Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 214 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 33 73 123 ... LastLast
Results 441 to 460 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #441 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Stiu man nu sunt un idiot, believe me.
    Intep si eu ca sa refulez ca BRUSC va intereseaza pe toti exclusivele ACUM dupa ce a aparut Xbox One X, pana atunci era important DOAR pe ce platforma merge Battlefield 4 in rezolutie mai mare

    Serios, PS4 a vandut 5* Xbox in 2013 din cauza exclusivelor? Care, Killzone si Knack? Sau demo-ul ala cu bibistrocei albastri?
    Au omorat MS in 2013 idiotii aia care au distrus complet brandul cu mizeria aia de DRM si tot dezastrul ala de E3 2013... aia a facut ca numarul de oameni care s-au indreptat spre PS4 sa fie covarsitor.

    Urmat bineinteles, de exclusive superbe pe PS4, sigur, insa nicidecum exclusivele nu au fost motivul principal pentru care oamenii au sarit la PS4 pe 'next gen'in 2013-14.

    Normal ca asa cum spui va fi pe noua generatie ca na... Microsoft se pare ca se lupa cu Google si cu Nokia mai nou, pare sa nu le mai pese de fani de mult.

  2. #442 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    O sa fac o comparatie cu fotbalul. Stii cum fanii Dinamovisti si Stelisti sunt adversari de moarte, nu? (pe vremuri mai mult, ca starea actuala a fotbalului de la noi i-a indepartat pe multi de fenomen). Asa...acum. Sunt doua tipuri de suporteri: aia care sunt mai mult anti-stelisti decat dinamovisti si aia care sunt mai mult dinamovisti decat anti-stelisti (si asta se aplica si in tabara cealalta).

    Ca sa revin in lumea consolelor, tu pari mai mult anti-PS decat fan Xbox, atat de mult pare ca te afecteaza niste oameni pe care nu ii cunosti de pe internet cand fac cine stie ce glumite legate de platforma ta preferata. Eu inteleg inflacararea, dar pana la un anumit punct. Trebuie sa te mai si detasezi uneori, ca prea le iei de-a gata. PS3 era hulit de toti ca "it has no games", nu i-a tinut nimeni in puf, lasand la o parte faza cu pretul care i-a indepartat pe multi. Pe parcurs s-au redresat si au scos jocuri, oamenii de asta sunt atrasi cand vine vorba de o consola. Degeaba ai cea mai puternica consola de pe piata daca jocurile pe care le scoti sunt mediocre sau pot fi jucate bine mersi pe un PC la o calitate mult mai buna. La fel si PS4, lumea nu l-a cumparat pentru Knack, ci pentru exclusivele care urmau sa iasa, niste jocuri foarte bune pentru o generatie de tranzitie.

    Pentru binele tau, eu chiar imi doresc ca Xbox sa aiba macar o chestie peste PS, ca nu de alta, dar nu te vad bine cu oamenii de pe internet daca vor incepe sa faca cine stie ce memeuri. Daca tu crezi ca oamenii migreaza de la o platforma la alta, in functie de care este mai puternica cand vine vorba despre specificatii, inseamna ca nu prea cunosti acest fenomen. Oamenii se tin de platformele respective pentru ca le ofera exclusive, restul e can-can. Daca Sony scoate PS5-ul de 2 ori mai slab ca un Xbox, dar au acelasi lineup de jocuri bune ca in ultimele generatii si storc si ultima resursa din ce au, sa fii convins ca tot va fi cumparat in numere mari, pentru ca oamenii vor Bloodborne, GT, TLOU, GoW si toate celelalte. La fel si la Xbox, oamenii vor Gears, Halo, Forza, etc.

    Te cramponezi in niste detalii care nici macar nu conteaza, in the grand scheme of things. Daca esti gamer care se respecta, intelegi ca sweetspot-ul in acest moment este sa ai un PC decent, PS si Nintendo pentru diversitate. Xbox nu aduce niciun beneficiu real acum, in afara costului de achizitionare. Daca se va schimba cu ceva asta, ramane de vazut, nu mai e mult pana aflam.

  3. #443 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Ti-as da thanks de 2 ori daca as putea. As adauga doar ca sweetspot-ul e PC + PS + Emulator pentru Switch. Jocuri precum Odyssey au moduri bune care sunt doar pe PC.

  4. #444 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Faceti degeaba thanks party in pijamale ca nu vreti sa intelegeti un lucru simplu.

    In mare parte ce spune Khufu este ok, cu o singura greseala. Mare greseala.
    Mai mult de 50% din oamenii cu Xbox 360 au migrat pe PS4 datorita gafelor over and over facute de MS la E3 2013.

    Nu stau sa va retraduc tot E3-ul, alea sunt facts, il aveti pe internet.

    Nu va mai adunati ca dronele in jurul unei persoane care ma confrunta doar pentru ca are talent la scris ca nu ma afecteaza, eu de asta sunt aici, ca sa discutam, ca sa confrunt si sa fiu confruntat si ca sa invat lucruri.

    Insa, ridicati-va valurile de pe ochi cand dati thanks orbeste si intelegeti un lucru. PS4 NU A VANDUT MAI MULT DECAT XBOX ONE in anul lansarii 2013/14 DATORITA EXCLUSIVELOR pentru ca NU a avut cine stie ce exclusive.
    Aduceti-va aminte ca PS4 s-a lansat cu Killzone si Knack.

    DA, ulterior au avut o super generatie de exclusive, dar nu asta a fost motivul pentru care oamenii au trecut de la Xbox 360-> PS4 in loc sa continue pe platforma generatiei anterioare.

    Cititi cu atentie ce scriu si realizati ca este adevarat.
    Punctul de plecare a vanzarilor masive de PS4 nu au fost exclusivele (pentru ca la launch nu prea au fost), ci politica defectuoasa MS si puterea superioara a PS4-ului vanila fata de Xbox One ceea ce facea jocurile MP sa ruleze mai bine pe PS4.

    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Ca sa revin in lumea consolelor, tu pari mai mult anti-PS decat fan Xbox.
    Am avut, am si voi avea fiecare generatie in care va exista, Playstation.
    Iubesc playstation pentru exclusivele lor.
    Injur Microsoft de care ori am ocazia si cred ca sunt cel mai vehement de pe forum atunci cand sunt idioti (adica aproape mereu).

    Din contra, observand ca lumea ti-a dat 50 de likes fara sa citeasca ce am vrut eu sa spun de fapt (ca 80% cam eram de acord), tind sa cred ca este buna comparatia ta dar in alta ipoteza.

  5. #445 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e doar asta motivul si nu are rost sa poluam threadu asta si sa-l transformam intr-un versus, pentru ca nu are nimeni de castigat, iar cei care intra aici, intra ca sa afle noutati despre PS5 si nu motivele pentru care s-a vandut PS4 mai bine decat Xbox One.

    Hai, va rog, sa ramanem on toppic.

  6. #446 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ba tot pt exclusivitati a vandut in primul an pentru ca STIAM CE URMEAZA ffs, si eu si toti cunoscutii mei, toti stiam ca o sa urmeze GoW-uri si TLOU-uri si Uncharted-uri si GT-uri si etc.
    Gata, scuze de offtopic, n-apucasem sa particip initial

  7. #447 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Btw, referitor la RTX si de ce zice lumea ca difera, desi nu inteleg de ce zice ca-i mai bun la PS5 e pentru ca Microsoft are RTX proprietar (DXR - DirectX Raytracing), iar Sony cel mai probabil va folosi RTX-ul de la AMD (initial denumit Fire Rays, apoi redenumit Radeon Rays) si nu pe cel pe care-l stim noi acum pe PC-uri, de la nVidia, dar in teorie ar trebui sa fie toate la fel.

    In schimb ar fi culmea (si imposibil zic eu) sa foloseasca tot DXR pentru RTX dar cel mai probabil vor folosi standarde diferite.
    Aici la Microsoft e dilema (DXR sau AMD standard, pentru ca au de unde alege). Eu as zice ca la Sony e clar ca vom avea doar de la AMD.

    Pe partea de 3D Audio, se zvonea ca PS5 va avea un chip separat pt el, pt multiple obiecte 3D, care va permite randare realista de sunet pe procesor separat, chiar daca acelasi lucru il poate face oricine in software, unde-ti ia 5-10% din performanta CPU probabil).

    Daca ar fi asa, ar fi putin mai greu de codat un joc (nu mai incluzi sunetul in RTX ci treci totul prin 3D audio chip la PS5, pe cand la Xbox incluzi in RTX sau in software prin Windows Sonic sau Dolby Atmos).

  8. #448 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Nu inteleg toate contrele astea. Niciodata nu le-am inteles. Asta vine din partea unuia care are si Xbox si PS.

    Ma intreb, mai oameni buni, voi chiar nu aveti probleme mai importante in viata reala de rezolvat? Asta arde pentru unii dintre voi? Faptul ca $ony sau Micro$oft “o au mai mare”? Daca da, ma bucur sincer pentru voi, aveti o viata roz de va permiteti luxul sa irositi atata energie in niste polemici “pierdere de timp” care nu duc la nimic productiv.

    Newsflash: pentru americani cat si pentru japonezi, voi sunteti doar niste cifre pe o hartie, nimic mai mult.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #449 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Da, eu incep prin a imi cere scuze pentru offtopic.
    Ofer raspunsuri care mi-au scapat si inchei.

    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Daca esti gamer care se respecta, intelegi ca sweetspot-ul in acest moment este sa ai un PC decent, PS si Nintendo pentru diversitate. Xbox nu aduce niciun beneficiu real acum, in afara costului de achizitionare. Daca se va schimba cu ceva asta, ramane de vazut, nu mai e mult pana aflam.
    Nu cred ca as mai suporta sa stau cu un mobilier de 2000$ in casa si la 20cm de un monitor acum cand avem laptopuri versatile si subtiri cat o foaie A4.
    Si nu, nu e ok sa pui o carcasa ATX langa HDTV in living, pentru asta avem console, iar cum specificatiile pentru XSX si PS5 sunt impresionante chiar nu vad pentru ce as mai investi intr-un PC, vreodata, ca oricum in scurt timp ramane in urma si trebuie alti bani...

    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Ma intreb, mai oameni buni, voi chiar nu aveti probleme mai importante in viata reala de rezolvat? Asta arde pentru unii dintre voi?
    Avem, ai dreptate, dar ne mai luam din cand in cand mintea de la ele ca sa ne mai odihnim.

  10. #450 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu i-am dat și lui Xander un like pentru că sunt de acord și cu ce spune el. Sony a avut un start foarte reușit pentru că Microsoft și-a tras un glonț în fiecare genunchi. Preț mai mare și always online. Au dat înapoi dar degeaba, era prea târziu, multă lume a rămas cu acea idee în cap și i-au pedepsit. Mie îmi pare rău că Spencer a abandonat lupta cu Sony pentru generația următoare, cu acele declarații.


    PS: Rămân la părerea că o consola vinde doar pentru exclusive foarte bune, și când spun jocuri exclusive nu ce face Microsoft de câțiva ani... Daca Sony vine cu aceeași politica nu mai vând nici jumătate din ce au reușit acum cu PS4.

  11. #451 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Iti multumesc ca ai citit corect tot postul si ai inteles ce am vrut sa punctez.

    Revenind la generatia urmatoare, pana la urma dpdv al consumatorului de rand, un castig tot este.

    Macar daca lucrurile ar migra intr-o directie in care PS5 va avea in continuare o linie impresionanta de exclusives iar XSX, desi cu exclusive mai putine, ar mentine la o calitate inalta seriile deja existente (Forza, Halo, Gears, Ori, de ce nu Ryse 2 etc) + un hardware care sa ne ofere 4K stabil (fie 30 fie 60fps, nu as suporta sa joc Assasins Creed in 60fps) in multiplatforms.

    Atunci ai putea alege, iar daca bugetul iti permite sa ai si PS5 si XSX banuiesc ca nu te vei putea plange.

    Oricum tot ce discutam acum inainte de E3 este doar un chit-chat la o tigara, mutam pe urma tot threadul in sectiuni de forum dedicate pentru PS5 si XSX si o luam de la capat, cu facts insa .

  12. #452 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Pana la urma cei de la Sony asteapta E3 sa vada ce scot cei de la Microsoft ca apoi sa zica a noastra e cu $50 mai ieftina sau ce fac ?

  13. #453 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cam da, asta au de gand sa faca. Sper totusi sa prezinte consola si ce features o sa aibe, inainte sa faca Microsoft asta.
    Daca nu fac nici asta, doar ca sa faca un OC mic si sa aibe ei 100MHz mai mult la procesor sau 0.1TF mai mult ar fi chiar marlanie si denota clar o oarecare frica. Mie cel putin impresia asta mi-au lasat-o pana acum.

  14. #454 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Mda, o politica cam ciudată, mârlănie de fapt... A da sau a tăia $50 de dolari din preț sau a face un OC ca să apară pe hârtie ca 'buei, vezi ca avem consola mai puternica' când de fapt vorbim mai mult de un efect placebo cu rezultate gen PS5 62fps @4K si XSX 60fps @4K... Încă un lucru pe care nu l-am înțeles e chestia cum ca PS5 > XSX? De unde și pana unde? Eu știu ca Ray Tracing-ul și toate efectele RTX depind de RT Cores (cel puțin la plăcile Nvidia pe pc). Oricum, cum au mai zis și alți colegi forumiști, pe mine ma interesează jocurile, nu platforma pe care ma joc. Dacă pot sa joc exclusivele Xbox pe PC pe ultra @60+ fps atunci eu nu vad rostul în a cumpăra XSX, idem ar fi și pentru concurență, nu doar Microsoft. Lumea cumpăra consola pentru ca doar pe acea platforma se găsesc jocurile exclusive. Pana apare TLOU oricum țin PS4-ul mai mult pentru YouTube și Netflix, în ultimul timp ma joc mai mult pe PC.

  15. #455 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Nu toata lumea are PC ptr a juca exclusivitatile pe Ultra . Mie imi este mult mai comfortabil sa iau consola si sa stiu ca 5-6 ani dau bani doar pe jocuri si abonament .

  16. #456 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Voi inca n-ati trecut peste subiect?Lasati M$-ul, cei care inca mai cred ca exista competitie intre ei si Sony fie inca traiesc in perioada 2006-2013 fie au tras ceva pe nas.
    Microsoft nu se basheste doar cu console, alea 2-3 exclusive ale lor sunt si pe PC si automat ca pc gamerul va alege a doua varianta, cel putin din punctul meu de vedere.Consolele MS au fost intotdeauna o completare a experientei de gaming pe care o ofera ei.
    Sony in schimb si-a bagat **** in industria consolelor portabile si acum (cred ca) vor face acelasi lucru cu consolele de baza si tare imi este ca in 4-5 ani lumea nu va mai fi interesata de sisteme de gaming dedicate si vor migra pe alte platforme (in afara de nemuritorul PC)

  17. #457 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    tare imi este ca in 4-5 ani lumea nu va mai fi interesata de sisteme de gaming dedicate si vor migra pe alte platforme (in afara de nemuritorul PC)
    Sau games as a service, Netflix gen, ca doar asta e fetish-ul lui P3...

  18. #458 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Faceti degeaba thanks party in pijamale ca nu vreti sa intelegeti un lucru simplu.

    In mare parte ce spune Khufu este ok, cu o singura greseala. Mare greseala.
    Mai mult de 50% din oamenii cu Xbox 360 au migrat pe PS4 datorita gafelor over and over facute de MS la E3 2013.
    ...
    Ultima chestie pe care o postez vis-a-vis de subiect: este urat din partea ta sa ii faci drone pe ceilalti oameni care participa activ sau nu la aceasta discutie. Nu te contrazice nimeni aici pentru ca ar avea "talent la scris", ci pentru ca astea sunt ideile lor. Eu chiar iti respect opinia, chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu ea. Sa zici ca PS4 a avut succesul initial pentru ca o mare parte din oamenii aia care au cumparat au fost fani Xbox dezamagiti...that's a stretch. Dar stii si tu deja asta

    In alta ordine de idei, pentru mine, este important sa vad aceasta "competitie". Doar noi avem de castigat, fie ca arunca cu 0.5 sau 1 teraflop in plus sau cine stie ce alt giumbusluc, macar ii impinge sa isi doreasca mai mult de la produsul pe care il scot pe piata, indiferent ca este Microsoft sau Sony.

  19. #459 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Sau games as a service, Netflix gen, ca doar asta e fetish-ul lui P3...
    Am zis asta in ultimii ani de mi s-a acrit si totusi lumea nu vrea sa inteleaga ca nu este o presupunere sau un vis, este o certitudine si spre asta se indreapta cu totii. D-aia-si fac si Google, nVidia, Amazon, Apple, Xbox, in viitor si PS (cu suportul Microsoft prin Azure) un asemenea sistem de streaming.

    Asta o sa fie ultima generatie de console in sensul traditional, iar in 7-8 ani, cand o sa fie ceva normal un Stadia sau Xcloud sau cum le-o mai zice, (cand o sa avem 5G standard si o sa putem sa jucam orice joc de PC sau Consola la detalii maxime, fara latency sau artefacte chiar si in metrou sau tren, fara instalare, update, patch, drivere, loading screens si alte balarii), in cazul in care vom mai vedea console fizice, se vor vinde intr-un numar atat de mic, incat nu vor mai justifica banii investiti in research pentru asa ceva si cel mai probabil, vor scoate doar niste cutiute, gen Chromecast sau Apple TV cu gamepad care se va lega direct la internet si asta o sa fie tot.

    Si cred sincer ca jocurile fizice tot vor exista pentru colectionari, chiar daca asta inseamna o cutie cu goodies si o carcasa cu un cod pe care sa-l activezi in ce sistem vrei tu.

    Dar pana acolo mai e cale lunga

  20. #460 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Sau games as a service, Netflix gen, ca doar asta e fetish-ul lui P3...
    Bruh, vorbesti prostii

    Oricum pe mine nu ma intereseaza subiectul asta cu serviciile de streaming.Sunt gamer traditionalist (sau conservator cum imi spun unii) si n-o sa ma mut niciodata pe asa ceva.Chiar de-ar disparea gamingul traditional (ceea ce se va si intampla) eu nu voi trece la serviciile astea.Ma fac retrogamer si tot nu renunt.Dar hai sa ne oprim aici ca deja suntem offtopic *ahem*

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 214 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 33 73 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts