Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: PSP FW 6.20 Hello world and CFW 6.20 GEN is possible

  1. #1 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar

    PSP FW 6.20 Hello world and CFW 6.20 GEN is possible

    Oare va fi posibila modarea unei console PSP cu firmware 6.20?

    Sa-mi explice si mie cineva la ce se refera prin "Hello world".

  2. #2 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Quote Originally Posted by darkboyutz View Post

    Oare va fi posibila modarea unei console PSP cu firmware 6.20?

    Sa-mi explice si mie cineva la ce se refera prin "Hello world".
    Interesanta treaba, orice este posibil
    Acum depinde de hackeri cat de repede vor lucra.

  3. #3 SP
    Junior Member soulwise's Avatar
    Of , de cand ii astept cu vestea asta . Jocuri am , nu-i problema dar Appz Homebrew sunt foarte multe si folositoare .

  4. #4 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Ce e ala Hello World?

  5. #5 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Quote Originally Posted by darkboyutz View Post
    Ce e ala Hello World?
    Banuiesc ca editia versiunii...

  6. #6 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Astept sa apara un tutorial cat de curand, sa stiu daca fac update la 6.20.
    Deocamdata am 5.50 si e ciudat ca au gasit hack pentru 6.20 si nu s-au ocupat de versiunile teoretic mai vulnerabile cum ar fi 5.50.


  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by darkboyutz View Post
    Ce e ala Hello World?
    Rularea de cod nesemnat pe un anumit device. Primul cod folosit, dupa ce s-a gasit o vulnerabilitate, ca un fel de test este sa afiseze "Hello World". Daca afiseaza, acel device a fost exploatat astfel incat sa poata rula cod nesemnat deci indirect se poate ajunge la un custom firmware sau se poate exploata acea veriga pentru a ajunge la un tel dorit (homebrew, custom firmware, etc).

  8. #8 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Rularea de cod nesemnat pe un anumit device. Primul cod folosit, dupa ce s-a gasit o vulnerabilitate, ca un fel de test este sa afiseze "Hello World". Daca afiseaza, acel device a fost exploatat astfel incat sa poata rula cod nesemnat deci indirect se poate ajunge la un custom firmware sau se poate exploata acea veriga pentru a ajunge la un tel dorit (homebrew, custom firmware, etc).
    Multumesc frumos pentru explicatie!


  9. #9 SP
    Junior Member soulwise's Avatar
    Quote Originally Posted by darkboyutz View Post
    Astept sa apara un tutorial cat de curand, sa stiu daca fac update la 6.20.
    Deocamdata am 5.50 si e ciudat ca au gasit hack pentru 6.20 si nu s-au ocupat de versiunile teoretic mai vulnerabile cum ar fi 5.50.

    Francezii din echipa HEN parca au zis ca nu gasesc nici o justificare pentru a sparge inca un firmware din seria 5.xx , nu ofera nici o satisfactie in plus fata de ultima aparitie 5.03 GEN - D parca . In opinia lor nu merita efortul . Intre timp sunt prinsi la mijloc utilizatorii cu PSP seria 3000 si firmware mai mare de 5.03 . O proporie mica care trebuie sa astepte pana la un nou release . Asa functioneaza "scena" PSP .
    Spuneau pe undeva ca noua provocare ar fi firmware-ul din seria 6.xx si ca se lucreaza la el insa Sony a cam umblat la structura si la criptare asa ca au intalnit doua "mici" probleme :

    1. Este mult mai greu de decriptat si de adaugat cod nou la firmware-ul tip 6.xx
    2. Datorita schimbarii de structura a noii serii de firmware foarte multe apllicatii homebrew trebuiesc sa fie rescrise pentru a putea rula pe un firmware crack-uit de tip HEN sau M33 sa zicem .

    Cred ca mai avem cateva luni de asteptat dar asa cum s-au spart altele se va sparge orice firmware . ce este facut de om poate fi spart de altul . Nimic nu-i imposibil . Este si necesar intr-un fel daca ne uitam la zeciel de aplicatii care dau noi functionalitati unui UMPC de buzunar cum este de fapt PSP-ul . Daca ii puneau si functia de telefon atunci era un supergadget foarte greu de egalat .
    Eu sunt tare curios daca si cum vor sparge PSP Go-ul . Adica de facut o vor face dar .. cum si cand ?

  10. #10 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Quote Originally Posted by soulwise View Post
    Francezii din echipa HEN parca au zis ca nu gasesc nici o justificare pentru a sparge inca un firmware din seria 5.xx , nu ofera nici o satisfactie in plus fata de ultima aparitie 5.03 GEN - D parca . In opinia lor nu merita efortul . Intre timp sunt prinsi la mijloc utilizatorii cu PSP seria 3000 si firmware mai mare de 5.03 . O proporie mica care trebuie sa astepte pana la un nou release . Asa functioneaza "scena" PSP .
    Spuneau pe undeva ca noua provocare ar fi firmware-ul din seria 6.xx si ca se lucreaza la el insa Sony a cam umblat la structura si la criptare asa ca au intalnit doua "mici" probleme :

    1. Este mult mai greu de decriptat si de adaugat cod nou la firmware-ul tip 6.xx
    2. Datorita schimbarii de structura a noii serii de firmware foarte multe apllicatii homebrew trebuiesc sa fie rescrise pentru a putea rula pe un firmware crack-uit de tip HEN sau M33 sa zicem .

    Cred ca mai avem cateva luni de asteptat dar asa cum s-au spart altele se va sparge orice firmware . ce este facut de om poate fi spart de altul . Nimic nu-i imposibil . Este si necesar intr-un fel daca ne uitam la zeciel de aplicatii care dau noi functionalitati unui UMPC de buzunar cum este de fapt PSP-ul . Daca ii puneau si functia de telefon atunci era un supergadget foarte greu de egalat .
    Eu sunt tare curios daca si cum vor sparge PSP Go-ul . Adica de facut o vor face dar .. cum si cand ?
    O sa se chinuie ceva sa sparga Go-ul, Sony face versiuni peste versiuni, sperand ca ii vor impiedica pe hackeri sa modifice consola.In orice caz mai avem de asteptat, s-au chinuit ei ceva si la 3000-urile cu 5.03 dar la celelalte...

  11. #11 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Sunt baieti destepti, ce mai.


  12. #12 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Quote Originally Posted by darkboyutz View Post
    Sunt baieti destepti, ce mai.

    Dar tot se gasesc unii si mai destepti care sa modifice consolele lol , aici totul tine de timp

  13. #13 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Din ce in ce mai aproape!

    Mult respect celor care lucreaza la modare!

  14. #14 SP
    Junior Member soulwise's Avatar
    In sfarsit . Oare depre ce joc o fi vorba ? Ma intreb daca il am si daca nu vor putea gasi si alta cale de a sparge 6.20 .

  15. #15 SP
    Junior Member darkboyutz's Avatar
    Din cate am citit pe un forum un user intitulat pspjoke lucreaza chiar acum la exploatarea exploitului gasit.
    S-ar putea sa avem un ChickHEN R1 pentru 6.20 asa cum aveam si pentru 5.03 !

  16. #16 SP
    Junior Member soulwise's Avatar
    Pai ar fi si timpul . Nu de alta dar este mare pacat de un gadget caruia producatorul ii limiteaza cu bunastiinta foarte mult functionalitatea . Daca as fi eu Sony ( si asta poate parea absurd ) , as lua ideile din aplicatiile homebrew cele mai apreciate de comunitate , le-as imbunatati si tweak-ui in asa fel incat sa foloseasca la maxim consola si le-as pune pe PS Store la vanzare cu nume schimbat .
    Parerea mea este ca producatorul pierde prea multi bani iar asta se pare ca o fac in mod voit .

  17. #17 SP
    Member al3xultimate's Avatar
    sincer,niciodata nu am suportat ca un program de orice natura sa inceapa cu "Hello World".
    Nu puteau si ei sa inolcuiasca cu:"What's popping,home boy?" sau cu "I Feel Good" /end offtopic
    cat despre modare nu stiu ce sa zic... eu inca folosesc 5.00 m33 si pentru ce am eu nevoie(ma joc rar pe psp) inca isi face treaba

  18. #18 SP
    Junior Member Trashpipe's Avatar
    sal am luat de curand un psp 3004 cu 5,50 ,,,l-am conectat la internet si am luat ultima versiune de software 6.20(nu l-am instalat inca).Nu stiu ce sa fac,sa-l upgradez sau sa il lasa asa??cine se pricepe la versiuni si stie bine diferentele intre ele sa imi spuna si mie (ps: nu ma intereseaza sa-l modez) ,daca il instalez mie sa nu faca figuri la jocuri mai vechi sau cine stie ,sunt incepator ..... altii" mi-au recomandat sa il las asa la 5,50

  19. #19 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by Trashpipe View Post
    sal am luat de curand un psp 3004 cu 5,50 ,,,l-am conectat la internet si am luat ultima versiune de software 6.20(nu l-am instalat inca).Nu stiu ce sa fac,sa-l upgradez sau sa il lasa asa??cine se pricepe la versiuni si stie bine diferentele intre ele sa imi spuna si mie (ps: nu ma intereseaza sa-l modez) ,daca il instalez mie sa nu faca figuri la jocuri mai vechi sau cine stie ,sunt incepator ..... altii" mi-au recomandat sa il las asa la 5,50
    Parerea mea este sa mergi pe 6.20 ( in caz ca chiar nu te intereseaza modarea ). Pe 6.20 ai o noua aplicatie la Music si poti intra pe Ps Store. Si stai linistit, nu-ti va face figuri la jocuri. Never. Totusi, ca sa fii sigur ca il instalezi cum trebuie , uitate la un tutorial pe youtube - in caz ca l-ai descarcat pe calculator. Daca l-ai descarcat de pe psp , n-ar trebui sa-ti faci probleme, doar sa-l tii la incarcat cand il updatezi.

  20. #20 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    S-a lansat. E-loaderul "Hello Word" s-a lansat in versiunea beta, In cateva zile vom avea varianta full. Nu pot sa va dau mai multe amanunte, intrucat nu este testat de mine - este testat de o ruda de-a mea, cu OFW 6.20. Revin cand se lanseaza versiunea Full.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7 Last Post: 27-12-2013, 10:10
  2. Replies: 0 Last Post: 13-09-2013, 09:50
  3. Replies: 1 Last Post: 06-11-2009, 21:51
  4. Am nevoie de ajutor la PSP. Doar pt. cei cu cfw 3.80-m33 By nimica in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 4 Last Post: 25-06-2009, 18:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts