Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 66 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1302

Thread: Clubul Xbox Series X

  1. #61 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Precis vei fi tentat sa iei una dintre ele la momentul lansării, fie PS sau Xbox. Să iasă PS5 cu un titlu de lansare gen Horizon 2 si mă tai tot, loool.
    Nu cred ca unul dintre noi poate aștepta a doua revizie, eu unul cred ca voi lua o consola day one, inca sunt cu PS4 vanilla pe televizor 1080p asa ca probabil pentru mine diferența va fi uriașă daca imi voi lua si un TV 4K pe lângă o consola din generația viitoare!

    Am vrut sa trec la PS4 Pro si TV 4K cand a ieșit pro-ul dar nu am facut pasul fiindcă am fost dezamăgit total de televizoarele 4K ce erau atunci pe piață. Imi luasem un Samsung KS9002, televizor cica high end dar cu clouding/backlight bleeding groaznic, nici nu ma puteam uita la el fara să-mi vină să-l sparg.

    Un TV ce l-am luat la 3999 redus de la 8000+ RON cu astfel de probleme este de neacceptat, probabil rebuturi căzute la testul de calitate si trimise in europa de est ca noi ar trebui sa acceptăm tot ca...ul.

    Dupa ce am vorbit cu un user de aici care și-a luat si el același model cu aceleași probleme el sperând sa fi avut ghinion cu el la trimis inapoi pentru schimb cu același produs dar si acest din urma cu probleme de mai sus eu am optat pt retur si banii înapoi, am si renunțat sa mai caut alt televizor pe piață cu gândul ca daca un high end are problemele astea nu mai are rost sa caut si nici buget mai mare nu aveam. Am ramas la 1080p cu televizorul vechi si trust worthy.

    OK peeps, scuze de off topicul cu televizorul ăla nașpa, acuma mi-am dat seama ca m-am bagat prea tare in subiect.

  2. #62 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Din ce se speculeaza, Horizon Zero Dawn 2 si God of War reboot 2 vor fi launch title pentru PS5 (pe langa altele), deci in mod clar o sa ne manance undeva sa le jucam day 1

    Sa vedem si Xbox cu ce exclusivitati bune o sa vina, de la acele 15 studiuri cu care se lauda. Pentru mine, Halo este 0 iar Hellblade 2 este meh, joc de jucat strict la Game Pass la un moment dat cand n-o sa mai am altceva pe lista.

    Partea buna la Xbox Series X e ca odata luata consola si abonament Game Pass, deja ai toate exclusivele lor day 1 acolo, deci no extra costs pentru jocuri. Iar pentru cei ca mine, care au abonament Gold Ultimate, este un mega plus

  3. #63 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Nu imi mai cumpar consola din launch day nici mort.Am patit-o cu GameCube, PS2 si PS4.Toate 3 erau defecte.Si Xbox 360 tot din prima zi l-am luat, dar ce sa vezi, inca mai exista si in ziua de astazi.
    Asa ca stau eu cumintel, eventual imi potolesc pofta cu vreun GOTY anul viitor, daca nu mananc peretii si aia e.Grea viata de gamer.

  4. #64 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post

    Partea buna la Xbox Series X e ca odata luata consola si abonament Game Pass, deja ai toate exclusivele lor day 1 acolo, deci no extra costs pentru jocuri. Iar pentru cei ca mine, care au abonament Gold Ultimate, este un mega plus
    Nu am detinut Xbox niciodată, am avut unul pe aici in trecere sa joc Gears of War 1 si 2, deci eu habar nu am ce este Game Pass-ul asta. Platesti un abonament si joci toate exclusivele lor de pe store in prețul abonamentului? Cool!

  5. #65 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. E un abonament lunar/anual prin care ai acces la peste 100 de jocuri de la diversi publisheri (gen witcher 3 acum, the outer worlds si multe altele) + toate exclusivele lor day 1 acolo (forza horizon, gears 5, ori and the... si multe altele) la care ai acces doar cat timp ai abonamentul activ.

    Iar abonamentul Xbox Live Gold Ultimate contine atat Xbox Live Gold (pt multiplayer si jocurile lunare gratuite) cat si Game Pass.

  6. #66 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Cool, mersi de explicatie!

  7. #67 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Game Pass de la Microsoft e profitabil pe PC, in special 3 luni cu $1.
    Cu pretul intreg de $10 in fiecare luna nu stiu ce sa zic. Daca oricum nu vrei sa ai fizic jocurile le poti cumpara de pe bazar si, daca le vinzi imediat cum le termini, iti recuperezi intreaga investitie, deci $0 pe luna.

  8. #68 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Depinde cum privesti lucrurile. Daca esti genul care joaca 1 joc pe luna, iar jocu ala este sau nu in Game Pass, atunci nu merita, dar daca esti genul care pe langa 1-2 jocuri AAA pe luna, iti place sa descoperi/joci si jocuri indie sau chestii mai vechi pe care nu le-ai jucat la vremea lor, atunci merita cu varf si indesat chiar si cei 10 euro pe luna.

    Desigur, poti face cum am tot facut si eu pana sa-mi iau Gold Ultimate pe 1 an si sa-ti iei doar la oferta (si sunt foarte des) de 1 luna sau 3 luni cu 1 euro/lira si atunci e super deal.

    Daca arunci un ochi acum la ce jocuri sunt in Game Pass, chiar daca ai jucat sau nu (poate vrei sa rejoci sau sa incerci un anume joc) o sa vezi jocuri gen Witcher 3, Life is Strange 2 complet, PES 20, Overcooked 2 (fenomenal jucat in 2-3-4), Ori (initial + ala care apare la anu), Darksiders 3, Metro Exodus (de fapt toata seria), Sea of Thieves, Halo, Gears 5, Forza Horizon 4, Rage 2 si multe altele.

  9. #69 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  10. #70 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Phil Spencer
    Thanks. I'm keeping this with me until we ship. Worked well for Scorpio, my lucky "coin". Oh, and getting a lot of questions today, I'm happily at work in Redmond today.
    Phil Spencer on Twitter
    Attached Images Attached Images 3622920-xbox.jpg

  11. #71 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu cred nimic pana nu se confirma dar na..

    https://www.youtube.com/watch?v=v0U8...DaATFVsd6o%3A6

  12. #72 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Clip pentru . Are "CONFIRMED" in titlu si incepe cu "insider information". Superba si descrierea.

    The Xbox Series X is not only the next most powerful console. It will quickly become the best place to play most every game, much more powerful than the upcoming PS5, even rivaling most every high end Gaming PC on the market.
    Interesant ca din 100k de vizionari clipul are predominant likes, poate baietii chiar cred ca noul xbox o sa rivalizeze cu RTX 2080 Ti (zis si "every high end gaming PC on the market"). Sa nu mai zic ca Nvidia va lansa noua generatie de placi video anul asta.

  13. #73 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Trebuie sa ai o doza mare de naivitate sa crezi ca o consola care probabil va costa undeva intre 2 sau 2.5k-3k poate sa fie un adversar de temut pentru rig-urile high end, high end insemand unitati in care doar procesorul costa atata, iar pentru placa video mai trebuie sa adaugi la bugetul ala aproape dublu. O sa fie cu siguranta un salt tehnologic mare fata de ce avem acum pe piata consolelor, dar sa nu ne imbatam cu apa rece.

  14. #74 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Culmea e ca n-o sa fie un salt tehnologic mare fata de ce avem acum pe piata consolelor decat prin adaugarea RTX.
    In rest, vom avea doar 2x puterea actuala a celei mai "potente" console (Xbox One X) + implementarea SSD.

    Dar dpdv grafic si tehnologic in jocuri (pe partea de AI, fizica, iluminare globala real time si alte chestii care ar ajuta la o imersiune adevarata) nu o sa vedem un pas atat de mare. Parerea mea

  15. #75 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pai eu as zice ca odata cu implementarea RTX, SSD si de 2x mai puternica ca precendeta este un salt destul de mare si vom simti pe pielea noastra. Inca sunt surprins de cati oameni inca nu au SSD in PC, spre exemplu, iar cand interactioneaza prima oara cu asa ceva sunt uimiti. Legat de jocuri, asta sincer nu avem cum sa prevedem, pentru ca depinde foarte multe de studiouri si devi si cum vor administra resursele puse la dispozitie.

    Daca sunt oameni dispusi sa forjeze capabilitatile la maxim, o sa vedem niste bijuterii cand vine vorba de grafica (pentru segmentul console). Iluminarea globala (chiar si real time) nu mai e de mult ceva wow, dar inca o data, depinde de implementare. Shadows, textures (sa nu ai pop-ins enervante la tot pasul, AA, FXAA, bilinear filtering, ambient occlusion, volumetric lighting...printre multe altele duc la o experienta mult mai buna. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca intr-adevar mentin un minim de 60 FPS-uri, este o diferenta imensa, mai ales daca joci pe un monitor/televizor care suport rata de refresh variabila. Treaba aia cu "ochiul uman nu percepe mai mult de 30/60 de cadre pe secunda" nu e de luat in seama.


    Noi sa fim sanatosi si sa avem bani de toate jucariile astea. Ca de convins, o sa ne convingem mai incolo.

  16. #76 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Zici ca "Iluminarea globala (chiar si real time) nu mai e de mult ceva wow", dar ai si cel putin 1 exemplu de joc care are asa ceva? Si nu ma refer la anumite forme de iluminare globala, care de multe ori presupune ambient occlusion pre-randat sau anumite umbre puse ca texturi.

    Pana si RDR2 are GI intr-o oarecare forma, dar este greu sa faci asa simulare realtime intr-o scena complexa, iar eu asta astept si asta va aduce plusul necesar de realism.

    Dar da, ai dreptate, standalone RTX chip + high speed SSD + 2x CPU+GPU o sa se simta destul de bine.
    Dar trebuie sa iei in considerare ca doar 2x CPU+GPU in cazul Xbox Series X vs Xbox One X = 4k 60fps instead of 4k 30fps. SSD-ul ajuta la loading times + texture streaming, iar RTX-ul la anumite aspecte de post-procesare.

    Uite niste articole interesante despre GI:
    Global Illumination in Games - in care spune (printre alte lucruri interesante) ca nici macar filmele nu folosesc real GI in mare parte.

    Past, Present and Future Challenges of Global Illumination in Games - aici zice de probleme.

    De ex in jocuri ei nu pot face reflexii reale din fiecare poligon/obiect/material si atunci baga tot felul de lumini invizibile ca sa ilumineze scena/caracterul sau au in texturi, pre-randat tot ce inseamna calculul luminii (fac ei randarea in 3d software si apoi textura din joc e efectiv poza cu tot cu umbra).

    Vezi si poze:

    GI1 - nu exista ceva de nivelul asta in jocuri, atat de realist.

    GI2 - de ex cum e poza asta cu Shrek, pe podea in loc sa calculezi lumina indirecta pune direct poza aia ca si textura de podea si apare la fel pt ochi, atata doar ca nefiind realtime calculat, cum se misca ceva in scena tre sa faca alta textura. Umbrele in jocuri nu sunt o lipsa a luminii in locul respectiv (cum e in realitate) ci sunt doar niste proiectii 2d a conturului obiectelor.

    RTX-ul poate rezolva partial chestiile astea, dar si ala e destul de limitat tehnic, nu poti calcula milioane de raze realtime pe hardware-ul existent.
    Attached Images Attached Images gi1.jpeg gi2.jpeg

  17. #77 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    De acord, e greu sa faci generezi pe calculator ceea ce se intampla in viata reala, si anume fotonii care se misca si sunt absorbiti. Intotdeauna va fi un nivel de "sintetic" in replicarea lor pentru ca nu vine niciodata de la sine. Este un siretlic ce folosesc ei acolo si cum ai zis si tu, RayTracingul ar ajuta pana la un anume punct, dar nu va fi niciodata organic, oricat de multa tehnologie am avea - asta cred eu acum, dar cine stie cum vom evolua.

    Zic de chestia cu GI nefiind ceva wow pentru ca au fost jocuri care nu erau triple A care aveau chestia asta implementata si asta in urma cu niste ani. Printre exemple: The Tomorrow Children (2016), State of Decay 2 (2018), Pneuma: Breath of Life (2015), Fable Legends printre cele care imi vin in minte si se si gasesc pe net la o cautare. Daca nu ma insel, si AC Syndicate avea o incercare si nu arata rau. Nu toate erau true real time, dar diferenta nu ar fi asa mare pentru consumatorul obisnuit care nu se uita la chestiile astea in profunzime. Astea sunt chestii de finete pe care nu multi le prind, doar cei entuziasti si cei care se uita la "show off" videos in care iti arata ce poate un anumit engine.

    Daca ai ceva timp, arunca un ochi peste acest video in care explica oamenii care s-au ocupat de Tomorrow Children si arata cum au realizat lucrurile din joc: https://www.gdcvault.com/play/102242...f-The-Tomorrow

    Pneuma: Breath of Life:


    The Tomorrow Children:


    Mersi de linkuri, lectura buna

  18. #78 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stiu jocurile de care spui, dar niciunul nu are real GI, toate au ceva intr-o oarecare forma, cum am dat si eu exemplul RDR2, dar desigur ca sunt foarte multe, pentru ca spre asta tind cu totii.
    Personal nu stiu de nici macar un joc care sa aibe GI, nici indie, nici AAA.

    Ma rog, eu asta astept de la un "Next Gen" dar nu vor putea face nici cu 10x puterea de procesare fata de ce avem acum.

    Ideea era ca Iluminarea Globala este ceva wow si ca nu s-a facut pana acum si nici nu se va face multi ani de acum incolo decat prin alte mijloace de pacalire a ochiului ca ce livreaza ei este ceva real, fara sa fie nevoie de puterea monstruasa de procesare.

    Si da, poate ca este si cum spui tu, ca nu toata lumea intelege si vede ce se intampla si marea majoritate sunt pacaliti bine de ce fac ei acolo, asa ca da, poate ca nu merita investitia resurselor pentru asa ceva, dar eu tot sper

  19. #79 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu sper sa îmbunătățească inteligenta artificiala mai mult decât grafica, sa nu mai fie toți inamicii niste păpuși care repeta aceleași mișcări mereu. Mă rog, sunt conștient că sper degeaba.

  20. #80 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mare dreptate ai cu AI-ul

    Si eu mai am o obsesie cu animatii si trecerea dintre ele, dar sper ca odata cu The Last of Us Part 2 sa vedem o evolutie sesizabila la toate jocurile pe partea de animatii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 66 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts