Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 221

Thread: PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

  1. #21 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Fa testu din Settings - Network, ca's curios daca ai viteza mai mare in testu ala, sa nu vorbim de aproximatii, mai ales ca nu afiseaza viteza de download in timp ce downloadezi.
    Also, pe wi-fi 5GHz?

    229 Mbps / 85.7 Mbps apare acum; ieri seara nu am facut testul asta.
    Da, wi-fi pe 5GHz.
    Incearca si tu sa descarci ceva mare si fa o aproximare; mie mi se par mai aproape de realitate testele facute asa.

  2. #22 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, e foarte slab. Teoretic in testu asta "sitetic" ar trebui sa ai o viteza mai mare decat la download normal, pt ca downloadeaza un pachet mare care se descarca cu viteza maxima. Pe cand la down de jocuri, pot fi fisiere de cateva sute de mb sau mai mici, unde media vitezei scade.

    O sa o pun pe cablu azi si sa refac testul - chiar sunt curios.

  3. #23 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Acum descarc God of War si intr-adevar merge un pic mai greu ca aseara, dar tot mult mai bine decat pe PS4.

    Zilele astea cred ca e greu sa ne facem o idee despre limitele maxime pentru ca reteaua lor este foarte incarcata.

  4. #24 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Am testat si eu acum conexiunea:
    Download: 391.5
    Upload: 141.8

    Pe un Asus AC86U, 5 Ghz, 1Gb de la Digi, la o distanta de 6-7m cu 2 pereti intre.
    Asta afost al2lea test. La primul scosesem ~230 down si ~130 upload.

    Testat PS4 Pro:
    Download: 150.2
    Upload: 116.1

    Probabil pe un router cu AX ar merge si mai rapid.

  5. #25 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Nu inteleg de ce insistati cu teste pe WiFi. Testele elocvente se fac pe cablu. Hell, pana si online ne jucam pe cablu din motive de latente, pierderi de pachete samd.

    Pentru mine personal, este irelevant un test pe Wifi pentru ca wifi-ul nu ofera conditiile propice unei evaluari corecte.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #26 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Este relevant daca are consola probleme cu cablu LAN bagat in consola. Eu ca sa evit orice problema, prefer sa fiu safe si sa o tin asa momentan, pana se anunta ca se rezolva.
    Din acelasi motiv nu voi baga nici HDD extern in consola.

    Also, ei se lauda cu super chip de wi-fi si trebuia testat oricum. Dar se pare ca nu este chiar atat de super

  7. #27 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu am pus-o pe cablu din momentul in care am scos-o din cutie, razvan. N-are nici pe dracu’.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #28 SP
    Member Johnny's Avatar
    Ce probleme sunt pe cablu LAN? Eu tot in LAN o tin de la inceput si s-a comportat admirabil pana acum, nici o problema.

  9. #29 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce ziceau in articolu ala. Nici nu mi-am batut capu inca.

    Dar oricum, PS5 are wi-fi 6. Routerul meu are wi-fi 6. Ar trebui sa fie o diferenta mult mai mare fata de iPhone X care stie doar ac si nu si ax. E clar ca este ceva in neregula cu PS5 pe partea asta. D-aia voiam sa vad teste de la mai multi oameni.

    Nu scuze ca oricum ar trebui tinuta pe cablu, pentru ca asta stiu, asa-mi tin consolele de cand lumea

  10. #30 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu nu incerc sa-i scuz pe partea de Wifi. Habar n-aveam ca are Wifi6, atat de mult ma intereseaza pe mine Wifi-ul la o consola.

    Wifi mi s-a parut intotdeauna “unreliable” pentru chestii sensibile, cum ar fi gaming-ul online. Prea multi factori ce nu pot fi controlati pentru a avea niste date concrete/corecte si apropiate de ceea ce se doreste/marketeaza.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta e partea a 2a. Stiu oameni (vreo 90% de fapt) care tin consolele doar pe wi-fi. Dar nici asta nu conteaza. Ideea e ca e prea slow.

  12. #32 SP
    Junior Member ReedV's Avatar
    Cred ca sunt variatii pe partea de server si jocul descarcat. Ieri mi-a mers cu 30mb/s pentru patchurile Demons Souls si la Miles Morales si azi Spiderman Remastered s-a descarcat cu 70mb/s.

  13. #33 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Oricum ai da-o, este cu mult peste experienta PS4, in special la download.

    Remember the good ol’ days of: put your console in rest mode to speed up downloads?

    Eu, da. Acum imi descarca folosind toata banda.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #34 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ok. Deci pentru voi este suficient faptul ca este mai rapid decat ceva care era oricum penibil si nu va intereseaza faptul ca au spus ca are wi-fi 6 si downloadeaza cu viteza mult sub wi-fi 5

    Also, cum vedeti cu ce viteza downloadeaza? Doar din router? Pe consola nu am vazut sa arate viteza de download.

  15. #35 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

    Da, pentru mine este suficient ca descarca folosindu-mi toata banda. Nu inteleg, ce vrei mai mult? Sa faca clatite pe partea de download? Sa-mi dea Sony extra-banda? Chiar nu inteleg, serios.

    Ma repet deja, pe mine nu ma intereseaza Wifi. Eu folosesc wifi doar la mail, feisbuc, youtube, netflix. Pentru lucruri serioase, orice om normal trebuie sa stie ca “sarma” este sfanta.

    Si da, numai prin monitorizarea din router se afla nivelul de incarcare a benzii. Nu se poate pe PS5, nu s-a putut nici pe PS4 afaik.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #36 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Te rog sa o lasi mai moale cu misto-urile.

    Cum adica ce vreau mai mult? Vreau sa-mi dea in testul de viteza, o viteza mai mare decat imi da pe telefon care are doar standard ac, nu si ax. Adica asa cum au marketat. Sau si asta e marketat ca 4k si de fapt este wi-fi 3 cu upscalling prin checkerboarding la dublu, adica 6?

  17. #37 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

    Nu este niciun misto. Pe langa asta, testele sintetice sunt fix pix. Un om care lucreaza in domeniu stie asta.

    Eu ti-am spus ca pe cablu merge in parametri iar de Wifi nu ma intereseaza. Wifi-ul este bun pentru alte peosteli, nu pentru lucruri serioase.

    Totodata, daca esti atat de dezamagit, eu spun s-o returnezi. Garantat se va gasi cineva fericit s-o preia pe a ta... ramai cu Xbox-ul ala unde curge numai lapte si miere (asta chiar a fost la misto).

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #38 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai sa fie, da asta ce-o fi?
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Nu inteleg, ce vrei mai mult? Sa faca clatite pe partea de download?
    Ok. Pe tine nu te intereseza wi-fi, deci nu esti in masura sa-mi raspunzi la intrebare. Asa ca nu inteleg de ce te bagi in discutie.

    Alte detalii nu ma intereseaza si nici propuneri. Vreau sa vad de ce nu merge cum au marketat. Vreau sa stiu daca-i de la mine sau asa e de fel.

    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Totodata, daca esti atat de dezamagit, eu spun s-o returnezi. Garantat se va gasi cineva fericit s-o preia pe a ta... ramai cu Xbox-ul ala unde curge numai lapte si miere (asta chiar a fost la misto).
    Cred ca mai bine-ti vezi lungul nasului si stai in banca ta cu propunerile tale, la misto sau nu.

  19. #39 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    PlayStation 5 - pareri, impresii, recenzii

    1. Este un pic de revolta.
    2. Sau ce? Imi dai ban de pe forum? Si? Prietene, eu nu traiesc pe forumuri.

    Am spus doar ca pentru calitate si stabilitate, se foloseste cablul. E sfant, intotdeauna a fost.

    Ca se marketeaza AX si nu este AX, sa fie sanatosi. Se marketeaza si 8k sau 4k si 120fps si nu exista asta ceva. Cu asta ce facem?

    Marketing-ul in sine este o minciuna, asa ca trebuie sa privim lucrurile realist. Consideri ca aparatul asta merita 500$ prin ceea ce ofera prin comparatie cu alte alternative, foarte bine. Nu consideri, dai retur. Sunt altii care ar fi fericiti s-o aiba, chiar si cu downloadul ala “penibil” pe AX. Vezi celelalte topicuri, cati plang dupa ea, fericeste-l pe unul.

    PS: hai sa nu ne credem acum Dumnezeu, doar pentru ca suntem moderator pe un forum.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #40 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Vin si eu cu cateva impresii dupa ce am butonat ieri si azi cateva ore.

    O sa incep cu o informatie pentru cei care nu au prins-o la precomanda: Nu ati pierdut mare lucru, hype-ul este un pic prea mare pentru ce poate sa ofere consola, cel putin in perioada asta. Nu e ca si cum God of War Ragnarok e pe raft in magazine si nu avem pe ce sa il jucam. Daca v-ati jucat pe un PS4 pana acum, chiar si pe unul vanilla, mai puteti rezista putin pana se rezolva problema cu stocurile, credeti-ma. Nu merita atata bataie de cap, cu tombole si alte artificii.

    Nu ma intelegeti gresit, nu sunt dezamagit de consola, spun doar ca nu merita sa o luati la supra pret de pe olx sau sa va pierdeti timpul si nervii cu site-uri dubioase, doar pentru a pune mana pe ea.

    Acum ca am lamurit aspectele astea, sa scriu putin si despre consola:

    Estetic imi place maxim. Inclusiv plasticul ala lucios Controller-ul arata si el foarte bine si, ca si grip, imi pare asemanator cu cel de PS4. Singurul repros pe care i-l aduc este ca dupa putin timp am senzatia ca imi transpira mana pe el, desi nu e chiar asa Nu stiu daca mai este cineva la sentiment cu mine.
    Din punct de vedere tehnologic, controller-ul ste intr-adevar o inovatie, haptic feedback-ul, coroborat cu difuzorul, ajutand enorm la cresterea imersiunii. Abia astept sa vad ce pot face studiourile first-party cu aceste functii. Astro's Playroom a dat tonul intr-un mare fel, nu ma asteptam ca un joculet preinstalat pe consola sa imi placa asa tare.

    UI-ul nu prea imi place, mi se pare contra intuitiv mi-a luat ceva sa imi dau seama cum sa inchid consola. Sectiunea de trofee au legat-o de profil, nu mai are segement dedicat in dashboard, ceea ce pentru mine e un minus. Si puteau sa pastreze optiunea de a crea foldere, ca pe PS4, acum trebuie sa caut jocurile in librarie/biblioteca/whatever pentru ca unele dispar din pagina principala daca ai mai multe instalate.

    Venind vorba de jocuri instalate, mie memoria mi se pare suficienta. Am vreo 11 jocuri instalate acum si inca mai am 350 GB liberi. Ramane de vazut ce mamuti mai scot pe viitor cei de la Activision.

    Probleme tehnice nu am avut. A fost conectata la net atat prin WiFi, cat si prin cablu. Am tinut-o si in rest mode pentru a incarca controller-ul, totul a decurs ok. Am zis sa risc si sa fac cam tot ce au recomandat ei sa nu, pentru a ma asigura ca am o consola fara probleme.

    Cam atat din partea mea, ma intorc la butonat Astro.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Video-recenzii despre Xbox Series X By Alex Khan in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 0 Last Post: 18-10-2020, 02:55
  2. Castile Sony PlayStation - Pareri si discutii By cosmin1088 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 02-08-2020, 22:27
  3. Pareri PRO sau Contra despre PlayTV PlayStation 3 By Agresiv in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 21-10-2013, 13:06
  4. Impresii tv LG lm669s By mastakilla in forum HiFi
    Replies: 3 Last Post: 09-10-2012, 12:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts