Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 214 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 4275

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1001 SP
    Senior Member keanustar's Avatar

  2. #1002 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Prin worldwide de fapt spun ca in regiunile unde exista Playstation Network oficial, ca sincer n-as vrea sa fiu din Estonia sau din Macedonia in ziua lansarii.
    Din fericire pentru SONY existam si noi, sunt sigur ca marile lanturi de magazine vor avea (stoc limitat?) cateva bucati pe stoc day 1, urmand sa refaca stocurile treptat.

    Nu de console availability imi fac probleme ci de ceea ce vom putea juca pe ele in primul trimestru .

  3. #1003 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Interesant video. Ar fi ceva ca PS5 sa aibe ceva functii din RDNA3, sa fie asta “secret sausage”?


  4. #1004 SP
    Member morphine's Avatar
    Nu am sursa oficială, dar
    "Patent Sony sistemul de racire PS5. Radiatorul de contact pe o parte a placii de baza cu o serie de conducte termice care merg la radiatorul principal prin gauri facute in placa de baza. Pare a fi un sistem sandwich cu 2 placi de baza suprapuse, la fel ca la Series X. "
    Attached Images Attached Images fb_img_1587668183313.jpg

  5. #1005 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pare a fi o sursa buna, dar patentul e din 2018, din ce se vede, doar ca acum este publicat si in engleza. Sa vedem ce va fi, poate Cernica ne da si un teardown acum pe carantina asa, ca de poze si schite ne-am plictisit.
    Attached Images Attached Images capture.jpg

  6. #1006 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by morphine View Post
    Nu am sursa oficială, dar
    "Patent Sony sistemul de racire PS5. Radiatorul de contact pe o parte a placii de baza cu o serie de conducte termice care merg la radiatorul principal prin gauri facute in placa de baza. Pare a fi un sistem sandwich cu 2 placi de baza suprapuse, la fel ca la Series X. "
    Nu stiu de unde ai luat textul ala, dar jumatate e speculatie si jumatate e...cum functioneaza lucrurile anyway la computere. Asta cu sandwich 2 placi de baza suprapuse nu reiese din poza, probabil ala zice ce isi doreste el sa vada - dar in poza din patent arata o singura placa de baza.

    Uite pantelele 1 si 2

    Mie nu mi-e clar ce anume e inventie aici, nu e deloc clar ce anume e sendvis, pentru ca in patent zice ca doar #10 e circuit board, 5 e cipul, 11 sunt copper pipes ca la orice radiator, dar aici din lipsa de spatiu le-a bagat prin placa de baza; nu stim ce reprezinta 31 si 32 - posibil sa fie pasta termoconductoare.

    Descrierea in engleza a patentului e asta:
    According to the present invention, a heat sink (21) is arranged on the lower surface of a circuit board (10). The circuit board (10) has a through hole (h1) that penetrates through the circuit board (10) within a region (A) in which an integrated circuit device (5) is arranged. This through hole (h1) is provided with a heat conduction path (11). The heat conduction path (11) connects the integrated circuit device 5 and the heat sink (21) to each other. Due to this configuration, a component that is different from the heat sink (21) is able to be arranged on the same side as the integrated circuit device (5), and thus the degree of freedom in component layout is able to be increased.
    Ce inteleg eu de fapt e cu totul altceva:
    Cipul e sus, placa de baza e la mijloc iar jos e radiatorul (21) - practic in loc sa puna coolerul peste cip asa cum se face traditional, aici l-ar pune sub el iar asta nu e absolut deloc eficient, dimpotriva (afirmatiile de la mai multe site-uri cum ca asa s-ar imbunatati sistemul de racire sunt complet aberatii, pt ca e fix opus, asa ii scade eficienta).

    Singura interpretare logica -- daca ar merge cu design-ul asta din 2018 -- ar fi ca e very very very small space, posibil sa fie foarte subtire consola si atunci probabil i-ar pune radiator sub placa de baza - cat toata placa.

    Dar sincer nu am idee ce ar putea pune pe langa procesor, care e foarte fierbinte - adica de ce sa faci loc acolo deasupra procesorului cand zona e oricum mega fierbinte.
    "This isn't new details. It was published in Japan back in Nov 2018 and the details about what it does ascertained back then as well.
    What is new is it has finally been published in English."

  7. #1007 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce aiurea e sa stam sa vanam fiecare petic de informatie, cand ar fi putut sa vina sa prezinte simplu consola de la A la Z (cum au facut cei de la Microsoft). Pentru ca suntem aproape in luna Mai. Daca vor sa produca niste milioane de unitati pe care sa le vanda de sarbatori, avand in vedere conditiile actuale, ar trebui ca deja sa aiba consola finala gata. Altfel, fie vor taia pe ici pe colo, fie o vor amana...

  8. #1008 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    ^In schimb au optat sa faca o prezentare 'deep dive' super tehnica for some reason din care 99% din consumatori nu a inteles de fapt despre ce este vorba inafara de cati teraflopși va avea consola si ca are un ssd. Nimic despre jocuri dar na, au avut ca scuza cum ca a fost o prezentare destinata developerilor si nu pentru consumatorul de rand. Time's ticking, winter is coming.

  9. #1009 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Greseala lor a fost ca nu s-au adaptat la realitatea in care traiau, si anume ca MS aratasera deja consola si tot, asta insemnand ca toata lumea isi indrepta atentia catre Sony sa vada ce au de prezentat. Ei au mers pe roadmap-ul lor gandit de dinainte, cu prezentare pt devi intai, cum trebuia sa se intample in conditii normale, fara pandemie. Era vorba aia, adapt and overcome. Ei bine, ei au ramas tintuiti.

    Ori nu am nimic concret de aratat pentru ca inca se cauta solutii pentru diferite probleme, ceea ce ar fi horror pentru ei in momentul asta al anului, ori sunt increzatori ca oamenii vor rabda si vor doar sa creasca anticipatia.

  10. #1010 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Va asigur ca atat Sony cat si Microsoft fac o treaba buna pe parte de PR, nimeni nu a facut nici o greseala (asta se vede si in Hype-ul urias din online). Microsoft din p.m.d.v. a surprins pe toata lumea cand a aratat design-ul consolei cu un an inainte de lansare, in rest, nu au aratat nici mai mult, nici mai putin decat Sony.
    Primele detalii despre consola le-a oferit Sony, ca dupa 3-4 luni sa vina si Ms cu aceleasi date la E3, apoi au aratat ei consola la GW, iar anul acesta la distanta de o zi au fost date specificațiile pentru ambele console.... in rest au fost doar zvonuri/supoziții, nimic din partea acestor companii.
    Eu sincer ii vad tot pe cei de la Microsoft anunțând primii jocurile si alte noi specificații pentru consola, ei sunt cei care au de recuperat teren, in plus nici nu au altceva pregatit pentru anul acesta. Pe cand la Sony treaba sta diferit, au un user base urias, mai au de scos doua titluri bomba pe PS4, plus un joc pe PC, de ce sa se grăbească cand lumea o ia razna doar la dezvăluirea unui controller?!

    Stiu ca este greu cu răbdarea, si eu imi doresc nespus de mult sa vad jocurile NextGen in actiune, nu conteaza platforma, doar sa dezvăluie cineva mai repede, insa trebuie sa ne adaptam si la noile condiții si sa asteptam cu sufletul la gura.

  11. #1011 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Microsoft ... in rest, nu au aratat nici mai mult, nici mai putin decat Sony...
    Pai fix asta e, ca ei au aratat mult mai mult decat Sony. Stim design consola, stim arhitectura interna completa, stim specificatiile complete, avem hands on cu ea fizic, cu felul in care va functiona OS-ul si schimbarea dintre jocuri si cam absolut tot, mai putin pretul.

    Au aratat inclusiv un joc exclusiv - Hellblade 2 care era rulat, din ce ziceau ei, chiar pe Series X.

    Sony...au zis specs, au facut putin damage control pentru ca e putin mai slab decat Xbox, au aratat niste poze cu noul controller si...atat?

  12. #1012 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Eu sunt de parere ca inca nu au aratat mare lucru nici Microsoft, acel video cu jocurile in care se suspenda poti soune ca si Sony a facut o demonstrație cu Spiderman. Intradevar, au aratat mai multe video-uri, insa nu mi se pare ca au oferit tot, sunt sigur ca mai sunt multe chestii in XSX care nu au fost inca dezvăluite.
    Intradevar Sony poate este cu un pas inapoi, insa sunt pe drumul cel bun si ei, nu vad de unde îngrijorarea asta....
    App, un Leak pe Reedit spune ca in luna Mai va fi pe data de 4 sau 6 conferinta Live pentru Microsoft si pe 13 sau 14 pentru Sony. (Trebuie tratat ca atare)

  13. #1013 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai ideea era ca ai zis ca nu au aratat nici mai mult nici mai putin decat Sony, cand de fapt au aratat mult mai mult decat Sony. Mult mai mult.

    Normal ca n-au aratat tot, pentru aia avem perioada E3-ului unde voiau sa faca show, iar Sony...sa vedem, desi cred ca tot un fel de State of Play o sa fie.

  14. #1014 SP
    Member zoli86's Avatar
    Deci Sony la un amarat de logo si 3 poze cu un controller, au primit mai multe distribuiri pe retele de socializare si mai mult coverage pe site-uri de specialitate decat Microsoft cu reveal-ul consolei la Game Awards. Eu zic ca pe partea de PR stau bine, pana acuma Aprilie 2020 stim mai multe despre PS5 decat stiam in Aprilie 2013 despre PS4.

  15. #1015 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by zoli86 View Post
    pana acuma Aprilie 2020 stim mai multe despre PS5 decat stiam in Aprilie 2013 despre PS4.
    Din cate imi aduc aminte in Februarie 2013 stiam cam tot, mai putin design-ul consolei si pretul. Stiam arhitectura/specificațiile complete, Os-ul, aveam si demonstrație de jocuri, aveam noul DS4. (Cred ca ai uitat de conferinta lui Mark Cerny de doua ore jumate)
    La E3 2013 Sony a dezvălui design-ul si pretul consolei.

  16. #1016 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Din cate imi aduc aminte in Februarie 2013 stiam cam tot, mai putin design-ul consolei si pretul. Stiam arhitectura/specificațiile complete, Os-ul, aveam si demonstrație de jocuri, aveam noul DS4.
    La E3 2013 Sony a dezvălui design-ul si pretul consolei.
    OS-ul nu cred ca lau aratat, era doar un screenshot cu partea de streaming.

  17. #1017 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    “ PS5 and Xbox Series X GPU TFLOPs Difference “Probably” Won’t Matter in the Long Run – Hellpoint Developer”

    https://gamingbolt.com/ps5-and-xbox-...oint-developer

    Ce jocuri va doriți la lansare? (S-a cutremurat si pământul la întrebarea asta ) )

  18. #1018 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Dead Space 4

  19. #1019 SP
    Junior Member OveMan's Avatar
    Din câte am citit DS4 a fost anulat.

  20. #1020 SP
    Member Wagram's Avatar
    Elden Ring, poate-l termină până atunci. Altceva nu-mi trebuie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 214 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts