Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 165

Thread: Clubul Xbox Series S

  1. #81 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In teorie pare totul super ok, intr-adevar. In practica, la ce viteza avem la RAM, CPU mai slab, GPU mult mai slab...
    Asta inseamna ca pe langa texturi si rezolutie, vom vedea diferente sesizabile la draw distance si probabil la nivelul de detaliu overall.

  2. #82 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Consola asta e pentru oamenii care joaca doar Fifa si Fortnite tot timpul, care oricum ar rula si pe un frigider. Daca esti gamer pasionat evident ca vei alege series x pentru pretul a 3 jocuri in plus.

  3. #83 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    In teorie pare totul super ok, intr-adevar. In practica, la ce viteza avem la RAM, CPU mai slab, GPU mult mai slab...
    Asta inseamna ca pe langa texturi si rezolutie, vom vedea diferente sesizabile la draw distance si probabil la nivelul de detaliu overall.
    Sincer consola este fantastica la pretul acela. Eu nu vad o problema in CPU sau GPU, ci mai degraba in RAM, mult mai mic (16 vs 10) si mai slabut la viteza (10gb la 560gb/ si 6 gb la 336gb/s respectiv 8 gb la 224gb/s si 2 gb la 56gb/s)
    Attached Images Attached Images 60awrlk5e7m51.png

  4. #84 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    $100 costa doar cei 500GB de SSD. Mai departe economisești $100 la prețul puterii de procesare de 3 ori mai mici, lipsa bluray si RAM-ul ăla ciudatel. De fapt, daca te gândești că $100 valorează diferența de SSD, ai componente obosite la preț de PS5 Digital edition. Mai vad multi oameni care spun cât de fantastică e consola asta pentru $300, sunt curios câți o vor și cumpăra.

  5. #85 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am intrat putin in detaliu asta aici daca vrei sa citesti, pentru ca nu vreau sa duplic informatia

    Also, 100$ e pentru noi un SSD de 500GB. Cel mai probabil ei il iau la jumatate sau chiar mai ieftin.

    Dar da, overall e o consola ok dat fiind pretul, dar nu este o consola next gen.
    Personal nu as lua-o nici cu 200%, iar daca as avea de ales intre asta si sa raman cu One X-ul actual, nu as sta pe ganduri sa schimb One X-ul.

  6. #86 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    este o consola fantastica pentru entry gaming la 1080p. imagineaza-ti ca vrea un copil de 10 ani o consola sa se joace. Un XSS si un gamepass te salveaza de multe probleme de cap si la portofel. Publicul tinta nu sunt fanii hardcore sau gamerii mai in varsta.

    LE: ai punctat foarte bine in acel post razvan

  7. #87 SP
    Member ymess's Avatar
    Eu pun acum Seria S ca prima optiune.
    Am tv 4k dar e unul modest, de buget.
    Sunt destul de sigur ca specificatiile inferioare sunt suficiente pentru a echivala Seria X la 1440p. Parerea mea ca din auzite, microsoft au tooluri de dezvoltare grozave. Nu cred ca teraflopii fac diferenta. Am doar cateva discuri fizice, majoritatea lucrurilor le cumpara digital.
    Daca fac upgrade la tv pana in 2 ani pot dupa sa imi iau ps5 standard linistit. Ca jocuri sa fie ceva wow pana acum nu cred ca avem, poate doar cand vor aparea primele exclusivitati next gen.

  8. #88 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Copilul meu are 9 ani si vrea sa joace GTA sau MFS 2020 deci depinde de copii, eu mai repede vad consola pentru cei care cumpara PS 5 si care apoi doresc sa aiba parte si de jocurile de pe XBOX sau pentru cei care au venituri modeste.

  9. #89 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    Eu pun acum Seria S ca prima optiune.
    Am tv 4k dar e unul modest, de buget.
    Sunt destul de sigur ca specificatiile inferioare sunt suficiente pentru a echivala Seria X la 1440p. Parerea mea ca din auzite, microsoft au tooluri de dezvoltare grozave. Nu cred ca teraflopii fac diferenta. Am doar cateva discuri fizice, majoritatea lucrurilor le cumpara digital.
    Daca fac upgrade la tv pana in 2 ani pot dupa sa imi iau ps5 standard linistit. Ca jocuri sa fie ceva wow pana acum nu cred ca avem, poate doar cand vor aparea primele exclusivitati next gen.
    Te înșeli, nu e vorba doar de rezoluție. Mai bine aștepți un pic primele comparații. Cred ca diferența dintre XSS și XSX o sa fie uriașă

  10. #90 SP
    Member ymess's Avatar
    Eu pariez ca diferenta va fi uriasa doar pe hartie. In realitate ma astept sa fie greu sesizabila. Si daca va fi, ma gandesc ca va dura ~2 ani pana sa sesizam clar.


    Eu cred ca problema curenta e mai mult software decat hardware. Cand e vorba totusi de GPU, e si mai diferita povestea.

    Ani de zile Microsoft a avut tooluri laudate de developeri, iar Sony nu chiar... PS3 a fost jale, dupa cu PS4 cat de cat okay, dar nu neaparat minunat.

    Nu zic de capabilitatea maxima, zic de experienta de dezvoltare. Asa jocuri extraordinare s-au facut si pe PS3, dar efortul de dezvoltare a fost mereu simtitor mai mare. Xbox One si PS4 n-au suferit multe modificari specifice platformei, engineurile deja s-au maturizat. Efectele vizuale de la Pro / One X au fost doar sa "tatoneze next-gen". In aceeasi idee, nu va fi multa munca specifica unei platformei, engineurile in mare se vor ocupa de asta, si ma astept sa nu ruleze problematic pe Seria S. Faptul ca nu va targeta niciodata 4K e o uriasa gura de aer.

    De aceea cred, Microsoft are istoric de dev tools extrem de buna. Daca Xbox Seria S nu ajunge Seria X 1440p edition (eu cred ca ajunge), atunci ar fi o mare bila neagra pentru Microsoft.

  11. #91 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fac și eu un pariu virtual, ca tot e la moda. Peste vreo 3 ani nu se mai fabrica XSS, rămân cu XSX plus încă ceva, poate un XSX digital

  12. #92 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Pariu pe un an de premium că ymess NU își va cumpăra XSS după ce va vedea comparații reale.

  13. #93 SP
    Member ymess's Avatar
    Il iau si drept bibelou numa asa de ambitios

  14. #94 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Fac și eu un pariu virtual, ca tot e la moda. Peste vreo 3 ani nu se mai fabrica XSS, rămân cu XSX plus încă ceva, poate un XSX digital
    Nu pune omule. Garantat Series S va ramane fabricat pana la finalul generatiei, cum este si acum One S care a inlocuit One normal.

  15. #95 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Aici e loc de facut un ban cinsit, ne trebuie un bookie cu atatea pariuri

  16. #96 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu sunt serios de fiecare dată când pariez premium, dar niciodată nu se baga nimeni.

  17. #97 SP
    Member ymess's Avatar
    "Phil Spencer says Xbox is ‘absolutely planning’ for more consoles in future"

    Sunt destul de sigur ca se refera la generatia asta.
    Ma declar un fan inrait al ideei de Series S. La multe produse vad ca sa iei varianta de buget de la "an la an" asteptand un salt tehnologic mare e mai okay decat varianta "high end" odata la cativa ani.

    La telefoane "un android ieftin dar nou" o data la 1-2 ani e mai okay decat un "android / ios high end" odata la 3-4 ani.
    Si la placi video nu e neaparat o idee rea.

    Asa ca in 2-3 ani daca apare ceva la fel, sau probabil mai capabil decat un Series X, la pret de 300$ sa nu va mirati

  18. #98 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    .....In aceeasi idee, nu va fi multa munca specifica unei platformei, engineurile in mare se vor ocupa de asta, si ma astept sa nu ruleze problematic pe Seria S. Faptul ca nu va targeta niciodata 4K e o uriasa gura de aer.

    De aceea cred, Microsoft are istoric de dev tools extrem de buna. Daca Xbox Seria S nu ajunge Seria X 1440p edition (eu cred ca ajunge), atunci ar fi o mare bila neagra pentru Microsoft.
    Eu vad putin diferita problema fata de tine:
    Da sunt engine-uri maturizate dar nu le folosesc toti, unii creaza altele complet noi pentru consolele noi.
    Iar timpul alocat unui joc depinde mult de cati bani se investesc in el si de cati luvreaza la el, plus ca depinde complexitatea sa si tot asa. Degeaba se castiga timp undeva daca se pierde la altceva.

    Iar faptul ca "Microsoft are istoric de dev tools extrem de buna" nu inseamna mai nimic daca comparam numarul de jocuri reusite dintre cele doua console (totul e relativ).

    Sa nu uitam ca diferenta aceasta intre dev. tools de la MS si cele de la Sony scade pe zii ce trece, mai ales ca platformele devin tot mai asemanatoare. Problema celor de la MS a fost tocmai lipsa acelor dev. din aceasta cauza au iesit la achizitionat.

  19. #99 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by nicugoalkeper View Post
    Eu vad putin diferita problema fata de tine:
    Da sunt engine-uri maturizate dar nu le folosesc toti, unii creaza altele complet noi pentru consolele noi.
    Parerea mea ca extrem de putini. Marea majoritatea sunt pe engineuri comerciale, sau proprietare de companii.
    Si nu face nimeni engineuri speciale pentru console noi. Noile console (precum si PS4/Xone) sunt PC-uri. Sunt aceleasi engineuri, doar ca au targete / configuratii diferite. Da, sunt chestii API-uri specifice pe fiecare consola, dar alea sunt o poveste diferita, e la nivel sub engine.

  20. #100 SP
    Manager paul's Avatar
    Dupa poza cu Series X in warehouse, una cu Series S:
    Attached Images Attached Images ek8t2qoxeagkiyy.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series X By Dant3 in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1301 Last Post: 15-04-2024, 11:15
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts