Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 192 of 395 FirstFirst ... 92 142 182 190 191 192 193 194 202 242 292 ... LastLast
Results 3,821 to 3,840 of 7884

Thread: Clubul Xbox One

  1. #3821 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Quote Originally Posted by fpalexb View Post
    Intervin si eu cu un sfat, incearca sa iti achizitionezi o varianta cu alimentator de EU, pentru ca altfel vei avea ce probleme am eu: mi-am cumparat cumparat alimentator chinezesc pentru ca nu reusesc sa schimb sursa de 110v pentru USA cu o surse de 220v pentru EU.


    AlexB
    Dupa lungi batai de cap am intrat in posesia unui alimentator original pentru Xbox One. Procedeul pe care l-am urmat a fost urmatorul:
    -norocul a facut ca am avut un mic concediu in Austria si i-am intrebat pe cei de la hotelul unde am stat daca pot face o comanda la ei, pentru ca in Romania nu o pot face si intr-un final au acceptat;
    -discutie cu suport Microsoft Germania, care acopera cateva tari, printre care si Austria;
    -plata 39 EURO, care este compusa din 32 EURO alimentatorul si 7 EURO transportul, pana in Austria;
    -plata 20 EURO transport de la hotelul din Austria pana in Romania;
    -intreg procedeul fiind de 2 saptamani;
    -am incercat sa sar peste cativa pasi si sa fac comanda direct in Romania, dar din cauza politicii nu pot face acest lucru, le-am mentionat ca sunt dispus sa platesc mai mult transport, persoana de la suportul Microsoft Germania a incercat sa faca o exceptie dar nu a putut, probabil crea un precedent.

    Pentru cei care va ganditi sa va achizitionati consola din USA, ganditi-va ca va trebui sa parcurgeti un "drum lung" pentru a pune mana pe un alimentator original de EU, eu am folosit unul fara nume timp de 7 luni.


    AlexB

  2. #3822 SP
    Member nerazzurr's Avatar
    Deci baieti ca sa fie clar ... garantia internationala are vreo valoare in Romania??..ca ma contrazic cu lumea...

  3. #3823 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Quote Originally Posted by fpalexb View Post
    Dupa lungi batai de cap am intrat in posesia unui alimentator original pentru Xbox One.
    AlexB
    Pot aduce eu sursa de curent 220V pt Xbox One (EURO). La 200 Ron / buc. Numai pe comanda

  4. #3824 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Quote Originally Posted by nerazzurr View Post
    Deci baieti ca sa fie clar ... garantia internationala are vreo valoare in Romania??..ca ma contrazic cu lumea...
    nerazzurr nu cred ca garantia internationala are valoare in Romania, prezentare caz: achizitionezi consola din Germania si te duci la garantie in Romania, avand in vedere ca Xbox One nu a fost oficial lansat in tara noastra. Cel mai indicat ar fi sa vorbeasca cei cu experinta , eu ma bazez pe gandirea mea.

    Quote Originally Posted by Emeraldu View Post
    Pot aduce eu sursa de curent 220V pt Xbox One (EURO). La 200 Ron / buc. Numai pe comanda
    Emeraldu, sustii ca poti aduce alimentatoare Xbox One in Romania la 200 RON / buc, te rog sa mentionezi daca este varianta originala sau cea fara nume.


    AlexB

  5. #3825 SP
    Member nerazzurr's Avatar
    Am discutat cu cineva care vinde Xbox One pe Olx..la pret bun nu am.ce zice dar zice el citez "garantia se face in Romania la firme autorizate sau importatori Microsoft"...pai asta astept si eu o sa ne spuna cineva din domeniu sau care stie bine treaba...probabil s-o face asa dar contracost....

  6. #3826 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Daca o are cumparata din afara, nu are nicio garantie, te minte. Garantie primesti doar daca ti-o cumperi de aici, ceea ce-ti si recomand. Nu te doare capul doi ani.

  7. #3827 SP
    Member fpalexb's Avatar
    nerazzurr exact ceea ce spunea iry banuiam si eu.

    Eu vad patru variante variante situatii:
    1. faci o achizitie de pe olx / tocmai la pret mai mic, dar mergi la risc;
    2. faci o achizitie de la un utilizator mai vechi de pe forum la un pret mai mare decat cel din prima varianta, dar reprezentand un risc mai mic;
    3. faci o achizitie de pe amazon UK, cu garantie acolo, era un utilizator aici care a avut probleme si a primit banii inapoi dupa retur;
    4. ultima si cea mai la eficenta, cumperi de la Altex / alt magazin din Romania cu renume si ai garantia aici si nu te legi la cap prea mult.

    Variantele prezentate de mine prezinta un risc ridicat / pret scazut si merg spre risc 0 / pret marit.

    Decizia este in mainile tale.


    AlexB

  8. #3828 SP
    Junior Member Andrewok's Avatar
    Quote Originally Posted by HarryHaller View Post
    Guys, curiozitate: Din cate am auzit majoritatea serviciilor au revenit dupa hackuiala soparlelor. La mine totusi de ieri seara nu ma mai pot conecta la Xbox Live.
    Am verificat Network, everything...a ramas la fel. Am dat de vreo 3 ori force restart.
    Mai e cineva in aceeasi situatie la ora actuala?
    Mi s-a intamplat si mie. Intra pe commerce.microsoft.com la Subscriptions si verifica data de expirare al abonamentului initial. Daca a expirat mai devreme contacteaza support-ul Xbox One, folosind varianta cu chat. Te vor ajuta ei destul de prompt.

    ---------- Post added 26-08-2014 at 20:34 ----------

    Ronan, daca se poate, as vrea si eu un invite in Xbox preview, te rog dulce ca o savarina.

  9. #3829 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Quote Originally Posted by fpalexb View Post
    Emeraldu, sustii ca poti aduce alimentatoare Xbox One in Romania la 200 RON / buc, te rog sa mentionezi daca este varianta originala sau cea fara nume.
    AlexB
    Deci originale.
    Cele chinezesti scot un zgomot de aspirator stricat si de obicei crapa in 2 saptamani. Mai am si eu unul chinezesc dar ii tin de rezerva in caz ca se strica cel original.

  10. #3830 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by nerazzurr View Post
    Deci baieti ca sa fie clar ... garantia internationala are vreo valoare in Romania??..ca ma contrazic cu lumea...
    Raspunsul corect este da si nu, in functie de cativa factori. Revenim pe parcurs.

    Ce vreau sa spun, in momentul in care mi-am cumparat Xbox One de pe amazon.uk, am sunat la Xbox Support UK ca sa imi confirme activarea serviciului de Microsoft Complete (2 ani in plus de 'garantie internationala').

    E foarte important sa se inteleaga clar ce considera Microsoft prin 'garantie internationala'.
    Garantie internationala inseamna ca Xbox-ul tau este acoperit de garantie atata timp cat in momentul deschiderii tichetului de service/replacement, ai o adresa (prieten, hotel, ruda, statie de autobuz, metrou, etc) intr-o tara in care Xbox One este lansat oficial de unde iti pot lua ei consola (si unde o si returneaza).

    Da, iti iau ei consola, nu o trimiti tu nicaieri.

    Deci:

    1. Tu iti inregistrezi Xbox One-ul la adresa de mai jos si device-ul tau va fi din momentul ala legat de contul tau de live/microsoft (e ok, legal, corect, spune-i cum vrei, sa ai cont MS cu adresa de UK, nu deschidem iarasi cutia pandorei).
    https://myservice.xbox.com/en-GB/Pages/Welcome.aspx

    Asa, si iti apare device-ul acolo, scrie dedesubt cat ai garantie la el. Spre exemplu la mine, ca am cumparat MS Complete cu 60 de lire, scrie ca am garantie pana in martie 2017.

    2. In momentul in care se strica Xbox-ul, ai acolo buton de Request Service (sau cum ii zice), si odata apasat, urmaresti pasii aia de acolo si deschizi un ticket de service, cu un numar de referinta.

    3. Microsoft te contacteaza (ei pe tine, nu tu pe ei) in baza acelui ticket si te intreaba:
    De unde vrei X-ulescu, sa iti ridicam consola? Si aici revin la acel 'da si nu' din prima propozitie. Acum trebuie sa dai o adresa valida (NU trebuie sa fie cea din billing/contul de MS, am intrebat punctual asta la telefon) de unde sa vina MS (prin DHL am inteles) sa ridice consola. Tot la acea adresa ti-o vor returna.

    Spre exemplu, confirmat de reprezentantul MS, eu am trait/lucrat in UK de unde am si cumparat Xbox One, si acum sunt angajat in Cehia, Polonia, Slovacia, etc, unde sunt, evident cu Xbox-ul dupa mine. In momentul deschiderii unui tichet de service, eu pot sa optez pentru orice tara unde exista Xbox One intru exercitarea dreptului la garantie. Deci nu ma leaga de UK.
    Daca traiesc actualmente in Cehia, vine si mi-o ia din Cehia (incepand cu 5 septembrie), sau din Germania, sau Austria, ca sunt mai aproape.

    Asta e nasol, ca in Romania evident nu vin. Dar n-ai nici o problema daca le dai o adresa din... Ungaria sa zicem, primul sat de langa granita (se lanseaza Xbox One acum, pe 5 septembrie, deci va deveni teritoriu suportat)

    Deci sa revenim la intrebarea ta.

    a. Nu are nici o valoare in RO daca nu ai pe absolut nimeni intr-un teritoriu unde Xbox One este oficial ca sa te poata ajuta cu adresa.

    b. Da, are valoare atata timp cat ai pe cineva intr-unul din cele 13+29 teritorii unde va exista Xbox One oficial incepand cu 5 septembrie, anul acesta.

    Sper ca am raspuns corect la intrebarea ta.

    Disclaimer:
    Nu trebuie nimeni sa ia de bun ce spun eu, sau sa ma creada pe cuvant. Numarul de telefon Xbox Support UK este 0044.8445458143 si tariful este unu normal de roaming. Daca ai dat 500$ pe Xbox si vrei sa fii 200% linistit, nu te mai uiti la tariful ala, parerea mea.

    Si da, si eu recomand, daca poti, sa cumperi Xbox One din RO atata timp cat magazinul respectiv iti da garantie. Scapi de un efort, descris mai sus.
    Ce am vrut sa spun este ca exista totusi, alternative. Romania nu este o grota parasita de care Microsoft fuge injurand.
    In ciuda perceptiei generale, ca MS este un monstru care nu vrea sa ne 'dea si noua xbox oficial', nu este asa.
    Doar ca nu suntem noi, ca natie, capabili sa oferim garantii si infrastructura necesara pentru un parteneriat sanatos cu Microsoft.
    Oamenii ne accepta si banii, ne vand si consola, nu ne baneaza, nu nimic.

    Ca sa inchei putin off topic, acelasi este si motivul pentru care, desi avem 'suport oficial' (cand aud asta ma distreaza maxim) stam cu conturi de PSN prin UK, US si cine mai stie ce, si platim cu lozuri in plic ca altfel nu se poate.
    Acolo s-a facut totusi un pas dar mai e mult pana departe...
    Si ca sa fie umilinta suprema mai avem si suportul oficial SONY Romania in Bulgaria. ... e de plans nu e de ras...

    N-au nici SONY nici MS nimic cu noi, ai nostrii au ceva cu noi, ca nu suntem in stare sa oferim un parteneriat serios, o infrastructura serioasa pentru un marketplace, etc... asta e...

    Peace!

  11. #3831 SP
    Member nerazzurr's Avatar
    Bun raspuns ! ms

  12. #3832 SP
    Member DRAGOS10's Avatar

  13. #3833 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Quote Originally Posted by Emeraldu View Post
    Deci originale.
    Cele chinezesti scot un zgomot de aspirator stricat si de obicei crapa in 2 saptamani. Mai am si eu unul chinezesc dar ii tin de rezerva in caz ca se strica cel original.
    Cel chinezesc eu l-am folosit timp de 7 luni fara probleme, cei drept ca folosesc Xbox-ul de 2-3 ori pe saptamana cate 3-4 ore iar dupa fiecare folosire scoateam din priza alimentatorul, iar de fiecare data avea zgomotul de tractor.

    Daca stiam ca poate cineva sa aduca acest alimentator la acest pret (in cazul de fata tu), nu ma mai chinuiam cu alti intermediari.

    Poate ar trebui sa postezi undeva mai vizibil ca poti ajuta utilizatorii cu acest accesoriu.


    AlexB

  14. #3834 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, aveti idee daca acest volan este compatibil si cu Xbox One ?

    Il am luat de vreo 5 ani, timp in care app 4 ani a stat in cutie. El merge perfect si pe X360 si pe PC si cum am de gand sa-mi iau X0 si Forza Horizon 2 (pe langa Forza 5), nu as vrea sa le joc cu controller, din mom ce am asa ceva in casa.

  15. #3835 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Bungie.net
    We’re thrilled to make Destiny available for pre-order and pre-download for Xbox One owners around the world. This option was available for a short period of time before the official pre-order window opened. We’ll have more details to share soon about the pre-order and pre-download window for Destiny.

  16. #3836 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Voi de unde va cumparati jocurile mai ieftin ? Nu vad nimic la SH, iar pe okazii/olx, vad doar la 240 ron, cel mai mic pret.

    Ma intereseaza neaparat editia fizica, intrucat o sa vreau sa revand, pentru finantarea urmatoarelor jocuri.

    Vreau sa-mi iau consola in max 2 luni si incerc sa ma pregatesc cum pot

  17. #3837 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Asta e partea cea mai nasoala in România

  18. #3838 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    din pacate pentru XO vei gasi mai greu jocui SH sau mai ieftine. incearca ebay sau amazon pentru PS4 am vazut mai multe oferte sincer, chiar eu am luat WD si KZ sigilate cu 100 de ron fiecare. sper va in viitor sa fie mai ok si pentru XO avand in vedere schimbarile din ultima vreme

  19. #3839 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    din pacate pentru XO vei gasi mai greu jocui SH sau mai ieftine. incearca ebay sau amazon pentru PS4 am vazut mai multe oferte sincer, chiar eu am luat WD si KZ sigilate cu 100 de ron fiecare. sper va in viitor sa fie mai ok si pentru XO avand in vedere schimbarile din ultima vreme
    Asta daca nu se va putea moda prea curand, ca stii cum e romanu'.

  20. #3840 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta tot sper si eu. Sper sa-mi iau si un PS4 la anu, prin vara, dar punand in balanta, parca mai mult ma atrag jocurile de XO, cele deja aparute si cele deja anuntate.
    Nu cred ca au acelasi pret ca in magazin. Nu inteleg cum isi permit sa ceara la fel de mult...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts