Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 83 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1659

Thread: Clubul Xbox One X

  1. #21 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Din pacate acest thread cu stirea devine (ca si pe neogaf sau restul forumurilor) un "console vs pc''.
    Cine isi inchipuie ca despre asta e vorba, inseamna ca nu intelege ideea.

    Investitia intr-un pc decent de gaming e considerabila dar daca s-a investit corect, dupa 3 ani de zile tot mai poti juca jocuri, si cred ca sumele cheltuite pe jocuri sau un mic upgrade ici colo, sunt bine sub sumele platite pe jocurile de console, accesorii, abonamente etc in aceeasi perioada.

    Asta nu inseamna ca sunt fan PC, nu m-am mai jucat pe unul din 2012.
    Again, that was not the point.


    Eu pe PS4 m-am jucat destule jocuri la 1080p, poate nu destule la 60 fps. Nu simt nevoia unui hardware mai puternic ci a mai multor jocuri facute calumea. Abia astept sa apara acest scorpio si sa vad diferentele semnificative de performanta.

    Vb lui Teo: Dar voi chiar mai credeti ca... toata chestia asta cu scorpio si 4.5 este mai mult decat o metoda de stors bani suplimentari de la fraieri?

    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Nu e ok să iasă anual, asta clar, dar dacă ajungem la un 4-5 ani și pe noile console poți să joci și jocurile vechi, nu văd un sfârșit de lume din asta.
    Corect. Si un pret care sa relfecte asta. Right?

    Dar cine cunoaste modul de a gandi al unei corporatii de acest tip, intelege ca orice situatie de genul este un precedent.


    And something for your enjoyment:


  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja e clar. Am un feeling ca n-are nici Sony si nici Microsoft vreo treaba cu upgrade-ul. Sunt din ce in ce mai sigur ca a venit Mr. AMD si le-a zis "bah, eu nu mai produc procesoare d-alea vechi, ca ma costa prea mult. Daca vreti d-astea noi, bine... daca nu, dam la Nintendo". Si uite asa, in loc ca Sony si MS sa faca un "silent refresh" (adica sa foloseasca noile CPU-uri/GPU-uri, si eventual sa fie locked la performanta - identica cu modelele anterioare), prefera sa scoata o "noua" versiune.

    Eu le-am zis nVidia, Intel... ei nu... Batman, Batman! Pentru mine e clar, vor fi cu ceva mai rapide, dar in niciun caz nu va fi ceva WOW! E marketing si totul tine de costuri de productie...

  3. #23 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    THANK YOU!

  4. #24 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deja e clar. Am un feeling ca n-are nici Sony si nici Microsoft vreo treaba cu upgrade-ul. Sunt din ce in ce mai sigur ca a venit Mr. AMD si le-a zis "bah, eu nu mai produc procesoare d-alea vechi, ca ma costa prea mult. Daca vreti d-astea noi, bine... daca nu, dam la Nintendo". Si uite asa, in loc ca Sony si MS sa faca un "silent refresh" (adica sa foloseasca noile CPU-uri/GPU-uri, si eventual sa fie locked la performanta - identica cu modelel anterioare), prefera sa scoata o "noua" versiune.

    Eu le-am zis nVidia, Intel... ei nu... Batman, Batman! Pentru mine e clar, vor fi cu ceva mai rapide, dar in niciun caz nu va fi ceva WOW! E marketing si totul tine de costuri de productie...
    La Xbox o să fie efectul de wow anul viitor pentru că este consolă nouă și după cum se aude, destul de puternică.
    Pentru Xbox slim probabil o să fie același efect ca și la noua consolă de la Sony. O evoluție și cam atât.

  5. #25 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    why would anyone buy consoles instead of PCs anymore?
    Because of that :

    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Am terminat si eu primul act si primul episod. Jocul e foarte bun, iar action show-ul e cu adevarat captivant. Imi place sa vad ca ideea cu manipularea timpului e exploatata asa cum trebuie, fiind fan al acesteia. A fost unul dintre motivele pentru care Life Is Strange mi s-a parut foarte bun. Pare sa fie inceputul unei povesti excelente si nu ma mir, cei de la Remedy sunt foarte talentati.
    Am o intrebare pentru cei care au terminat jocul o data sau de mai multe ori : alegerile pe care le faci influenteaza serios modul in care se desfasoara povestea?


    Acum voi relata experienta pe care am avut-o cu jocul pe PC (platforma pe care il joc).

    Parere personala : chiar daca ciclul de viata al unei console scade la 3-4 ani, tot mai cred ca pentru dezvoltatorii de jocuri este mai ok sa aloce bani mai multi in optimizarea unui joc de consola (un singur hardware) decat in portarea acestuia pe PC (vezi cazul sinistru al jocului Quantum Break, care pe Xbox One ruleaza perfect, pe PC este varza, inclusiv pe un Intel I7 6700 cu o placa video Nvidia GTX 970 ).

  6. #26 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Portarea e una, joc dezvoltat multi platform e altceva. Un ciclu de viata al unei console (pentru mine) inseamna ca atunci cand se trece la o noua generatie exista cresteri semnificative in calitate si performanta. Dar cand un joc AAA bun are un ciclu de productie de 3-4 ani, asa cum a fost cazul cu Witcher 3 sau Uncharted 4 si multe altele practic incepi sa dezvolti un joc ptr ps4.5 si pana termini se lanseaza ps5. Si da, cu backwards compatibility (ceea ce apropos momentan doar xbox-ul are), poti juca jocul resp pe ps5, dar avand in vedere ca el a fost facut ptr ps 4.5... mai conteaza. In fine, vad ca oamenii tot ce vor ei sa inteleaga inteleg, asa ca nu mai obosesc. Inca o data, n-am mai jucat nimic pe pc de 4 ani si nici nu mi-e dor

  7. #27 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Un motiv in plus sa nu ne supere aceasta decizie a producatorilor este ...ca degeaba ne suparam, nu castigam nimic, ei nu ne iau in considerare. De aceea a durat ani sa avem PSN Romania, Nintendo nu exista si Microsoft abia acum a facut angajari pentru asa ceva...
    MonkY isi bate capul cu ei din 2007 parca cu petitii si....inutil. De multe ori avansul tehnologic chiar daca nu este dorit ajunge sa faca parte din obisnuinta. Daca in 1990 ne spunea cineva ca vom schimba la 1-2 ani telefoanele si ca vom sta ancorati in Feisbuc toata ziua il faceam nebun si ii ziceam ca daca ne tampim intratat atunci ar fi bine sa ne curmeze cineva suferinta...
    Acum asteptam cu nerabdare ochelarii VR ca sa nu mai vedem nimic in jurul nostru pe bune....

  8. #28 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Promit ca e ultimul post pe tema asta. Problema nu e avansul tehnologic. Ci vanzarile de "nimic" marketate ca avans tehnologic

  9. #29 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Tu macar constientizezi ceea ce vorbesti ? Cum sa fie marketat ca "nimic" o crestere a puterii de procesare de la 1,32 teraflops, la 6 teraflops !!! Adica de 4,54 de ori mai puternic ca vechiul Xbox One !!!

  10. #30 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post

    vezi cazul sinistru al jocului Quantum Break, care pe Xbox One ruleaza perfect, pe PC este varza, inclusiv pe un Intel I7 6700 cu o placa video Nvidia GTX 970.
    Jocul nu e portat prost, e optimizat prost pe gtx 970, are ceva treaba si cu dx12, cum ca nvidia nu stie async compute sau ceva de genul. Pe r9 390 jocul ruleaza maxed out la un average de 40fps.

    On: va agitati prea mult pe niste zvonuri, o sa fie plin net-ul de comparatii cand vor aparea variantele pe steroizi ale actualelor console si o sa trageti atunci concluzia daca merita sau nu sa faceti upgrade. Si eu tind sa cred ca rezultatul va fi cel prezis de MonkY.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Cum sa fie marketat ca "nimic" o crestere a puterii de procesare de la 1,32 teraflops, la 6 teraflops !!! Adica de 4,54 de ori mai puternic ca vechiul Xbox One !!!
    Ai vreo sursa serioasa pentru noul Xbox One de 4,5x mai rapid? Nu de alta, dar de zvonuri stii cum suntem toti... satui. Noroc ca mai e doar un pic pana la E3 si poate da norocul peste noi si chiar se anunta ceva oficial.

  12. #32 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    ... si cred ca sumele cheltuite pe jocuri sau un mic upgrade ici colo, sunt bine sub sumele platite pe jocurile de console
    O precizare: Afirmatia e valabila daca vorbim de jocuri digitale. Chiar si atunci gasesti "workaround-uri", gen account sharing, etc., care fac viata de consolist mai usoara.
    Daca vorbim de jocuri in format fizic, situatia e net in favoarea consolelor, pentru ca jocurile de consola le poti vinde mai departe cu o mica penalizare fata de pretul de achizitie (~20-25%). Asta daca nu esti colectionar, caz in care nu mai conteaza

  13. #33 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ai vreo sursa serioasa pentru noul Xbox One de 4,5x mai rapid? Nu de alta, dar de zvonuri stii cum suntem toti... satui. Noroc ca mai e doar un pic pana la E3 si poate da norocul peste noi si chiar se anunta ceva oficial.
    Kotaku a dat aceasta stire pe urmatoarele site-uri : Polygon, IGN, Neogaf, Anandtech, GameSpot, PSU, plus altele...

    https://www.google.ro/search?q=The+X...PS4.+Meanwhile

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    chris diaz: e un pic eronat. Citisem si eu stirea pe Kotaku si ei nu au spus absolut nicaieri de 6 Terraflops sau alte cifre de genul asta. Daca te uiti in articol o sa vezi ca de fapt e un addendum din partea celor de la Polygon: Sources: Smaller Xbox One Coming This Year, More Powerful Xbox One In 2017 [UPDATE].
    UPDATE (4:41pm) - In an article this afternoon, Polygon corroborated many of the details we reported as well as one that we didn’t: Microsoft is aiming to get Scorpio running at 6 teraflops, which we’ve also heard from one source. (5-6 is what we heard.) Sources have insisted that Scorpio’s exact specs have not yet been finalized, though.
    E un pic ciudat, pentru ca ei vorbesc de aceleasi surse... dar care ale naibii surse doar celor de la Polygon le-au spus ceva extra... in rest toti stiu acelasi lucru precum cei de la Kotaku. Mie imi suna asa un pic a "bogus"... mai ales ca nici macar nu risca cineva sa spuna ca "scoate 6 teraflops" ci spune ceva de genul "The current performance target for Microsoft's Scorpio is approximately 6 teraflops". Ceea ce din punctul meu de vedere e diferenta dintre "ce pot" si "ce as vrea sa pot".

    Acum, nu zic ca n-o fi un sambure de adevar... si oricum sunt sigur ca Microsoft lucreaza la urmatorul Xbox din clipa in care a scos pe piata Xbox One-ul (poate chiar mai devreme)... Insa in acest moment eu cred ca e doar inflamarea spiritelor dinaintea E3-ului. Aproape in fiecare an am avut parte de "bombe" si de cele mai multe ori a iesit un FASSSS.

    P.S. O comparatie de dragul comparatiei: daca GTX 1080 lansat anul acesta scoate deja 8.2TFLOPS iar noul Xbox din 2017 va avea (ca target) 5-6TFLOPS, sa inteleg ca la anul iarasi incepe "dansul" cu "ne pare rau, dar in jocul X in 4K nu putem decat 20-25FPS?". Stiu, compar mere cu pere... la urma urmei un GTX 1080 este 600$, si probabil noul Xbox va fi mai putin de atat. Dar nah, just for the fun of it...

  15. #35 SP
    Member temugin's Avatar
    Nu mai visati la 4-5 ani, 2 ani maxim pana cand Neo sau Scorpio vor fi si ele OLD, daca nu chiar mai devreme, unora li se pare ''cool'' sa dea apa la moara ''pisicilor grase'' de la Ms si Sony si e alegerea lor, nu mai spuneti actual gen - e deja OLD gen din 2015 pentru producatori.....coc asta de cel putin 1 an.

    Nu mai comparati franciza seaca de la Xone cu 360, Ps4 are cate ceva dar mult in spatele Ps3, sa nu mai zic Ps2, vorbesc ce a iesit PANA ACUM, nu viitorul incert cu trailere misto, si doar exclusivele.

    Unii asteapta cu sufletul la gura E3 anual, parca ar veni Isus insusi acolo si ce ZICE EL - domne aia este, pai in 2013 Jack T. a spus de 5-10 ani plan pentru Ps4 (eu pun 6 ca sunt modest)....a uitat sa mentioneze de faza cu upgrade, in rest omu a vorbit serios. Iar acum 2-3 luni Phil S. seful de la Ms sau ce-o fi, a spus ca nu se pune problema unui upgrade, ori ca scot X2 la anu e totuna pt mine.....

    NU frate, multi vor spune BA temugin industria si timpurile se schimba, ce sa faca si ei, NOPE. Ce apa de la robinet daca se scumpeste, nu o mai beti ? sau benzina la masina ? same s...t.

    EI o schimba, fortat si in mod indirect.

    Vor scurta ciclul cat pot de mult pentru a vinde cat mai mult, si asa Xone era la vale cu prostia de portari pe Ws 10, cum am spus si acum 1-2 luni, Ms nu va sta ca Sony sa le ia ''fata'', atitudinea de cartier pe care o manifesta in mod stilat si cu mult fum pe scena nu merge la toti.

    Asa ca Xone si Ps4 devin un fel de Steam machines, Alienware sau cum s-or numi.........daca e ok sa vedeti 2-3 versiuni ale aceluiasi joc pe raft, aka online, voi stiti.

  16. #36 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Ce e clar, raportat la generatia anterioara de console, e faptul ca Microsoft nu mai sunt dispusi sa isi asume riscuri. Daca in 2005 vindeau un X360 cu 600$ si ieseau in pierdere cu 400$, din 2013 incoace vand un X1 cu 400$ si ies in profit. Singurul mod prin care o consola poate avea un ciclu de viata de 7-8 ani e sa aiba aceeasi abordare ca la X360. N-are sens sa vorbim de piata de PC-uri, unde atat Nvidia cat si AMD au revizii majore o data la 18-21 luni, asta s-a intamplat intotdeauna.

    Mi-as dori sa vad un nou Xbox cu un pret de 600-700$. Acolo e clar hardware mai puternic si nu e nevoie ca in 2019 sa actualizeze din nou consola. Chiar daca ar avea un cost de productie de 1000$/unitate. Oricum, si-ar scoate banii din Gold si din jocuri si clar ar deveni mai ieftin de produs consola dupa vreo 3-4 ani. Chiar nu mi s-ar parea exagerat sa dai undeva la 2500-3000 de lei pe consola, in conditiile in care 200-250 de lei e numai online-ul, ca sa nu mai vorbesc de pretul jocurilor.

    Stiu ca multora le place ca isi pot cumpara un Xbox acum cu 1500 de lei, dar o consola mai scumpa cu hardware mai bun ar tine mai multi ani.

  17. #37 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum, nu zic ca n-o fi un sambure de adevar... si oricum sunt sigur ca Microsoft lucreaza la urmatorul Xbox din clipa in care a scos pe piata Xbox One-ul (poate chiar mai devreme)... Insa in acest moment eu cred ca e doar inflamarea spiritelor dinaintea E3-ului. Aproape in fiecare an am avut parte de "bombe" si de cele mai multe ori a iesit un FASSSS.
    Nu e un simplu zvon sau bomba de marketing. Unii au fost sceptici si cu noul PS4....

  18. #38 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ce-ar fi sa vina Nintendo si sa ia fata astora cu NX..

  19. #39 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    acum mai recent, dupa ce au jucat 3 jocuri uncharted poate. dar daca incerc sa ii vand uncharted sau bloodborne unui om care n-a pus pana acum mana pe controller s-ar putea sa-l doara in fund. repet, exclusivitatile fac diferenta intre o consola si alta, dar nu sunt atat de multe si de bune incat sa ingroape PC-ul.
    Tu chiar crezi ce spui acolo?
    Daca te gandesti putin la exemple, totul e foarte simplu.
    -spune-mi un joc horror-survival mai bun decat The Last of Us pe PC
    -spune-mi un dark RPG mai bun decat Bloodborne pe PC
    -spune-mi un shooter mai neat decat Uncharted pe PC
    -spune-mi un driver mai bun decat Forza pe PC
    -GTA a fost mereu timed exclusive si toata lumea saliva la el, ba chiar isi cumparau oamenii console ca sa il joace si dupa le vindeau

  20. #40 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Tu chiar crezi ce spui acolo?
    Daca te gandesti putin la exemple, totul e foarte simplu.
    -spune-mi un joc horror-survival mai bun decat The Last of Us pe PC
    -spune-mi un dark RPG mai bun decat Bloodborne pe PC
    -spune-mi un shooter mai neat decat Uncharted pe PC
    -spune-mi un driver mai bun decat Forza pe PC
    -GTA a fost mereu timed exclusive si toata lumea saliva la el, ba chiar isi cumparau oamenii console ca sa il joace si dupa le vindeau
    - mi-e greu sa iti gasesc un joc care PENTRU MINE sa fie mai bun de cat TLOU in general, indiferent de platforma, dar eu nu stiu personal pe nimeni care sa isi fi cumparat PS3 sau 4 pentru el (ai tu multi prieteni in categoria asta)?
    - fanii hardcore dark souls ar zice dark souls sau demon souls; eu nu as zice pentru ca imi place bloodborne din alte considerente;
    - inca o data e o chestie de gusturi. mie imi plac uncharted si tomb raider, altora le plac altele care au aparut si pe pc (majoritatea titlurilor AAA by the way). era un coleg consolist pe threadul lui U4 care spunea ca Uncharted e un shooter generic.
    - nu indraznesc sa imi dau cu parerea despre jocurile de driving pentru ca nu prea le gust. Mie imi place doar Blur pentru ca e fun de jucat in 3-4. in alta ordine de idei sunt 100% sigur ca mai multi oameni au jucat o anumita serie de jocuri cu masini care nu e nici forza nici GT, si care a aparut pe PC cu aproape toate titlurile din 94 incoace.

    In alta ordine de idei imi place cum lumea pe aici intelege doar ce vrea. Bottom line: prezinta-mi si mie un om pe care il stii tu personal care si-a cumparat PS4 pentru Bloodborne. Eu am zis ca BB e GOTY pentru 2015, dar nu mi-am luat PS4 pentru el. Mi-am luat BB pentru ca aveam PS4.

    Deja am spus de vreo nshpe mii de ori ca eu prefer 100% gamingul pe consola nu pe PC (pardon... consolE), dar asta nu are nimic de a face cu ce spuneam eu. Promit ca data viitoare aduc si un glosar de termeni si note de subsol.

    PS: "neat"... really?? ti-a fost frica sa spui "bun"?

    PPS: GTA n-a fost chiar dintotdeauna timed exclusiv pe console. check your facts.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 83 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  3. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts