Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Tell Me Why

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Tell Me Why

    Quote Originally Posted by Xbox
    Tell Me Why is the latest narrative adventure game from DONTNOD Entertainment, the studio behind the beloved franchise, Life is Strange. In this intimate thriller, twins Tyler and Alyson use their special bond to unravel mysteries of their loving but troubled childhood. Set in beautiful small-town Alaska, Tell Me Why features true-to-life characters, mature themes and gripping choices.
    Attached Images Attached Images tell-me-why-11-14-19-1.jpeg

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    All in pe Dontnod si vad ca episodul 1 iese destul de repede

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Yep, can't wait. Arata bine!

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai e putin si vine si primul episod, direct in Game Pass 27 August



  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Episode 1: 27 August.
    Episode 2: 3 September.
    Episode 3: 10 September.

    First 17 minutes of first episode:

    Recenzii:

    Metacritic:
    - 79 - Xbox One
    - 78 - PC
    OpenCritic:
    - 80

    IGN video review:

    GamesRadar video review:

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sunt foarte curios sa vad cat hate va primi jocul acesta, dupa ce scandal a iesit la The Last of Us Part 2, inclusiv aici pe forum.

    Iar daca jocul nu primeste hate, inseamna ca lumea este super ipocrita.


    Am jucat aseara vreo 40 de minute. Absolut superba atmosfera si chimia, dar si felul in care este scris.
    Jocul foloseste acelasi engine din Life is Strange 2 si cine a jucat o sa fie super familiar cu felul in care arata, uneori super realist, uneori mai cartoonish, dar overall o imagine placuta.
    Un lucru care m-a surprins placut este optiunea de citit anumite lucruri pe care nu ti-o mai baga in ochi pe tot ecranul, blocand astfel jocul pana apesi pe B, ci acum se deschide in colt stanga sus si poti citi in timp ce te plimbi prin camera.
    In schimb un lucru ciudat, nu stiu daca e doar de la mine sau nu - in anumite moment, pare ca se misca mult prea repede sau pare ca nu are animatii prea bune pentru anumite actiuni - gen cand dai click sa vezi un obiect, uneori se duce camera usor inauntru, un fel de zoom in, iar alteori se misca super brusc spre acel obiect, ceva ce tine mult sub 1s, de zici ca a sarit pe el

    In rest, pana acum, desi nu stiam mare lucru despre personaje inainte, in aceste 40 de minute m-am super familiarizat cu ei si simt ca-i stiu de o viata (cam cum a fost cazul si cu Life is Strange 2) si in continuare sunt absolut surprins de cat de bine este scris de cei de la DONTNOD.

    Asa se fac jocurile adventure acum, iar cei de la telltale (in caz ca mai exista) ar trebui sa ia notite

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu trebuia sa pui spoiler. Sunt câteva articole pe tema asta, unele apărute înainte dacă nu ma înșel.

    Nu ai sa vezi hate acum pentru ca...ipocrizie

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    Verificati si partea asta cu intrebari de pe site, inainte si dupa ce terminati jocul. Contine spoilere:
    FAQ
    Below are questions which players may have about the content and themes that appear in Tell Me Why. Click on a question to reveal its answer.

    NOTE: Some answers contain spoilers for the game, so please proceed with caution!
    FAQ | Tell Me Why

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu trebuia sa pui spoiler. Sunt câteva articole pe tema asta, unele apărute înainte dacă nu ma înșel.

    Nu ai sa vezi hate acum pentru ca...ipocrizie
    Sincer nu aveam idee si desi era un titlu super asteptat de mine, chiar nu mi-a sarit in ochi niciun articol/video pe tema asta pana aseara cand l-am jucat efectiv.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cate ore are primul episod?

  12. #12 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Damn ce surpriza. Am ce baga asta seara, fkc yes

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Cate ore are primul episod?
    Mie cred ca mi-a luat vreo 2.5-3h dar am si bajbait la unele chestii, mai ales la un puzzle mai neconventional la care nu am fost atent initial si nu prea stiam ce trebuie sa fac (si nici nu am gasit vreo optiune sa vad un transcript al conversatiei sau ceva de genu).

    Mi-a placut - e in stilul respectiv, cu momente ciudate de control, cu personaje robotice, samd - si astept cu interes urmatoarele episoade

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu va uitati daca nu ati jucat primul episod

  15. #15 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    L-am terminat aseara. Mi-a placut, a fost scurt si dragut, povestea destul de emotionala. Nu prea a fost cine stie ce branching, simt ca jocul ar fi fost cam acelasi indiferent ce as fi ales, ceea ce m-a dezamagit un pic. Also, partile in care ma obliga sa citesc jurnalul ala ca sa progresez au fost oribile, NICIODATA sa nu obligi un player sa-ti citeasca walls of text, nu-i ok .

    Are un 8/10 din partea mea.

    Also, partea cu personajul trans a fost destul de underplayed si finuta, n-am simtit ca mi-a bagat pe gat politici sau mai stiu eu ce, asa ca nu vad de ce ar aparea vreo controversa. Pe mine nu m-a deranjat de niciun fel.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai ce, in TLOU2 a fost bagata pe gat vreo politica referitoare la lucru asta? Mie mi s-a parut mai fortata aici decat in TLOU2.

    Oricum nu am reusit sa termin decat prima parte si am jucat vreo 5 minute din partea 2.
    Mi-a placut cat am jucat, dar din lipsa de timp, momentan o sa ramana asa.

  17. #17 SP
    Manager paul's Avatar
    L-am teminat si eu (1500/1500). N-a fost atat de misterios si intrigant pe cat vroiam, dar inteleg ce au vrut sa prezinte si le-a reusit. 7/10. Primul Life is Strange ramane cel mai bun.

    De la Dontnod anul acesta mai avem http://www.consolegames.ro/forum/f60...1-twin-mirror/.

  18. #18 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Cumva mi se par mai ok LiS-urile si pentru ca sunt mai lungi, au 5 episoade in loc de 3. Simteam ca era mai mult potential in Tell me Why decat au folosit ei, mi-ar fi placut sa mearga mai adanc in problemele interioare ale personajelor, chiar ma asteptam la un moment dat sa exploreze aceste traume care se adancesc din ce in ce mai mult, care evolueaza in probleme pishice, si asa mai departe.


  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar
    Da, nu par afectati de cele intamplate.


    Inca o oportunitate pierduta e muzica. Memorabila e doar partea cand sunt inapoi in casa in care au crescut. Cam atat. La capitolul asta, sperantele stau in http://www.consolegames.ro/forum/f60...-volcano-high/.

    Poate din cauza intelegerii cu Microsoft a jucat-o safe Dontnod? Aveti buget de Game Pass, explorati ceva nou, sa atraga atentia, dar cam atat.

  20. #20 SP
    Manager paul's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Why do we keep on dreaming? By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 12 Last Post: 25-02-2013, 15:05
  2. Replies: 0 Last Post: 09-01-2013, 22:32
  3. Replies: 0 Last Post: 28-02-2012, 11:19
  4. Why do haters do what they do? By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 42 Last Post: 26-05-2010, 23:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts