Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Card de memorie pentru Nintendo Switch

  1. #1 SP
    Member KiritoStefan's Avatar

    Question Card de memorie pentru Nintendo Switch

    Salut
    Ce card de memorie imi recomandati pentru nintendo switch , ce parere imi dati despre cardul acesta :
    https://www.emag.ro/card-de-memorie-...f=fav_pd-title

  2. #2 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Salut,

    Am pus si eu un card Sandisk de 128 gb pe un Switch Lite, am instalat cateva jocuri pe el si totul e ok. Ti-l recomand.

  3. #3 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Subscriu si eu la cardul SanDisk pt. switch, am si eu unul de 128GB ai nu am avut vreo problema pana acum.

  4. #4 SP
    Member codpin's Avatar
    Sandisk am si eu, de 200gb parca. Nici o problema.

  5. #5 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Eu tin update-urile pt jocurile preferate si permanente de pe cartriges direct in memoria interna fiindca este cea mai rapida. SD de 128gb pt mine de ex. cu un MK11 + Doom +Wolfenstein +LA Noire(digitale) instalate, deja l-am umplut . Recomand 256gb daca te axezi si pe digital .

  6. #6 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Dar cardul e normal sau special pentru nintendo ?

  7. #7 SP
    Member Cristache07's Avatar
    E micro sd normal. In functie de buget poti sa-ti iei cu viteze de transfer mai mari

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu chiar sunt curios... oare a facut cineva un test de viteza REAL, pentru a se vedea daca Switch-ul chiar e capabil de a folosi extra-speed-ul de pe cardurile scumpe? Nu de altceva, dar poti gasi carduri de 2-3x mai scumpe. Intrebarea este: merita? Se simte diferenta, e ceva notabil? Exemple:

    Card memorie Samsung MicroSDXC EVO Plus, 256GB, UHS-1 (U3) (2020), Clasa 10 - viteze 100 MB/s - 180 RON
    Card de memorie microSDXC SanDisk Extreme, 256GB pentru camera video sport si Drone, 160MB/s - 300 RON

    Dupa cum se vede unul e rated la 100MB/s pe cand celalalt la 160MB/s. Bonus: aici nu conteaza doar acel "maxim xxMB/s", ci si standardul. A1 vs A2 inseamna diferenta ENORMA in IOPS. A1 poate upto 1500 IOPS la random read si 500 IOPS random write. Pe cand A1 se duce la 4000 IOPS random read si 2000 IOPS random write. Pe hartie, arata bine, diferenta este... insa eu am observat de cele mai multe ori, ca device-urile ajung sa fie limitate (datorita chipsetul card readerului) mai mult decat cardul in sine.

    Exemplu: am pus recent un card de 128GB pe un telefon Xiaomi. Am avut la dispozitie 4-5 modele de carduri. Desi am avut variante cu 60MB/s, 90MB/s, 100MB/s... nu am vazut pe niciunul din ele mai mult de 20MB/s. Prin urmare, bani dati degeaba pe cardurile scumpe.
    Attached Images Attached Images a1_vs_a2.jpg

  9. #9 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Un test aici pt switch:

    Din ce-am mai citit, pe masura ce se umple sd-ul , size-ul primeaza in fata caracteristicilor alea uber (extreme,ultra,mega) .

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu am vazut niciun A2 acolo. Dar da, par a fi destul de apropiate rezultatele... ma tem ca limitarea e tot in card reader.

    P.S. Also, as fi curios de diferenta dintre OLED si non OLED. E posibil sa fi imbunatatit chipsetul care se ocupa de storage...

  11. #11 SP
    Member codpin's Avatar
    Tin minte cand l-am luat pe al meu in 2019 citisem niste discutii pe reddit si diferentele erau atat de mici incat nu se justifica diferenta de pret. Toti ziceau ca daca tot ai bani de dat, baga in capacitate nu in super viteze.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand Nintendo Entertainment System (NES) Controllers pentru Nintendo Switch By alexutzu_boo in forum Bazar Nintendo: Console & Accesorii
    Replies: 1 Last Post: 27-12-2020, 01:11
  2. Vand Nintendo Switch Lite modat + card 128GB By snk2 in forum Bazar Nintendo: Console & Accesorii
    Replies: 0 Last Post: 02-11-2020, 11:24
  3. Vand Jocuri pentru Nintendo Switch By solecon in forum Bazar Nintendo: Jocuri Console
    Replies: 8 Last Post: 11-06-2019, 21:35
  4. Cumpăr Mario Kart 8 pentru Nintendo Switch By kosstelino in forum Bazar Nintendo: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 29-11-2018, 11:38
  5. Vand consola Nintendo Switch cu Pro Controller si card microSD By GoreMotel in forum Bazar Nintendo: Console & Accesorii
    Replies: 6 Last Post: 04-02-2018, 13:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts