Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 35 of 35

Thread: Conexiune PPPOE

  1. #21 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    IP-ul intern alocat consolei il vad la network settings in meniul Xbox?

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, il vezi acolo... dar ar fi bine sa-l setezi FIX pe router (de obicei in LAN - DHCP Settings - Manually Assign IP). Sorry, nu stiu ce setari are ZTE-ul acela. Daca are remote access over wan, da-mi IP/user/pass si incerc sa intru sa vad ce-i acolo.

  3. #23 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Si eu am ZTE si n-am nicio problema (am avut la inceput NAT TYPE STRICT - ca 99% din posesorii de xbox one dar s-a rezolvat dupa ce am facut "smecheria" cu test multplayer connection). Rasko, ai incercat ce ti-am zis cu acel test? :/

    Eventual aloca-ti tu un ip. Pune manual si baga acolo datele...

    *p.s.

    Eu am si CLICKNET Romtelecom si si acolo am NAT TYPE STRICT/MODERATE. Fac testul si imi apare Open

    ---------- Post added 18-06-2014 at 02:41 ----------

    Sau poti face ce a zis MonkY: Mergi la DMZ Host (il gasesti in meniul Application), bifezi Enable, la WAN CONNECTION alegi PPPOE si la DMZ Host IP Address pui IP-ul alocat consolei (in cazul meu e unul manual si anume: 192.168.1.4). Dai Submit...dai un restart la consola si gata.

    Acolo mai ai si Enable MAC Mapping. Eu nu l-am bifat ala.

  4. #24 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am incercat testul, ramane tot strict dupa. O sa incerc port FW maine si revin daca s-a rezolvat sau nu. Oricum e extrem de enervant, incerc sa joc Titanfall si mi se deconecteaza la fiecare 5 minute....

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca n-a mers DMZ (care scoate IP-ul direct pe net), eu zic sa nici nu te mai chinui cu port forwarding si sa suni la RDS. Sau, daca vrei, fa-ti un drum pana in Militari si iti dau eu un router bun sa testezi.

  6. #26 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Monky ce fumezi? Dupa atatia ani nu stii ca nu sunt din Bucuresti?

    ON TOPIC: n-am incercat inca setarea pe DMZ, te rog sa-mi spui daca va avea vreo influenta pentru celelalte conexiuni: PS4, Xbox 360 etc daca scot acel IP al One-ului pe net.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, ma gandeam ca poate ai vreun drum pe-aici - oricum daca vrei ti-l pun la curier

    DMZ-ul nu scoate decat un singur IP (inca n-am vazut router cu posibilitatea de a scoate mai multe IP-uri) in afara routerului... si nu afecteaza cu nimic celelalte conexiuni (acelea vor fi routate normal).

    DMZ = Demilitarized Zone

  8. #28 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Gata am rezolvat, multumesc mult Monky. A fost cel mai pertinent sfat pe care l-am gasit pana acum, azi noapte am citit pe net pana la 2 si numai porcarii am gasit, de genul tine trigerele apasate 5 secunde si apare Zana Maseluta.
    Am intrat in router, DMZ si am introdus IP-ul consolei. Totodata, am setat MAC-ul consolei cu IP-ul acesteia si voila NAT open. Sper sa nu mai am probleme ca mi-a scos peri albi deja. Nota 2 Microsoft pentru complicatiile la conectivitate!!

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Glad you fixed it. Dar sa stii ca nu e de vina neaparat Microsoft aici. De exp. eu nu am Xbox One-ul in DMZ, si totusi am NAT Open. Probabil e ceva aiurea cu routerul...

  10. #30 SP
    Junior Member Konashu's Avatar
    Salut Rasko,
    Sunt in EXACT aceeasi situatie ca a ta (inclusiv "piticii" legati de folosirea directa wired a legaturii dintre xbox si modem-ul RDS + 2 retele in casa si cateva routere disponibile...Gigabyte).
    Intrebare: ai gasit o solutie la problema...noastra?
    Eu am mai cautat ici si colo...de la niste prieteni IT-sti am primit sfatul de a solicita celor de la RDS un IP fix dar chesta asta e cam scumpa (abonament tip business).
    Multumesc,
    K

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un IP FIX din cate stiu nu te va ajuta cu nimic legat de problema cu NAT-ul. Trebuie sa-l scoti din firewall (fie prin port forwarding, fie prin DMZ - DMZ nu poti decat pentru un singur device, inca n-am vazut router care sa scoata in DMZ mai multe IP-uri)...

    P.S. Eu am o cunostinta care nu are abonament business la RDS, insa are 3 IP-uri fixe (dedicate) acasa. Plateste un picut mai mult, dar important e ca se poate. Acum nu stiu daca a rezolvat asta cu pile sau e o optiune "default".

  12. #32 SP
    Junior Member Konashu's Avatar
    Salut MonkY,
    Multumesc pentru raspuns.
    Ideea cu IP-ul fix se referea la dorinta lui Rasko (si a mea) de a lega Xbox-ul direct la modem (nu prin router) independent de problema cu NAT-ul.
    Eu am setat Xbox-ul pe DMZ dar tot mi se pare ca se misca mai incet fata de legatura directa (foloseam varianta asta pe Xbox 360).
    Voi incerca sa aflu direct de la RDS daca se poate aloca un IP fix fara a face upgrade la pachet (eventual cu un cost relativ mic suplimentar).
    Toate bune,
    K

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Konashu: daca ai un router bun, nu exista diferenta de viteza... ba din contra, o consola e genul de device care nu stie ce sa faca atunci cand vin pachete ciudate (sa zicem ca ai un DDoS sau un IP spoofing) si vei simti "din plin" tot acel trafic (va merge mai prost), in timp ce un router bun stie sa dea discard sau sa filtreze pachetele care vin aiurea.

    Also, dezavantajul de a avea un IP fix este ca daca i se pune vreunui "amic" pata pe tine... o sa incerce diverse pe IP-ul tau, pe cand cu unul dinamic, e mai greu sa te "gaseasca". Pentru home use, IP-ul dinamic e ideal. Just my 2 cents...

  14. #34 SP
    Junior Member Konashu's Avatar
    Merci MonkY pentru raspunsul pertinent,
    Intr-adevar poate sunt doar "piticii" mei si prin router sa mearga mai bine...sau poate sunt severele de rahat ale celor de la EA (vorbim de fifa 15).
    Router-ul meu are referinte bune (inclusiv privind compatibilitatea / viteza pe RDS): ASUS RT-N18U (Review Asus RT-N18U, routerul best-buy al momentului � nwradu blog)
    Probabil asta e maximum de viteza cu device-urile mele si sunt eu cel "prea perfectionist"
    Totusi in conditiile in care Xbox-ul este pe DMZ la testul de conectivitate din meniul lui imi arata un ping (latency) de 185 ms asta in conditiile in care se spune ca ar fi bine sa ai cel mult 150 ms (poate nu sunt doar eu cel nebun).
    Multumesc pentru interes, orice sugestie e binevenita.
    K

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iti recomand sa nu te iei dupa testul consolelor (atat pe Xbox One cat si pe PS4). Latency-ul acela (185ms) nu stiu de unde-l scoate (adica n-am idee pe ce server testeaza)... si e extrem de "random". La mine de exp. ieri imi arata 195ms, dupa care 140ms, si iar 205ms, am facut teste de pe PC si ping-uri de genul acela nu vad decat pe servere din US. Am testat Destiny & Co si merge totul perfect. Prin urmare ignora ce-ti spune acolo, e useless (de fapt si spune undeva ca e "estimat").

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Conexiune Xbox 360 si PC By denisov in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 23-11-2015, 14:04
  2. Xbox One necesita conexiune la internet By Dant3 in forum Console News
    Replies: 24 Last Post: 09-06-2013, 08:39
  3. Ghid Conexiune optima Internet - Consola By Iulian in forum Console Club
    Replies: 7 Last Post: 05-10-2011, 16:25
  4. Probleme Conexiune Internet Ps3 By hock3yboy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 14-06-2010, 20:16
  5. Conexiune internet By maniac360 in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 14-04-2009, 19:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts