Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 395 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 62 102 152 ... LastLast
Results 1,021 to 1,040 of 7884

Thread: Clubul Xbox One

  1. #1021 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Asistenta pentru servicii nu inseamna doar servicii post-vanzare. Inseamna toate demersurile intreprinse pentru a mentine un serviciu in functiune (inclusiv aspectele comerciale, juridice, tehnice si fiscale) precum si asistenta oferita beneficiarilor.
    Concret:
    - ca sa poti vinde in moneda locala, online, trebuie sa implementezi un sistem de fiscalizare al operatiunilor, inclusiv TVA. Asta presupune, dincolo de solutia tehnica, asistenta contabila, legala si fiscala;
    - ca sa ai macar o sansa in a vinde online, trebuie sa ai grija ca fiscalizarea acelor operatiuni, inclusiv incidenta costurilor, sa fie mai mica sau egala cu preturile de pe celelalte piete;
    - pentru distribuita altor materiale (muzica sau film) trebuie sa obtii acorduri de distributie pentru fiecare distribuitor in parte (exista deja distribuitori locali care vor trebui contactati);
    - pentru fiecare element distribuit (material vandut sau abonament contra cost PSN+ sau Xbox Live) trebuie sa poti oferi asistenta post vanzare. Asta inseamna validarea legitimitatii detinerii si utilizarii softului detinut (pentru ca platforma este proprietara Sony si, respectiv Microsoft). Chiar daca de regula aceste verificari sunt automate, tot va trebui sa existe o echipa dedicata pietei di Romania care sa verifice statusul consolei tale. Cateva exemple: cazul in care un serviciu nu functioneaza corect, o plata n-a fost debitata corect (si nu, nu procesatorul de plati este interlocutorul), echipa call-center (care trebuie instruita, chiar daca este in out-sourcing). De asemenea, trebuie sa existe o asistenta reala pentru cazurile de fraude online, relativ frecvente atat pe Xbox Live cat si pe PSN (eu insumi am fost victima uneia din ele).
    -In plus, pentru distributia oficiala Xbox, Microsft a stabilit un sistem de service functional in toata Europa, care presupune step-by-step validation online sau chat, apoi trimiterea consolei intr-un centru specializat. Punerea unei baze pentru asa ceva pe plan local este costisitor si trebuie sa ai o previziune fundamentata pentru a initia asa ceva.

    Sunt doar cateva exemple

  2. #1022 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Cei de la Microsoft spun ca sunt chestiuni de legislatie romaneasca de nu pot baga LIVE-ul in Romania. De exemplu, PS Store e in Bulgaria. Bulgaru nu pirateaza, bulgaru baga banu gros in jocurile de pe PS Store?
    in legatura cu Bulgaria cam asa sta treaba. in general vorbind mi s-a spus ca bulgarul cheltuie mai mult pe produse Sony (comparativ cu romanul). mi-a fost dat ca exemplu tv-ul ala 4K pe care l-au lansat si in Romania. la noi s-a vandut o bucata imediat dupa lansare, la bulgari s-au vandut 4. de partea cealalta a baricadei, MS se plange de piraterie pe tot palierul de continut (nu numai gaming) care, dupa cum spuneam, tocmai a devenit foarte important pentru ei odata cu prezentarea Xbox One.

    in plus, AlanPoe are dreptate in tot ceea ce a afirmat, iar motivul pentru care aceste companii nu considera ca asemenea investitii pot fi facute acum in Romania este chiar faptul ca vanzarile de pana acum nu au fost la nivelul la care s-au asteptat (citez, nu avem cu ce sa ne laudam, motiv pentru care nici nu avem public cifre oficiale), iar romanii prefera sa ia de unde este mai ieftin in loc sa achizitioneze de pe plan local (si avand in vedere diferentele, este de inteles). am verificat, de curiozitate, dupa ce am jucat demoul de Last of Us, pretul de pe PS Store BG. este 110BGN adica 248RON la cursul oficial de azi. pe PS Store UK este 40GBP, adica 207RON. daca noi am avea acum PS Store RO, ati face preorder la 248RON? (la Altex este 240RON).

  3. #1023 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Ok, dar ce-i opreste sa vina si la Bulgari cu preturi omenesti? Normal ca nu-l cumpara nimeni daca trebuie sa plateasca pentru varianta digitala mai mult decat pentru varianta fizica. Trebuie sa fi competitiv, pentru a-ti atrage clientii. Nu trebuie sa le bag eu bani in buzunar ca sa ii conving sa vina sa vanda la mine in tara. Eu le fac un favor pentru ca le cumpar produsul si le merge afacerea, nu invers.

  4. #1024 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Ok, dar ce-i opreste sa vina si la Bulgari cu preturi omenesti? Normal ca nu-l cumpara nimeni daca trebuie sa plateasca pentru varianta digitala mai mult decat pentru varianta fizica.
    Pai, aici e aici. Daca ei isi calculeaza incidenta costurilor doar pe plan local (nu global) devine tricky. Daca tu cheltuiesti sa spunem 1000 pentru o retea de distributie si planifici sa vinzi 1000 de bucati, tu vei vinde cu 2 unitati bucata (considerand ca vrei sa amortizezi costurile cu primele 1000 bucati vandute). Ce te faci daca te trezesti ca, de fapt, poti vinde doar 500? Apoi, e chestiunea impozitului pe profit. Daca deschizi o sucursala local, probabil platesti un impozit mai mic, insa trebuie sa-ti faci o structura acolo (pe mine unul ma ia ameteala cand ma gandesc, acum doi ani pentru a detine participatiune intr-o firma din Bulgaria trebuia sa compari in fata unui Tribunal, sper sa se mai fi schimbat ceva intre timp). Apoi e chestiunea taxelor, TVA-ului. Nu e simplu sa ai pret mai mic.

    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Trebuie sa fi competitiv, pentru a-ti atrage clientii. Nu trebuie sa le bag eu bani in buzunar ca sa ii conving sa vina sa vanda la mine in tara. Eu le fac un favor pentru ca le cumpar produsul si le merge afacerea, nu invers.
    Pai, nu prea. De cele mai multe ori, marele afacerist trebuie sa fie stimulat pentru a se implica pe piete mai mici, insa asta n-o facem noi, consumatorii, ci statul. Insa asta depinde de gradul de implicare al acelui investitor. Ideea e ca e bine pentru ei/ noi sa vina un investitor si sa faca afaceri la noi. Ne merge economia, reducem importurile, se intareste moneda, apar oportunitati noi de afaceri si creste numarul de locuri de munca etc.

  5. #1025 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Pai, nu prea. De cele mai multe ori, marele afacerist trebuie sa fie stimulat pentru a se implica pe piete mai mici, insa asta n-o facem noi, consumatorii, ci statul.
    l'état, c'est moi

  6. #1026 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    In UK TVA-ul e de 17%, la noi e 24%, la bulgari nu stiu cat e TVA-ul. Pretul final la un produs include si TVA-ul si celelalte taxe. Pentru diferenta de 8 lei as alege varianta convenabila mie (digitala vs. disc). De exemplu, in UK e mai scumpa varianta digitala a FIFA 13 PS3 decat cea pe disc.

  7. #1027 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Teoretic situatia asta se poate rezolva relativ usor ajustand pretul astfel incat la final sa obtii o valoare apropiata pe toate pietele, insa asta inseamna ca in unele cazuri, cum ar fi piata noastra sau a bulgarilor, ai un profit mic (in cel mai fericit caz) in paralel cu vanzari slabe (ceea ce nu isi doreste nimeni). Ori ai volum si atunci iti permiti sa reduci pretul, ori nu ai volum si vinzi fara discount ca oricum vinzi putin.

    bulgarii din cate vad au tva 20%. catalineatza08, eu am gasit ca in UK tva-ul ar fi de 20% din 2011.

  8. #1028 SP
    Banned SWTFU's Avatar

  9. #1029 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar

  10. #1030 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Pai, aici e aici. Daca ei isi calculeaza incidenta costurilor doar pe plan local (nu global) devine tricky. Daca tu cheltuiesti sa spunem 1000 pentru o retea de distributie si planifici sa vinzi 1000 de bucati, tu vei vinde cu 2 unitati bucata (considerand ca vrei sa amortizezi costurile cu primele 1000 bucati vandute). Ce te faci daca te trezesti ca, de fapt, poti vinde doar 500? Apoi, e chestiunea impozitului pe profit. Daca deschizi o sucursala local, probabil platesti un impozit mai mic, insa trebuie sa-ti faci o structura acolo (pe mine unul ma ia ameteala cand ma gandesc, acum doi ani pentru a detine participatiune intr-o firma din Bulgaria trebuia sa compari in fata unui Tribunal, sper sa se mai fi schimbat ceva intre timp). Apoi e chestiunea taxelor, TVA-ului. Nu e simplu sa ai pret mai mic.



    Pai, nu prea. De cele mai multe ori, marele afacerist trebuie sa fie stimulat pentru a se implica pe piete mai mici, insa asta n-o facem noi, consumatorii, ci statul. Insa asta depinde de gradul de implicare al acelui investitor. Ideea e ca e bine pentru ei/ noi sa vina un investitor si sa faca afaceri la noi. Ne merge economia, reducem importurile, se intareste moneda, apar oportunitati noi de afaceri si creste numarul de locuri de munca etc.
    Pai daca nu se merita si statul nu-ti creeaza un mediu optim in care sa-ti desfasori activitatea, nu intri pe piata, logic. Desi nu cred ca acesta este motivul la noi, cred ca pot sa intre foarte bine si sa aibe si preturi corecte numai ca nu ii intereseaza. Daca ar fi asa imposibil nu am vedea jocuri in rafturile din magazine la acelasi pret ca in restul Europei. Si ma gandesc ca si magazinele respective fac profit, doar nu lucreaza gratis. Si aici sunt cu totul si cu totul alte costuri. Nu ai totul pe un server unde tranzactiile se efectueaza automat si unde este supravegheat de cativa oameni. Daca se merita sa transporti jocul din alta tara, sa-ti ocupe spatiu in magazin si sa faci si profit de pe urma lui, cred ca daca faci totul pe un server si cu o mana de oameni care sa-l intretina castigi mai mult si iti permiti sa pui un pret cel putin egal cu cel din magazin, in mod normal ar trebui sa fie mai mic.
    Tu nu produci nimic fizic, totul e virtual, deci costurile de productie sunt 0. Exemplul dat de tine mai sus este bun in cazul in care vrei sa-ti deschizi o fabrica de productie, aici situatia e putin diferita.

  11. #1031 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Sunt costurile de productie a software-ului jocului respectiv. De exemplu, pentru jocul FIFA, cei de la EA se deplaseaza in lume dupa jucatorii de fotbal, sa le simuleze miscarile etc.

  12. #1032 SP
    Member Imperatore's Avatar
    l.e: m-am lamurit !

  13. #1033 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Sunt costurile de productie a software-ului jocului respectiv. De exemplu, pentru jocul FIFA, cei de la EA se deplaseaza in lume dupa jucatorii de fotbal, sa le simuleze miscarile etc.
    Vorbim aici doar de costul pentru Xbox Live, tu asta lansezi in Romania. Dupa investitia initiala ai doar costurile de mentenanta. Live este un serviciu pe care il platesti pe baza de abonament. Nu are legatura cu productia jocurilor. Aici e alta discutie.

  14. #1034 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Vorbim aici doar de costul pentru Xbox Live, tu asta lansezi in Romania. Dupa investitia initiala ai doar costurile de mentenanta. Live este un serviciu pe care il platesti pe baza de abonament. Nu are legatura cu productia jocurilor. Aici e alta discutie.
    Atunci sunt costurile cu call center-ul respectiv. Pentru fiecare tara care are acces la XBOX Live se asigura suport telefonic sau pe email.

  15. #1035 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Eu zic sa revenim la subiect:

    Cam putina hatereala azi, e luni, nu v-ati dezmeticit inca din weekend? Macar doua pagini de gifuri sau poze funny zic...

  16. #1036 SP
    Member eneea's Avatar
    Cum sa pui pretul ala la jocuri...sunt fumati rau de tot astia de la amazon, inteleg ca l-au pus asa mult ca sa aiba de unde sa scada, dar totusi...si 70 de lire mi se enorm pt un joc...

  17. #1037 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by eneea View Post
    Cum sa pui pretul ala la jocuri...sunt fumati rau de tot astia de la amazon, inteleg ca l-au pus asa mult ca sa aiba de unde sa scada, dar totusi...si 70 de lire mi se enorm pt un joc...
    Care 70 de lire, ca eu la toate cele 3 jocuri vad £89.99. La banii aia, or sa stea acolo o mie de ani!

  18. #1038 SP
    Member temugin's Avatar

    Post

    La preturile respective vor aparea jafuri de jocuri pt console in scurt timp.



    Developers Respond to Xbox One - IGN

  19. #1039 SP
    Banned Venom's Avatar

    O scurta istorie a DRM.

  20. #1040 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Preturile cresc , piata SH se duce dra.. si uite asa se imbogatesc(mai mult) EA si Activision.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 52 of 395 FirstFirst ... 2 42 50 51 52 53 54 62 102 152 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts