Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 59 of 59

Thread: Setare corecta Playstation 3

  1. #41 SP
    Junior Member Cricku's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    I'm including a picture with this post. A simple black background with 12 squares of varying shades of grey/white. Download this to your PS3, and do the following.

    1) Set RGB to "Limited"
    2) Go to photos and call up the picture. Adjust the brightness on your HDTV until you can see 9 or more of the squares, clearly.
    3) Go back to settings and set RGB to "Full Range."
    4) Go back to the picture, and turn your brightness up until you can see the same number of 9+ squares that you could see previously under Limited Range.
    5) If part 4 is successful and you do see the same number of squares, your TV supports Full Range RGB. If your TV's brightness is turned all the way up and you can't see the same number of squares, your TV does NOT support Full Range RGB, and your PS3 should be set to limited.


    tocmai ce am facut testul. eu am o plasma Panasonic 42PV70. pe Full (si cu setarile ochiometrice pe care le facusem mai de mult), intr-adevar vad maxim 5 dreptunghiuri cu brightness la max din tv. pe limited vad 10 cu brightness la jumatate insa imaginea pare un pic spalacita. dupa ce m-am jucat putin cu setarile am ajuns la urmatoarele (setari pentru panasonic PV70):

    Profil - Normal
    Brightness - default
    Contrast - Maxim-15
    Colour - default+5
    Sharpness - default
    Tint - default
    Colour Balance - Normal
    Restul pe Off

    Pentru filme mai merg si urmatoarele setari

    Profil - Cinema
    Contrast - Maximum-5
    restul la fel ca mai sus

    Acum, pe primul profil vad 9 clar cu al zecelea patratel ff slab conturat, iar pe cel de-al doilea vad 10 clar cu al unsprezecelea ff slab. Probabil ca daca umblu putin la brightness o sa le vad pe toate, insa cred ca este mai important sa nu pierzi din calitatea negrului pentru ca altfel imaginea iti apare spalacita/stearsa si nu mai are nici un farmec. mai jos aveti si poza de test. can you find it?
    salut,am si eu acelasi TV si sunt chiar super-multumit de el,am sa incerc aceste setari pe care le-ai postat,sa vedem diferenta ms

  2. #42 SP
    Junior Member iedi's Avatar
    unde naiba e poza cu patratele?

  3. #43 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pe prima pagina sub postul meu

  4. #44 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ok. Am incercat si eu faza cu RGB-ul si brightness-ul insa mi se vede mai bine pe full decat pe limited, aceeasi faza cu culorile spalacite. Pe ambele setari pot vedea din brightness toate patratelele. Acuma daca suporta tv-ul meu full range of colours nu stiu (e HDTV Samsung 66cm) dar cel mai bine mi se vede pe full. Cat priveste cablurile HDMI, odata ca nu cred - refuz - ca ai luat un cablu HDMI cu 8 MILIOANE, deci nu cred (de banii astia iti iei un XBOX360 nou nout) si in al doilea rand nici nu am gasit sa cumpar un cablu asa scump (poate nici nu am cautat destul dar totusi...), ce am gasit era pe la 450 ron dar si ala avea vreo 15 metri cablu, deci era lung si trebuie material inteleg, da 8 meleoane uaiii ma da tre sa ai probleme mari (no ofense) sa dai atata pe un CABLU! Jeeezzz!

  5. #45 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    este o firma Monster Cable , care produce cabluri din aur , am vazut ca pot ajunge pana la 500 de dolari

  6. #46 SP
    Senior Member mark's Avatar
    E o porcarie parerea mea! Acuma nu se mai vand bijuteriile ca se pune aur si pe componente IT numa sa se vanda, domne fer!

  7. #47 SP
    Junior Member iedi's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pe prima pagina sub postul meu
    ok tanks
    in timpenia mea am crezut ca e in meniul ps3 pe la photo

  8. #48 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by mark`` View Post
    Ok. Am incercat si eu faza cu RGB-ul si brightness-ul insa mi se vede mai bine pe full decat pe limited, aceeasi faza cu culorile spalacite.
    Nu ai facut setarile corecte de brightness la TV!!!

  9. #49 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Asta zici tu, dar am facut exact cum se specifica in ambele cazuri de reglare...

  10. #50 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by mark`` View Post
    tre sa ai probleme mari
    iti recomand sa te calmezi

  11. #51 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Daca tu zici, ma rog...

  12. #52 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by mark`` View Post
    da 8 meleoane uaiii ma da tre sa ai probleme mari (no ofense) sa dai atata pe un CABLU! Jeeezzz!
    Oricat de mare ar fi pretul unui produs daca prezinta interes pentru clienti e perfect justificat!
    Spre exemplu eu am dat 1500 EUR pe o oala care nu face altceva decat sa fiarba legume
    Absurd? poate, eu am considerat ca e pretul corect la momentul respectiv.

    Asa ca nu are rost sa facem atat tam-tam.

  13. #53 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Oricat de mare ar fi pretul unui produs daca prezinta interes pentru clienti e perfect justificat!
    Spre exemplu eu am dat 1500 EUR pe o oala care nu face altceva decat sa fiarba legume
    Absurd? poate, eu am considerat ca e pretul corect la momentul respectiv.

    Asa ca nu are rost sa facem atat tam-tam.
    Daaaaaaaamn ce fullHD achizitionam de oala aia

  14. #54 SP
    Senior Member mark's Avatar
    My point exactly!

  15. #55 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    My point exactly!
    Pai tocmai am zis ce as face EU cu acei bani. Daca EL e pasionat de gatit sau pune un pret pe lucrurile de calitate ce se gasesc in bucatarie SAU PE CONECTORII DE LA PS/HDTV atunci e alegerea lui. A fost mai degraba un raspuns subiectiv la postul lui nameless

  16. #56 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar

    Optimizing Your PS3 for Blu-ray


    Unii dintre voi le cunosc,dar poate pentru altii ,e utila informatia
    Enjoy

  17. #57 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    eu am un Samsun FullHD de 81..l-am luat de curand de la Altex impreuna cu ps3-ul
    am o chestie in meniu cu black control [normal/low]...am lasat la rgb pe lite...am fixat luminozitatea...dupa ce am intrat si l-=am pus pe full nu se mai vedea nimic din cele 1234 cifre. Dupa ce i-am schimbat variabilad e control de black se vedea. Sa inteleg ca suport FULL RGB...l-am lasat pe Full si cu acea variabila pe normal parca e fixata
    alta intrebare as mai avea legata de DNie+...e un facilitate la tv samsung din cate observ...insa imi apare tot timpul pe gri..ca si cum nu ar fi activa...am incercat sa ma joc prin setari si niciodata nu pot sa o vad sa pun on/off stie careva ceva de asa ceva?
    alta intrebare ar fi legata de cablul hdmi...cum imi pot da seama ce versiune e...eu am cumparat un cablu de vreo 20 de ron..scrie pe undeva ce versiune e...si de unde sa imi cumpar un cablu cat mai ok raport calitate/pret?

  18. #58 SP
    Member digitalhater's Avatar
    scuze de postat la PS3, tocmai am facut setarile si e diferenta intr-adevar. cel putin in resistance 2 se vede. acuma, m-ar interesa daca exista astfel de setari si pt x360.

    thx

  19. #59 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai principiul este acelasi. pune poza pe un stick si joaca-te cu setarile. in mod normal orice tv ar trebui sa retina setarile/intrare, deci setarile pentru PS3 nu ar trebui sa fie afectate de cele pentru X360, ele fiind pe intrari diferite.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Problema setare PAL 60 By murXBoy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 07-02-2015, 01:13
  2. Ghid de exprimare corecta By Espiritus in forum Offtopic
    Replies: 6 Last Post: 07-10-2013, 13:53
  3. Setare router cisco linksys wrt54gs By HoTSaucE in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 28-09-2012, 22:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts