Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Ce card de credit e bun sa fac?

  1. #1 SP
    Member KiritoStefan's Avatar

    Ce card de credit e bun sa fac?

    Eu am de la banca raiffeisen si nu imi da voie sa iau bani dupa card imi da eroare, voi la ce banca aveti cardul si merge sa pot cumpara jocuri ?

  2. #2 SP
    Junior Member sloby's Avatar
    Eu am ing si merge perfect, am prins si oferta buna pt administrare, daca am 700 ron in cont lunar, nu platesc comision nu platesc nimic, este gratis atata timp cat il folosesc nu depinzi de ore sa incarci cardul nu stai la cozi si etc...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ca student, de la ING ai card fara niciun fel de taxa de administrare, de retragere sau alte balarii. Plus internet banking gratuit, plus personal calificat. Cel putin asta am constatat eu de-a lungul timpului.

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by KiritoStefan View Post
    Eu am de la banca raiffeisen si nu imi da voie sa iau bani dupa card imi da eroare, voi la ce banca aveti cardul si merge sa pot cumpara jocuri ?
    Tinand cont ca esti pe aria de Xbox banuiesc ca te referi la card atasat cu care sa cumperi jocuri nu va merge. Recent Microsoft si-au modificat politica prin care se folosesc cardurile din afara US si actualmente nu mai functioneaza nici un card. Singura optiune de a plati ceva digital de pe Store este cu coduri redeem de pe G2a, CD Keys, sau direct de pe https://www.microsoftstore.com/store...ctID.289171900

  5. #5 SP
    Member stormhold7's Avatar
    Salutare! Eu nu mai reusesc sa fac plati cu cardul pe CD Keys. Am cumparat in trecut de la ei, fara probleme, dar acum primesc urmatoarea eroare: "Your payment was declined by the payment processor". Am incercat si cu contul de PayPal la care este atasat acelasi card, dar degeaba... primesc aceeasi eroare.
    Ati mai intalnit problema asta? Eu am card la ING.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    E de la ING, suna sa iti deblocheze cardul pt plati online!

  7. #7 SP
    Member stormhold7's Avatar
    Dar am facut tot felul de plati online pana acum, inlusiv pe cdkeys. Au introdus ei (ING-ul) ceva restrictie recent? Adica pot plati pe diverse site-uri, dar nu si pe cdkeys.
    Chiar azi am comandat ceva de pe ebay si am platit prin PayPal. Insa pe cdkeys nu merge...

  8. #8 SP
    Member Gigi Kent's Avatar
    Ai facut cumva comanda fiind conectat prin VPN?
    Am patit sa mi se ceara date suplimentare de identifcare pentru comenzi facut printr-o conexiune VPN deoarece regiunea cardului nu corespundea cu cea a IP-ului de unde s-a facut comanda.

  9. #9 SP
    Member stormhold7's Avatar
    Hm... Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate. Eram pe laptop-ul de servici, unde folosesc intr-adevar o conexiune VPN. Poate ca asta a fost problema. Din pacate, am comandat deja din alta parte ce aveam nevoie, dar macar o sa stiu pe viitor. E posibil sa fie asta problema. Mersi de informatie!

  10. #10 SP
    Junior Member costinilie's Avatar
    Va pot confirma ca NU mai merge cumparat NICI CU Gift card. Am vorbit cu cei de la Xbox Support si imi vedeau IP-ul de Romania. Mi s-a "sugerat" de catre cel de la Xbox support sa folosesc un VPN. Am incercat apoi sa cumpar Gift card prin VPN si am avut acceasi eroare.
    Dupa care m-am gandit sa conectez consola prin VPN. Initial nu am reusit, dar dupa un logout si un login din consola, FUNCTIONEAZA PERFECT.

    Pentru asta aveti nevoie de un PC, 2 (doua) placi de retea, un soft VPN care vreti voi. Se face internet shareing de pe placa de retea care va fi adaugata la instalarea softului VPN, pe cea cu cablu a PC-ului, dupa care se proneste VPN-ul si se conecteaza consola la PC cu un cablu.
    In cazul unui laptop, recomand conectarea la internet prin wireless si conexiunea intre consola si laptop prin cablu. Exista laptopuri care nu permit folosirea simultana a placii wireless atunci cand placa cu cablu este conectata. In acest caz aveti nevoie de o placa separata prin USB.

  11. #11 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Am facut recomandarea asta de mult si nu prea s-a prins de lume, dar o mai fac o data. Cumparati-va gift card-urile de pe https://commerce.microsoft.com/gifting . Platiti exact valoarea gift cardului pe care il cumparati. Am mai incercat recent, acu cateva zile si am cumparat gift card de 50$ cu cont Paypal ( o parte din soldul de Paypal, o parte din cardul de debit atasat de la BRD ) fara nicio problema. Mi-a ajuns pe e-mail in doar cateva minute (la sectiunea Spam/Junk din pacate, dar a ajuns).

  12. #12 SP
    Junior Member costinilie's Avatar
    Mai nou am folosit alta metoda si functioneaza permanent. Prin Paypal. Dar nu oricum, ca nu mai merge nici asa. Paypalul trebuie sa fie configurat cu date de USA (in cazul meu). Recent Paypal si-a modificat siteul, nu mai arata la fel. Daca intri cu IP de Romania, si vrei sa iti faci cont, iti apare formular romanesc. Si nu va functiona pe contul Microsoft.
    In schimb, daca intri cu VPN de America (in cazul meu), formularul de creare a contului va solicita date de America. Odata creat contul, Microsoftul te va considera un bun contribuabil si iti va lua banii cu mare placere, de fiecare data. GARANTAT. De acum incolo nu vei mai folosi VPN-ul decat la cumpararea jocurilor de Xbox 360 (cele gratuite de la Gold). Astea se stie deja ca aproape toate necesita VPN la cumparare.

    Paritatea Leu / Dolar este mult mai buna prin Paypal, decat direct de pe card. Pentru ca plata unui joc in dolari se face asa: din Dolari in Euro si din Euro in Lei. Banii luati de pe card au fost intotdeauna mai multi direct de pe card ( raiffeisen in cazul meu), decat prin Paypal, cu o diferenta cam de 5-6 Lei la un joc de 60$.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai stai un pic... cum ti-ai facut cont de PayPal pe US? Ai pus adresa falsa... sau chiar locuiesti in US? Si cum ti-au verificat cardul de Romania pe adresa de US... stiu ca ultima oara daca setai pe US, iti cerea zip code si alte nebunii, si nu puteai sa pui decat stat din America...

  14. #14 SP
    Junior Member cyraxro's Avatar
    Salut,

    Asa ca 'heads-up':

    Eu am platit foarte mult cu cardul direct (aveam billing address pe US, si cardul meu VISA de la ING).

    Problema a fost saptamana trecuta cand m-am trezit cu ban pe viata - Enforcement: "MARKETPLACE THEFT".

    Dupa ce am deschis caz la ei, mi-au dat contul inapoi...

  15. #15 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai stai un pic... cum ti-ai facut cont de PayPal pe US? Ai pus adresa falsa... sau chiar locuiesti in US? Si cum ti-au verificat cardul de Romania pe adresa de US... stiu ca ultima oara daca setai pe US, iti cerea zip code si alte nebunii, si nu puteai sa pui decat stat din America...
    Da merge asa MonkY! De fapt doar asa merge, si asta deoarece procesatorul platii e Paypal. Ei le da la Microsoft adresa ta de la Payments and Billing, dar ei "stiu" ca tu de fapt ai card de RO. Cat timp toti merg "pe burta" everything is ok. Dupa....mai vedem

  16. #16 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Mai bag si eu o descoperire aici pe tema asta. Mi-am adaugat azi noapte un nou card de debit Visa de la BT pe contul Xbox (original creat pe regiunea US) din consola Xbox One (Settings, Account, Payment & billing) cu adresa de billing din US (am scris Cardholder Name exact ca pe card, toate majuscule, prenume, nume). Voiam sa cumpar un joc digital de 18$. Mai aveam ramasi pe contul Xbox vreo 6$. De pe Xbox One (fara niciun VPN sau alte trucuri), la checkout am ales sa consum acei 6$ si sa platesc restul pana la 18$ cu cardul nou abia adaugat. Spre marea mea surprindere, chiar a mers (revin memorii cu acea eroare fatidica PBR9002). Apoi, ca un test final, tot de pe Xbox One, am incercat sa cumpar un joc Xbox 360 care este BC (interfata de checkout fiind precum cea de pe marketplace.xbox.com, dupa cum stiti). A functionat si asta din prima. MI-am adus aminte de vremurile bune in care cardul cu adresa straina pur si simplu mergea din nou si din nou, fara probleme.
    Concluzia este ca "not all hope is lost".

  17. #17 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by UnnyBOlt View Post
    Mai bag si eu o descoperire aici pe tema asta. Mi-am adaugat azi noapte un nou card de debit Visa de la BT pe contul Xbox (original creat pe regiunea US) din consola Xbox One (Settings, Account, Payment & billing) cu adresa de billing din US (am scris Cardholder Name exact ca pe card, toate majuscule, prenume, nume). Voiam sa cumpar un joc digital de 18$. Mai aveam ramasi pe contul Xbox vreo 6$. De pe Xbox One (fara niciun VPN sau alte trucuri), la checkout am ales sa consum acei 6$ si sa platesc restul pana la 18$ cu cardul nou abia adaugat. Spre marea mea surprindere, chiar a mers (revin memorii cu acea eroare fatidica PBR9002). Apoi, ca un test final, tot de pe Xbox One, am incercat sa cumpar un joc Xbox 360 care este BC (interfata de checkout fiind precum cea de pe marketplace.xbox.com, dupa cum stiti). A functionat si asta din prima. MI-am adus aminte de vremurile bune in care cardul cu adresa straina pur si simplu mergea din nou si din nou, fara probleme.
    Concluzia este ca "not all hope is lost".
    Merge doar cateva zile. Apoi departamentul plati (gen frauda) se va activa si va verifica adresa de la card cu adresa de la contul xbox si il vor bloca. Au mai avut probleme cu diferiti useri care plateau cu cardul altora, de aia au ajuns sa blocheze cardurile din zone diferite de cea de pe contul xbox.
    Singura modalitate permanenta de a plati direct cu cardul pentru achizitii direct pe Xbox este Paypal cu adresa de US (sau UK in functie de tara pe care ai contul Xbox).

  18. #18 SP
    Junior Member UnnyBOlt's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Merge doar cateva zile. Apoi departamentul plati (gen frauda) se va activa si va verifica adresa de la card cu adresa de la contul xbox si il vor bloca. Au mai avut probleme cu diferiti useri care plateau cu cardul altora, de aia au ajuns sa blocheze cardurile din zone diferite de cea de pe contul xbox.
    Singura modalitate permanenta de a plati direct cu cardul pentru achizitii direct pe Xbox este Paypal cu adresa de US (sau UK in functie de tara pe care ai contul Xbox).
    Intr-un fel ma temeam de asta. Poate au mai schimbat ceva recent. Ramane sa vad pe viitor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 23-10-2015, 11:21
  2. Xbox 360 - Credit card By silviu99 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 24-02-2015, 20:08
  3. Invalid Credit Card Number - PSN By remakE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18 Last Post: 28-01-2014, 17:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts