Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 214 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 4274

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #21 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Sfarsitul lui 2019, cel mai probabil. Din pacate, trecerea de la PS4 la PS5 nu va fi la fel de wooow, precum trecerea de la PS3 la PS4. Arhitectura x86-x64 le va permite sa foloseasca, in pretul ala de 400 $, un procesor octa-core cu ceva frecventa mai mare de 2,31 Ghz per core, cum a avut xbox one x, 16 gb ddr5 sau 8 Gb hbm2, iar la final o placa video de 8 tflos. Toate astea intr-un an si 9 luni vor fi posibile la un pret de 400 $ (euro).
    Nu radeti, e o presupunere, oricum consolele nu vor mai fi precum generatia ps3 sau xbox 360, intrucat arhitectura x86-x64 permite ajustari cu minim de costuri.

  2. #22 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Daca vine cu 8tflops ar trebui sa poata 4K nativ la minin 30fps, poate chiar 60fps, deci nu mi se pare rau deloc

  3. #23 SP
    Member chris diaz's Avatar
    4k nativ cu 30 fps cred ca va fi regula, fiindca sa obtii constant 60 fps este foarte, foarte greu. In jocurile actuale, la 4k nativ, pot fi obtinute constant 30 fps, taind putin din calitate, sau, cu alte cuvinte, optimizand la sange. Dar in jocurile viitorului de peste 2-3 ani, unde engine-urile grafice vor fi tot mai complexe, alocand unei scene dintr-un joc mai multe milioane de poligoane decat in prezent, ii va fi greu pana si viitoarei console sa mentina un 4k nativ cu 60 fps. Eu cred ca standardul va fi de 4k nativ cu 30 fps constant, iar la urmatoarea revizie gen ps5 pro, poate se va merge pe 4k nativ cu un maxim de 60 fps. Evident vorbim de jocurile multi-platform, la exclusive sunt convins ca vor reusi un 4k nativ cu framerate intre 30-60 fps inca de la lansarea ps5.

  4. #24 SP
    Junior Member OveMan's Avatar

  5. #25 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Interesanta faza cu PS5 = Project Epsilon.

    - CPU : AMD "Zen" also known as Ryzen. This will be a single-chip custom processor.
    - GPU : 14.20 Tflops, AMD "Navi" Graphics Engine (AMD New Generation Graphics System).
    - Memory : 32Gb GDDR6.
    - Storage : 1 Tb ssd.

    Zvon : se lanseaza in 2019, jocurile de PS4 si PS4 Pro vor fi compatibile doar daca producatorul jocului scoate patch special pentru asa ceva.
    Mi se pare cam fantezista faza cu ssd de 1 tb, fiindca doar acesta costa enorm. Iarasi speculatiile cu GPU avand 14,20 tflops mi se par cam nerealiste, fiind echivalentul unei placi grafice mai puternice decat actualul Amd Radeon Vega 64 ce are 13,7 tflops si costa undeva la 4000 lei.
    Daca mai pun la socoteala si cei 32 gb de memorie gddr6, doar gandindu-ma la cat costa 16 gb ddr4 (700 si ceva cei mai ieftini), ajung la niste scoruri ametitoare, iar bugetul acestei console sare cu mult peste 1000 euro. Nu pot sa cred ca ar scadea intr-un an la macar 600 euro, fiindca am uitat sa va spun, se zvoneste ca acesta ar fi pretul viitoarei console PS5, respectiv 600 dolari (euro).

  6. #26 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu vad de ce nu i-au pus RAMDisk de 128GB ca sa nu mai avem niciodata loading screens, decat daca schimbam jocul.

    Daca ar avea 14TFLOPS la 600 de euro, Sony ar putea castiga mai mult minand eth decat vanzand consola.

  7. #27 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Acele configuratii sunt mai mult pentru dev kits. Pe produsul final nu veti vedea asa ceva. 1TB hard da, SSD nu va fi. Si tot asa, vor mai taia din ele.

  8. #28 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Si eu m-am gandit ca asa ceva au primit doar devii, dar lumea crede ca asa arata specificatiile viitoarei console.

    Eu ma astept la un CPU Ryzen 2xxx modificat, cu frecventa de minim 3 Ghz, posibil octa-core, un GPU la 8 tflops, memorie 8 Gb HBM2 sau 16 Gb DDR4 si hdd simplu de 1 Tb. Lansare in 2019, pret 400-500 $.

  9. #29 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ar putea face o manevra unde costul de productie e mai mare decat pretul consolei si sa-si scoata profit din software. Desi nu cred ca risca atat, plus ca profitul cred ca ar fi mai mic, but im no expert.

  10. #30 SP
    Member chris diaz's Avatar

  11. #31 SP
    Member Otman's Avatar
    Pana mea da cate threaduri cu PS5 is pe aici?

  12. #32 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Cred ca e momentul perfect pt un quote la un post clasic:

    Quote Originally Posted by siNcE View Post
    Super tare! Iese odata cu Xbox 720 si WII Reloaded. Sub carcasa noului PS 4 5 sta un procesor de 4.0 litri in V8 care produce 485 de cai putere si un cuplu de 500 Nm. Acesta va fi disponibil in trei culori negru, alb si cacaniu in dungi. In loc de manetele DS3 4 acesta va folosi puterea mintii si vei putea juca doar gandindu-te. Tocmai din aceata cauza producatorii sunt suparati penrtu ca fiecare gamer isi va putea imagina ce joc vrea si va juca in el.

    Atat pentru moment, inapoi la tine in studio Andreea!

  13. #33 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    We need more topics, this is weak sauce!

  14. #34 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Ar fi prea fain sa aibe specs-urile alea si un pret de 6-700 de euro , dar.. nu prea cred

  15. #35 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Dacă PS5 se lansează în 2020 e posibil să aibă specificațiile de mai sus, evident, fără ssd, la un 600 $(€).

  16. #36 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si eu as fi spus initial ca PS5 o sa vedem cel mai devreme in 2020, insa odata cu aparitia lui Xbox One X, am un feeling ca Sony se va grabi sa vina cu un raspuns... asa ca aproape sigur cel mai tarziu la E3 2019 vom vedea anuntat PS5 pentru Christmas shopping spree.
    Ma indoiesc ca o sa lanseze PS5-ul mai devreme de 2020 pentru ca nu au de ce. PS4 se vinde excelent si au o gramada de jocuri exclusive fata de Xbox One. Diferenta o fac jocurile nu hardware-ul. Microsoft sa puna mana sa faca jocuri de calitate pentru ca pe Xbox One S-ul meu se pune praful spre deosebire de PS4 Pro. De altfel Xbox-ul l-am cumparat mai mult pentru filme, era cel mai ieftin player 4k pentru jocuri folosec PC-ul si PS4 Pro.

  17. #37 SP
    Member Frankie.'s Avatar
    https://www.google.ro/amp/s/gamerant...cycle-end/amp/ Prin 2019 sau 2020 se lanseaza cu siguranta PS5

  18. #38 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Mai devreme de late-2020 nu cred.. poate chiar 2021

  19. #39 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  20. #40 SP
    Member kukenstein's Avatar
    2021 e ok pentru un casual gamer ca mine! Pana atunci am timp sa termin o suita de jocuri pe care nu le-am atins inca si sa trec la un TV 4k si un receiver AV nou care sa stie si el 4K, toate astea fara sa rup contul bancar in doua.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 214 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 102 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  3. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts