Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 214 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 191 ... LastLast
Results 1,801 to 1,820 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1801 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    In primi 3 ani o sa avem Ratchet and Clank si DLC-ula de la Spider-Man in rest pauza.

    Cam exagerata asta. 3 ani? Really? In primul an (2021) o sa se miste mai greu, apoi an de an o sa isi dea drumul.




    Anyway, launch games ptr PS4

    Sony has finally confirmed the titles that will be available to buy on November 29 - along with your brand spanking new PS4 console - and the line up looks pretty good.
    #A
    Third-Party Titles
    Angry Birds Star Wars, Activision
    Assassin's Creed IV Black Flag, Ubisoft
    Call of Duty Ghosts, Activison
    FIFA 14, EA Sports
    Battlefield 4, Electronic Arts
    Just Dance 2014, Ubisoft
    Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition, Warner Bros. Interactive Entertainment
    Lego Marvel Super Heroes, Warner Bros. Interactive Entertainment
    Madden NFL 25, EA Sports
    NBA 2K14, 2K Sports

    Sony Computer Entertainment Titles
    Flower
    Killzone Shadow Fall
    Knack
    Resogun
    Sound Shapes
    Escape Plan
    Flow

    Indie Titles
    Contrast Compulsion Games
    Pinball Arcade FarSight Studios
    Super Motherload, XGen StudiosTiny Brains, Spearhead Games
    Warframe, Digital Extremes

  2. #1802 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, la PS4 a fost la fel, penibil primu an. Un joc mai mare - Killzone - care nu a fost prea bun, doar shiny si...Knack sa zicem. In rest, Flower era de pe PS3 si restu nu conteaza.
    3rd party e altceva, alea nu intra la exclusive si nu tin de ei - also, alea erau jocuri, la fel ca acum, facute pentru ambele generatii, deci dupa 1-2 ani au aparut jocurile facute pentru noua generatie.

    Se va intampla absolut identic acum, ceea ce nu este neaparat un lucru rau - important e sa ai ce juca.

    + de asta, se ia in calcul si BC si multe jocuri pe care multi nu le-au jucat sau pe care vor sa le rejoace - iar acum, teoretic, ar trebui sa o faca macar la FPS constant si rezolutia lui PS4 Pro - totusi sper la un mic patch care sa deblocheze un 4K cu 60fps pentru ce mergea inainte 2k la 30fps - but that's just me.

  3. #1803 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Am incercat sa pun exclusivitatile pe luna si an (inclusiv cele care mai apoi au trecut si pe PC, si DLC urile alea standalone mai mari). Le-am scris pe alea mai cunoscute si maj. AAA (cred). Daca tb completata cu altele, spuneti


    Killzone ShadowFall - noi 2013
    Knack - noi 2013
    infamous Second Son - mar 2014
    Infamous Last Light - aug 2014
    Driveclub - oct 2014
    The Order 1886 - febr 2015
    Bloodborne - mar 2015
    Until Dawn - aug 2015
    Ratchet and Clank - apr 2016
    Uncharted 4 - mai 2016
    The Last Guardian - dec 2016
    Gravity Rush 2 - ian 2017
    Nioh - febr 2017
    Horizon Zero Dawn - mar 2017
    Uncharted Lost Legacy - aug 2017
    Knack II - sep 2017
    Grand Turismo Sport - oct 2017
    Shadow of the Colosus (remake) - febr 2018
    Yakuza 6 The Song of Life - apr 2018 (in jp in 2016)
    God of War - apr 2018
    Detroit Become Human - mai 2018
    Spider-Man - sep 2018
    Days Gone - apr 2019
    Death Standing - noi 2019
    Nioh 2 - mar 2020
    The Last of Us Part II - iun 2017
    Ghost of Tsushima - iul 2017

  4. #1804 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    FF 7 si Dreams.

  5. #1805 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Dar poate ca atat poti tu...
    aaaaaaahhh... pai ce facem boss? acum cateva luni cand erau tot felul de experti pe aici care incercau sa ne explice pe topicul asta de ce super mega alfa suprema consola de la Xbox e mai puternica, mai aratoasa si mai buna din toate punctele de vedere decat 'junghiul' asta de PS5 nu o dadeau in altele? atunci era frumos nu? acum daca spun adevarul fac atacuri gratuite si arunc cu fecale interesant, de parca a devenit Xbox peste noapte agentie de turism si nu mai vand console, nu mai fac conferinte si nu mai prezinta jocuri.

    poate ca atat pot eu... dar m-ai intrebat si ti-am raspuns. doar pt ca nu ti-a cazut bine raspunsul dat nu e un motiv suficient de bun sa ma jignesti pt ca pana la urma nu am facut nimic altceva decat sa-mi spun punctul de vedere, la fel cum fac si ceilalti... ca nu e pe placul tau sau a altora e partea a 2-a. iar eu cred si probabil multi altii ca si o conferinta mediocra de la PlayStation cum a fost asta bate la funduletul gol cea mai tare, cea mai asteptata si cea mai hyped prezentare de la Xbox.

    Because Sony fanboys and reasons

  6. #1806 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai vezi ca nu e chiar asa...boss...

    Eu am intrebat sincer, fara atac la persoana sau la consola sau la bunica sau purcel, ce anume iti place la joc si dupa aia ti-am spus parerea mea. Care se intampla sa fie complet opusa, negativa, nasoala, verde cu picatele fata de parerea ta.

    Iar tu cum ai raspuns? Ca PS e mai bun ca Xbox? Ca ce jocuri a avut PS si ce jocuri a avut Xbox?
    Pai asta-i raspuns...boss? (dispretuiesc din tot sufletul oamenii care se adreseaza cu boss)
    Dar eu tot nu am inteles ce anume iti place la joc, pentru ca tot ce ai facut in postarea aia a fost sa ma ataci pe mine si Xbox-ul. De parca e Xbox-u lu tata si-mi pasa

    In momentul in care ziceam (si-mi mentin parerea si nu doar eu, ci toata industria) ca Xbox Series X e mai puternica dpdv hardware decat PS5, era o discutie despre lucru asta. Nu am venit eu intr-o discutie despre Bugsnax si am spus ca Xbox Series X e mai buna decat jocul ala. Asta e doar stupid.

    Din punctul meu de vedere, State of Play asta a fost bun din cu totu alte motive decat Godfall, dar dpdv al calitatii conferintei overall, a fost cel mult decenta, au aratat ce au zis ca vor arata si atat - dar calitatea jocurilor lasa de dorit + faptul ca nu au aratat exclusive, astfel ca jocurile astea vor arata si merge la fel de urat si pe Xbox - pentru ca atat pot developerii.

    Si again, nu te poti abtine si tot nu inteleg de ce
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    iar eu cred si probabil multi altii ca si o conferinta mediocra de la PlayStation cum a fost asta bate la funduletul gol cea mai tare, cea mai asteptata si cea mai hyped prezentare de la Xbox.
    Pentru ca nu este vorba de cine bate pe cine la fund si cu ce (in niciun caz conferinta asta sau orice conferinta care are in componenta bugsnax), ci e vorba de ce anume ne-a placut si de ce.
    Despre asta era vorba - you know...comunicare

    Dar da, ai dreptate - raspunsul asta este 100% tipic al unui Sony fanboy:
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    Because Sony fanboys and reasons

  7. #1807 SP
    Member zoli86's Avatar
    Eu personal astept Godfall, prieteni cu care jucam Destiny la fel, e bine ca o sa avem si altceva decat BR-uri de jucat la lansare, DAR.... nu prea arata si nu stiu cat content o sa aiba pentru un joc full price.


    Puteam sa jur ca jocul este Free To Play, imi amintesc eu gresit? Daca e full price cred ca astept o reducere.

  8. #1808 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Ce nu ai inteles? Godfall e bun pentru ca Xbox e prost. Omul a fost foarte clar in exprimare.

  9. #1809 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Sunt sanse mari sa avem opusul generatia asta, PS5 e mai scumpa si mai slaba pe partea hardware, degeaba are SSD-ul mai rapid daca pe partea grafica pierde. Lucrul asta o sa se vada in jocurile multiplatform.



    Tipster claims that the PlayStation 5 will cost more and perform worse than the Xbox Series X: Resident Evil Village could run at a mere 1080p/60
    "According to tipster Dusk Golem, the PlayStation 5 might end up facing the Xbox One’s launch conundrum: running slower and costing more than the competition. This could be due to Microsoft’s greater ability to absorb manufacturing costs. If the PlayStation 5 does indeed cost more, platform exclusives could become even more relevant differentiators. " https://www.notebookcheck.net/Tipste....484874.0.html

  10. #1810 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Permite-mi sa nu cred, acea declaratie este una exagerata si nefondata! Vezi ca a mai scris vreu doua update-URI pe Twitter in care deja da inapoi cu declarația inițială, si sa nu mai zic ca informația este de la o sursa si nu o informație a lui directa.
    Eu sincer, nu inteleg cum pun unii botul la astfel de informatii, care nu au nici o logica. PS5 si XSX sunt foarte puternice, cu un mic avantaj pe parte de putere la XSX (ma repet, avantaj foarte mic!), insa, daca ai un GPU mai puternic nu inseamna si ca vei avea performante mai bune.
    Un sistem closed box trebuie sa fie bine echilibrat, iar partea de I/O este excepțional de importanta, deoarece aceasta poate reduce masiv încărcarea de date daca acestea sunt distribuite fara a avea un consum foarte mare pe sistem.
    Si acum sa revin la ce a declarat acel baiat, nu poti sa declari niste date, care arata o diferenta de 50-60%, cand de fapt tu ai doar o diferenta minima intre cele doua sisteme. Cred ca s-a grăbit cu acel post si nu prea a gandit inainte de a posta.

  11. #1811 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un singur lucru e cert si il spune bine acolo (si l-am zis si eu de zeci de ori deja):
    For starters, it might mean that the PS5’ ultra-fast SSD might not matter as much in multi-plat development contexts.
    In rest nici eu nu cred ce zice - diferentele sunt minore intre ele si orice merge in 4K cu 60fps pe Series X, va merge identic si pe PS5.

  12. #1812 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    4K@30 fps si foarte rar 4K@60 duce deja Xbox One X. Nu la lansare se va face diferenta intre PS5 si XSX ca si benchmarks, ambele sunt extrem de puternice pentru momentul zero.

    In 2 ani se va vedea o diferenta clara in multiplatforms, cand vor aparea jocuri cu adevarat dezvoltate pentru next gen.
    Ce apare acum pana in 2021/2022 o sa fie pe engine-uri actuale cu miros de pandemie si niste lumina frumoasa in plus, n-ar trebui sa puna probleme pentru XSX/PS5.

    Parerea mea, e posibil sa ma insel.

  13. #1813 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu dadeam un exemplu - stiu ca One X duce in anumite jocuri rezolutia aia. Ideea e ca (si e posibil sa ma insel) diferentele sunt atat de mici dpdv hardware, incat e practic imposibil ca un joc sa ruleze 4K 60fps pe Series X si 1080p 60fps pe PS5. E 4x mai slab si nu are cum, este efectiv imposibil sa nu ai cum sa duci mai mult cu acelasi hardware.

    Dar da, diferentele se vor vedea in 1-2-3 ani - iar diferentele in favoarea PS5 o vor face doar exclusivitatile - in rest vom avea acelasi joc indiferent de platforma - va arata la fel si va merge la fel.

  14. #1814 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    De ce nu faceti o paralela intre ce va fi in noua generatie, cu ce e acum intre Pro si X? Mi se pare cea m. elementara logica. Chiar si intre base XBox si PS4 nu e o diferenta asa mare. Plus, o implementare buna de checkerboard pe 4k sau dinamic rez ptr rez m mici cu fps m mare, va reduce diferenta si m mult intre ele.

    Eu unul vreau 60 fps constanti la 1080p/1440p (fiecare cu ce il doare). Nu cred ca vor fi multe jocuri la 4k 60 fps. Au zis cei de la MS ca noul Halo va fi 120 fps, dar nu cred ca la 4k (un rtx 2080ti nu cred ca atinge 120 la setari medii intr-un FPS). Eu unul nu vreau sa mai vad joc la 30 fps pe console (prefer sa joc la rez m mica de 4k si cu fps mai mare, plus nu o sa fac trecerea la 4k - tv sau monitor - prea curand).

  15. #1815 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    +1 pentru 60fps constanti. Cand ma mai joc cate ceva pe PC si se intampla sa ma intorc sa dau drumul la un joc ceva pe PS4 = dezastru... cel putin pana cand imi obisnuiesc ochii in cateva ore cu 30fps

  16. #1816 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Halo Infinite va rula in 4K cu 120fps (cel mai probabil MP-ul, pentru ca SP-ul va fi "doar" 4k cu 60fps) - ceea ce nu inteleg pentru ca la cum arata, pare ca ar rula 4k cu 60fps si pe One X (vezi Gears 5 care arata mai bine).

    Diferenta este mult prea mica dpdv hardware intre generatia curenta si viitoare, astfel ca 100% vom vedea in aproape toate jocurile rezolutie dinamica si un fel de checkerboarding/DLSS/cum ii zice aleia de la AMD pentru a obtine o experienta cat mai apropiata de 4K cu 60fps (cu upscalling).
    Dar va dura putin pana vor putea face asta toti 3rd party devs.

  17. #1817 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Nu stiu de diferentele dintre consolele anterioara dar nu mi se pare ca diferenta intre ps4 si ps5 e asa mica. La o cautare rapida cica GPU din consola ar fi un foarte modificat HD 7850 (unii zic ca ar fi ceva m puternic de atat, altii ceva m slab). Pe nvidia ar fi cica echivalentul unui GTX 750ti. Pe PS5 ar fi, din ce am inteles, un GPU (probabil tot custom) m bun ca 5700XT. Iar acesta duce bine (la setari cel putin high) 1440p peste 60fps, in jocurile actuale. Fata de 1080p (sau m putin) si 30FPS (la unele cu framerate drops) cat trage PS4 mi se pare totusi ceva. Pro a "stabilizat" rezolutia la 1080p si framaterate la 30 fps.

    Pe partea de CPU nu stiu cum sa compar. Dar ce a facut AMD cu Zen 2 (a treia gen de Ryzen, 3000 adica) in competitia cu Intel, arata ca CPU-ul pe consola va fi unul competitiv.

    Ce vreau sa zic ca un sistem cu Zen 2 si RDNA 2 (arhitectura care inca nu a aparat in zona PC) e un PC destul de bun, care poate duce teoretic 1440p 60+ fps, 4k 30 fps lejer. Poate cu ceva tweaks (gen setari grafice m mici) va atinge si 4k 60 fps. Daca RDNA 2 va fi echivalentul unui RTX 2080, va ajunge acolo lejer.

    Trebuie sa luati in considerare ca in unele jocuri 5700XT (arhit RDNA 1) se bate cu RTX 2070 Super. Dar in general este intre 2070 si 2070S.

    In alta ordine de idei, m-am uitat zilele trecute cand s-a lansat PS4 Slim. In toamna 2016, adica dupa 3 ani. Eu am trecut prin 2 console (una de 500gb alta de 1tb) pana sa iau Pro. Nu m. vreau sa fac asta cu PS5. Nu pot sa astept 3 ani dar in primul an nu o sa-l iau. Prin 2022 probabil. Am PC ptr 3rd party.

  18. #1818 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In primul rand, te rog eu frumos, nu mai prescurta atat. Nu inteleg de ce tot pui m. in loc sa scrii mai. Daca era un cuvant gen msdsajfhdugfhdasuifhdasufhgaudsh as fi inteles dar asa?

    Also, PS4 Pro nu a stabilizat nicio rezolutie la 1080p cu 30fps. Ala a fost PS4 normal. Pe Pro avem 1440p cu 30 fps. Iar acum vom avea, probabil, 1440p 60fps sau 4k cu 30 fps (adica ce avem pe Xbox Series X) desi noi vrem 4k cu 60fps.

    Si daca generatia trecuta aveam 720p, am trecut la generatia actuala initial la 1080p, ca mai apoi sa jucam in 4k (cel putin la Xbox, de la X360 la One X este o diferenta monumentala), iar acum vom trece de la 4K cu 30 fps la...4k cu 30fps?
    Ok, vom avea exceptii de 4K cu 60fps, poate chiar cu 120fps, dar nu cred ca vom avea o medie de 4k cu 60fps (care ar fi doar dublu puterii fata de generatia anterioara).

    Iar la PS4 e identic. Intre 1440p si 4k e doar 2x, daca ruleaza tot la 30fps. In niciun caz vreun pas cum a fost intre PS3 si PS4 Pro.

  19. #1819 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Folosesc m. din obisnuinta.

    Cand vine vb de Pro, in jocurile suportate, avem 2 moduri: unul care favorizeaza aspectul grafic, care e 1080p si altu care favorizeaza rezolutia, care duce peste 1080p, pana la 4k prin checkerboard. Ce am zis eu nu e exclus de asta. Pe base nu erau toate jocurile la 1080p si in unele nici 30 fps nu era constant. Pe Pro, again in jocurile suportate (pe restul ai boost care probabil doar iti imbunatateste framerate-ul), ai 1080p curat.

    Apoi tu compari trecerea de la 360 la X si trecerea de la PS3 la Pro, si sa inteleg X la series X si Pro la PS5. Eu nu vad asa. E PS3 la PS4 la PS5.

    Apoi sa zicem ca luam resolution mode pe Pro (sa zicem 1440p). Acel 1440p la 30 fps e echivalentul unor setari grafice medii sa zicem. Cu un 5700xt poti ai 1440p la 100fps cu setari ultra in unele jocuri. Cu medii nici nu mai coboara sub, sau poti sa atingi 4k 60fps. Nu mi se pare un salt mic. Si tinand cont ca GPU-ul va fi unul mai puternic de 5700xt.

    Desi asta e fara raytracing. Cred ca raytracingul implementat va manca din fps si probabil se vor multumi cu 1440p la 60 fps, dar cu grafica buna. Dar ideea e ca hardware-ul poate mult mai mult decat 1440p 30 fps cu mix de low, medium si chiar high (am aproximat eu la medii). Fata de base diferenta e si mai mare.

    Asa cum e hardware-ul la PS5 preconizat acum (cu zen 2, un gpu peste 5700xt si un ssd foarte bun) bate un PC care depaseste zona de midrange. Cand a iesit PS4, hardware lui era deja in urma cu ce era atunci.

  20. #1820 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    RTX-ul nu mananca resurse - d-aia exista acele chip-uri dedicate.
    RTX ar manca resurse pe actuala generatie de console.

    Si da, eu asa consider: PS4 = cea mai buna consola actuala cu numele asta, deci Pro, iar Xbox One = Xbox One X. Asta este generatia si de la asta se face trecerea.
    Este o familie de produse, cu low/med/high.

    Dar chiar si daca nu este asa in perceptia tuturor, tot diferentele sunt mai mari, de la 720p la 1080p vs 4k la...4k, dar 30 vs 60fps.
    Mai luam in calcul si trecerea de la 512MB RAM la 8/12GB acum vs 14 sau 16 sau cat vor avea astea noi (nu mai stiu exact).

    Am mai zis si asta este parerea mea. Generatia asta are cel mai mic salt computational dintre generatii, de pana acum.
    Diferenta se va face la SSD si RTX, dar si la felul in care se decomprima informatia si este accesata de hardware direct.

    Dar da si eu acum daca am de ales intre 1080p cu 60fps si 4k cu 30fps la un joc bazat pe actiune, merg pe 1080p cu 60fps. Cel mai probabil pe next gen vom avea 1440p cu 60fps si cu upscalling, nu 4k nativ cu 60fps.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 91 of 214 FirstFirst ... 41 81 89 90 91 92 93 101 141 191 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts