Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 10 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 200

Thread: Clubul Xbox One S

  1. #61 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eh, e greu sa iti dai seama asa, dintr-un video la o calitate slaba urcat apoi pe youtube. Gandeste-te ca la foto se suprapun 2-3 poze cu expuneri diferite, niciun TV nu face asta in mod real. Eu din cate citisem intr-un articol de pe un site strain (chiar o sa incerc sa il gasesc iar) spuneau ca e mai mult un sharpening fortat facut de TVuri si nu prea are treaba cu acel HDR din lumea foto. Acum daca e real ce zic ei habar n-am ca personal cu ochii mei inca nu am vazut nimic, dar nu as fi surprins ca toata tarasenia asta sa nu fie nimic mai mult decat un gimmick sa ne mai fure ochii putin si sa ne vanda o idee probabil la fel de proasta ca 3D-ul de acum cativa ani.

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eh, e greu sa iti dai seama asa, dintr-un video la o calitate slaba urcat apoi pe youtube.
    Eu nu ma refer la video-ul de pe youtube. Daca dai scroll in pagina cu articolul, o sa vezi comparate side-by-side HDR si non HDR (sau SDR cum le spune el)...

    P.S. Hai ca m-am chinuit sa fac niste screenshot-uri cu HDR vs SDR:
    Attached Images Attached Images 2016-10-04_102013.png 2016-10-04_102030.png 2016-10-04_102058.png 2016-10-04_102113.png 2016-10-04_102127.png

  3. #63 SP
    Junior Member adixus's Avatar
    Fara HDR


    Cu HDR


    Eu zic ca e un lucru bun HDR-ul ...si se vede diferenta cu ochiul liber.... sunt zone unde fara hdr dispar muntii din departare...si cand activezi hdr-ul....apar. La fel si norii...

    ---------- Post added 04-10-2016 at 08:28 ----------

    astea sunt poze facute de mine....si clar se vede diferenta

  4. #64 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu inteleg... HDR-ul in cazul tau introduce ceata?!? WTH?
    Am vazut ca au fost salvate invers imaginile. Corectez si intreb: in varianta SDR e "ceata" iar in HDR nu mai e?
    Attached Images Attached Images hdr.jpg sdr.jpg

  5. #65 SP
    Junior Member adixus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu inteleg... HDR-ul in cazul tau introduce ceata?!? WTH?
    mai uitate la.post odata...scoate luminozitatea aia....care zici ca e ceata

    ---------- Post added 04-10-2016 at 08:42 ----------

    fara hdr are luminozitatea aia....cu hdr o scoate

  6. #66 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Vad ca HDR ar trebui sa imbunatateasca contrastul si luminozitatea dar in unele cazuri strica, in unele screenshoturi arata mai bine fara HDR imaginea...sa fie oare faptul ca devii de-abia lucreaza cu functiile astea?

  7. #67 SP
    Member blondutzu's Avatar
    ai redenumit pozele invers de aici confuzia. Clar ai mai mult detaliu si adancime cu HDR-ul.

  8. #68 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Monky ai inversat pozele

    Personal consider hdr-ul un pas înainte destul de important.
    Am văzut un film cu hdr și se vedea mult mai bine decât fără.

  9. #69 SP
    Member VictusG's Avatar
    Asa imi apare pe un LG UH635V
    Edit: Cel din Dreapta e cu HDR, credeam ca se subintelege
    Attached Images Attached Images img_1709.jpg img_1715.jpg img_1714.jpg

  10. #70 SP
    Junior Member adixus's Avatar
    si care e cu hdr si care e fara?

    ---------- Post added 05-10-2016 at 08:06 ----------

    cred ca a 2 a e cu hdr

  11. #71 SP
    Member Popae36's Avatar
    cred ca este doar o prosteala! sa i ia naiba cu hdr ul lor! sa te prosteasca sa dai 6 7 sute de euro in plus pe un tv ..marketing!

  12. #72 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Popae36 View Post
    cred ca este doar o prosteala! sa i ia naiba cu hdr ul lor! sa te prosteasca sa dai 6 7 sute de euro in plus pe un tv ..marketing!
    Exagerezi Razvan, HDR-10 si Dolby Vision inseamna restrictii in producerea panelurilor de TV cu paleta de culori mai mare (de la 8 biti la 10 sau 12 Biti), apoi un necesar de luminozitate mai uniforma - dinamica, etc.
    Ca orice standard va insemna ca cei care se apuca sa puna asa ceva pe TV-urile lor nu vor putea sa si produca ieftin, standard inalt de calitate = pret final mai mare.
    Pana una, alta nu putem decat sa ne bucuram ca si in industria TV-urilor a intrat Dolby si s-a apucat sa ridice la un nou standard imagine de pe anumite game de TV-uri. Ca la momentul actual pretul e corelat cu imaginea oferita, da, inseamna un pret de achizitie mai mare. Dar la fel de bine poti ramane pe un TV FHD sau sa nu te arunci la HDR-10/Dolby Vision si sa iei ceva ieftin...e strict alegerea ta.
    Eu personal as mai astepta un an pana cand se aseaza standardul si preturile devin mai omenesti.

  13. #73 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  14. #74 SP
    Member biagyydog's Avatar
    ehhh, daca urmam sfaturile tatei si intram in politica luam si S si SS...
    Asadar astept reducerile concurentiale dintre emag si altex/ mg

  15. #75 SP
    Junior Member Jesusjuice13's Avatar
    salut, baieti! am si eu o intrebare de noob. merita sa iau un xbox one s daca am un Samsung UE32J5100 (full HD ieftin)? nu mai am nicio consola si ma gandeam sa imi iau un xbox


  16. #76 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Ia-ti liniștit orice consola vrei. Dar ia-o in funcție de jocuri exclusive si de ce consola au prietenii tai, nu in funcție de ce tv ai tu.

  17. #77 SP
    Junior Member Jesusjuice13's Avatar
    Întrebam sa stiu daca merita sa dau mai mult pe one s având in vedere ca nu am un televizor performant

  18. #78 SP
    Junior Member adixus's Avatar
    daca nu ai 4k cu hdr...nu se merita sa iei S. Poti sa iti iei linistit Xbox One. Si prieteni iti faci.... indiferent de ce consola alegi.

  19. #79 SP
    Member Svart's Avatar
    Sunt oferte la one pe altex si emag.

    la banii de one s iti iei un xbox one elite de 1 terra

    sau iei un xbox one normal la 900 de lei

  20. #80 SP
    Junior Member silviu99's Avatar
    Tocmai de o saptamana mi-am achizitionat si eu o consola Xbox One S care functioneaza la Televizor LED LG Smart TV 42LM620S Seria LM620S 106cm negru Full HD 3D, eu zic ca merge destul de bine, are unele "delay-uri" in meniu, in rest e super.
    Trebuie sa mai achizitionez unele jocuri ca sa observ diferenta de la old la next gen

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 10 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts