Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 61

Thread: Pareri volan PS4

  1. #1 SP
    Junior Member cRsRO's Avatar

    Pareri volan PS4

    Buna seara,
    M-am decis sa imi cumpar un volan pentru ps4,doar ca nu ma pricep si nu prea stiu ce sa aleg(bugetul este de maxim 600ron), astept si parerile voastre.Vreau in primul rand sa fie compatibil cu Project Cars.
    Eu m-am gandit la urmatoarele doua dar nu stiu daca merita:
    Volan gaming THRUSTMASTER Thrustmaster T100 Force Feedback Racing (PC, PS3) | ALTEX
    Volan gaming THRUSTMASTER T80 (PS3, PS4) | ALTEX

    Ca si diferenta de pret clar nu o sa le cumpar neaparat de la Altex.

    PS: Acum am vazut unde am postat.....rog sa fie mutat unde trebuie,scuze!

  2. #2 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    În principiu, la banii aia ai ca opțiuni Thrustmaster T100 sau T80.

    T100 are FFB, e ok, dar din cate știu e pt PS3. Iti va merge pe PS4 și pe ce jocuri îl vor mai suporta, dar el în sine nu are funcționalitate full pt interfata PS4 (no share button, etc.).

    T80 este oficial PS4, ai șanse mai mari sa meargă pe orice racing game care o sa apara pe PS4.. DAR nu are force feedback și asta e un deal-breaker pt mine. Nu ma încântă deloc sa folosesc un volan cu care nu simt deloc ce se întâmplă la roti.

    Alternativele mai scumpe probabil le știi, T300RS sau T500RS.

    Sau te poți uita la Fanatec-uri, dar ma îndoiesc ca găsești ceva sub 600 lei. Dar nici la preț de T300RS... Lista de compatibile pt pCars PS4 e aici : http://www.projectcarsgame.com/beyond-reality.html

  3. #3 SP
    Junior Member cRsRO's Avatar
    Multumesc pentru raspuns!
    O sa merg pe un T100

  4. #4 SP
    Member kingraa's Avatar
    No coment. . M-am gandit ca aici merge cel mai bine postat.
    https://www.facebook.com/video.php?v=842899819056010

  5. #5 SP
    Member adin33's Avatar
    Are cineva volanul Hori ? Sau l-a incercat cineva ? Merita ?
    Volan gaming HORI Racing PS4/PS3 | ALTEX

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    L-am incercat eu intr-un mediamarkt. Nu il recomand. Mi se pare micut, constructie execrabila si nu mi s-a parut prea ok. E ieftin la 100EUR, dar daca asta e bugetul, mai bine nu iei nimic. Daca ai buget, gasesti pe la 180-200EUR mai ok.

  7. #7 SP
    Member Chazy90's Avatar
    Thrustmaster T150 (gasesti la Altex/MG/PCGarage) este din pacate putin peste bugetul tau, insa se aproape de un T300 foarte mult si il pot recomanda. Sincer iti recomand sa mai strangi putin bani si sa iei ceva calumea. Am avut de exemplu Logitech Driving Force GT ca prim volan si dupa o luna l-am schimbat cu un G27 ca nu il mai suportam. De vreun jumate de an am trecut la T300 si sunt foarte multumit, mai ales ca am avut si un G29 pentru o zi, si era decat un rebranding G27 cu un mare deadzone.

  8. #8 SP
    Member adin33's Avatar
    Sunt eu putin dus, dar sa dau 1700 pe un volan este prea mult. Cred ca familia m-ar trimite direct la azil Dar undeva in jur de 400-500 lei cred ca ar fi ok pentru cerintele si bugetul meu.

  9. #9 SP
    Member Chazy90's Avatar
    T150 se gaseste la in jur de 800 ron, ca defapt este 150 euro. Da T300 este intradevar de la 1500 ron in sus. Eu in total am dat cam 4000 ron cu tot cu stand si toate addon-uri dar doar din 2 concursuri de simulatoare mi-am scos banii.

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Vezi ca si T100 merge, chiar daca pe cutie scrie doar PS3 si Xbox360. Il am eu si, desi n-as zice ca e cel mai bun volan, e destul de ok avand in vedere ca nu vrei ceva profi.

  11. #11 SP
    Member G@by's Avatar
    Salut.
    Vreau sa iau un volan bun pentru PS4 si as vrea niste sfaturi.
    Sa fie THRUSTAMSTER T500 RS RACING, sau T300 ?
    Am prins ideea ca T500, desi avand numarul mai "mare" are ceva incompatibilitati, de fapt cica nu ar merge DOAR butoanele Share si PS (unii afirmand ca este chiar depasit ), iar T300 dimpotriva, desi este mai ieftin, este mai bun, fiind recunoscut in toate jocurile.
    Voi care le-ati avut sau le aveti, ce imi puteti recomanda ?
    Multumesc.

  12. #12 SP
    Member Chazy90's Avatar
    Quote Originally Posted by G@by View Post
    Salut.
    Vreau sa iau un volan bun pentru PS4 si as vrea niste sfaturi.
    Sa fie THRUSTAMSTER T500 RS RACING, sau T300 ?
    Am prins ideea ca T500, desi avand numarul mai "mare" are ceva incompatibilitati (unii afirmand ca este chiar depasit), iar T300 dimpotriva, desi este mai ieftin, este mai bun, fiind recunoscut in toate jocurile.
    Voi care le-ati avut sau le aveti, ce imi puteti recomanda ?
    Multumesc.
    T300 clar este favoritul meu. Am avut inainte de T300, Logitech DFGT, G27 si G29. Pot spune ca pe departe T300 este intre aceste alternative mai ieftine (pana la 1000 euro) cel mai bun volan, ca nu il putem compara cu Fanatec etc care depasesc acest buget. In comparatie cu T500, acest model este mai nou, deci tehnologia noua 'brushless motor' este aici perfectionata. Mai departe claptele de schimbat viteza nu se misca odata cu volanul la T500, deci vei avea probleme in viraje cu schimbarea vitezii. Nici nu zic de dimensiunea mult mai mare si un powerbrick extern mare la T500. Asta iti va face mai greu sa il montezi undeva.
    Eu iti recomand insa neaparat la T300 sa iei pedalele T3PA, ca alea normale nu ai ce face cu ele. Iti poti lua daca vrei pachetul Alcantera care le are incluse.

  13. #13 SP
    Member G@by's Avatar
    Aha deci.…
    Ca sa nu am urme de indoiala, deci pachetul cu alcantare are pedalele T3PA ?
    Diferenta de force feedback sper sa nu fie prea mare. Oricum nu e indicat sa fie prea puternic, sa-ti rastoarne biroul.
    Eu am un Logitech Momo si era destul de puternic.
    (Am inteles ca la T300 nu e asa puternic ca la T500)
    Ai cumva vreo sursa mai buna la pret ?
    Cel mai bun pret gasit de mine e 1850 lei. Deocamdata.


    Cat despre padele, da, la F1 sunt "legate" de volan, dar la WRC, cel putin pana mai "ieri", erau fixe, pe coloana volanului deci, depinde de sport si de preferintele fiecaruia. La F1 se considera ca nu trebuie sa misti mainile pe volan, pe cand la WRC, la cum zapacesti volanul prin toate tipurile de viraje, se pare ca e de preferat sa stii un loc precis unde gasesti padelele. Nu mai spun ca unii inca mai folosesc "levierul".
    Asta e, te adaptezi pe ce ai.

  14. #14 SP
    Member Chazy90's Avatar
    MEDIA GALAXY | Volan gaming THRUSTMASTER T300 Ferrari Alcantra Edition - 1950 ron, mai ieftin nu l-am vazut decat odata cand erau reduceri de noapte, cam cu 200 ron mai putin.

    Eu mi-am luat T300RS separat si mi-am comandat toate addon-urile (T3PA pedale, TH8A 7+1 Shifter si F1 Ferrari Replica) din alte tari, ca pe aici nu au. Legat de FFB, la T300 si T500 e clar cel mai realist si puternic, T150 find un mix de ce ofera T100/T300 dar calitatea lui de plastic este inferioare, de aia si pretul respectiv. Pot spune ca daca pe PC il dai la maxim, te doare bratul dupa cateva minute, dar si la PS4 de exemplu mai ales la cele de Rally (Sebastien Loeb Rally Evo) tot asa dupa un timp te dor bratele daca joci la maxim.

    Legat de pedale, desigur ele trebuie sa stea fixe, ca altfel nu ai facut nicio treaba cu volanul. Eu am un GT Omega Wheel Stand, pe care l-am comandat din UK si imi ofera posibilitatea de a muta volanul intre TV si PC usor, la care si la fortele maxime de abia daca se misca putin stand-ul.
    https://www.gtomegaracing.com/wheel-...ng-wheel-stand

  15. #15 SP
    Member G@by's Avatar
    Sa vad cum Dumnezeu fac…
    Ala Momo il prindeam de birou, pentru ca il foloseam pe un PC.
    Acum am consolele sub TV si pozitia de jucat este de pe… canapea.
    Am cam pus-o.
    Sa iau stand de ala cu scaun, e prea mult. Atat ca pret cat si ca stocare prin casa.
    Iau o masuta, la naiba…
    Dar e interesant si standul tau. Cred ca o iau si eu, dar mai las cateva luni sa mai treaca. Dupa ce vin de prin concediu.

  16. #16 SP
    Member Chazy90's Avatar
    Quote Originally Posted by G@by View Post
    Sa vad cum Dumnezeu fac…
    Ala Momo il prindeam de birou, pentru ca il foloseam pe un PC.
    Acum am consolele sub TV si pozitia de jucat este de pe… canapea.
    Am cam pus-o.
    Sa iau stand de ala cu scaun, e prea mult. Atat ca pret cat si ca stocare prin casa.
    Iau o masuta, la naiba…
    Nu ai nevoie si de un scaun, ca poti lua orice scaun ai in casa (cum am facut si eu), dar stand-ul este important pentru stabilitate. Daca ai insa o masuta stabila si ceva ca sa opresti pedale din a fugii pe podea, se pot prinde si de o masa bine.

    O-sa bag o poza in curand sa vezi cum am aranjat eu volanul

  17. #17 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Salut. Cred ca T300 e cea mai buna varianta care o poti lua in calcul ca pret. T500 e prea scump din punctul meu de vedere pt un jucator casual.

    Personal, pe PS4 folosesc un Logitech G27 cu emulare de G29 prin PC. (e un tutorial aici - sunt cateva piese care trebuie comandate, cu tot cu tva + shipping undeva la 200 lei maxim )
    Solutia este foarte buna pentru cei care au un G27 - G25 in stare buna si nu doresc sa plateasca in plus pentru cele compatibile cu PS4.

    Legat de stand, folosesc un wheel stand pro si joc de pe canapea. Au si variante pt Thrustmaster

  18. #18 SP
    Member Chazy90's Avatar
    @cosminbad: Eu stiam ca parca aceste emulatoare doar simuleaza un controller si ca defapt nu ai un force feedback adevarat, sau cum e? Oricum eu de mult mi-am vandut G27 asa ca sa dus trenul cu emulatorul pentru mine.

  19. #19 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Cei care cumpara un emulator fizic (un aparat micut - fara putere de procesare) se confrunta cu lipsurile astea.
    In cazul meu, de puterea de procesare se ocupa PC-ul. Zero lag si full force feedback.
    Concret, la PC conectezi volanul, conectezi un controller original de PS4, rulezi un program pe PC si conectezi PC-ul la PS4 printr-un usb cu pini si o placa teensy. In realitate G29 e identic cu G27 ca hardware, are doar un chip in plus care este continut si de controller. Din acest motiv FFB nu e o problema.
    Nici eu nu am crezut la inceput ca o sa functioneze dar am zis sa ii dau o sansa avand in vedere costul mic.

  20. #20 SP
    Member G@by's Avatar
    @Chazy90:
    Nu ma asteptam sa aibe asa probleme la aderenta pedalelor. Da, e stresanta senzatia cand iti fuge pedalierul.
    Momo avea niste tepi ce se fixau extraordinar in mocheta.
    Am mai vazut variante ce aveau de lasat un fel de lama cu tepi pentru aderenta la mocheta/covor, iar pentru parchet/gresie se bazau pe niste picioruse de cauciuc aderente.
    Deci metode bune deja sunt pe piata, nu mai trebuiau inventate.
    Nu stiu, imi pare tare rau ca trebuie sa vand (cred) volanul Momo (in curand cred ca nici nu o sa se mai poata instala pe noile Windows-uri ). E foarte bine executat, in coproductie, ca sa spun asa, sper ca T300 sa se ridice macar la aceeasi calitate si ergonomie, mai ales ca o sa iau varianta cu alcantara.

    Cu pedalele deci deocamdata am rezolvat-o, cu schimbatorul o sa am o problema, cel putin asa am impresia, pentru ca nu am aprofundat problema.
    Vreau schimbator secvential, ca la Momo. Asta pentru ca vreau sa-l configurez ca frana de mana, daca e posibil. Asa m-am invatat.
    Ca de mestecat manual in cutia de viteze, nu ma mai pasioneaza.
    Am o masina manuala, una automata, deja mi-am clarificat placerile, plus ca si tendintele in sportul auto sunt spre padele sau schimbator secvential.
    Zilele astea dau comanda si….mai vedem dupa.
    Multumesc pentru sfaturi.
    Daca aveti ceva ponturi despre T300, sunt binevenite.
    Am gasit pe site-ul lor o lista restransa a jocurilor compatibile, dar as fi preferat sa fi avut niste configurari optimizate. De ei sau de utilizatori.

    @cosminbad:
    E asemanator standul tau cu cel postat de Chazy, totusi sunt curios la al tau cat e de stabil cand il apuca smunciturile de la FF. Ca e mai simplist, e OK pentru greutatea redusa, dar stabilitatea m-ar interesa. Modelul lui Chazy imi pare mai strong, din poze. Conteaza si materialele. )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Volan Thrustmaster & Accesorii Volan XBOX ONE/PC By drik in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 0 Last Post: 23-10-2019, 18:57
  2. Vand volan Logitech G29 pt PS4/PS3 - Iasi By kukenstein in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 0 Last Post: 12-11-2018, 03:52
  3. Vand volan gaming thrustmaster t150 ps4/ps3/pc By borex in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 17-06-2018, 00:14
  4. Cumpar volan ps4 By Nickolas in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 4 Last Post: 25-09-2017, 16:11
  5. Volan PS4 By Detox in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 5 Last Post: 09-10-2014, 02:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts