Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: PS4 - Intrebari frecvente

  1. #1 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

    Question PS4 - Intrebari frecvente

    Intrebari legate de hardware:

    PS4 sau PS4 Slim?
    Slim este o consola mai usoara, mai silentioasa, si are o conexiune mult mai buna la Wifi decat versiune standard, insa nu are iesire optica.

    PS4 sau PS4 Pro?
    PS4 Pro este mai puternica si ofera o experienta mai buna de joc indiferent daca e conectata la un televizor 4K sau FHD, multe jocuri avand optiunea de a juca in FHD la 60FPS sau cu texturi imbunatatite. Daca pretul mai mare nu este o problema, raspunsul este clar Pro.

    Primesc eroarea [cod eroare]. Ce pot face?
    Din pacate exista prea multe tipuri de erori ca sa putem da un raspuns general. O lista completa a erorilor si a unor posibile solutii se gaseste pe Reddit.

    Viteza de download e foarte mica pe PS4, ce sa fac?
    E normal. PS4 fat are antene slabe de Wifi, singura solutie e conexiunea prin cablu direct in consola. La Slim si Pro nu ar trebui sa existe probleme nici prin Wifi.

    Consola e conectata la internet prin cablu, dar viteza e tot mica.
    Incearca sa o lasi in rest mode cand descarca ceva. Din pacate, aceasta problema este cunoscuta si inca nerezolvata. Pentru mai multe detalii poti vedea acest articol.

    Pot folosi un HDD extern?
    Da, insa acesta va fi formatat astfel incat doar consola sa il poata folosi. Daca vrei sa il conectezi ulterior la un PC va trebui reformatat si toate datele se vor pierde.

    Intrebari legate de PSN:

    Daca sterg un joc, pierd si salvarea?
    Nu, salvarile sunt stocate separat pe consola. Daca ai PS Plus activ, le poti stoca si in cloud.

    Nu pot face tranzactii cu cardul pe PS Store.
    Cel mai probabil banca ta a blocat tranzactiile catre PSN. Contacteaza un angajat al bancii. Se pot folosi si carduri valorice.

    De unde pot cumpara carduri valorice pentru PSN?
    Cont pe Romania: Altex, Emag, Flanco, Auchan.
    Cont pe US / UK: Amazon.
    Cont pe Asia: Play-Asia.

    Pe ce regiune e cel mai avantajos sa imi fac un cont PSN?
    Romania beneficiaza de acelasi tratament ca si orice alta tara europeana, dar este singura regiune in care vei putea folosi cardul tau bancar pentru a face tranzactii cu usurinta, in timp ce pentru celelalte regiuni va trebui sa cumperi carduri valorice de pe alte site-uri. Mai mult, preturile sunt putin mai mici pe magazinul romanesc decat pe UK. Jocurile gratuite de la PS Plus sunt aproape intotdeauna identice in US si Europa. Asia are o oferta diferita a jocurilor gratuite si abonamentul pentru Plus e putin mai ieftin.

    Ce inseamna consola activata ca primary?
    Daca consola este setata ca primary pentru un anume cont PSN, atunci toate celelalte conturi de pe consola vor putea accesa continutul digital detinut de acest cont principal (cel pentru care consola este activata ca fiind primary). Mai mult, pe contul principal se pot juca jocurile achizitionate digital fara sa fie nevoie de conexiune la internet pentru a verifica licenta.
    Observatie: un cont PSN nu poate avea mai multe console setate ca primary simultan, insa o consola poate fi activata ca primary pe mai multe conturi.

    Daca imi schimb consola, cum o setez pe cea noua ca fiind primary?
    Mai intai dezactivezi consola veche de pe contul respectiv, apoi vei putea activa noua consola. Daca nu mai ai acces la consola veche, o poti dezactiva si de la un PC, de pe site-ul playstation.

    Vreau sa fac game sharing cu cineva, cum procedez?
    Consideram persoana A, acea persoana care detine contul cu jocuri cumparate digital, iar persoana B, acea persoana care vrea sa joace jocurile cumparate pe contul A.
    Metoda 1: Pe acelasi cont. Ambele persoane se conecteaza si joaca pe contul A. Nu se vor putea conecta online simultan.
    Metoda 2: Pe conturi diferite. Persoana B se conecteaza la contul A si isi seteaza consola ca fiind primary, descarca jocurile dorite, apoi le va putea juca pe contul B (si orice alt cont existent pe consola). Persoana A isi seteaza consola ca secondary si va putea juca jocurile DOAR pe contul A.

    Am un cont cu PS Plus activ, pot juca jocurile gratuite pe un alt cont? Dar multiplayer?
    Da, daca contul cu PS Plus activ are consola setata ca primary.
    Attached Images Attached Images ps4-playstation-4-firmware-update-6-71.original.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Are cineva Ps4 Pro pe TV HDready?
    Am fost de curand in vizita la o prietena, si am luat consola(Ps4Pro) cu mine, nu avea deloc imagine pe TV culmea un Sony Bravia* HDready.

  3. #3 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Ai schimbat rezolutia pe 720p?

  4. #4 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Si eventual sa activezi si supersampling

  5. #5 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Am incercat sa intru in safe mode sa ii schimb resolutia de acolo dar nu avea semna(tv-ul nu are probleme), eventual data viitoare sa incerc sa schimb rezolutia de pe tv-ul meu.

  6. #6 SP
    niz
    Junior Member niz's Avatar
    Buna ziua. A instalat cineva HBO Go pe PS4? Inca nu am primit consola si as vrea sa stiu daca functioneaza pt Romania.

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  7. #7 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, functioneaza, cel putin pe contul de PSN RO. Pe cel de UK nu gasesti aplicatia sa o downloadezi. Eu am cele doua conturi setate primary si pot sa folosesc aplicatia pe ambele.

  8. #8 SP
    niz
    Junior Member niz's Avatar
    Vesti bune, multumesc pt raspuns! Ai idee daca sunetul e sunetul e 5.1 / 7.1 sau doar stereo? Intreb pt ca am un player Xiaomi Mi Box cu Android TV 8.0 si pe HBO Go are sunet stereo. Netflix merge pe DTS

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  9. #9 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Din ce stiu eu (si ce aud), este doar stereo pe PS4.

  10. #10 SP
    niz
    Junior Member niz's Avatar
    Ok, inseamna ca e stereo pe orice OS. Cam ciudat, la nivelul HBO credeam ca sunt alte pretentii.

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  11. #11 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    salutare, sunt nou pe aici, si am o nelamurire
    doresc sa-mi achizitionez o consola ps4 pro de la cineva, iar aceea persoana detine 10 jocuri pe consola in format digital, intrebarea mea este cum pot face sa raman si eu cu acele jocuri dupa ce el o sa se deconecteze cu contul lui si sa ma conectez eu cu contul meu?

  12. #12 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu poti. Daca se deconecteaza tu nu vei mai putea accesa jocurile.

  13. #13 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    si este vreo metoda prin care as putea sa intru in posesia jocurilor? aee 10 jocuripe consola

  14. #14 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Sa iti lase tie contul si sa ramai cu el conectat la consola. Cat timp consola e setata ca primary pe contul lui si tu il ai, vei putea juca toate jocurile si de pe contul tau.

  15. #15 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    El mi-a zis a putem schimba mailul asociat contului, astfel încât sa folosească contul meu. Se poate și asa?

  16. #16 SP
    Junior Member STRADI's Avatar
    Salut, am si eu o intrebare. De curand mi-a murit bateria la controller si as vrea sa o inlocuiesc. Stie cineva unde pot gasi o baterie originala sau chiar si daca nu e originala sa fie una buna sa ma mai tina si pe mine 1 an macar.

    ---------- Post added 28-01-2019 at 13:08 ----------

    Am uitat sa mentionez ca detin primul model.

  17. #17 SP
    Member gabridinu's Avatar
    https://www.emag.ro/acumulator-li-io.../pd/D7S2J7BBM/

    Nu conteaza ca e primul model sau al doilea.
    Din ce stiu primul model avea acumulator de 800mA iar v2 1000 mA.

  18. #18 SP
    Junior Member STRADI's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    https://www.emag.ro/acumulator-li-io.../pd/D7S2J7BBM/

    Nu conteaza ca e primul model sau al doilea.
    Din ce stiu primul model avea acumulator de 800mA iar v2 1000 mA.

    Si esti sigur ca e buna bateria aia? Tu ti-ai schimbat?

  19. #19 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Nu, n-am schimbat. In principiu e buna dar daca nu risti nu rezolvi nimic.
    Mai ai varianta ebay din china, unde e mult mai ieftina dar ajunge mai greu.

    Poti cauta pe youtube , cum se schimba bateria.

  20. #20 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    Salutare, am o problema, am cumparat de la cineva un Ps4 pro cu câteva jocuri digitale pe el, băiatul mi a lăsat contul lui și mi au rămas jocurile pe care el le a cumparat înainte, astăzi am vrut să-mi cumpar un joc, am bagat datele cardului și am observat ca contul este pe us, și mi-a cerut ceva adrese și cod Postal, și N am nici o ideee ce adresa sa introduc și nici cod Postal. Are cineva ceva adresa și cod Postal pe care sa l scriu și sa pot cumpra jocuri? Mulțumesc!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Intrebari si informatii despre - Xbox one si PS4 By staedler in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 02-04-2021, 00:56
  2. PS4 intrebari By Tigaie in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 21 Last Post: 24-10-2015, 10:39
  3. 5 intrebari By cedry2k2001 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 3 Last Post: 20-08-2015, 01:15
  4. Intrebari despre ps By venzor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 19-07-2014, 16:07
  5. Probleme Frecvente la Xbox 360 By tmsgaby in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 10 Last Post: 29-07-2010, 09:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts