Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: XSX, primul contact (help?)

  1. #1 SP
    Junior Member iuliand's Avatar

    Question XSX, primul contact (help?)

    Proaspat posesor de XSX, luat pt copil. Am trecut prin setupul initial dar am rams cu niste nelamuriri la care google nu ma ajuta sa gasesc raspuns:

    - Care este diferenta intre regiunea setata la setupul initial al consolei si regiunea setata in contul MS? Ce influenteaza fiecare?
    La setupul consolei am selectat US, dar contul este pe regiunea Romania (il utiliza anterior copilul pentru minecraft). Constat ca shopul din consola este in USD, dar nu pot adauga nici o metoda de plata. Pt card imi cere adresa de US iar contul de paypal nu mi-l accepta (nici nu e pe aceeasi adresa de email, poate e o cauza).

    - Am inteles ca exista niste limitari in modificarea regiunii (o data la 3 luni?) si ca sa nu fac vreo prostie, am rugamintea sa ma sfatuiti care ar fi cea mai indicata cale de urmat pentru a avea acces facil la live gold (eventual game pass):

    1) Las consola pe US si mut contul tot pe US? Dar cum fac apoi cu metodele de plata?
    2) Sa mut si consola si contul pe UK? Pierd continut fata de US? Am alt beneficiu, cum ar fi acceptarea metodelor de plata?
    3) Alta varianta pentru a fi in UE, intrucat am prieteni in Germania si Italia, ar fi sa mut regunile pe una din aceste tari folosind adresa lor la metoda de plata, dar mi-e teama sa nu am continut exclusiv in limbile respective, sau sa primesc doar versiuni cenzurate de continut (Germania?).

    As vrea sa nu ma complic cu VPN-uri si alte fente. Ideal ar fi sa mearga metodele de plata din consola.

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    - Regiunea din setarile consolei influenteaza continutul afisat pe consola. Chiar daca ai contul pe RO, iti afiseaza Store de US.
    - Limitarea este o data la 3 luni

    1. Da. Cumperi gift cards de pe site-uri cum e cdkeys.com.
    2. Pe US, fiind cu USD, iesi cel mai ieftin.
    3. Cum ziceam, mai bine US. Limba nu e o problema, ca alegi engleza in setarile consolei.

  3. #3 SP
    Junior Member iuliand's Avatar
    Pana la urma am rezolvat si platile.
    Mi-am amintit ca am un cont inregistrat pe UK (il foloseam acum multi ani pe 360), l-am logat in consola, am mutat si consola in UK, apoi mi-a acceptat cardul Revolut cu o adresa de hotel din UK. Am cumparat game pass (1gbp acum + 11gbp renewal).
    Vad ca jocurile instalate sunt accesibile pe consola si din contul copiului (cel inregistrat in RO).

    Gata, toata lumea fericita, dar putea fi mai simplu daca M$ ne trata si pe noi ca o tara Europeana...

    Multumesc pentru ajutor.

  4. #4 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by iuliand View Post
    Am cumparat game pass (1gbp acum + 11gbp renewal).
    Trebuia sa-ti iei cat mai mult Gold, dupa care sa activezi luna de Game Pass Ultimate si le convertea in luni de Game Pass Ultimate.
    Quote Originally Posted by iuliand View Post
    Vad ca jocurile instalate sunt accesibile pe consola si din contul copiului (cel inregistrat in RO).
    Pentru ca pe contul de UK e consola setata ca home Xbox. Toate conturile de pe consola au acces la continutul contului de UK.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vând Watch Dogs Legion XOne/ XSX sigilat By soundlessxd in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 09-12-2020, 17:35
  2. Stergere date contact By vladut9999 in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 15-02-2017, 11:31
  3. Replies: 10 Last Post: 03-02-2012, 09:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts