de genul ca daca ai cucu` mic nu o duci pe pasa la orgasm

    eu fac parte din cei care spun ca daca sti ce sa faci cu el poate fi si mic

    cele bune

    ---------- Post added 19-01-2017 at 22:52 ----------

    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    inseamna ca stai prin / pe langa CHiajna de sti de godac

    nu stau in Chiajna,dar am prieteni in Chitila si se gasesc si pe acolo

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 54 of 57 FirstFirst ... 4 44 52 53 54 55 56 ... LastLast

Similar Threads

  1. Rata defectiunilor - Xbox One By AndRewqp in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 140 Last Post: 31-01-2017, 19:33
  2. Rata defectiunilor - Wii U By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 6 Last Post: 05-01-2014, 22:46
  3. Zelda Wii ar putea rata anul 2010 By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 18-11-2009, 22:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts