Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 66 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 58 ... LastLast
Results 141 to 160 of 1302

Thread: Clubul Xbox Series X

  1. #141 SP
    Banned wd87's Avatar
    poate este pentru tine normal, dar pentru mine, DigitalFoundry, jucatorii de consola, si restul lumii este atractiv, eu cred ca tu supraestimezi cine are PC-uri de mii de euro, sunt o minoritate oamenii astia, majoritatea utilizatorilor de PC care au SSD-uri sunt cu mult sub ce o sa fie in consolele next gen

    Spiderman a fost optimizat deja pt PS5 cu specificatiile noi, de aia se incarca asa de repede, exemplul Xbox cu State of Decay 2 este versiunea xbox one fara nici-o schimbare jucata prin BC, daca ne luam dupa leakurile pt PS5 atunci PS5 nu are hardware ray tracing, ceea ce este fals pt orice a citit primul articol wired ps5 din aprilie 2019

  2. #142 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sunt curios, unde scrie ca Spiderman a fost optimizat pentru PS5? A declarat Sony?

  3. #143 SP
    Banned wd87's Avatar
    in acelasi articol unde vorbesc despre loading times mai rapide, vorbesc despre ceva mult mai important, viteza la care se misca lumea jocului, viteza care este codata pt specificatiile HDD-ului, daca jocul nu era modificat pentru hardware-ul nou, nu vorbeau despre asa ceva pt ca asta nu se vede pe SSD pt ca jocul este codat specific pt HDD sa incarce sectoare de 20mb/s de informatii dupa cum au aratat intr-o prezentare GDC

  4. #144 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Tare consola aratata de Microsoft.

    Puncte tari:
    - racirea pare sa fie ok. (vapor chamber cooling)
    - Hardware solid.
    - Noul controller cu noile butoane RB LB. Par sa fie mai ok butoanele.

    Puncte mai putin ok:
    - Cum sa arate tot jocul ala de 10 ani ? Gears of war? Altceva nu aveau ??
    - Astept ceva nou de la OS. sa mearga mai snappy. Era super greoi comparand cu PS.
    Trebuie sa invete Microsoft ca nu doar HW conteaza......la o consola.


    Momentan le detin pe ambele. X1X si PS4 Pro. Ce-mi place la X1X este racirea foarte buna ..si as vrea s-o vad si la PS.

    Asteptam si specificatiile de la Sony + jocuri. Ei cred ca vor prezenta si ceva jocuri noi.


    https://twitter.com/TigerCA123/statu...44228130238464 hmmmm
    Toate bune..

  5. #145 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Trebuie sa invete Microsoft ca nu doar HW conteaza......la o consola.
    Da de unde. Din atitudinea lor de pana acum pare ca vor sa isi bage si mai mult picioarele in jocuri. Pacat, mi-ar fi placut niste concurenta pentru Sony.

  6. #146 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe asta cu bagat picioarele in jocuri de unde ai scos-o? Au cumparat 7 studiouri de jocuri in ultimii 2 ani. Daca scoat fiecare cate un exclusiv pe Xbox, e arhi suficient.

    @wd87 - eu sunt doar jucator de consola de mai bine de 10 ani. Nici macar nu am un PC (am un mac pt web browsing si editare foto/video). Dar, repet. Asta e normalitate. Intre 2000 si 3500 GB/s e normal acum. Ei intra doar in normalitate cu SSD (asta o sa fie diferenta mare), dar cu un SSD super ieftin, de viteza mica. Ceva sa nu-i coste prea mult, dar oricum sa se simta diferenta.
    Cel mai probabil vor impune tuturor dev-ilor sa encodeze in asa fel jocul, incat toate fisierele cu assets sa fie mai mari de x GB, tocmai ca sa faciliteze citirea. Pentru ca, repet, degeaba ai SSD care citeste cu 6GB/s daca ai fisiere de 5MB si trebuie sa citeasca 500 de fisiere odata - o sa stai tot 20s la un loading simplu.

    Spider-Man nu au zis ca a fost optimizat, ci portat. Adica nu s-au bagat sa-i modifice fisierele din spate, doar l-au facut sa mearga pe alt hardware decat PS4, Iar diferenta e data tocmai de diferenta dintre HDD 5400rpm vs SSD (de la DF "Cerny gave the example of a 0.8 second loading time, compared to 15 seconds, when tested on Marvel's Spider-Man. Digital Foundry believes it could be GDDR6 at 448GB/s (possibly 512GB/s)."), de aici rezulta ca acel SSD ar avea ~6GB/s read/write.

    Repet. E WOW faptul ca vom avea SSD, dar mai wow este faptul ca vom avea jocurile facute/optimizate special pentru SSD. Si, again. Asta este normalitatea acum. Asa cum Full HD e normal (spre ex), desi inainte era 720p, asa si 4K o sa devina noul normal in curand si tot asa SSD este normal ca mediu de stocare.

    @clopotarul - ti-am sters eu postarea. filmuletele sunt deja postate pe pagina anterioara.

  7. #147 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ce studiouri au cumparat? Parca am mai auzit povestea asta la un E3, dar nu imi amintesc sa fi aratat vreun joc exclusiv. Oricum, cumparand studiouri ei nu maresc numarul de jocuri existente, cel mult scad numarul de jocuri disponibile pe Playstation. Ideal ar fi sa infiinteze studiouri, nu sa le cumpere.


    Oricum, sper sa ai dreptate si sa vedem exclusive de calibrul God of War / The Last of Us si pe xbox.

  8. #148 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vezi aici lista cu studiourile. Eu stiam de anul trecut de 15 studiouri, dar nu le regasesc in lista (15 noi nu regasesc in lista, pentru ca 15 sunt toate).

    Personal, consider ca exclusivele sunt niste idiotenii si as prefera ca jocurile sa iasa pe toate platformele si sa pot alege pe ce vreau sa le joc. Dar nah, unele sunt system sellers, iar daca-ti cumperi consola pentru un joc, chiar daca ei consola o vand in pierdere, te prind cu un Xbox Live Gold sau Game Pass, mai cumperi si alte jocuri si gata.

  9. #149 SP
    Banned wd87's Avatar
    "exclusivele sunt niste idiotenii" tu esti genul care ti-ai lasa sotia sa se culce cu toti si vine seara acasa si o intrebi, "a fost bine?", pun pariu ca te duci la KFC si ceri McDonalds, in toate aspectele vietii sunt domenii "exclusive", dar la jocuri sa nu fie, mor cand vad oameni care gandesc asta

    cat despre lucruri mai serioase, nici Sony nici MS nu pot sa forteze developerii sa-si faca jocurile cum vor ei, majoritatea developerilor, in special Microsoft, o sa suporte consolele vechi cel putin 2 ani + PCuri cu HDD, nu vine timpul in care jocurile o sa fie dezvoltate pentru SSDuri 100% pentru inca multi ani, si vad ca tot nu intelegi ca SSD-ul cel putin in Xbox, banuiesc ca si in PS5, o sa fie folosit ca memorie virtuala, poate nu intelegi ce este aia, diferenta o sa fie uriasa, fisiere de 5gb, 5mb, nu conteaza

    si daca tu iti pui speranta in studiourile cumparate de MS... noroc mult, prapad alea, toate au fost pe cale de inchidere inainte de sa fie cumparate cu exceptia Playground care oricum faceau jocuri pt MS 100%

  10. #150 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Ba e plin forumul asta de hateri MS.Sony Ponies, asa va zic de-acum

    ---------- Post added 17-03-2020 at 08:47 ----------

    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    da quote unde am facut eu asta, nu eu am pus pe nimeni in nici-o categorie, tu ti-ai asumat asta, noi vorbim aici de Sony is MS, tu ai adus Nintendo in discutie acum, si al doilea este ultimul, ca doar nu e primul, Xbox vs PS2, 360 vs PS3, XB1 vs PS4, toate 3 generatiile Sony au fost peste MS, hai ca a patra e cu mai mult noroc sau ce? nu stiu cum cineva care si-a luat bataie sora cu moartea doua generatii si din bulan aproape a dat un egal o generatie ar crede ca a patra sare MS in sus, vedem noi cum o sa fie, dar daca ne luam dupa istorie nu pariez pe xbox eu
    Ok deci inseamna ca nu mai stiu eu sa numar.Cand spui 2 automat exista primul si al doilea.De la 3 in sus poti spune "ultimul".

  11. #151 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    "exclusivele sunt niste idiotenii" tu esti genul care ti-ai lasa sotia sa se culce cu toti si vine seara acasa si o intrebi, "a fost bine?", pun pariu ca te duci la KFC si ceri McDonalds, in toate aspectele vietii sunt domenii "exclusive", dar la jocuri sa nu fie, mor cand vad oameni care gandesc asta
    Ai facut si tu o comparatie... Trecand peste faptul ca puteai vorbi ipotetic si fara un atac la persoana
    Si vezi ca de fapt, nici PS4 nu prea are exclusive. Majoritatea jocurilor sunt in PS Now si se pot juca pe PC

    Iar viitorul inseamna game streaming, iar acolo unde deja nu mai vinzi hardware, software-ul o sa conteze, iar asta inseamna sa poti juca orice joc vrei, pe orice platforma ai/poti, oricand. Asta inseamna ca la un abonament de game streaming (de la Microsoft, Sony, Google, etc) o sa poti juca orice joc din lista aia pe telefon, PC, tableta, TV, orice ecran ai la indemana. O sa fie mult mai usor sa ai 3 abonamente la 3 servicii, decat sa-ti cumperi 3 console hardware.

    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    cat despre lucruri mai serioase, nici Sony nici MS nu pot sa forteze developerii sa-si faca jocurile cum vor ei, majoritatea developerilor, in special Microsoft, o sa suporte consolele vechi cel putin 2 ani + PCuri cu HDD, nu vine timpul in care jocurile o sa fie dezvoltate pentru SSDuri 100% pentru inca multi ani, si vad ca tot nu intelegi ca SSD-ul cel putin in Xbox, banuiesc ca si in PS5, o sa fie folosit ca memorie virtuala, poate nu intelegi ce este aia, diferenta o sa fie uriasa, fisiere de 5gb, 5mb, nu conteaza

    si daca tu iti pui speranta in studiourile cumparate de MS... noroc mult, prapad alea, toate au fost pe cale de inchidere inainte de sa fie cumparate cu exceptia Playground care oricum faceau jocuri pt MS 100%
    Aici ai continuat cu atacul la persoana iar la urmatorul o sa faci o pauza

    Referitor la cum "nu pot ei sa forteze developerii" - ba FIX asta pot si vor face. Se discuta si in presa si in industrie de cum au fost "obligati" ca in momentul in care apesi pe un joc, in 1 secunda sa ajungi in meniu iar in alta 1 secunda de la apasarea de buton, sa ajungi in joc.
    Asta inseamna ca toate filmuletele alea si reclamele non-skipable (este penibil faptul ca acum nu poti da skip si trebuie sa stai acolo 40-50s sa te uiti la niste sigle), vor deveni skipable sau vor fi eliminate de tot.
    Fix asa vor face si cu SSD, daca vor sa iasa in evidenta cu ceva fata de generatia actuala. Iar pentru asta, trebuie sa regandeasca felul in care sunt comprimate jocurile si accesul la informatia respectiva. Totul se face din citire si un fisier de 5MB se citeste la fel ca un fisier de 2.4GB.

    Sa fim seriosi, asta cu "Quick Resume" se putea face si acum, pentru ca practic incarca tot jocul, doar ca fiind loading-u de 50x mai rapid, nu-ti mai dai seama. Dar acum vor impune si Microsoft si Sony sa se faca asta cu toate jocurile.
    Jocurile se inchid cu "states" asa ca stie unde erai in joc in momentul in care ai iesit din el si resume instant, dar la generatia actuala au preferat sa faca full restart.
    Pe next gen vor face exact ce face iOS (spre exemplu) care-ti face reload la unele aplicatii (care suporta state save) fix de unde ai lasat.

    Referitor la suportat consolele vechi, trebuie sa intelegi ca atat Xbox Series X cat si PS5 vor fi full compatible cu current gen (Xbox One si PS4) iar niciun producator, nici macar ei (Microsoft si Sony) nu-si vor permite sa scoata un joc exclusiv next gen, pe care-l sa-l vanda in cateva sute de mii de exemplare, cand pot face sa fie compatibil si cu current gen si sa-l vanda in cateva milioane. It's all about the money.

    Oricum nu mi-am dat seama ca discut cu un fanboy Sony. Imi cer scuze. Totul este ok. Sony e cel mai tare. Nici nu trebuia sa continui conversatia

  12. #152 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Vezi aici lista cu studiourile. Eu stiam de anul trecut de 15 studiouri, dar nu le regasesc in lista (15 noi nu regasesc in lista, pentru ca 15 sunt toate).

    Personal, consider ca exclusivele sunt niste idiotenii si as prefera ca jocurile sa iasa pe toate platformele si sa pot alege pe ce vreau sa le joc. Dar nah, unele sunt system sellers, iar daca-ti cumperi consola pentru un joc, chiar daca ei consola o vand in pierdere, te prind cu un Xbox Live Gold sau Game Pass, mai cumperi si alte jocuri si gata.
    Sorry man, nu e asa cum spui tu.Daca n-ar exista exclusive, n-ar exista concurenta.Sa zicem ca ai jocul x pe toate platformele actuale.Pe Switch il vor lua doar fanii Nintendo si eventual niste starteri, pe PS4 va avea cat de cat succes (datorita platformei), pe Xbox One va fi degeaba si in sfarsit, cel mai mare succes il va avea pe PC : multi uitilizatori, grafica superioara.Pam-Pam!

  13. #153 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da da. Sunt complet de acord cu lucru asta si asta e motivul pentru care eu am 3 console. Ideea e ca spre asta se indreapta industria. Orice exclusiv Xbox e disponibil si pe Windows prin Xbox app.

    Sony la fel, a vazut ca a pierdut trenu ala initial pe care l-a prins Microsoft cu cross play/cross save, iar oamenii aleg daca joaca pe consola sau PC, sau chiar ambele, astfel ca au inceput sa se destepte si ei si sa incerce sa resusciteze PS Now, un serviciu mort si ingropat, adaugand jocuri noi, multe exclusive, iar de atunci si-a revenit, iar lumea are acum acces la God of War sau Horizon Zero Dawn pe PC.

    Eu spun ca in viitor vor fi exclusive pe platforma de streaming (care va costa 5-10$ pe luna), dar jocurile le vom putea juca pe orice ecran avem disponibil.

  14. #154 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Răzvan, Sony nu a pierdut niciun tren. Se lăfăie în banii făcuți cu PS4. Daca aplica tactica MS, cu toate jocurile pe PC, o să aibă soarta MS din această generație. Eu cred în continuare că Sony o să-și aducă jocurile exclusive pe PC după cel puțin 2 ani, in niciun caz day one.

    ON: Nu mă așteptam să fie atât de mică, îmi place foarte mult cum arată și mai ales că dpdv hardware e o bestie.

    PS: Am remarcat următoarea fraza in articolul postat mai sus: Xbox Series X is our most powerful console ever. Cred că până la urmă Fisher a avut surse bune, PlayStation o să fie peste.

    PPS: PS Now mort o să rămână.

  15. #155 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cel mai probabil PS Now se va rebrandui si-l vor lansa acum cu alt nume. PS Now nu prea prinde la public. Dar ei asta au incercat cand au bagat jocurile astea mai noi si exclusive, pentru a oferi acces celor care nu au console, sa le joace.
    Iar faza cu 2 ani, nu prea s-a aplicat si nici nu se va aplica. Vezi Death Stranding care iese sub 1 an pe PC (nu streaming pe PC), sau vezi God of War sau Uncharted 4/Lost Legacy care au intrat in PS Now la 1 an. Si asta pentru ca atunci si-au relansat ei PS Now-ul.

    Sony se lafaie in banii pe care i-a facut cu vanzarea de hardware + exclusivitati. Cand nu vor mai vinde hardware, nu va mai fi acelasi lucru.

    Dar nu despre asta e vorba aici pe thread.

    Da, Xbox Series X este cea mai puternica consola a lor si e posibil ca din anumite puncte de vedere sa fie putin mai puternica PS5, dar totul tine de cum sunt optimizate jocurile. Stii foarte bine cum era previous gen cu jocurile multiplatform care rulau mai bine pe X360 desi PS3 era clar mai puternica.

    La mine oricum e clar, imi voi lua ambele console, PS5 prima data (pt ca nu mai duce PS4) si o sa mai trag cateva luni de Xbox One X. Sperand ca o sa-mi permit si nu se duce naiba economia si nu murim cu totii din cauza covid-19 - dar asta e alta discutie pentru alt thread

    Eu tot astept sa vad cum vor arata jocurile true next gen, sau sa vad comparatii reale in jocurile cross gen cu ce diferente notabile sunt intre current gen si next gen, RTX on si alte nebunii.

    Ma uitam la video asta si desi nu-mi place deloc de Austin si mi se pare ca nu stie sa explice in general si vorbeste numai prostii, aici arata lucruri pe care DF nu le-au aratat si explica anumite chestii mult mai bine decat DF.


  16. #156 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Exemplu cu DS nu e bun, adu-ti aminte că nu a fost prezentat ca joc exclusiv, se știa de la început că vine pe PC și PlayStation. Așa s-au înțeles cu studioul Kojima, Sony publisher.

    Am găsit postarea de anul trecut, sunt foarte curios img_20200317_115344.jpg

  17. #157 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Ideea e ca jocurile multiplatform nu se bucura de tot hw-ul consolei.Aici intervin exclusivele.

    ---------- Post added 17-03-2020 at 11:59 ----------

    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Exemplu cu DS nu e bun
    Poate DF

  18. #158 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Exemplu cu DS nu e bun, adu-ti aminte că nu a fost prezentat ca joc exclusiv, se știa de la început că vine pe PC și PlayStation. Așa s-au înțeles cu studioul Kojima, Sony publisher.
    Ai vreun articol sau chiar ceva postare de aici, scrise inainte sa iasa jocul pe PS4 (si nu ma refer cu cateva zile inainte) in care se spune ca jocul va iesi si pe PC?
    Eu am cautat si nu am gasit decat stiri recente, de dupa lansarea jocului, in care au spus oficial lucru asta.

    LE: Am cautat again si am gasit asta. Repet, jocul era exclusiv Sony pana cu cateva luni inainte de lansare cand a disparut acel exclusiv si au inceput sa apara zvonurile. Dar jocul a fost prezentat ca fiind exclusiv si asa a ramas pana inainte de lansare. Iar dupa lansare au anuntat ca-l vor lansa si pe PC.

  19. #159 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    De la început se vorbea despre PC, crede-ma, caută și tu știri mai vechi. Nu se știa o dată concretă/perioada exacta pentru PC dar niciodată nu a fost "marketat" Only on Playstation

    LE: A fost prezentat la cam la fel cu FF7 Remake, PlayStation First

    LLE: Uite aici dintr-un articol vechi

    "While Sony has heavily invested in Death Stranding development, it's not a formal PlayStation 4 exclusive. In a 2015 Q&A press release hosted by former PlayStation EU Community Manager, Lucas Liaskos, Sony reportedly confirmed the signed deal solely granted an early PlayStation debut. However, responses left flexibility for further platforms, specifically outlining that the project is "planned to become available on PC."

  20. #160 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    https://www.pcgamer.com/kojima-produ...s-dead-whales/

    Articol din 2016, menționează exact ce s-a intamplat, timed exclusive iar mai apoi release pe PC.

    Fisher a dat exact cu virgula la XSX, cel mai probabil are dreptate si cu PS5. Ideia este simpla, in sfarsit consolele au destula putere sa se dezvolte si mai mult industria jocurilor.




    Gameplay XSX

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 66 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 58 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts