Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 66 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast
Results 301 to 320 of 1302

Thread: Clubul Xbox Series X

  1. #301 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai e si un alt factor de luat in calcul. Microsoft isi va permite sa aleaga orice manufacturer doreste pentru SSD-ul M.2, pentru ca majoritatea produc in masa asa ceva (fiind "standard" in momentul de fata). Pe cand Sony va trebui sa gaseasca pe cineva care sa produca acele M.2-uri pe PCIe 4 si care sa atinga bandwith-ul dorit de ei (7GB/s). Si acolo e o mare diferenta de pret... poate chiar acea suta de dolari despre care vorbeste mai sus in articol.

  2. #302 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Nu este singurul care spune asta, ca MS vrea sa dea o lovitura si cu pretul, plasandu-l ceva mai ieftin, cat sa fie un factor psihologic care ar conta foarte mult pentru un cumparator de rand.
    Daca si Sony gandeste la fel vor duce un razboi psihologic si nu mai anunta pretul decat in ziua lansarii.

  3. #303 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Presiunea va fi tot mai mare pe ei pentru ca, de bine de rau, astia au aratat destul (chiar daca ultimul eveniment a fost cam meh). Lumea inca rumega la SSD-uri pe celelalte plaiuri. Sper totusi ca Sony sa grow a pair luna asta.

  4. #304 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai pe 19 mai (Sony) au un corporate strategy meeting, unde probabil fix asta se va discuta (strategia de pricing) si de unde cel mai probabil vor aparea niste leaks, urmand ca dupa aia (sfarsit de Mai/inceput de Iunie) sa prezinte si oficial.
    Just my 2 cents.

  5. #305 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Eu cred ca Sony nu se grabeste sa prezinte prea multe despre next-gen dintr-un singur motiv: au inca doua lansari masive pe actuala generatie, care mai pot ajuta la vanzarea unor console PS4.

  6. #306 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nah. Ambele vor merge si vor primi “enchanted” edition si pt PS5 si vanzarea oricum o vor face.
    Also, lumea stie de PS5 (cam cine ar lua unu din astea jocuri day1) si faptul ca se va lansa anul aceasta.

    Probabil asteptau meeting-u asta ca sa stabileasca pretul si sa anunte si pretul.

    Au 3 lucruri de aratat: design, gameplay si titluri exclusive. Cel mai probabil vor prezenta 2 din 3 in cateva saptamani si vor lasa exclusivele pentru toamna, pentru hype.

    Revenind on topic, sunt curios daca dupa haosu de acum, xbox vin in iunie cu exclusive sau doar cu pret + gameplay pentru multe alte jocuri (inclusiv indie sau exclusive mai mici), urmand ca gameplay de exclusive AAA sa prezinte in August/Septembrie, iar in Iulie sa arate doar Halo pt 30min.

  7. #307 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Faceam un research si am vazut ca sunt destul de scumpe SSD-urile Gen4 de 1 TB. Cam 200$.(si nici astea nu ajung la 5500MB/s).
    Mai e o chestie la SSD-uri, stiu ca suporta un numar limitat de scriere/citiri. Sper ca s-au gandit la acest lucru si au pus ceva de calitate. Ca altfel dupa 1-2 ani, arunci consola.

    ---------- Post added 10-05-2020 at 15:46 ----------

    https://thenerdstash.com/xbox-series...-analyst-says/

  8. #308 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Posibil in Iunie sa vedem doar trailere exclusive la Xbox. Prețul il dezvăluie doar dacă este 400$, dacă vor sa ceara mai mult mai așteaptă sa vada ce face și Sony. Si gameplay la exclusive mai spre finalul verii. Nu cred ca se mai grăbesc sa facă iar un show slab ca asta , sau .....

  9. #309 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nah. Ambele vor merge si vor primi “enchanted” edition si pt PS5 si vanzarea oricum o vor face.
    Also, lumea stie de PS5 (cam cine ar lua unu din astea jocuri day1) si faptul ca se va lansa anul aceasta.
    Pai stie lumea ca PS5 iese anul asta, dar asta nu inseamna ca isi si permit respectiva consola la lansare. De asemenea, sunt multi care considera ca nu merita investitia in primele luni.

  10. #310 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Mai e o chestie la SSD-uri, stiu ca suporta un numar limitat de scriere/citiri. Sper ca s-au gandit la acest lucru si au pus ceva de calitate. Ca altfel dupa 1-2 ani, arunci consola. :
    Nu e chiar asa. Chiar faceam un calcul si verificari cu fratele meu in urma cu vreo saptamana si chiar nu e vreo problema acolo.
    Nu ai cum sa ajungi la written limit decat daca scrii 10 ani incontinuu.

    El a avut unu din 2010 si l-a scos anul trecut din "uz", iar in 9 ani a scris cam ~30% din limita de scriere, pentru ca, sa fim seriosi, nu scrie nimeni 5TB pe zi.
    Pe un alt SSD din 2013 (deci 7 ani - generatie veche) are un total written de 29TB si el are garantie 73TB (desi in testele pe care le fac unii pe internet sa vada efectiv cat dureaza un SSD, fix asta pe care-l are el, a cedat dupa ~2000TB - cand cedeaza un SSD devine read-only, deci nu mai poti scrie pe el, dar poti citi informatia si copia daca e cazul).
    Mai are unu de 2TB de "buget", format m.2 de anul trecut si are 5.3TB written pana acum, din 400TB garantate, deci sa zicem 5TB pe an, iar la o utilizare normala, sansele sunt sa se deterioreze fizic device-ul (gen dupa 20 de ani, trece timpul si se erodeaza) decat sa ajungi la limita de scriere.

    Eu pe SSD-ul din Macbook Pro 2016, de 500GB (si 99% din treaba o fac doar pe el - inclusiv foto si video editing - unde scriu si sterg GB intregi constant - dar si mult torrents), in 4 ani am 20TB written din 600TBW garantate - deci probabil ca in inca 4 ani ajung la 10%, iar in 4-5 ani oricum ma gandesc sa-l schimb.

    Write ai doar la install si foarte putin la savegames/capturi. Daca instalezi 100GB pe zi, ajungi la limita in 200 ani or something.

    Acum sa vedem si ce o sa presupuna aceste capturi video de pe noua generatie, daca vor fi 4k si ne vor lasa sa inregistram oricat vrem noi, e posibil sa scriem mai mult de 100GB pe zi doar din capturi, dar sincer, imi e ffff greu sa cred ca se va intampla asta si chiar si asa, nu avem treaba 10 ani cu ele - minim.

  11. #311 SP
    Member vladthegamer's Avatar
    ”Se pare ca nu e totul lapte si miere pe next gen si nu toate jocurile vor suporta 60fps in 4k

    Dreptate mare. ^

    https://wccftech.com/ubisoft-confirm...UAoS4wEwfNKHVY

  12. #312 SP
    Member tudort's Avatar
    Să sperăm măcar la un solid 1080p 60fps cu detalii grafice la maxim ca mod opțional. Ar fi fain să avem de ales între 4K/30 și 1080P/60.

    Sent from my Phone 2 using Tapatalk

  13. #313 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Sa ai de unde sa alegi e intotdeauna bine, dar sa ma lase cu 4K la 30 FPS-uri. 60 ar trebui sa fie minimul, fara discutie, in ideea in care scazi rezolutia. Tare imi e ca si aceasta generatie de console, poate chiar ultima asa cum stim noi consolele acum, o sa se nasca talent si o sa moara speranta.

  14. #314 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Eu sincer sper intr-un 2K@60 fps, 1080p60 mi se pare a fi mai mult un standard al acestei generatii (luand in considerare si Xbox One X si PS4 Pro)

  15. #315 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Adica noul AC, care arata absolut identic cu vechiul AC (care are 30FPS in rezolutie variabila inspre 4K pe One X), nu are raytracing, pe next gen merge tot in 30FPS la 4K? Poate sunt eu optimist, dar tind sa cred ca Ubisoft sunt putin imbecili de data asta, mai degraba decat sa cred ca perfomanta a crescut doar cu 20-25%.

  16. #316 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by vladthegamer View Post
    ”Se pare ca nu e totul lapte si miere pe next gen si nu toate jocurile vor suporta 60fps in 4k

    Dreptate mare. ^

    https://wccftech.com/ubisoft-confirm...UAoS4wEwfNKHVY
    Cine a crezut asta visa cai verzi pe pereți. Sunt PC-uri puternice care gâfâie sau nu pot, dar lumea își dorea 4k@60 fps pt toate jocurile pe un device de 500$

  17. #317 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e vorba de cine visa la asta si nu are treaba nici cu PC-urile puternice. Tocmai asta e faza, ca asa au marketat ei next gen-u asta.

    Eu, desi nu-mi pasa foarte mult, sunt foarte dezamagit. 4K cu 30fps avem pe Xbox One X asa ca in mod clar nu exista motiv real de upgrade la lansare. Sunt deja obisnuit sa astept sa se incarce totul cate 1 minut.

    Oricum, ce spun Ubisoft acolo e ca va merge la "at least 30fps, deci o rezolutie dinamica (exact cum ziceam ca o sa fie generatia rezolutiei dinamice) si unlocked framerate e posibil sa schimbe asta.

    Also, ei vorbsc de faster loading times, dar aici nu e meritul lor, ci al SSD-ului, iar apoi spun ca "will benefit from improved graphics made possible by the Xbox Series X", deci e posibil sa vedem aceiasi vrajeala ca la AC Black Flag (desi atunci era normal sa fie asa, 512MB RAM vs 8GB) dar nejustificata acum.

  18. #318 SP
    Member tudort's Avatar
    Mai este și posibilitatea : Jocurile sunt create cross-gen acum - deci true 4k/60 vom vedea poate doar în exclusivitățile ambelor platforme ! Și cu siguranță la 1-2 ani de la lansare când se vor crea doar next-gen titles !

  19. #319 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, clar e si asta, dar pe de alta parte, ma asteptam ca jocurile facute cross gen, sa fie gandite pentru current gen si dupa aia dublat totul ca sa arate, la lansare, ca merita investitia in next gen. So, daca AC Origins si Oddysey au mers 4k cu 30fps pe Xbox One X, ma astept la dublare acum, deci 60fps.
    Also, RTX l-as vedea obligatoriu in jocurile next gen, mai ales la cele day 1, in orice forma.
    Iar HDR ar trebui deja sa fie normalitate.

  20. #320 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sincer sa fiu ceva pare in neregula cu acele specificații pentru AC. Pare ca nu au facut nimic special in optimizare pe XSX, mai degrabă l-au luat de-a gata au mai adăugat cateva chestii pe ici pe colo si gata, “NextGen”!
    Nu era mai simplu sa mearga pe o rezoluție mai joasa cu upscaling la 4K si sa mențină 60fps?
    Si totusi imi mențin parerea ca ceva nu este in regula, nu ai cum sa rulezi un astfel de joc fara RTX la 30fps pe un hardware destul de potent zic eu, cu putina optimizare jocul asta trebuia sa zboare pe 60fps!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 16 of 66 FirstFirst ... 6 14 15 16 17 18 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts