Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 89 of 214 FirstFirst ... 39 79 87 88 89 90 91 99 139 189 ... LastLast
Results 1,761 to 1,780 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1761 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai degeaba e scris de Forbes daca este bazat pe Eurogamer ei nu au sursa lor din interior.

    Vezi ce am adaugat in postarea anterioara.

    Also, acum chiar putem verifica exact care a fost situatia financiara pentru Playstation.
    Si ce crezi? Surpriza mare!

    Evident, nici vorba de vreo pierdere, au profit constant (vezi poza).

    Iar in articolu ala zice ca PS3 a avut pierderi de 3.5 miliarde in total, pe durata de viata a consolei - nu avem cifre - dar zice CEO-ul Sony ca pierderea a fost pt ca au venit cu pret de 500$, prea mare pt useri si ca daca ar fi vandut la 400$ ar fi facut profit.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2020-08-04-21.09.26.jpeg

  2. #1762 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai degeaba e scris de Forbes daca este bazat pe Eurogamer ei nu au sursa lor din interior.

    Vezi ce am adaugat in postarea anterioara.

    Also, acum chiar putem verifica exact care a fost situatia financiara pentru Playstation.
    Si ce crezi? Surpriza mare!

    Evident, nici vorba de vreo pierdere, au profit constant (vezi poza).

    Iar in articolu ala zice ca PS3 a avut pierderi de 3.5 miliarde in total, pe durata de viata a consolei - nu avem cifre - dar zice CEO-ul Sony ca pierderea a fost pt ca au venit cu pret de 500$, prea mare pt useri si ca daca ar fi vandut la 400$ ar fi facut profit.

    Am citit din nou articolul si nu vad unde zice ca daca se vindea PS3 la 400 de dolari faceau profit, WTF pretul de productie la PS3 in primul an a fost de 700 $ cum naiba sa faca profit. Lista aia ce ai dat tu este Sales si Operating Profit overall pe divizia Playstation nu pe hardware.

  3. #1763 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cifrele alea le-am luat din alt articol cu situatia financiara a SCE (nu mai gasesc acum pentru ca am vazut vreo 20 si nu-l mai gasesc fix pe ala in history).

    Oricum si in asta zice:
    CEO of Sony Computer Entertainment, Andrew House, said that he believes PlayStation 4 losses won't come close to the losses Sony took on the PlayStation 3. The losses on that console totaled $3.5 billion in 2007 and 2008, largely due to the $599 price-tag and lack of compelling software.
    "We will not generate anything like the losses we did for the PlayStation 3," House told Bloomberg.
    De asta ziceam cand am spus ca de 20 de ani (bine, nu chiar 20 de ani) - iar de atunci s-au invatat minte si nu a mai fost cazul de asa ceva si nici nu va mai fi.

    E posibil ca tonul meu sa fi fost prea agresiv si-mi cer scuze daca a fost asa si te-ai simtit atacat, pentru ca nu asta era intentia, doar ca spre deosebire de acum 20 de ani, acum chiar se poate verifica absolut orice informatie si ce ziceau aia in Forbes deja se poate verifica si se vede clar ca nu era adevarat.

    Iar un articol, chiar si de la cineva precum Forbes, daca este luat pe baza unui zvon de la cineva care si el are informatia pe baza unui zvon, deja scade serios credibilitatea.

  4. #1764 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cifrele alea le-am luat din alt articol cu situatia financiara a SCE (nu mai gasesc acum pentru ca am vazut vreo 20 si nu-l mai gasesc fix pe ala in history).

    Oricum si in asta zice:


    De asta ziceam cand am spus ca de 20 de ani (bine, nu chiar 20 de ani) - iar de atunci s-au invatat minte si nu a mai fost cazul de asa ceva si nici nu va mai fi.

    E posibil ca tonul meu sa fi fost prea agresiv si-mi cer scuze daca a fost asa si te-ai simtit atacat, pentru ca nu asta era intentia, doar ca spre deosebire de acum 20 de ani, acum chiar se poate verifica absolut orice informatie si ce ziceau aia in Forbes deja se poate verifica si se vede clar ca nu era adevarat.

    Iar un articol, chiar si de la cineva precum Forbes, daca este luat pe baza unui zvon de la cineva care si el are informatia pe baza unui zvon, deja scade serios credibilitatea.

    Pana la urma nu prea conteaza de unde fac ei bani, doar sa faca si sa investesca in software si servici de calitate, noi gameri avem de castigat.

  5. #1765 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Eu cred ca vand in pierdere la inceput. Banii buni se fac din subscriptii (de aia se trage tare pe Plus si Game Pass) si microtranzactii. Adica din partea software. Ideea e sa te faca sa pui banii intr-un abonament, eventual sa uiti sa ii mai dai cancel. De aia vand in pierdere, sa vanda cat mai mult. Nu le iei consola, nema si subscriptia. De aia se vorbeste de ecosistem. Apple de aia are propriul ecosistem, sa te tina la ei. Sa bagi banii in el prin diverse servicii. Si la banca e la fel. Peste tot se castiga bine cu picatura de bani, ca se aduna daca sunt multi oameni. Aia cu free to play, si aia poti sa zici ca sunt in pierdere, ca nu castiga nimic acolo din instalarea jocului. Din ce ii platesc pe aia de lucreaza la el? Vin cu microtranzatia, si fac bani.

    Cu timpul costul productiei scade, gasesc metode mai eficiente sa le faca (de aia apar si slim-urile de ex). Si isi reduc cheltuielile cu ele. Tot timpul un produs e mai scump sa se produca la inceput decat la sfarsitul vietii lui.

    Si vezi ca in quote-ul tau face referire ca pierderille PS4 nu vor fi de departe ca cele de la PS3. Pai cum sa aiba pierderi pe PS4 daca era stabilit 400$ si costul era mai mic? De unde veneau ele?

    Din acelasi articol de la Forbes, exact mai jos e asta

    Microsoft's Xbox One will cost $100 more than the PS4 at launch, clocking in at $499 largely thanks to the inclusion of the Kinect motion sensor. However, Microsoft has stated that they'll break even or possibly even make a profit on hardware sales.

    Xbox chief marketing officer Yusuf Mehdi told GamesIndustry International that Microsoft is "looking to break even or low margin at worst."
    Adica cu 500$ ei "brake even", posibl profit (in timp, dupa ce costul scade). Cum asa daca costul e mai mic? Si o zice CEO pe marketing nu Forbes.

    Din interviul de pe gameindustry.biz

    Microsoft's Yusuf Mehdi has revealed that each sale of an Xbox One will be a break even transaction for Microsoft at the very least, suggesting that the machine is to be sold at profit from day one - a feat normally reserved for Nintendo.

    Speaking at the Citi Global Technology Conference on Tuesday, Mehdi told listeners that: "the strategy will continue which is that we're looking to be break even or low margin at worst on [Xbox One]," he explained, "and then make money selling additional games, the Xbox Live service and other capabilities on top.
    "If you look at 360 that platform lasted for seven to eight years and it's going to go for another three years. It's incredibly profitable now in the tail.
    Profitul nu se face la inceput. Ci in crestere inspre final. De aceea isi permit pierderile in primii ani (pe care le acopera cu serviici si alte prostii)

    Via kotaku

    Over time, parts get cheaper and companies get better at the manufacturing process. Case in point: the PLAYSTATION 3.
    In an investor call, Sony corporate CEO Nobuyuki Oneda revealed that PS3 manufacturing costs have dropped 70 percent.
    "We don't disclose how much of the PS3, specifically the cost deduction was achieved during the past two years. But that is on schedule," said the exec.
    When pushed, Oneda said the overall cost of making a PS3 was down "about 70 percent, roughly speaking". At launch, the 60GB PS3 model sold for US$599, and that was at a loss.
    E luata de pe isuppli.com (care acum nu mai e - cred ca a fost preluata de altcineva, nu era revista online, ci ceva firma de research si consultanta, ce va de genul)
    https://i.imgur.com/5hqMlFw.gif

  6. #1766 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Sunteti naivi daca chiar credeți că s-ar vinde ceva in pierdere! Chiar dacă ar zice'o Sony cu gura lor ar fi de râs sa crezi asa ceva.
    Se vinde in pierdere, hardware bun, cum sa nu cumpărăm asa ceva!!??? GTFO, fain mai puneți botu la vrăjeală, păcat ca nu pot prostii si eu pe cineva sa vorbeasca de mine ca vand marfa in pierdere.

  7. #1767 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Sunteti naivi daca chiar credeți că s-ar vinde ceva in pierdere! Chiar dacă ar zice'o Sony cu gura lor ar fi de râs sa crezi asa ceva.
    Se vinde in pierdere, hardware bun, cum sa nu cumpărăm asa ceva!!??? GTFO, fain mai puneți botu la vrăjeală, păcat ca nu pot prostii si eu pe cineva sa vorbeasca de mine ca vand marfa in pierdere.
    Da sa sti asta era, noi suntem naivi, niste botnitari, marii businessman-i si analisti ai industriei se afla aici pe forumurile CG

  8. #1768 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e vorba de analisti ai industriei, e vorba strict de fapte si de ce putem verifica acum. La PS3 da, s-a zis si probabil asa a fost pentru o perioada mica, pentru ca atunci era alta situatie, dar la PS4 in mod clar nu a fost cazul si nu va fi nici la PS5. Iar asta vom putea verifica in 5-7 ani si o sa va convingeti, asa cum va puteti convinge acum cu privire la PS4.

    Si sa fim seriosi, chiar din poza cu componentele PS3 - nici intr-un milion de ani nu a dat sau va da Sony pe o unitate optica, mai ales bluray player 125$.

    Daca tinem cont si de faptul ca PS3 a facut standardul bluray ce este azi, atunci mai mult ca sigur ca le-au primit ori pe gratis (nu stiu exact al cui este, aveam impresia ca este chiar al Sony), pentru a integra in masa acest standard in favoarea dvd dual layer, ori la un pret infim (10-20$ bucata) iar acum nu are cum sa fie mai mult de 5-7$ bucata pentru ei (deci diferenta dintre PS5 cu si fara disc ar trebui sa fie mult mai mica, dar un pret standard agreat in cazuri d-astea este de 50$).

    Dar este ok. Fiecare e liber sa creada ce vrea si cum vrea, e liber sa caute sau nu informatia pe internet si sa-si dea cu parerea cum vrea. Dar sa nu va mirati daca cineva va contrazice pertinent. La urma urmei, asta este ideea de forum, nu sa postam noi pentru noi, ci sa purtam niste discutii cu alte persoane.

  9. #1769 SP
    Senior Member Khufu's Avatar

  10. #1770 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar

  11. #1771 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Arata absolut oribil, fake sau nu, cu butoanele albe. Au schimbat carcasa de fata/spate cu una neagra, pastrand butoanele
    Spre binele lor, sper sa nu fie adevarate.

  12. #1772 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Asa ar arata in mare fel...

  13. #1773 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Black edition chiar arata bine

  14. #1774 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Toate arata bine cand sunt facute de altcineva - dar cand le vezi facute oficial te oripilezi

  15. #1775 SP
    Manager paul's Avatar
    Ora 23.

  16. #1776 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Yay, bring on more CoD news...

  17. #1777 SP
    Manager paul's Avatar
    Din State of Play:


  18. #1778 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Cat de plictisitoare si penibila a fost conferinta. Jocuri pentru next gen PS5 Bugsnax, Temtem, pe bune?
    Lansarea asta de la Sony o sa intre in istorie ca una dintre cele mai proaste, anunta jocuri de 2 bani iar despre pret nimic.


    Trebuia sa anunte God OF War 2 si pretul dar nu ne mai prezinta niste glume de jocuri iar pretul de craciun.
    In loc de E3 am ajuns sa avem numai conferinte mediocre fara informatii relevante.
    O sa mai avem 10 State of Play incep cu luna lansarii ziua etc ne mai prezinta Bugsnax iar in noiembrie o sa aflam pretul.


    "I miss e3 where this crap would have been short filler between good stuff."

  19. #1779 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pai se stia ca nu va fi nimic groundbreaking la aceasta conferinta. Au mentionat asta, nu au facut vreo schema urata sa promita ceva si sa vina apoi cu Temtem, care nu e un joc rau, btw. Oricum vor mai avea un SoP minim, se zvoneste ca unul chiar luna asta, axat pe PS5.

    Daca lumea astepta pret, preorder date, GoW 2 si Miles Morales gameplay...congratulations, you played yourself.

  20. #1780 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Oamenii au anuntat clar ca acest State of Play se va axa in pare parte de PS4 si PS VR. Ce au mai dat de PS5 a fost bonus
    Da, si eu as vrea macar sa ne prezinte consola calumea si UI-ul macar, daca un pret tot nu dau.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 89 of 214 FirstFirst ... 39 79 87 88 89 90 91 99 139 189 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts