Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Game Share PS5

  1. #1 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar

    Question Game Share PS5

    Salut ! Poate sa-mi explice, va rog, cineva, cum functioneaza mai exact acest feature ? Am inteles ca acest Game Share a fost disponibil si pe PS4 si PS3. Din ce am inteles, eu pot juca jocurile persoanei cu care fac Game Share si persoana respectiva pe ale mele ? Daca da, intrebarea mea este : putem juca amandoi, in acelasi timp, acelasi joc, chiar si multiplayer ? In plus, daca este un joc singleplayer, eu voi ramane la partea povestii la care a ramas el si invers sau fiecare are propria lui progresie in joc, fara sa fie afectata cea a celuilalt ?

  2. #2 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Puteti juca ambii simultan acelasi joc chiar si multiplayer fără sa va influențați unu pe altu. Salvarile sunt individuale.

    Procedeul e următorul:
    Persoana A cu Contul A si Consola A
    Persoana B cu contul B si consola B

    Persoana A pune contul B pe consola A si seteaza consola primary pe cont. Descarca de pe contul B jocurile pe care vrea sa le joace si joaca de pe contul A. Contul B ramane in consola ca sa funcționeze jocurile descarcate

    Persoana B pune contul A pe consola B si seteaza consola primary pe cont. Descarca de pe contul A jocurile pe care vrea sa le joace si joaca de pe contul B. Contul A ramane in consola B ca sa funcționeze jocurile descarcate.

    Ca idee:

    1.un cont poate avea o singura consola ca primary la un moment dat. Deci poti face share cu o singura persoana. Daca vrei cu alta trebuie dezactivat primary de pe consola primei persoane si aceasta pierde accesul la jocuri.
    2. Cand setezi primary pe un cont dintr-o consola toate conturile din acea consola vor avea acces la jocurile descărcate de pe acel cont.
    3. Poti pune mai multe conturi pe aceeasi consola fara probleme. Altfel n-ai cum sa faci share.
    4. Nu e obligatoriu sa-i dai și tu contul ca sa funcționeze share-ul. Faci asta doar daca asa v-ati inteles și ai si tu ce sa-i oferi prietenului sa joace de pe contul tau. Poate ai pe cineva care iti imprumuta contul fara sa vrea ceva la schimb


    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  3. #3 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar
    Multumesc mult de explicatii !

    ---------- Post added 24-11-2020 at 10:51 ----------

    Inca o intrebare. Daca eu sunt pe consola A, cu contul B setat ca si primary, voi mai putea juca, in continuare, jocurile mele, de pe contul A, care nu mai este primary, nu ?

  4. #4 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, poti juca jocurile de pe contul A, dar doar de pe el si mi se pare ca doar daca esti conectat la net cu consola. Daca esti offline e posibil sa nu funcționeze jocurile de pe un cont care nu e primary.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  5. #5 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar
    Am inteles. Deci ca si rezumat, daca as vrea sa fac treaba asta cu 2 prieteni, ar functiona in urmatorul fel. Pe consola mea, A, iau contul B, il fac primary, downloadez jocurile si dupa ma conectez pe contul A si o sa pot sa le joc. Apoi, daca vreau de la persoana C, dezactivez primary de pe contul B, pun primary pe contul C, downloadez jocurile si ma conectez pe A si pot sa joc jocurile contului C, dar nu si a lui B, nu ? Adica eu o sa am 3 profile in playstation : A(al meu), B si C. O sa pot juca toate jocurile de pe A(ale mele) + jocurile de pe B (daca e setat ca primary) sau C(daca e setat acesta ca primary). Am inteles bine ? Sper ca am explicat ok.

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Un cont de PSN poate avea o singura consola principala (i.e. primary) asociata la un moment dat, dar aceeasi consola poate fi asociata ca primary la mai multe conturi PSN simultan. Nu trebuie sa dezactivezi primary de pe B. Poti seta consola ta ca fiind primary pentru toate conturile, daca vrei.

    Daca o consola e primary pentru unul sau mai multe conturi PSN, atunci toate conturile secundare de pe acea consola vor putea accesa jocurile cumparate de acestea. Sistemul e gandit logic si normal: fiecare persoana ar trebui sa aiba un singur cont, dar poate avea mai multe console (una in living, alta in dormitor etc.), dintre care una este consola principala. In acelasi timp, poate mai multi oameni impart aceeasi consola, foarte des intalnit in familie.

  7. #7 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu, tu poti sa le lasi toate primary si poti juca jocurile de la toti. In schimb, nu poti sa-i dai contul tau decat unui singur prieten sa-l puna primary si sa faci share cu el. Deci daca te înțelegi cu mai multi sa-ti dea conturile fără nimic la schimb, nu-i problema, le poti băga pe toate si toate sa fie primary.

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  8. #8 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar
    Am inteles, are sens. Va multumesc mult de clarificatii ! Chiar ati fost de mare ajutor, nu erau informatii exacte din ce gasisem pe youtube / reddit.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Salut. pe PS5 e si mai simplu de atat. Pur si simplu te loghezi cu ambele conturi si le bagi la family sharing. Nu mai exista optiune de primary si secondary account.

    Dar la fel, trebuie intrat pe contul celalalt ca sa downloadezi jocurile de la PS+ sau achizitionate de el, iar dupa ce dai download, dai sign out si gata. Se instaleaza si joci de la tine fara probleme.

  10. #10 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Dar banuiesc ca tot asa poți avea la family sharing o singura consola pe cont, nu?

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu stiu. Am o singura persoana adaugata acolo, pt ca asa e cazul la mine, dar poti incerca cu inca una sau 10 daca ai persoane de incredere.

  12. #12 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu zice de nici o limita, cum e la PS4:
    You can enable Console Sharing and Offline Play on one PS5 console at a time. If you enable the setting on a new PS5 console, the Console Sharing and Offline Play setting on your other PS5 console will be disabled. Other users on the disabled console won’t be able to play your games and media.

    PS5 Console Sharing and Offline Play does not affect your primary PS4 activation limit.
    Console sharing and offline play on PS5™ consoles

  13. #13 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Pai tocmai ca zice: poti activa Console Sharing si Offline Play pe o singura consola la un moment dat. E exact aceasi limita ca si la PS4.
    Ce e fain e ca asta vine in plus față de PS4. Deci poti avea pe acelasi cont activat si un PS4 si un PS5

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cumpar PS5 By rzvro in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 0 Last Post: 16-12-2020, 15:46
  2. PS4 Share Play By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 75 Last Post: 22-06-2015, 10:23
  3. Replies: 4 Last Post: 13-12-2013, 04:52
  4. Share la internet RDS By zinodaur in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 23-10-2012, 16:20
  5. Share your speed! By MonkY in forum Software
    Replies: 49 Last Post: 04-05-2011, 13:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts