Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 15 FirstFirst ... 5 13 14 15
Results 281 to 288 of 288

Thread: Ghid de cumpărături - jocuri și DLC-uri pentru Xbox One

  1. #281 SP
    Junior Member ithanium2's Avatar
    Am un cont de Microsoft pe care am cumparat Forza Horizon 3 de ceva vreme. Jocul l-am jucat doar pe PC, dar acum vreau sa imi cumpar o consola.
    Contul este setat pe Romania si stiu ca nu exista serviciu Xbox pentru noi.
    Vad ca sunt diferite site-uri care vand atat Live Gold Subscription cat si Gift Cards. Fie Global, fie EU, NA sau Brazilia.
    Din cate am inteles, pentru a activa un joc sau Live este nevoie sa folosesc un IP din tara respectiva si sa am setata regiunea de pe cont pe acea tara. Dar in ceea ce priveste serverele, cand joc online... de ex. daca activez Brazilia, voi juca pe servere din America de Sud sau pe servere din Europa, eu jucand din Romania?
    De asemenea, daca voi lua jocuri pe disc fizic de la noi din tara, le voi putea juca in multiplayer daca am setat ca tara Brazilia?
    Sii...daca am setat ca tara Brazilia...voi putea seta limba la jocuri si in consola in engleza?

    Inclin sa imi fac cont fie pe US fie pe Brazilia, pentru ca jocurile sunt mai ieftine.

  2. #282 SP
    Senior Member nina's Avatar
    contul e setat ca zona romania din cauza ca ai setat windows 10 ca zona romania sau ma rog profilul de microsoft care l-ai facut cand ti-a cerut win10
    acel profil de microsoft e si cont de xbox


    contul tau poate fi pe uk sau us
    deschide un browser si intra pe xbox.com si te loghezi cu acel cont si te uiti sus la adresa si vezi ce scrie /en-US/ sau en-GB

    sau pe microsoft.com en-US
    dupa cum vezi eu am cont de us


    de exemplu m-am deconectat si cand m-am reconectat scrie sus https://www.microsoft.com/ro-ro si am cautat gears 4 care il am cumparat pe us market,il pot instala pe pc dar mai jos la dlc-urile lui preturile sunt in euro si meniul in romana
    te bulverseaza dar contul meu e pe us
    intru pe xbox.com imi apare normal si apoi de pe xbox.com poti da click catre microsoft.com si apare corect
    n-ai cum sa cumperi pe romania daca n-are store




    tu in primul rand nu stii pe ce zona ai store-ul si vorbesti "din cate am inteles" si scoti baliverne cu ip cand nu ai inteles nimic sau le mixezi aiurea informatiile primite
    ca sa activezi un joc nu-ti trebuie nici un ip special,asta inseamna ca il ai sub forma digitala care e un cod de 25 de caractere si ii dai redeem code,acel joc atunci va fi atasat contului tau de ms care e si de xbox
    aceste coduri de 25 de caractere mai inseamna ca nu l-ai cumparat din ms/xbox store cu cardul sau paypal(cand cumperi direct nu primesti nici un cod ci direct ti-l downloadeaza) ci din alta parte(alt site) sau ti-a fost dat cadou(de tine catre tine de obicei)
    este exact ca la steam cand cumperi din alta parte si apoi trebuie sa activezi jocul pe steam


    daca ai card de ro si il folosesti pentru prima data pe xbox e posibil sa poti cumpara direct cu cardul jocuri,subscriptii,dlc,filme daca folosesti adresa si ip(vpn) pe tara respectiva dar la scurt timp dupa cateva ore sau 1 zi nu mai merge sa folosesti cardul pe store microsoft
    cineva spunea ca ii merge cu cont de paypal pe us cu card de ro atasat dar eu nu am facut asta si nu pot confirma
    in schimb ce pot confirma e ca merge sa cumperi cu cardul de ro pe alte site-uri gen pc game supply,cdkeys
    eu cumpar de pe pc game supply xbox gift cards in $ ca am cont de us si le dau redeem pe microsoft fiindca microsoft are wallet digital si asa cumpar jocuri de pe xbox store,aceste gifts cards au un cod de 25 de caractere
    de pe cdkeys imi cumpar subscriptia gold,pot si subscriptia ea access si cea de game pass ca sunt la fel coduri de 25 de caractere care le dai redeem code pe microsoft.com




    online nu joci pe nici un server din brazilia sau usa,jocurile AAA cum e gears are un matchmaking destul de ok si iti va incerca sa iti dea oponenti pe o raza cat mai mica dar pana in 1000 de mile sigur iti gaseste niste useri,acum depinde si de vechimea si popularitatea jocului

  3. #283 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Quote Originally Posted by nina View Post
    daca ai card de ro si il folosesti pentru prima data pe xbox e posibil sa poti cumpara direct cu cardul jocuri,subscriptii,dlc,filme daca folosesti adresa si ip(vpn) pe tara respectiva dar la scurt timp dupa cateva ore sau 1 zi nu mai merge sa folosesti cardul pe store microsoft
    N-am mai trecut de ceva timp pe aici, dar vin cu update din perspectiva mea. De vreun an a trebuit sa imi fac card de debit la BT si in scurt imp a devenit cardul meu principal pentru cumparaturi online. L-am adaugat prima oara pe contul meu Microsoft prin account.microsoft.com pentru plati in US (deci cu adresa de facturare din US) acum vreo 10 luni, mi se pare, cand am si facut prima achizitie de pe MS Store, direct de pe Xbox One. A mers fara probleme. Vreau sa spun ca si pana in ziua de azi cardul acesta continua sa mearga fara probleme. Chiar acu cateva saptamani am cumparat 3 jocuri ieftinite unul dupa altul si totul a mers perfect. Nu pot concluziona daca BT are vreun avantaj sau cardul continua sa mearga pentru ca cei de la MS ii permit.

  4. #284 SP
    Junior Member ithanium2's Avatar
    Probabil ca am spus si baliverne si probabil sunt confuz si amestec informatiile...tocmai din acest motiv am intrebat si aici.


    Deci sa clarificam un lucru...da, nu stiu exact pe ce regiune e setat contul. Contul e de fapt o adresa de mail cu extensia @live.com care de cativa ani a devenit Microsoft Account...deci l-am folosit si pentru a ma loga in Windows Store.
    Ce stiu este ca am cumparat Forza Horizon 3 de pe PC, si in billing history imi apare valoarea in RON...am platit direct cu card de credit.


    Stiu ca e mare bataie de cap cu cardurile, cu conturi paypal, regiuni, adrese... Tocmai din acest motiv ma interesa sa cumpar gold subscription de pe siteuri gen G2A sau cdkeys.com si tot de acolo sa imi iau si Gift Cards cu care sa cumpar jocurile.


    Eu ceream un sfat unde pe ce regiune ar fi mai in regula sa mut contul...si daca il mut, vor exista probleme daca au fost facute tranzactii deja pe el din alte regiuni?

  5. #285 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Quote Originally Posted by ithanium2 View Post
    Deci sa clarificam un lucru...da, nu stiu exact pe ce regiune e setat contul.
    Exista un truc, sa-l numim, care vad ca inca merge pentru a verifica regiunea adevarata a unui cont Xbox Live. Nu trebuie decat sa intri pe adresa asta: https://live.xbox.com/AccountMigration (sa te autentifici cu contul tau, daca nu esti deja) si dupa ce se incarca pagina, observi ce apare intre ".com/" si "AccountMigration". Asta iti va spune cu precizie carei regiuni apartine acel cont Xbox Live.

  6. #286 SP
    Senior Member nina's Avatar
    Xbox Live Ultimate Summer Sale 2018 is now live – ZeebFish
    parca cam slab fata de alte ultimate sales
    bf1 revolution a fost 12 sau 15$ cand l-am cumparat parca acum 5-6 luni
    far cry primal apex edition a fost de multe ori 25$ acum e mai scump
    gta 5 a fost de nu stiu cate ori la 30$ acum e la 40$
    deci pe storeparser far cry primal apex edition a fost si 22$ si 16.50$

  7. #287 SP
    Junior Member Horia1's Avatar
    Star Wars Battlefront II este 9 $ la Deals with Gold. Il recomandati? Merita?
    Multumesc

  8. #288 SP
    Junior Member eupe's Avatar
    Tocmai mi-am luat de pe MTC games Far Cry Primal cu 32 de lei. Foarte fain.
    Si vad ca au si Metro Redux la vreo 10 lei sau asa ceva:
    - Far Cry 5 cu 60 de lei: https://www.mtcgame.com/en-US/xbox-g...-xbox-games-us
    - Far Cry Primal cu 32 de lei (pe asta mi l-am luat si merge perfect): https://www.mtcgame.com/en-US/xbox-games/far-cry-primal
    - Metro 2033 Redux cu 10 lei: https://www.mtcgame.com/en-US/xbox-g...tro-2033-redux
    - Metro Last Light Redux tot cu 10 lei: https://www.mtcgame.com/en-US/xbox-g...st-light-redux

    Pomana!

    Doar trebuie VPN setat pe tara pe care ai setat userul de Microsoft cand dai redeem la cod.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 15 FirstFirst ... 5 13 14 15

Similar Threads

  1. Ghid Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 318 Last Post: 18-03-2018, 10:06
  2. Vand jocuri pentru Xbox One By Alexandru in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 2 Last Post: 13-11-2017, 16:16
  3. Replies: 3 Last Post: 05-11-2014, 10:44
  4. Replies: 3 Last Post: 08-10-2014, 15:22
  5. 4 noi DLC-uri pentru Burnout Paradise By Bobby in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 12-01-2009, 15:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts