Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Nintendo Account (New Club Nintendo)

  1. #1 SP
    Member lukecelmare's Avatar

    Question Nintendo Account (New Club Nintendo)

    Noul Club Nintendo se va numi Nintendo Account , se pare ca vom putea castiga puncte jucand jocurile , punctele vor putea fi folosite ptr cumpararea de jocuri , DLCuri si merchendise .


    Details Emerge on How Nintendo Accounts Will Work - Nintendo Life

  2. #2 SP
    Junior Member G-MaN's Avatar
    Din 17 februarie se vor putea crea noile conturi Nintendo, inclusiv pentru Romania. Poate si eShop!

    Starting 17th February 2016, people in the UK and Ireland will be able to preregister for Miitomo by creating a Nintendo Account using their Nintendo Network ID, social network accounts or email address.
    My Nintendo will be available from March in the following countries: the UK, Ireland, France, Belgium, Germany, Austria, Switzerland, Poland, Bulgaria, Croatia, Cyprus, the Czech Republic, Luxembourg, Spain, Portugal, Italy, the Netherlands, Denmark, Norway, Finland, Malta, Greece, Sweden, Estonia, Hungary, Slovenia, Slovakia, Romania, Lithuania, Latvia, Russia, South Africa, Australia, New Zealand, Japan, U.S., Canada, Mexico, Brazil.
    Press release

  3. #3 SP
    Junior Member mishteuse's Avatar
    Ar fi bine sa ne putem inregistra cu nintendo network id pe romania SI sa putem cumpara jocuri, iar cei care au deja contul facut, sa isi poata schimba tara in romania.

  4. #4 SP
    Junior Member G-MaN's Avatar
    acuma poti schimba tara numa daca ai cont de eshop nelegat la nnid, nu?

  5. #5 SP
    Junior Member mishteuse's Avatar
    cum sa ai cont de eshop care sa nu fie legat la NNID?
    cand vrei sa te conectezi la eshop iti cere crearea unui cont NNID.

  6. #6 SP
    Junior Member G-MaN's Avatar
    dar daca aveai cont de eshop facut inainte de a exista nnid atunci s-ar fi putut schimba tara. mi l-am asociat cu nnid inainte sa stiu ca nu se mai poate schimba. as fi schimbat de pe UK pe Irlanda... Poate din martie cand apare nintendo account si pentru romania, o sa mearga si eshop pe ro.

  7. #7 SP
    Junior Member mishteuse's Avatar
    ar fi bine sa mearga eshop si in romania, dar la fel de bine ar trebuie sa te lase sa iti schimbi tara pentru conturile deja create, avand in vedere ca unii dintre noi ne-am cumparat jocuri si nu vrem sa le pierdem.

  8. #8 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Eu am două conturi de NND, unul de UK (primul cont, creeat pentru 3DS) și unul de Germania (pe Wii U, pe care l-am primit cu Mario Kart 8 preinstalat și, ca să nu pierd jocul, am preluat contul existent pe consolă).
    Ieri când m-am înregistrat pe noul Nintendo Account, m-am logat cu contul de Germania. M-am delogat și vroiam să mă loghez cu cel de UK, însă am primit mesajul că adresa de mail e deja folosită (ambele conturi sunt asociate aceluiași mail). Însă în Miiverse pot schimba conturile între ele.
    Întrebarea mea la voi e următoarea: ar trebui să asociez contul de UK (cu care nu mă mai pot înregistra pe Nintendo Account) cu o altă adresă de mail? Că simt că la acest nou sistem îmi scapă ceva...e ceva ce nu înțeleg.
    Sper că m-am exprimat pe înțelesul tuturor. Dacă e nevoie, reformulez
    Sunt ardelean și poate că logica îmi face figuri.

    Trimis de pe Nexus 5

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    eu zic sa schimbi adresa de mail daca poti, eu am patit ceva similar la amazon pentru audible si am pierdut cartile pe care le aveam.

  10. #10 SP
    Junior Member codra's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    Eu am două conturi de NND, unul de UK (primul cont, creeat pentru 3DS) și unul de Germania (pe Wii U, pe care l-am primit cu Mario Kart 8 preinstalat și, ca să nu pierd jocul, am preluat contul existent pe consolă).
    Ieri când m-am înregistrat pe noul Nintendo Account, m-am logat cu contul de Germania. M-am delogat și vroiam să mă loghez cu cel de UK, însă am primit mesajul că adresa de mail e deja folosită (ambele conturi sunt asociate aceluiași mail). Însă în Miiverse pot schimba conturile între ele.
    Întrebarea mea la voi e următoarea: ar trebui să asociez contul de UK (cu care nu mă mai pot înregistra pe Nintendo Account) cu o altă adresă de mail? Că simt că la acest nou sistem îmi scapă ceva...e ceva ce nu înțeleg.
    Sper că m-am exprimat pe înțelesul tuturor. Dacă e nevoie, reformulez
    Sunt ardelean și poate că logica îmi face figuri.

    Trimis de pe Nexus 5
    Atasarea unei noi adrese de mail e singura varianta posibila daca vrei sa legi si acest NNID de un nintendo account. Poti face aceasta accesand mii-ul atasat respectivului NNID din coltul din stanga sus din meniul principal al consolei, apoi change user information si change email address. Problema e ca poti crea mai multe NNID-uri folosind aceeasi adresa de mail, insa nu poti folosi aceeasi adresa de mail pentru a crea mai multe nintendo account-uri.

  11. #11 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    @codra: da, așa cu schimbarea adresei de mail a funcționat. Merci!
    Mare om, mare caracter!

    Trimis de pe Nexus 5

  12. #12 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Foarte interesant: în noul Nintendo Account dacă mă loghez cu contul de UK, nu pot schimba țara; dacă mă loghez cu contul de Germania, pot schimba țara, sau cel puțin tab-ul rămâne activ, pot selecta UK, dacă vreau. Că m-am gândit să unific regiunile, să nu mai am două țări diferite.
    Acuma ce mă frământă e că dacă trec de pe Germania pe UK, oare pierd Mario Kart 8 descărcat din eShop? Teoretic n-ar trebui...teoretic!...

  13. #13 SP
    Junior Member G-MaN's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    Foarte interesant: în noul Nintendo Account dacă mă loghez cu contul de UK, nu pot schimba țara; dacă mă loghez cu contul de Germania, pot schimba țara, sau cel puțin tab-ul rămâne activ, pot selecta UK, dacă vreau. Că m-am gândit să unific regiunile, să nu mai am două țări diferite.
    Acuma ce mă frământă e că dacă trec de pe Germania pe UK, oare pierd Mario Kart 8 descărcat din eShop? Teoretic n-ar trebui...teoretic!...
    Cred că pierzi numa banii din contul nemțesc, daca ai

  14. #14 SP
    Junior Member codra's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    Foarte interesant: în noul Nintendo Account dacă mă loghez cu contul de UK, nu pot schimba țara; dacă mă loghez cu contul de Germania, pot schimba țara, sau cel puțin tab-ul rămâne activ, pot selecta UK, dacă vreau. Că m-am gândit să unific regiunile, să nu mai am două țări diferite.
    Acuma ce mă frământă e că dacă trec de pe Germania pe UK, oare pierd Mario Kart 8 descărcat din eShop? Teoretic n-ar trebui...teoretic!...
    Am mai postat asta pe thread-ul clubul wii u. Motivul pentru care cred ca nu poti schimba tara e ca la contul de uk nu ai setat si o parola pentru nintendo account, ci te-ai logat folosind NNID, cand creezi contul si verifici email-ul nepunandu-te sa alegi si un password separat pentru nintendo account. Pentru aceasta trebuie sa dai clic pe password din coloana din stanga si apoi pe submit si-ti va trimite un pin pentru setarea parolei (acolo apare ca-ti schimbi parola desi nu ai ales initial una). La mine acest pin a venit pe email dupa multe incercari esuate.
    Nu poti unifica regiunile NNID-urilor. Daca ai NNID pe Germania, acel NNID va ramane mereu pe Germania, vei avea mereu eshop german, indiferent de orice. Cand schimbi tara de rezidenta a nintendo account-ului si NNID-ul legat de acesta are setat alta tara de rezidenta iti da unlinked automat. La fel, nu poti lega NNID de nintendo account daca au setate tari de rezidenta diferite. Asadar, daca vei schimba tara de rezidenta a nintendo account-ului din Germania in UK, iti va da automat unlinked la NNID-ul german, iar cand vei intra in eshop pe consola vei avea tot eshop german. Singura diferenta e ca acesta nu va mai fi legat de un nintendo account. Ca sa-l poti lega iar de nintendo account trebuie sa treci din nou tara de rezidenta a acestuia din urma pe Germania si sa dai iar link, sau sa-l legi de alt nintendo account, dar tot cu tara pe Germania.

  15. #15 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Da, acuma îmi aduc aminte de postarea ta...doar că atunci nu i-am dat importanță, recunosc, nici nu l-am citit tot, mi s-a părut extrem de stufos și pe atunci nu eram confruntat cu treaba asta.
    Chiar și acuma a trebuit să citesc de două ori ca să înțeleg.

    Oh well...asta e, rămân cu două țări doar că mi ciudă că nu pot pune userul de pe 3DS pe Wii U, deoarece trebuie să fie amândouă ori pe Germania, ori pe UK.
    Poate dacă o să fac rost de Mario Kart 8 pe disc o să renunț la contul nemțesc.
    Merci de răspuns și de ajutor.

    Trimis de pe Nexus 5

  16. #16 SP
    Junior Member codra's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    Da, acuma îmi aduc aminte de postarea ta...doar că atunci nu i-am dat importanță, recunosc, nici nu l-am citit tot, mi s-a părut extrem de stufos și pe atunci nu eram confruntat cu treaba asta.
    Chiar și acuma a trebuit să citesc de două ori ca să înțeleg.

    Oh well...asta e, rămân cu două țări doar că mi ciudă că nu pot pune userul de pe 3DS pe Wii U, deoarece trebuie să fie amândouă ori pe Germania, ori pe UK.
    Poate dacă o să fac rost de Mario Kart 8 pe disc o să renunț la contul nemțesc.
    Merci de răspuns și de ajutor.

    Trimis de pe Nexus 5
    Pentru a folosi NNID-ul de pe 3ds pe wii u incearca urmatorul lucru. Schimba tara de rezidenta a consolei din Germany in UK, intrand din meniul principal al consolei in system settings, console information, set country of residence. Apoi creeaza un nou user (mii) pe care sa-l legi de NNID-ul de pe 3ds. Consola avand aleasa acum tara de rezidenta pe UK, tara NNID-ului nu poate fi decat pe UK. De pe noul user dai pe link a nintendo network ID si cand te intreaba daca ai deja un NNID dai pe yes, apoi ca vrei sa folosesti ID-ul pe aceasta consola si introduci datele NNID-ului de pe 3ds. Consola avand setata acum tara de rezidenta pe UK la fel ca NNID-ul de pe 3ds ar trebui sa mearga. Ulterior poti accesa mii maker si dai pe send/receive mii, connect to 3ds pentru a transfera mii-ul de pe 3ds pe wii u si pentru a-l lega de ID.
    Atat timp cat ai setata tara de rezidenta pe uk nu vei putea accesa eshop-ul german, insa vei putea juca toate jocurile descarcate din eshop-ul german pe contul de uk, inclusiv continutul suplimentar cum e pack 1 si 2 la mario kart 8. Doar salvarile sunt individuale pentru fiecare user (mii) in parte, fie ca e legat de un NNID sau nu. Daca cumva stergi mario kart 8 si doresi sa-l redescarci, treci din nou tara de rezidenta a consolei pe Germania si vei putea accesa eshop-ul german, bineinteles cel de pe uk nu va putea fi accesat pana nu treci iarasi tara de rezidenta a consolei pe UK. Sper sa functioneze.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand Console Nintendo New 3DS si Nintendo New 3DS XL, Sigilate si Folosite By gatsu10 in forum Bazar Nintendo: Console & Accesorii
    Replies: 44 Last Post: 09-08-2017, 14:43
  2. Nintendo Account By G-MaN in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 0 Last Post: 17-02-2016, 09:37
  3. Nintendo Club se va inchide By inkstreme in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 21-01-2015, 18:54
  4. Nintendo Club hacked! By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 05-07-2013, 19:23
  5. Club Nintendo By Madk91 in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 2 Last Post: 19-03-2010, 00:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts