Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Problema Xbox One !

  1. #1 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar

    Angry Problema Xbox One !

    Salut, sunt nefericitul posesor al unui Xbox One cu probleme as putea spune, sau mai exact o problema. Consola functioneaza perfect inafara faptului ca scoate un zgomot destul de ciudat pot spune, se aude un ''bazait'' din ventilator cred eu, o sa atasez un filmulet cu un zgomot asemanator cu cel scos de consola mea. A mai patit cineva asa ? Exista vreun fix pentru asa ceva ?
    Problema apare doar in jocuri sau cand consola este fortata ca sa spun asa, cand este in idle totul este ok.




    Am mers cu ea la garantie, consola este cumparata din Bucuresti de la Media Games (unirii) , insa vanzatorul mi-a spus ca nu este nimic anormal, doar ca zgomotul produs de ventilator este putin mai tare

    Am incercat sa trimit consola la microsoft, am vazut ca au un service in Cehia, Praga insa ei nu au suport pentru Romania, nu pot sa inregistrez consola pe situl lor....A mai trimis cineva consola la un service autorizar Microsoft ? Daca da, cum a procedat.

    Astept raspunsuri si un eventul fix daca stiti, dau o bere, mai bine spus o lada de bere !

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Inca un caz tipic pentru cei care vand in Unirii - nu specific pe cineva anume pentru ca am impresia ca toti vor sa candideze la titlul de 'tzeparul anului'. Ai o problema cu ventilatorul si din cate vad eu solutiile ar fi urmatoarele:
    1. Apelezi frumos la OPC pentru ca ti s-a vandut un produs care nu functioneaza corect.
    2. Trimiti consola la Microsoft, oriunde in UE. Daca nu te lasa pe Romania, apeleaza la unul dintre membrii CG care stau in UK.
    3. Arunci un ochi aici, vezi ce ventilator foloseste si cauti unul de schimb. Dar din acest moment spui adio garantiei.


  3. #3 SP
    Junior Member dieselro's Avatar
    OPC-ul este ce mai buna solutie. Am apelat de doua ori la ei, o data in 2012 si o data in 2013. Am fost surprins de cat de bine s-au miscat oamenii.

  4. #4 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nenorocitul ala care vinde acolo in Unirea ar trebui strans de gat cu snurul de la halat. Tupeistul si arogantul ala. Auzi face zgomot mai tare
    Banuiesc ca garantie nu ti-a dat... trebuia sa nu cumperi de la samsarii aia nenorociti...si mie mi-au facut probleme in trecut.
    Du-te ACUM cu OPC-ul peste ei si ia-ti banii inapoi, apoi cumpara un Xbox One de la o sursa mai credibila. Sau direct de pe Amazon ca tot in EU ajungi cu garantia.
    Nu sta cu Xbox-ul asa ca nu e normal sa faca asa.

    O mica mentiune referitor la trimis consola in UE. NU POTI apela la un MS service intr-o tara in care el exista dar nu este lansat Xbox One oficial.
    Eu traiesc in Cehia si aici este MS service, si XBL oficial, si NU ITI VOR schimba Xbox One pt ca nu este lansat oficial in teritoriu. Dupa lansarea de aici in 2014 va fi ok.
    Deci tu acum poti apela intr-adevar la ORICE service MS de pe teritoriul unei tari unde este lansat oficial e.g Austria, Germania, Franta, Italia, UK etc...

    Am sunat eu cand mi-am cumparat Xbox Complete (2 ani suplimentari de garantie) si mi-au confirmat cele de mai sus atat MS UK cat si MS Cehia.

    Multa bafta si rupe-i capul cu tot cu sira spinarii samsarului ala nenorocit si daca poti dpdv financiar judeca-te cu ei chiar sa se inchida maghernita aia de raspandit infectie definitiv.

  5. #5 SP
    Junior Member BlkHrt's Avatar
    Ca o persoana care lucreaza intr-un departament de garantii, iti pot spune ca acea consola este "in parametri", insa mai mult ca sigur Microsoft ar inlocui-o in garantie daca ai cere asta. Zgomotul este de la bearing-ul ventilatorului, ai nimerit un exemplar mai nefericit, la fel ca si mine. Dap, si a mea face cam la fel. Nu e o problema atat timp cat te poti impaca cu acel zgomot, am senzatia ca fan-ul e un CoolerMaster dupa cum se comporta.


    Vanzatorul are dreptate sa-ti spuna ca acea consola e in regula, dar in acelasi timp daca tu vrei sa ti-o inlouiasca ar trebui sa incerce sa te ajute. Ti-am zis, daca te incalzeste cu ceva, mine's the same, dar mi-e mult prea lene sa o dau inapoi la Altex si sa risc sa mi-o dea "test ok", fiindca banuiesc ca nici ei n-au nicio legatura oficiala cu MS si iau decizii de acordare a garantiei de capul lor sau consultandu-se cu furnizorul extern.


    La consola mea si sursa de alimentare e prea zgomotoasa, nu pot sa dorm cu ea in camera setata pe instant on din cauza ventilatorului din sursa.
    Dar repet, asta nu inseamna ca e vina vanzatorului... e vina produsului si a QC-ului chinezilor lui Microsoft.

  6. #6 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    Baieti va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, cred ca cea mai buna varianta este cea cu OPC. Pe viitor am sa ma feresc de asemenea ''magazine''.

    @BlkHrt , sursa mea este ok, nu este zgomotoasa, este silentioasa pe instant on, in legatura cu ventilatorul, sa zicem ca pentru mine este ok deoarece folosesc casti in timpul jocului si-mi acopera acel zgomot. Problema este pentru prietena mea (o inteleg...) nu se poate uita la tv sau sa doarma chiar, este destul de stresant sa stai cu un bazait in cap tot timpul (picatura chinezeasca )

    Inca o data, va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, sper sa-mi pot primii banii inapoi cu ajutorul OPC-ului si sa-mi achizitionez una de la Emag, cel putin ei isi respecta politica cu cele 30 de zile de retur.

    Daca aveti intrebari in legatura cu Xbox One va pot sta la dispozitie in limita cunostintelor.

  7. #7 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    Hey, ai rezolvat ceva pana la urma cu ventilatorul? Ti l-au schimbat xbox-ul?

  8. #8 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    Salut, da, am rezolvat, am schimbat consola

  9. #9 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    L-au schimbat cei de la magazin de bunavoie, sau a intervenit OPC-ul?

  10. #10 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    l-au schimbat de bunavoie la a doua incercare . Ai aceeasi problema ? Ai cumparat de la acelasi magazin ?

  11. #11 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    Am facut comanda astazi, dar numai ulterior am vazut postul acesta. Acum ma gandesc daca sa ridic coletul sau sa renunt...

  12. #12 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    la ce pret ?

  13. #13 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    2000 cu NFS:Rivals inclus

    ---------- Post added 02-04-2014 at 19:30 ----------

    Ce parere ai, pot sa ma risc?

  14. #14 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    ah...nu stiu ce sa zic, la emag gasesti consola la 2100 dar fara joc. Consola Microsoft Xbox One, 500 GB + Kinect Senzor - eMAG.ro

  15. #15 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    Ma gandesc ca daca nu e ok, il returnez in 10 zile, si adio (daca tot e legea asa)

  16. #16 SP
    Junior Member psk_peskru's Avatar
    eu ti-as recomanda Emag, ei macar o schimba in 30 de zile indiferent de motiv. Chiar daca e diferenta de 100 lei + NFS, la nenea ala din Unirea nu prea ai sanse sa o returnezi in 10 zile...

  17. #17 SP
    Junior Member atypoli's Avatar
    Presimt ca ai dreptate totusi...cred ca asa voi face. Mersi mult!

  18. #18 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    e 1999 consola la altex...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema autonomie HTC One By clax_117 in forum GSM
    Replies: 2 Last Post: 25-04-2014, 20:27
  2. Problema conectare Xbox one. By l1nk1n in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 2 Last Post: 11-04-2014, 14:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts