Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 33 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast
Results 141 to 160 of 653

Thread: PS5 - pune o intrebare, primeste un raspuns

  1. #141 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Acum, pentru ceilalti, folositi HDD extern? Daca da, ce? Am comandat zilele trecute HDD extern WD Black P10 Game Drive 4TB, 2.5", USB 3.2 Gen1 si dupa aproape 3 zile de utilizare, nu-s probleme, totul este ok. Ce-i drept, timpii de incarcare sunt mai mari fata de hdd-ul intern, dar era de asteptat. Pe de alta parte, consider ca iesi mai castigat cu o capacitate de stocare mai mare in detrimentul loading times-urilor.
    Sper ca stii ca tu ai pus HDD extern, cu viteza de pana la 140MB/s iar in consola ai SSD cu o viteza de peste 30 de ori mai rapida. Also, de pe acest HDD iti vor merge doar jocurile de PS4, nu si cele de PS5.

  2. #142 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Am tot citit pe reddit despre problema asta cu "purecii". Daca era o problema specifica jocurilor respective, ma gandesc ca ni se manifesta tututor, nu? Ce-i drept, eu nu le am, deci nu pot testa personal.


    Consensul general pe reddit vis-a-vis de pureci, este returnarea in service "due to a faulty GPU". Ce-i drept, este ciudat ca in unele merge ok si-n altele, nu. De aceea i-am pus in vedere sa incerce cele 3 variante.


    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sper ca stii ca tu ai pus HDD extern, cu viteza de pana la 140MB/s iar in consola ai SSD cu o viteza de peste 30 de ori mai rapida. Also, de pe acest HDD iti vor merge doar jocurile de PS4, nu si cele de PS5.

    Bineinteles, mi-am asumat asta. Consider ca raportul pret/performanta/stocare nu recomanda un SSD extern. Pentru cele de PS5 astept sa deblocheze portul intern si probabil voi achizitiona unul de 1tb compatibil.


    In ceea ce priveste externul, multi pe afara merg pe Samsung T7 la un pret.. ametitor pentru ce capacitate de stocare ofera.

  3. #143 SP
    Member jon209's Avatar
    Am mai citit si eu pe reddit ca ar fi de la GPU dar unora le face si in UI la mine doar in anumite jocuri.Recent am testst si BF1 si BF5 absolut nici o problema.Astro nimic Rachet and Clanck PS4 nimic

  4. #144 SP
    Junior Member danscaf's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Nenea de la Sony bate campii. TV-ul tau este perfect compatibil cu PS5, nu trebuie sa ai neaparat HDMI 2.1 pentru a putea folosi un PS5. Eliminam problema cablului HDMI din moment ce tu-l folosesti pe cel din cutie care-i HDMI 2.1 compliant. Mai ramane doar sa te joci cu setarile.


    1. Seteaza consola in 1080p si vezi daca problema se mai manifesta
    2. Dezactiveaza HDR din consola si vezi daca se mai manifesta
    3. Joaca-te cu RGB si Deep Colour Output, variaza setarile si vezi ce se intampla.


    Daca niciuna de mai sus nu functioneaza, este foarte posibil sa ai o consola cu GPU cu probleme, singura solutie fiind trimiterea in Service.


    Acum, pentru ceilalti, folositi HDD extern? Daca da, ce? Am comandat zilele trecute HDD extern WD Black P10 Game Drive 4TB, 2.5", USB 3.2 Gen1 si dupa aproape 3 zile de utilizare, nu-s probleme, totul este ok. Ce-i drept, timpii de incarcare sunt mai mari fata de hdd-ul intern, dar era de asteptat. Pe de alta parte, consider ca iesi mai castigat cu o capacitate de stocare mai mare in detrimentul loading times-urilor.
    Am găsit soluția perfecta sa zic, pina la deblocarea soțului M.2, timpii de încărcare și copiere mult mai rapizi pe acest Samsung T7 2Tb fata de un HDD pe usb 3.0.

    Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

  5. #145 SP
    Junior Member whisker's Avatar
    Consola vrea sa formateze ea tot hdd-ul? Poti sa ai o partitie pt PS5 si alta pt alte chestii? De ex, am un hdd pe care-l tin pt Raspberry pi (plex server), si as vrea sa am o partitie pe Plex una pt PS5. E doable?

  6. #146 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Nu poti. Il formateaza tot.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 22-01-2021 at 12:56 ----------

    Eu sunt singurul deranjat de modul in care store-ul este organizat pe PS5? Mi se pare atat de alambicat si de greu de gasit ceea ce cauti...
    Sau poate sunt eu batut in cap?

  7. #147 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    [/COLOR]Eu sunt singurul deranjat de modul in care store-ul este organizat pe PS5? Mi se pare atat de alambicat si de greu de gasit ceea ce cauti...
    Sau poate sunt eu batut in cap?
    Si mie mi se pare o mizerie, apar sau n-apar promotiile, naiba stie unde sunt demourile. Nu stiu cum au reusit sa faca brambureala asta, dar mai grav mi se pare ca nu reusesc sa stabilizeze firmware-ul consolei. Asa e cand nu ai concurenta...

  8. #148 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Acum, vis-a-vis de stabilizarea firmware-ului, ce probleme ai intampinat? A mea merge brici din ziua 1. N-am avut crash-uri, n-am avut probleme cu HDD-ul extern (dupa primul update de FW), n-am avut slowdowns... etc

  9. #149 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Acum, vis-a-vis de stabilizarea firmware-ului, ce probleme ai intampinat? A mea merge brici din ziua 1. N-am avut crash-uri, n-am avut probleme cu HDD-ul extern (dupa primul update de FW), n-am avut slowdowns... etc
    In continuare nu pot folosi hdd extern, l-am scos din consola si astept. Mi-am luat ceva reseturi cata vreme era conectat, sunt multi oameni pe diverse forumuri care se plang de problema asta. Invarte discul din ora in ora, magazinul la cum arata acum e in versiunea pre-alfa.

  10. #150 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai aia cu discul invartit din ora in ora sau la cat timp face el, e alegerea lor si nu vad sa o elimine.

  11. #151 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai aia cu discul invartit din ora in ora sau la cat timp face el, e alegerea lor si nu vad sa o elimine.
    Parca asa a fost si la PS4 initial si la un moment dat au renuntat la ea. Asa imi amintesc, poate gresesc.
    Si cu magazinul e alegerea lor, dar asta nu inseamna ca e ok. Daca la invartitul discului or fi avut ei ceva in cap, la magazin e o tampenie absoluta. Nu apare categoria de promotii decat cand si cand, nu stii unde sunt demourile si totul e cel putin alambicat.

  12. #152 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Complet de acord, dar astea sunt "features not bugs", la asta ma refer. Astea nu intra la probleme de firmware sau stabilitate sau despre ce se discuta anterior.

    Aia cu HDD-urile externe intra, dar se pare ca nu este ceva general valabil.

    Dar da, Store-ul este execrabil. Am zis si eu cateva pagini in urma, cand ma chinuiam sa gasesc un demo si nu am gasit sectiunea respectiva.

  13. #153 SP
    Member felixxx's Avatar
    Asa este, am dat din una in alta. Senzatia mea legata de PS5 si asta fara a o folosi prea mult, este ca totusi consola este instabila dpdv al softului. M-a scos din diverse jocuri in timp ce mai jucam si, per ansamblu, am vazut de cam multe ori mesajul ala cu "rebuild database". Nu tin minte nici la PS3 si nici la cele doua modele de PS4 sa fi fost asa probleme.

  14. #154 SP
    Member smits's Avatar
    depinde de noroc, eu numa la cyberpunk am avut crashes si la valhalla 1.

  15. #155 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Cyberpunk il stergem de pe lista, ala are crash-uri indiferent de platforma. Chiar si acum, dupa nu stiu cate patch-uri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #156 SP
    Junior Member Fluture's Avatar
    Salutare. Am consola de câteva zile și încă încerc sa ma obișnuiesc cu ea. Intre timp am o problema și încerc sa văd găsesc o soluție și poate s-a mai lovit cineva pe aici de problema asta. Joc warzone destul de mult și pentru ca m-am obișnuit foarte mult cu controller de PS4 la care am atașat niște back buttons și cu un controller scuff am zis sa le conectez și la PS5. Warzone nu este un joc dedicat PS5 așa ca pot fi folosite și cele de PS4. Le-am contactat la consola Dar dupa câteva minute bune de joc incep sa o ia razna controllere, adică se mișcă singure, au Lag mare și chestii de genul asta. Aveți ideea unde ar fi problema ? Nu înțelege de ce dacă le deconectez și apoi le setez iar, merg fără probleme o operioada de timp dar după începe sa facă siguri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #157 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Probabil Scuf-ul nu este compatibil cu PS5. Nu vad sa-si fi batut capul Sony nici cu compatibilitatea cu DS4, oricum DualSense ii este superior.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #158 SP
    Junior Member casianote's Avatar
    Aveti vreo recomandare privind statie de incarcare ps5 in afara de cea oficiala ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #159 SP
    Member alexandru92's Avatar
    Quote Originally Posted by Rayce View Post
    Sunt niste frustrati care se cred mai " oficiali" ca vand pe emag si e mai legit, la modul ca De ce ar da o persona pe olx 4k Lei or something cand ar putea sa ia direct din " magazin" mai safe la un pret "usor" mai mare. Nu stiu ce motiv ar avea sa se chinuie non stop sa le " bage" in stoc, sa le puna la " ultimele x produse" etc.

    Legat de xbox si ps, eu personal prefer un ps pentru jocurile exclusive. Joc si pe PC, iar majoritatea de pe xbox se gasesc pe pc, so yeah..
    jocurile de pe ps nu se gasesc si pe xbox? Ma refer la alea importante..

  20. #160 SP
    Banned bpoearth's Avatar
    Quote Originally Posted by alexandru92 View Post
    jocurile de pe ps nu se gasesc si pe xbox? Ma refer la alea importante..
    caute pe net care sunt jocurile exclusive ptr PS si daca alea intra in categoria ta de "importante", nu, nu se regasesc si pe Xbox din moment ce sunt Sony exclusives.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 33 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare upgrade jocuri la versiunea PS5 By dumiandrei99 in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 33 Last Post: 23-11-2020, 10:23
  2. Replies: 13 Last Post: 27-10-2015, 02:05
  3. Nu mai pot pune anunturi - Help. By riconos in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 28-01-2014, 11:15
  4. Xbox - Pune o intrebare, primeste un raspuns By AndRewqp in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 06-07-2013, 06:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts