Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 53 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast
Results 141 to 160 of 1048

Thread: Xbox Series X|S - achizitie din Romania

  1. #141 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    Parerea mea e, si Microsoft si Sony fac asta un pic intentionat.
    Trebuie ca fanii cei mai inraiti, sa fiarba putin. Unii fani sunt "evanghelistii" consolelor, in sensul ca, sunt acei useri care, cel mai probabil povestesc situatia la cunoscutii (si necunoscutii), despre preorder si cum se epuizeaza. Daca nu asta nu genereaza network effect si reclama in val, atunci eu nu mai stiu ce anume
    Adevarul e ca corona si pandemia din china nu a influentat cu nimic numarul de console produse in cursul acestui an. Pe langa ca se anuntate deja demult ca Sony are probleme cu productia acelui magnific ssd

  2. #142 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Inima si sufletul mi le dau din mine acum sa pot fiu sigur ca mi-am comandat un Xbox si ca-l voi avea la lansare, dar nu am cum, nu am cui sa dau banii si innebunesc.
    Imi fierbe sufletul in mine cu fiecare zi care trece ca n-am precomanda serioasa de Xbox... ca alea la gamers si jrc sunt placeholdere... m-am lamurit si cu ei dupa ce nu mai raspund la telefoane...desi i-am aparat si am vrut sa cred in ei...

    Cum e posibil ca tu emag firma din Romania sa lasi acolo 5 zile si sa nu ceri si pentru ai tai... ba 2 console sa ceri macar dar macar sa vad ca iti pasa...

  3. #143 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu cred ca cel mai corect este ca cei care nu cred ca exista acel stoc oficial din care retailerii incearca sa impace pe toata lumea, sa nu precomande si sa se bazeze ca-l iau day 1 sau intr-unu din viitoarele valuri de stoc.
    E ca la covid. Nu crezi? Iesi fara masca, du-te prin spitale. Go wild.

    Si sa-i lasati pe cei care chiar isi doresc si inteleg gravitatea si stocul foarte mic din toata lumea sa se bucure ca au prins sau sa spere ca vor prinde la lansare.

    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Cum e posibil ca tu emag firma din Romania sa lasi acolo 5 zile si sa nu ceri si pentru ai tai... ba 2 console sa ceri macar dar macar sa vad ca iti pasa...
    Cui vrei sa ceara? Crezi ca ei nu incearca sa obtina pe cai neoficiale? Dar de unde stocuri daca totul este epuizat peste tot? Daca nu sunt destule alocari?

    Voi nu realizati ca sunt un numar finit de fabrici capabile sa construiasca si asambleze asa ceva? Si ca la fabricile alea merg toti? Si ca fabricile alea au lucrat, probabil, cateva luni in 50% sau sub 50% din oameni? De unde sa fie mai multe bucati? Pentru cine? Pentru Romania? Ce suntem noi pe harta lumii?

  4. #144 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Inima si sufletul mi le dau din mine acum sa pot fiu sigur ca mi-am comandat un Xbox si ca-l voi avea la lansare, dar nu am cum, nu am cui sa dau banii si innebunesc.
    Imi fierbe sufletul in mine cu fiecare zi care trece ca n-am precomanda serioasa de Xbox... ca alea la gamers si jrc sunt placeholdere... m-am lamurit si cu ei dupa ce nu mai raspund la telefoane...desi i-am aparat si am vrut sa cred in ei...

    Cum e posibil ca tu emag firma din Romania sa lasi acolo 5 zile si sa nu ceri si pentru ai tai... ba 2 console sa ceri macar dar macar sa vad ca iti pasa...
    Dude las-o mai moale ca iti crapa vreo vena si mori. Si eu sunt fan xbox dar daca il prind pe 10 noiembrie bine...daca nu mai pot supravietui inca o luna cu One X-ul actual. Nu e ca si cum vine Cyberpunk sau Valhala si nu le pot juca...

  5. #145 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    @Leo stiu, nu e ca o vreau ca sa joc ceva anume pe ea day one, o vreau pentru ca sunt 14 ani de cand respir Xbox, vreau sa o ating printre primii, sa smulg plasticul ala de pe consola cand apare, mi-as dona sangele din mine doar sa ma accepte si pe mine nenorocitii astia de la Microsoft.
    In plus, din principiu, mi se pare incorect sa poate precomanda toti jegosii care pe urma le sparg de ciment pentru views pe youtube si toti amatorii care nici nu stiu bine ce precomanda si eu sa nu pot avea consola...
    Stati sa vedeti day one cum o sa dea cu crosele de golf in ele, le calca cu masinile, toti jegosii care s-au nascut intr-o tara cu xbox si o vor avea... ca alt merit n-au...

    @Razvan celor de la emag Ungaria unde butonul de preorder este inca activ de 5 zile de cand n-am somn si dau refresh la prima pagina aici la 5 minute.
    Ori, daca e cum spui tu si este posibil sa fie cum spui tu, inseamna ca sunt aia nenorociti si lasa butonul ala activ degeaba. Nu?

    PS: Va rog sa ma iertati pt agresivitatea din exprimare vis a vis de retaileri, ma voi opri, am avut si eu un breakdown... pur si simplu pt mine toata situatia e apasatoare si stresanta rau, pentru mine XSX nu este doar o consola... e greu sa explic cat de mult mi-o doresc si cat de greu imi este sa accept sa mi-e interzisa.
    Daca nici aici intre oameni care-mi inteleg pasiunea pentru Xbox si gaming nu pot sa ma descarc apoi ... unde... scuze inca o data, ma opresc.

  6. #146 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dar nu inteleg ce importanta are daca acolo este la vanzare si aici nu. Ia-l de acolo. Ce te tine?
    Daca la noi nu sunt stocuri, inseamna ca nu pot pune la precomanda pentru ca nu le pot onora.

    Daca la noi nu se lanseaza oficial, ei sunt obligati sa traga de tot felu de selleri care sa-si asume ca iau de undeva de unde au stoc si vand aici. Si daca este asa e posibil sa vina la pret mai mare. Ti-ar conveni sa dai 3500 lei cand altii dau 2500? Si nu pentru profitul magazinului ci pentru ca asa vrea un distribuitor sa mai faca un profit mai mare?
    De unde vrei sa aduca daca efectiv nici distribuitorii nu au?

    La Sony a fost alta problema. S-au alocat oficial, pentru ca suntem tara unde se lanseaza oficial, dar s-au alocat ffff putine bucati per magazine. Cred ca nici 5% din cat s-a alocat in alte tari care conteaza.
    Spre exemplu in Danemarca am inteles ca au fost 220.000 de console si ca s-au epuizat in cateva mine. Un prieten nu a prins, la 5 min dupa ce a primit notificare cum ca sunt disponibile precomenzile. Daca suma aia este adevarata, iti spun eu sigur ca la noi nu s-au alocat nici 5%.
    Si asta intr-o tara unde se lanseaza oficial.

    Tu intelegi ce inseamna 0?

    Eu te inteleg si e fff nasol. Si eu as vrea sa merg pe 10 in magazine, sa o achit si sa vin cu ea acasa. Poate sa fac un video frumos si dupa aia sa ma pun sa joc AC Valhalla. Dar daca nu o sa fie, asta e. Nu e vina magazinului. E vina celor de la Microsoft.

  7. #147 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Inteleg da... ce incercam sa spun este ca emag fiind din Romania, eu personal ca si manager ma duceam si cu japca le luam 10 console la aia din Ungaria..
    "Bun nu sunt stocuri. Cate aveti ma?5?? Bine, 2 incoa' si capac dupa ureche".
    eMAG Romania nu trebuie sa ceara celor de la eMAG Ungaria, trebuie doar sa vrea sa le ia N unitati. Asa arati ca-ti respecti clientii.

    Efectiv cu japca, in stil shaormist. Intr-o sedinta din aia care clar are loc intre managerii emag, banuiesc ca fiind firma din Romania se raporteaza niste venituri etc catre emag Romania nu?
    Cu japca, intr-o sedinta "ia ziceti oo-lelor cate Xbox-uri va aloca Microsoft Ungaria? O suta? Bine, 20 vin la baieti aici la Crangasi!" Si gata, incheiai discutia.
    Asta incerc sa-ti explic, strict referitor la ierarhia care exista in eMAG, nu la distrubuitori oficiali. Iti inteleg argumentul cu 0 stoc.

  8. #148 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai nu functioneaza asa stocurile

    Ai rabdare. Cel mai probabil se va gasi un distribuitor care sa poata da cateva zeci de console, cum a fost si cu One X, console care se vor livra in perioada lansarii.

    Dar daca le dai banii acum nu rezolvi nimic. Ai rabdare

  9. #149 SP
    Banned Phil Spencer's Avatar
    I'm sorry Romania, i'm sorry Budapest!

  10. #150 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Al dracu dacă înțeleg...

  11. #151 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nimic nou, zi grea de vineri, another breakdown de la mine catre Xbox, multe 'esece' cum ar spune un fost europarlamentar, nimic important, ignore

  12. #152 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Nimic nou, zi grea de vineri, another breakdown de la mine catre Xbox, multe 'esece' cum ar spune un fost europarlamentar, nimic important, ignore
    Relax ca si in Germania a batut dupa cateva ore vantu prin stocurile de Series X. Am un hint ca pe la noi se reimprospateaza stocul online de preorder pe 6 Octombrie dar sa vedem pana atunci ce si cum.
    Nu ma agit, pe Tweeter Microsoft au anuntat ca le pare rau de situatia creata cu preorderele dar sa fim linistiti ca vom gasi consola pe raftul magazinelor in data de 10 Noiembrie.

    ---------- Post added 25-09-2020 at 17:26 ----------

    Btw Xander am fost anuntat ca incerci sa imi dai PM dar am casuta full. Acum poti, am devenit Premium User

  13. #153 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Partea cu magazine gen Emag (mari) e clara in orice tara, daca nu au canal oficial nu aduc produse pentru pre order. Mai este o alta chestie de ce ar duce un produs pe precomanda pe cai neortodoxe. Pe de alta parte nu stim cum e contractul pentru a devenii distribuitor oficial, poate nu au voie sa trimita console dintr-o tara in alta unde nu exista Xbox oficial.
    Nu prea cred eu ca Emag sau orice alt magazin mare nu ar dorii sa facq profit.
    Pe de alta parte e clar ca nici o firma nu se gandeste la client ci la castig.

    Iar din punct de vedere al stocului pentru precomenzi eu cred ca:
    - au subestimat mult cererea ata MS cat si Sony (din pacate);
    - cred ca pandemia a ajutat la un nr. mai redus de comenzi.
    Cine crede ca AMD nu are fabrici in Asia se inseala ( https://www.amd.com/en/corporate/locations) , prin urmare au fost probleme cu productia.

  14. #154 SP
    Junior Member Maic's Avatar
    Eu si un prieten am comandat de pe amazon.fr, a fost stoc cam toata ziua, pe data de 22. Cred ca pe la ora 17 asa au epuizat stocul. Amazon.co.uk cat si Amazon.de nu livrau in Romania. Si oricum stocul la ei a fost epuizat in cateva minute.
    Attached Images Attached Images 014dd44c-9e7f-4f6a-a478-2e5f022e0c9c.jpeg

  15. #155 SP
    Member Ramon's Avatar
    Am ramas singurul care inca da refresh pe emag si altex de 5 ori pe zi?

  16. #156 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti recomand sa iei o pauza

    Daca le vor baga, vom anunta aici inainte sa fie puse. Momentan nu exista distribuitori care sa dea cateva unitati in RO, deci nu este nicio sansa sa existe prea curand jocul la precomanda la Altex/MG/eMag, adica locuri destul de safe pentru aceste achizitii.

  17. #157 SP
    Member Ramon's Avatar
    Cine o sa posteze si care e sursa?

  18. #158 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Oamenii care au ceva cunostiinte la Altex/eMag. Posibil chiar eu daca aflu ceva inainte, cum a fost si la PS5 unde s-a anuntat inainte si s-au pus link-uri de precomanda in primele secunde

    Desigur ca esti liber sa dai refresh de 300 de ori pe zi. Eu doar incerc sa ajut

  19. #159 SP
    Member Ramon's Avatar
    Ok, mersi

  20. #160 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Eu zic ca din moment ce bate vantu prin Amazon si alti mari retaileri din Europa si US (si verific zilnic daca apare ceva la preorder...) slabe sanse sa apara si ceva prin RO. Eu tot cred ca se pregatesc stocurile pt Black Friday

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 53 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast

Similar Threads

  1. PS5 - achizitie din Romania By MonkY in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 8078 Last Post: 24-02-2024, 22:37
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts