Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 66 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 ... LastLast
Results 601 to 620 of 1302

Thread: Clubul Xbox Series X

  1. #601 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu contest asta. Doar ca ei spun foarte clar in video postat ca e vorba doar de rezolutie si nimic altceva.
    Iar din specs se vede foarte clar ca nu va fi vorba doar de rezolutie ci si de alte detalii grafice.

  2. #602 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu contest asta. Doar ca ei spun foarte clar in video postat ca e vorba doar de rezolutie si nimic altceva.
    Iar din specs se vede foarte clar ca nu va fi vorba doar de rezolutie ci si de alte detalii grafice.
    dude aici e cu dus intors. personal vad des in jocurile de pc ca daca cresti rezolutia scad fps-urile. probabil (doar probabil) hardware-ul ala e ok pt 1080p cu detalii normale si ray tracing.

  3. #603 SP
    Manager paul's Avatar
    Anunturile erau pregatite pentru saptamana urmatoare:

  4. #604 SP
    Member solaru's Avatar
    Nu stiu daca ati vazut asta:
    https://news.xbox.com/en-us/2020/09/...zwPCDbdoVB4UN0

    "Today, we’re excited to announce the next step in this journey. We are teaming up with Electronic Arts to provide Xbox Game Pass Ultimate and PC members with an EA Play membership at no additional cost starting this holiday. This means Ultimate members can enjoy EA Play on Xbox One, Xbox Series X and S, and Windows 10 PCs, and Xbox Game Pass for PC members get EA Play on Windows 10. "

  5. #605 SP
    Manager paul's Avatar
    Normal ca stim: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ml#post1487813.

  6. #606 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Foarte ok prețurile la noi, ma asteptam sa bage ceva adaos de pork

  7. #607 SP
    Member ymess's Avatar
    Isi scot bani din jocuri si servicii dar si mizeaza pe faptul ca vor scadea costurile de fabricare cu timpul, inclusiv dupa un an.

  8. #608 SP
    Manager paul's Avatar
    Asta e clar, intrebarea e despre altceva.

    Momentan, sunt pe pierdere cand iei Game Pass Ultimate. Sunt 4 servicii intr-o subscriptie. Daca n-ar fi oferte/promotii, cate persoane s-ar abona la $15/luna, cat e defapt? De meritat, pare ca merita. Iese $180/an, cat 3 jocuri cumparate. Daca termini numai unul pe luna, tot esti in avantaj, cu 12 jocuri fata de 3. La $15/luna nu stim daca e profitabil.

    Deci, cat de cheltuitor trebuie sa fie un consumator ca sa ajunga pe profit pe actualul model?

  9. #609 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Retail box
    Attached Images Attached Images 20200910_111123.jpg

  10. #610 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Se putea mai bine .

  11. #611 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Retail box
    Purrfect!

  12. #612 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Practic totul e pe pierdere (S, X, Game Pass Ultimate).
    Mai eu chiar nu cred lucru asta, mai ales la Series S, nici daca-l spune Microsoft oficial. Sau daca chiar e asa, cineva acolo la ei ar trebui concediat, pentru ce componente sunt acolo - ar trebui sa fie costul extrem de mic overall.

    Problema este urmatoarea.
    S-ul e complet inferior la specs si toata presa promoveaza aceeasi idee falsa - ca ele sunt aproape acelasi lucru, mici diferent, doar storage-ul e diferit.
    Dar nu, diferenta intre ele e huge - si asta doar din putinele date pe care Microsoft le-a dat pana acum. Toata lumea crede ca e acelasi CPU, dar nu stim asta.

    Also:
    Xbox Series X: Custom AMD RDNA 2, 12.15 TFLOPS, 52 CUs at 1.825GHz
    Xbox Series S: Custom AMD RDNA 2, 4 TFLOPS, 20 CUs at 1.565GHz
    Daca la GPU nu ar fi mentionat tflops si cate CU are, toata lumea ar fi zis la fel ca la CPU, ca e acelasi GPU, doar slightly lower mhz.
    In realitate la GPU diferenta e de 300% intre S si X, e mindblowing si nimeni nu vb de asta.

    Ca o comparatie, la nvidia de ex e ca seria 1050 vs 1080 Ti.

    Daca diferenta doar la normal GPU (acolo unde poti sa masori tflops) e de 300%, iti dai seama cand iei in calcul si celelalte chestii ce diferenta va fi.
    La compute units (sunt unitatile care se ocupa de raytracing) vorbim de 20 vs 52, deci super diferenta.

    Atentie ca raytracingu e resolution-independent, aici e vorba de cate raze calculezi in joc ca sa faci calculul de lumina pe poligoane, nu are nicio legatura cu output resolution al jocului, ai nevoie de aceeasi putere de raytracing ca sa afisezi jocul pe 800x600 la fel ca la 4k.

    Deci ei cand vin cu 20 vs 52 CUs deja ne zic ca avem doar 35% raytracing power in S vs X.
    Pai deja S-ul devine un rebranded xbox one, dintr-o data.

    M-am tot uitat la articole si peste tot se repeta si se tot repeta aceeasi idee - consolele "sunt aproape identice", difera doar storage-ul.
    Ceea ce e absolut si complet fals si nu stiu daca sunt toti incompetenti sau doar transmit ce le transmite Microsoft PR, dar nu este deloc adevarat.

    Pana si la RAM, nu reusesc sa pricep cum poti sa pui 10 gb vs 16 gb ram daca zici ca vrei sa rulezi aceleasi jocuri. RAM-ul nu are nicio legatura cu rezolutia.
    Dar totusi, vorbim de viteza de 224 GB/sec la S si de 560 GB/sec la X pt partea de "high speed memory", iar la "normal speed memory" diferenta e de 56 GB/sec la S vs 336 GB/sec la X.
    E super huge si nimeni nu zice nimic de asta, toti se fac ca ploua.

    Cum sa rulezi acelasi joc daca diferenta e atat de mare la viteza?

    Asta e doar la putinele specs pe care le-au aratat ei cu foarte mare grija. Vom afla later ce e de fapt inauntru.
    Adica momentan doar banuim ca e acelasi CPU dar cu 5-10% frecvente mai mici. Dar daca nu e?

    Fiind diferenta la toate componentele de viteza, vor trebui sa ajusteze jocurile complet pt S.

    Asta este doar parerea mea - nu vreau sa-mi pun pe nimeni in cap si nu incerc sa "abuzez" in niciun fel de nimic.

  13. #613 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    E foarte bun pretul, cel mai probabil o vand in pierdere la ce hardware are
    Mai mult ca sigur o sa fac anul viitor trecerea de la One X la Series X.

  14. #614 SP
    Member KurtKnispel's Avatar

  15. #615 SP
    Admin MonkY's Avatar
    KurtKnispel: a fost pus deja ieri sau alaltaieri.

  16. #616 SP
    Manager paul's Avatar
    Model Series S | X unboxing:

  17. #617 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Pai ce să vezi că sunt nefuncționale arată doar carcasa. Un unboxing de ***.

  18. #618 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda. O sa fac si eu asa. Bag statuete in cutii sau infasor cu un prosop si fac unboxing. Ce-mi trebe ambalaj original/final?
    Bad PR, un fel de attention whore e acum Microsoft cu fazele asteal

  19. #619 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se practica treaba asta de ani buni, voi acum ati observat? Aproape fiecare smartphone apare intai ca model/mockup. Si e mare lucru sa fii printre cei care poti prezenta/vedea macar modelul, la scala 1:1. Mai ales ca aici par a fi modelele originale, trimise de la Microsoft. Mie doar imi pare rau ca nu a facut un compare si cu celelalte console, ci doar cu PS4.

  20. #620 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Se practică ce? Să arăți o machetă pentru o consolă wtf, îmi place Unboxing Therapy dar când am văzut că este o carcasă goală am inchis clipul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 66 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 41 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts