Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 172 of 404 FirstFirst ... 72 122 162 170 171 172 173 174 182 222 272 ... LastLast
Results 3,421 to 3,440 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #3421 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Cam ''putine'' pentru un gigant ca Sony
    Asta inseamna 1.5 milioane pe luna la ce cerere mondiala exista in prezent........
    E adevarat ca prin primavara , mai mult ca sigur ca cererea numai va fi atat de apriga , dar fanboy Sony sunt milioane pe plan mondial

  2. #3422 SP
    Junior Member bo0gyeman's Avatar
    https://www.xda-developers.com/sony-...ability-price/

    In ritmul asta, nu cred ca mai pupam noi, Europenii stocuri mari pana in primavara-vara.

  3. #3423 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    În India are succes mobile gamingul (aka telefoane mobile cu Android) deoarece smartphoneurile și traficul de internet sunt ieftine. Nici recentele îndemnuri la boicotarea produselor chinezești nu au avut succes: datele arată că vânzările de telefoane mobile P.R.C. (People's Republic of China) au crescut (chiar spectaculos). Nu în ultimul rând, prețul de vânzare al consolelor în India este destul de ridicat: The PlayStation 5 is priced at Indian rupees 49,990 ($685), while the digital edition of the console will sell at Indian rupees 39,990 ($550). Xbox Series X, in comparison, is priced at $685 in India, and Xbox Series S sells at $480. Both the consoles launched in India in November.


    Am găsit un articol interesant: https://www.techradar.com/news/ps5-s...to-arrive-soon

    According to the PS5 stock tracker account Ps5Instant, which uses bots to sniff out whenever Sony’s elusive console reappears, the first week of January could be when “most” retailers receive more stock.

    The account alleges that “a huge third shipment” of PS5 stock is inbound, and that the consoles will arrive in the hands of retailers on January 7 and January 12. However, with the UK now officially out of the European Union, there may be some disruption.

  4. #3424 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si eu care credeam ca la noi e mare pretul de $625.

  5. #3425 SP
    Member Atrium's Avatar
    Sunt curios cum au posibilitatea baietii astia sa cumpere cate 4 console...

    https://www.olx.ro/oferta/playstatio...tml#9a6b4a47fd

    L.E. Sper sa ramana cu ele.

  6. #3426 SP
    Member luciteck's Avatar
    Si eu. Sper sa ajunga sa le dea cu 1000 de lei doar sa se scape de ele. Ar trebui pus pe drumuri putin cu niste "clienti" fantoma interesati.

  7. #3427 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai...e simplu - cu scripts pe site asa cum au prins niste destepti si pe aici
    Apar la emag, spre exemplu, care tot adauga cate 20 odata la nu stiu cat timp si dispar in 5 secunde. Ori nu au limita per bucata, ori sunt date 4 comenzi diferite pe 4 conturi diferite, dar tot cu scripts.

    Si fiind atat de putine, nu primim nici notificare de revenit in stoc si nici nu anunta si ei inainte, ca sa stie omu de rand.

  8. #3428 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^This. Orice web dev cu suficient timp liber poate obtine constant console datorita modului in care site-urile noastre isi organizeaza stocurile. Sau orice bisnitar care plateste pentru un bot in speranta ca isi recupereaza "investitia" ulterior.

  9. #3429 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai...e simplu - cu scripts pe site asa cum au prins niste destepti si pe aici
    Apar la emag, spre exemplu, care tot adauga cate 20 odata la nu stiu cat timp si dispar in 5 secunde. Ori nu au limita per bucata, ori sunt date 4 comenzi diferite pe 4 conturi diferite, dar tot cu scripts.

    Si fiind atat de putine, nu primim nici notificare de revenit in stoc si nici nu anunta si ei inainte, ca sa stie omu de rand.

    Ori stiu baietii cate ceva din timp. Altex, eMag, si altii. Sunt curios sincer cati dintre cei ce vand si au vandut pe OLX au legaturi mai mult sau mai putin directe cu lanturile acestea de magazine. Ma rog, poate sunt mai paranoic, cine stie...

  10. #3430 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Neah. Si eu am “relatii” la eMag dar sunt prea secretosi cu PS5 si XSX. Am putut afla doar ca au avut in stoc si aproximativ cate bucati, dar nu zic de cand le dau drumu.
    Iar cand au dat drumu, s-au epuizat toate in cateva zeci se secunde. E greu pentru omul de rand sa dea refresh, sa adauge in cos, sa aleaga adresa si intervalul de livrare, sa aleaga metoda de livrare si sa confirme comanda. Totul in 10-20s.

  11. #3431 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Mie imi pare bine ca e nebunia asta cu lipsa stocuri PS5. Mi-a temperat dorinta sa cumpar unul. Cred ca daca erau la discretie in orice magazin nu ma rabdam si cumparam unul. Asa am ajuns sa apreciez mai mult ps4-le meu si sa imi dau seama ca ma pot inca juca mult si bine pe el. Nici ps4 nu mi-am luat la lansare, ci dupa ani buni. Intre timp am epuizat efectiv tot ce era de jucat pe PS3. Cand mi-am luat ps4 l-am luat second cu 900 lei cu 7 jocuri bune si 2 controlere. Acum cat costa 7 jocuri ps5? Asa o sa fac si cu ps5. La ce sa ma agit acum ca un pepsi cand un joc de ps5 costa cat jocurile ce le joc pe ps4 in 2 ani. Eu imi iau consola pt jocuri. O sa se ieftineasca da-le in masa de jocuri si de console. Si diferenta calitativa intre jocurile ps4 si ps5 nu e ca intre un zx spectrum si un i7. Rabdare guys. Nu uitati de ps4-urile voastre si mai aruncati o geana si pe store. Eu mi-am potolit complet pofta de Demon Souls cu Dark Souls 3 si cele 2 dlc-uri.

  12. #3432 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Neah. Si eu am “relatii” la eMag dar sunt prea secretosi cu PS5 si XSX. Am putut afla doar ca au avut in stoc si aproximativ cate bucati, dar nu zic de cand le dau drumu.
    Iar cand au dat drumu, s-au epuizat toate in cateva zeci se secunde. E greu pentru omul de rand sa dea refresh, sa adauge in cos, sa aleaga adresa si intervalul de livrare, sa aleaga metoda de livrare si sa confirme comanda. Totul in 10-20s.
    Intr-adevar, poate la produsele nou aparute este mai greu de facut asa ceva. Ma rog. Mai mult ca sigur pot implementa ceva masuri de siguranta pentru a preveni achizitia a mai mult de 1 consola per user. Ma gandesc ca pentru acele script-uri automate, un CAPCHA ar fi greu de trecut peste. Ar mai reduce specula. Cei ce sunt la job 8-10 ore pe zi nu pot da refresh constant la pagina. Sunt curios cate unitati vor intra la urmatoarea suplimentare de stoc si in cat timp se vor da acelea.

  13. #3433 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ca sa-ti faci o idee de eMag si felul in care se dau:

    Ultima data, in urma cu cateva zile, au avut ~20 de bucati si s-au dat in 20s. La fel si la Xbox Series X - 25 bucati in 20s (x3).

    Penultima data, au avut 400 de bucati si s-au dat in 50s. Sansele sa prinda un om de rand, asa cum am zis mai sus, sunt infime, daca magazinele nu rezerva produsul pe care-l ai in cos.

  14. #3434 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    După cum am mai scris, cel mai bine ar fi fost ca SONY să vândă consolele prin magazinul propriu (online). În luna august/septembrie au negat că ar avea probleme cu producția. Link: https://www.gamesradar.com/sony-repo...million-units/

    Sony is reportedly scaling back initial production orders for the PS5 due to manufacturing issues related to the console's custom-designed system-on-chip. The plan was originally to produce about 15 million PS5 units by March, 2021, the end of the fiscal year, but now the goal is to come up with 11 million units in that same timeframe.

    Acum ne-am lămurit. SONY își vinde consolele PS5 dar ele nu ajung la gameri. PS5urile ajung la scalperi care stau cu ele în cămară. În timp ce SONY își vinde consolele și face ca rapoartele de marketing să arate bine, jocurile din magazin nu se vând. Și la faza asta pierd dezvoltatorii de jocuri.


    În primăvară situația se va remedia dar cred că SONY ar fi putut evita acest balamuc.

  15. #3435 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu inteleg cu ce era diferit daca Sony vindea in magazinul lor online fata de acum cand vinde in magazinul online al altcuiva. Cel mai bine era sa nu puna nicio consola online, ci in magazine fizice cu limita de o consola la om. Statul la coada ramane in continuare cinstit pentru toata lumea, dar asta e problema magazinului. De la Sony ajung la distribuitor, distribuitorul le da magazinelor si e problema fiecaruia cum vinde.

    Dupa cum am zis la un moment dat, bisnitarii ar ramane cu ele in depozit si cu portofelul gol daca nu s-ar gasi disperati care sa le cumpere la suprapret, in ciuda faptului ca nu exista nici macar un singur joc care sa nu poata fi jucat si pe old gen la momentul actual, in afara de Cyberpunk.

    In fine, ma bucur ca nu am reusit sa iau PS5 la lansare. De ciuda m-am hotarat sa revin la Nintendo dupa ce anul trecut am avut un switch lite si a fost cea mai buna decizie de gamer din viata mea. Joc pentru prima data Super Mario Galaxy si ma simt pe atat de bine dispus dupa fiecare nivel, pe cat de mizerabil m-am simtit dupa ce am terminat TLOU 2. Nu cred ca va putea vreun joc de PS5 sa bata sentimentul asta prea curand.

  16. #3436 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Nu s-ar crea o astfel de nebunie , daca NU ar exista o ''mana de oameni/userii'' care merg pe idea - De a cumpara/detine , ei primii noile console
    Din pacate la nivel mondial astfel de oameni , nu sunt putini la numar si de acea a reaparut aceasta nebunie
    Lui Sony ii convine , fiindca ei stiu mai de mult ca aparitia unui model nou de consola va crea o astfel de nebunie de fiecare data
    Insa ca la orice produs nou , nu poti multumii pe toata lumea din prima si ca atare.....
    Sunt ferm convins ca de luna viitoare sau din martie , aceasta nebunie va disparea complect
    Oricum in prezent ''apele'' au inceput sa se mai potoleasca , fiindca vad ca bisnitarii incep sa reduca preturile , fata de cum era inainte de anul nou
    Incep sa se apropie de pretul oficial , pe la 2900/3000 lei , ca de......sunt constienti unii dintre ei ca daca nu au putut sa isi vanda consola inainte de anul nou , timpul le este adevaratul ''dusman''

  17. #3437 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Alta data sa fie învățătură de minte dați precomanda și așteptați liniștit sa vina consola

  18. #3438 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Alta data nu o sa mai fie pandemie. Cum zicea colegul de mai sus, daca vor fi si in magazine nu o sa stea la coada bisnitarii cu inca 7 clone ale lor sa ia consola. A fost o conjunctura care nu se va mai repeta in istorie (sper). Sunt convins ca daca nu era rahatu asta de pandemie nu era nici situatia asta a disparitiei stocurilor in cateva secunde. Imposibilitatea de a o gasi intr-un magazin chiar si stand la coada a dus la asta. Totusi a scos la ivela ce a zis si colegul: nu gamerul a cumparat-o masiv ci bisnitarii,, si nu gamerul o doreste masiv ci mandria unora. Conjunctura actuala amplifica mandria. E altceva e sa ai un ps5 luat cu 6000 de lei si sa joci fifa pe el sa te lauzi la fraierii care inca joaca pe ps4 aceeasi fifa.

  19. #3439 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Nu pandemia a condus la aceasta situatie neplacuta
    E adevarat ca in schimb a agravato poate mai mult
    Situatii de genul asta au fost/sunt si vor fi din cauza acelora care NU se uita la pret in goana lor de a fi primii care butoneaza noul produs/consola
    Aceasta idee e valabila la orice produs nou , vezi smartphon-uri sau alte noi produse
    Pandemia doar a accentuat aceasta situatie repetativa si valabila 2 , 3 luni , dupa care lucrurile vor reintra in normalitate
    Caz concret cand mi-am cumparat xox-ul , care tot asa a aparut la sfarsitul lui noiembrie si la sfarsitul lunii februarie anul urmator , deja era la reduceri , fiindca nu prea avea vanzari
    De ce credeti ca mai tot timpul , consolele apar in ajun de sarbatori ?
    Sony/MS sunt constienti ca NU fac fata cu cerintele noului produs din prima , dar stiu sigur ca ce produc prima data le vor vinde
    Apoi in functie de cum au decurs vanzarile/cerintele vor produce mai multe sau NU in anul urmator
    E o lectie invatata de la diferitele aparitii anterioare si merg in continuare pe aceasta idee

  20. #3440 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    Vin si eu cu o alta teorie (a conspiratiei), ca daca tot n-am consola noua, imi petrec timpul vorbind despre ea.
    Sony si MS pierd multi bani cu fiecare unitate vanduta, avand in vedere ce hardware au in ele, asa ca limiteaza productia pana cand isi perfectioneaza procesele tehnologice si scad costurile. Am I crazy?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts