Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Pot conecta PS4 la TV fără HDMI?

  1. #1 SP
    Junior Member ArdeleanuBogdan's Avatar

    Question Pot conecta PS4 la TV fără HDMI?

    Îmi pot conecta PS4(care are doar cablu HDMI) la un monitor fără port HDMI cu ajutorul unui adaptor de tip DVI-D - HDMI?

    Din ce am citit pe internet după ce l-am tot răscolit am aflat că un adaptor DVI-D - HDMI mă poate ajuta să-mi conectez PS4 la un monitor fără HDMI, însă vreau să mă asigur dacă chestia asta chiar funcționează. (știu că DVI-D nu-mi redă și sunet, dar ținând cont că joc cu căștile conectate la controller nu-i o problemă)

    Acesta este monitorul meu: Monitor LED TN MYRIA MY8201, iar consola e un PS4 Slim, 2016A.

    Ăsta e adaptorul pe care l-am cumpărat: Adaptor compact DVI-D - HDMI HAMA 34035

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, din cate stiu poti conecta PS4 prin adaptor HDMI - DVI, iar sunetul ti-l poti lua fie prin optic fie prin jack-ul de la gamepad. Vazand insa link-ul la monitor, ti-as recomanda o investitie intr-unul mai bun, cu HDMI. Nu de alta dar pe langa faptul ca e un TN dezastruos, e posibil sa dai de HDCP issues (copyright stuff)...

  3. #3 SP
    Junior Member VladS's Avatar
    Merge sa joci pe un monitor cu intrare DVI.
    Poti sa iei direct cablu HDMI-DVI-D(eu am asa ceva) . Pretul e aproximativ la fel ca la adaptor simplu (adaptoarele mai scumpe au si iesire audio cu mufa jack).

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    HDCP = High-bandwidth Digital Content Protection. E o metoda de protectie, ca tu sa nu poti inregistra filme sau mai stiu eu ce. Aplicatii gen Amazon Instant Video, Hulu Plus, Netflix, din cate stiu eu nu pot rula fara HDCP. Iar prin acel adaptor nu cred ca poti avea HDCP activat. Nu sunt sigur... si oricum e irelevant daca nu te intereseaza aplicatii de genul asta...

  5. #5 SP
    Junior Member ArdeleanuBogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by VladS View Post
    Merge sa joci pe un monitor cu intrare DVI.
    Poti sa iei direct cablu HDMI-DVI-D(eu am asa ceva) . Pretul e aproximativ la fel ca la adaptor simplu (adaptoarele mai scumpe au si iesire audio cu mufa jack).
    Ei bine, am vrut să iau acel un cablu de genul, însă am mers până la urmă pe un adaptor care se conectează la DVI-D (în monitor), conectând cablul HDMI de la PS4 în adaptor, nu cred că e vreo problemă, nu? Adică, e cam același lucru cu cablul..

    ---------- Post added 16-02-2017 at 11:24 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    HDCP = High-bandwidth Digital Content Protection. E o metoda de protectie, ca tu sa nu poti inregistra filme sau mai stiu eu ce. Aplicatii gen Amazon Instant Video, Hulu Plus, Netflix, din cate stiu eu nu pot rula fara HDCP. Iar prin acel adaptor nu cred ca poti avea HDCP activat. Nu sunt sigur... si oricum e irelevant daca nu te intereseaza aplicatii de genul asta...
    Le pot folosi pe PC acele aplicații, mă interesează doar jocurile, single player cât și online..

  6. #6 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Merge fara probleme, mai putin partea cu sunetul, ce se rezolva dupa cum au explicat colegii. Legat de monitor, ca o parere personala, fa-l o solutie de moment si ia-ti un tv de minim 108 cm. E pacat sa ratezi partea de imersiune a unui joc de consola pe un tv capabil, aspect ce monitorul nu ti-l ofera!

  7. #7 SP
    Junior Member ArdeleanuBogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Merge fara probleme, mai putin partea cu sunetul, ce se rezolva dupa cum au explicat colegii. Legat de monitor, ca o parere personala, fa-l o solutie de moment si ia-ti un tv de minim 108 cm. E pacat sa ratezi partea de imersiune a unui joc de consola pe un tv capabil, aspect ce monitorul nu ti-l ofera!
    Asta am de gând, însă până când o să strângi bani pentru un alt monitor o să mă ”distrez” că ăsta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. De unde pot cumpara carcase de jocuri PS4 ? By catalynu in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 09-04-2015, 15:29
  2. Nu ma pot conecta la Xbox live By starz in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 01-10-2014, 12:04
  3. Nu pot conecta PS3 prin HDMI la plasma LG By augustin01 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 18 Last Post: 13-09-2013, 11:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts