Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Garantie PS3

  1. #1 SP
    Junior Member stefanutz's Avatar

    Garantie PS3

    Salutari,

    Stie cineva daca seriile controllerului cu care vine PS3-ul sunt legate cumva de consola (pe hartii)?

    Intreb pt ca mi s-a stricat unul dintre contollere, dar nu stiu daca cel care a venit cu consola sau cel care l-am cumparat pe urma.

    Stima

  2. #2 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Din câte știu nu au nicio corespondenta.

  3. #3 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by stefanutz View Post
    Salutari,

    Stie cineva daca seriile controllerului cu care vine PS3-ul sunt legate cumva de consola (pe hartii)?

    Intreb pt ca mi s-a stricat unul dintre contollere, dar nu stiu daca cel care a venit cu consola sau cel care l-am cumparat pe urma.

    Stima
    Conform certificatului de la Sony care vine cu PS3-ul ai 1 an garantie Internationala. Probabil trebuie sa te duci la reprezentantul autorizat a lui Sony in Romania, daca nu te intelegi cu magazinul de unde ai luat consola.

  4. #4 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    catalineatza08 ai ramas setat pe cati ani este garatia? Ai citi ce intreaba omul?
    Vrea sa stie daca iti poti da seama care este controlerul care a venit in cutia PS3-ului la cumparare.

  5. #5 SP
    Member Mariush's Avatar
    hm....din cate stiu ar trebui sa nu aiba cod de bare controller-ul care a venit in cutia cu PS3-ul.

    In mod normal, fiecare controller are codul de bare trecut pe spatele controller-ului, deci daca nu il are, presupun ca acela este.

  6. #6 SP
    Junior Member stefanutz's Avatar
    Da, are cod de bare si serie, dar intrebarea mea era daca este vre-o corespondenta intre consola si controller.

    Sa desciu mai pe romaneste:

    Sa zicem ca eu am un PS3 cu garantie si un controller care functioneaza perfect. Dar vine Bula la mine cu controllerul lui defect, si ma roaga sa il duc la reparat pe garantia consolei mele. In cazul in care nu este corespondenta intre consola si controller, PS3-ul meu poate fi statie de reparat controllere pana ii expira garantia, nu? Cel putin in teorie... (Nu-i cazul meu, am dat doar exeplu...)

    Stefan

  7. #7 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    In mod normal pe garantie trebuie sa scrie seria produsului. Nu cred ca scrie acolo seria DS3-ului, dar in mod sigur cand te duci prima data la garantie cu el vor nota seria celui pe care il primesti inapoi de la ei. Asta pentru a nu reveni la garantie cu alt controler.
    Cand cumperi un DS3 acesta nu are garantie? Cred ca are in interiorul cutiei un certificat pe care trebuie sa treaca vanzatorul seria produsului...

  8. #8 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by stefanutz View Post
    Da, are cod de bare si serie, dar intrebarea mea era daca este vre-o corespondenta intre consola si controller.

    Sa desciu mai pe romaneste:

    Sa zicem ca eu am un PS3 cu garantie si un controller care functioneaza perfect. Dar vine Bula la mine cu controllerul lui defect, si ma roaga sa il duc la reparat pe garantia consolei mele. In cazul in care nu este corespondenta intre consola si controller, PS3-ul meu poate fi statie de reparat controllere pana ii expira garantia, nu? Cel putin in teorie... (Nu-i cazul meu, am dat doar exeplu...)

    Stefan
    Pai vezi daca e trecuta seria controlerului pe undeva prin acte. Daca nu este trecuta si nu corespunde cu nimic de pe consola PS3, ura si in garantie cu el. Vezi totusi sa nu fie fabricat intr-o anumita perioada, diferita fata de consola. Din cate stiu eu le poti identifica pe net pe undeva.

  9. #9 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Treaba e simpla, du-te cu el la garanție (dacă îți primește doar controller-ul) , nu au cum sa dovedească ca nu e controller-ul Ps3-ului din acte.
    Daca vor tot pachetul (ps3 și controller) , eu zic sa stai liniștit. Sunt trecut prin service-ul Sony și mi-au scos peri albi. Doar cu OPC-ul am rezolvat situația.

  10. #10 SP
    Junior Member stefanutz's Avatar
    Am sunat la Flanco si mi-au spus ca nu sunt acoperite de garantie controllerele, acestea fiind considerate consumabile. Cam scumpe consumabile, ce sa zic...

    O sa verific oricum certificatul de garantie si revin.

  11. #11 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Lol?cand am avut primul ps3 si am luat un controller in plus acesta era trecut pe garantie...este adevarat ca de la emag

    Controller Wireless Sixaxis DualShock 3, pentru PS3 HPC33-CECHZC2E - eMAG.ro

    Eu unul nu inteleg legislatia din romania...unele magazine ofera garantie 2 ani..altele 1 an..altele nu ofera deloc..

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Controlleru' ar trebui sa aibă 2 ani garanţie, la fel si cel care a venit cu ps3-ul

    Aia înţeleg termenul de consumabil? Du-te la OPC, se rezolva in cel mult 7 zile!

  13. #13 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by stefanutz View Post
    Am sunat la Flanco si mi-au spus ca nu sunt acoperite de garantie controllerele, acestea fiind considerate consumabile. Cam scumpe consumabile, ce sa zic...

    O sa verific oricum certificatul de garantie si revin.
    Controllerul nu e consumabil. Daca nu te intelegi cu Flanco nici dupa ce-i ameninti cu ANPC-ul, du-te si fa plangere la ANPC.

    ---------- Post added 09-04-2013 at 03:28 PM ----------

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Lol?cand am avut primul ps3 si am luat un controller in plus acesta era trecut pe garantie...este adevarat ca de la emag

    Controller Wireless Sixaxis DualShock 3, pentru PS3 HPC33-CECHZC2E - eMAG.ro

    Eu unul nu inteleg legislatia din romania...unele magazine ofera garantie 2 ani..altele 1 an..altele nu ofera deloc..
    Garantia comerciala e voluntara. De aia e ba 2 ani, ba 1 an, ba deloc.

  14. #14 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    ANPC-ul e singura soluție, mai ales când e vorba de Flanco. Mi-au schimbat consola doar după ce service-ul Sony Franța... da... FRANTA, a dat negație pt reparație. Și, după ce i-am amenințat cu ANPC-ul pt ca depășise termenul de soluționare.

  15. #15 SP
    Member MSlv's Avatar
    Daca controllerul e considerat accesoriu la consola poate avea un termen de garantie de 6 luni sau chiar mai putin (sau deloc, la noi se poarta). Lucrul asta se intampla frecvent la laptop-uri, cu incarcatorul.

  16. #16 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    Daca controllerul e considerat accesoriu la consola poate avea un termen de garantie de 6 luni sau chiar mai putin (sau deloc, la noi se poarta). Lucrul asta se intampla frecvent la laptop-uri, cu incarcatorul.
    Controller-ul are componenta wireless, deci e ca un router, nu e consumabil. Bateria de la laptop si bateria de la controller sunt consumabile. Garantia comerciala nefiind obligatorie, cand cumperi un PS3 trebuie sa te asiguri si de garantia controller-ului cu care vine pachetul. Daca pe garantie se trece doar seria consolei PS3, e posibil sa se ia teapa cu garantia comerciala a controller-ului.

  17. #17 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Controller-ul are garantie.
    Eu am avut probleme cu el (cel original care a venit cu PS3 in pachet) si mi l-au schimbat fara probleme cei de la Altex dupa 9 luni.
    In schimb mi-au spus ca bateria din el are garantie doar 6 luni, deci, depinde ce probleme are.
    Daca are probleme tahnice atunci trebuie sa ti-l repare/schimbe pe garantie timp de 2 ani, iar daca bateria este problema atunci aceasta se schimba pe garantie doar in primele 6 luni.

  18. #18 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by Ionutz83 View Post
    Controller-ul are garantie.
    Eu am avut probleme cu el (cel original care a venit cu PS3 in pachet) si mi l-au schimbat fara probleme cei de la Altex dupa 9 luni.
    In schimb mi-au spus ca bateria din el are garantie doar 6 luni, deci, depinde ce probleme are.
    Daca are probleme tahnice atunci trebuie sa ti-l repare/schimbe pe garantie timp de 2 ani, iar daca bateria este problema atunci aceasta se schimba pe garantie doar in primele 6 luni.
    In prezent, daca cumperi de la Altex controller de PS3, consolă de PS3, consolă de PS VITA primesti garantie doar 1 an (deoarece atat ofera Sony Playstation pe plan international).

  19. #19 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    In prezent, daca cumperi de la Altex controller de PS3, consolă de PS3, consolă de PS VITA primesti garantie doar 1 an (deoarece atat ofera Sony Playstation pe plan international).
    Acum e 2 ani la Altex.

  20. #20 SP
    Member Florix09's Avatar
    chiar ma gandeam ca o sa se deschida un astfel de thread in curand.. si iata ca s a si intamplat
    ON. E FOARTE BINE ca in sfarsit au ales sa puna garantie 2 ani... chiar erau de rasul satului..
    Am impresia ca se mai poate plati si extra garantie contra cost

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts