Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Achizitie TV vs Monitor

  1. #1 SP
    Junior Member GABRYADN's Avatar

    Achizitie TV vs Monitor

    Salut am si eu o nedumerire la ce sa aleg intre cele 2 din titlu avand in vedere ca pana acum am jucat pe un monitor Fhd Samsung de 23 inch model 2013 si acum oscilez intre un model de monitor de 27 si un tv de 32-40 inch dar oare vad ceva diferente in timpul de raspuns miscari rapide la fotbal sau curse ,etc ?
    Voi ce ati lua apropo buget cam 1000-1100 sper ca de black friday sa prind o oferta ok multumesc de sfaturi.

  2. #2 SP
    Member ingerulol's Avatar
    la 999 pentru cumnata mea am luat Samsung J5100 - la 1100 exista j5200 (acum fara BF)
    Nu are ghosting , m-am jucat jocuri de Xbox si este superb. Ia-ti ce-ti place si cat mai mare , dar atentie la distanta pana la el sau modul in care vrei sa-l folosesti .

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Si eu sunt de aceasi parere. Daca te joci la birou ia monitor. Daca te joci pe canapea, ia TV. E simpla treaba. Am un amic care juca la birou si avea un monitor de 21', a trecut la TV de 32' a trebuit sa stea mai departe, deci TV-ul era putin prea mare. Acum a trecut la un TV de 50" si a trebuit sa elimine scaunul biroului definitiv deoarece nu mai poate folosi biroul decat ca suport de TV

  4. #4 SP
    Junior Member GABRYADN's Avatar
    Salut da la birou stau dar port ochelari cu cilindru si cu -2,5 asa ca nu pare mare deloc un tv de 32 la 1,5m cum stau acum fata de monitorul de 23 dar sa inteleg ca voi nu ati vazut diferente de raspuns intre monitor si tv?

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by GABRYADN View Post
    Salut da la birou stau dar port ochelari cu cilindru si cu -2,5 asa ca nu pare mare deloc un tv de 32 la 1,5m cum stau acum fata de monitorul de 23 dar sa inteleg ca voi nu ati vazut diferente de raspuns intre monitor si tv?
    Eu nu am vazut niciodata diferentele de raspuns. Ca idee un Tv LG pus in Game Mode scoate undeva la 30 ms timp de raspuns. Un monitor scoate mai bine, dar doar pe hartie.... In plus ochiul uman nu percepe diferenta intre 30 milisecunde si 12 milisecunde sa zicem...

  6. #6 SP
    Member deepjinx's Avatar
    Am trecut de la TV de 32 la monitor IPS de 27, si diferenta in calitate este enorma. Il folosesc pt. PC si PS4 in "full color mode".
    Ideea e ca TV-urile sunt facute pentru STB, Bluray/DVD Players, si alte dispozitive care scot semnal video comprimat.

    cuvinte cheie: chroma subsampling

  7. #7 SP
    Junior Member boLdyaLexy's Avatar
    Eu am monitor de 24 la 144 de hz pentru shootere si jocurile online si Tv pentru întâlnirile cu băieții la o fifa acasă

  8. #8 SP
    Senior Member nina's Avatar
    Quote Originally Posted by deepjinx View Post
    Am trecut de la TV de 32 la monitor IPS de 27, si diferenta in calitate este enorma. Il folosesc pt. PC si PS4 in "full color mode".
    Ideea e ca TV-urile sunt facute pentru STB, Bluray/DVD Players, si alte dispozitive care scot semnal video comprimat.

    cuvinte cheie: chroma subsampling
    eu folosesc un tv cu 2 hdmi pentru pc si xbox
    sincer as vrea un monitor dar cum pot tine conectat ambele(pc si xbox) deodata?
    edit: nvm.am vazut monitoare de 27" cu 2xhdmi

  9. #9 SP
    Junior Member GABRYADN's Avatar
    Quote Originally Posted by deepjinx View Post
    Am trecut de la TV de 32 la monitor IPS de 27, si diferenta in calitate este enorma. Il folosesc pt. PC si PS4 in "full color mode".
    Ideea e ca TV-urile sunt facute pentru STB, Bluray/DVD Players, si alte dispozitive care scot semnal video comprimat.

    cuvinte cheie: chroma subsampling
    Salut vreau si eu un link cu modelul tau daca se poate,multumesc

  10. #10 SP
    Junior Member deusmars's Avatar
    Quote Originally Posted by nina View Post
    eu folosesc un tv cu 2 hdmi pentru pc si xbox
    sincer as vrea un monitor dar cum pot tine conectat ambele(pc si xbox) deodata?
    edit: nvm.am vazut monitoare de 27" cu 2xhdmi
    Există splitter hdmi cu doua sau mai multe intrări. Unele au si telecomanda si nu e nevoie să mai umbli ma monitor, schimbi de pe scaun. Pe olx gasesti multe oferte, ori chiar și în magazine de electronice.

    Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Achizitie monitor 4K By Razzosinni in forum Hardware
    Replies: 28 Last Post: 16-12-2016, 15:08
  2. Recomandare achizitie monitor By ymess in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 10-08-2013, 22:59
  3. Sfaturi pentru achizitie a unui Monitor By zaice in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-04-2010, 19:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts