Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Filme pt ps3

  1. #1 SP
    Junior Member Narutix's Avatar

    Filme pt ps3

    Deci imi cer scuze daca acest thread a mai fost deschis (sunt aproape sigur ca da) dar sunt cam nou pe forum si nu am cautat mult... Deci problema e urm: As vrea sa iau filme varianta BluRay de pe torrent 720p, sa le pun pe un dvd apoi sa le pun in ps3 si sa le vad pe tv HD ... intelegeti despre ce vb... dar am inteles ca trebuie filmele transformate in alt format... nu stiu prea multe.. sper sa ma ajute si pe mine cineva pt ca.. sincer nu sunt dispus sa dau gramezi de bani pe filme bluray originale... scz inca o data pt acest thread..

  2. #2 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar
    iei filmu in format mkv si transformi cu mkv2vob,e foarte usor de folosit
    bafta!

  3. #3 SP
    Member DraZziW's Avatar
    Sau mai simplu iei unul din programele astea http://www.gamespot.com/features/620...ag=picks;img;1 ; si vezi tot ce ai pe calculator (poze filme muzica ) direct pe playstation. Filmele se convertesc automat, chiar si cele mkv. Eu am optat pentru PS3 Media Server. Foarte simplu de folosit!

  4. #4 SP
    Junior Member ady_ro's Avatar
    si eu folosesc tot ps3 media server
    insa din pacate la filme 1080p laptopul meu da semne de oboseala.
    in rest e cea mai usoara metoda de a avea filme pe ps3

    am incercat inainte si TVersity dar nu am reusit sa il fac sa se inteleaga cu subtitrarile
    in schimb ps3 media server poate reda subtitrari si pentru filmele in format mkv

    la inceputurile mele in ps3 am incercat cu filme format dvd
    si am avut cateva care mergeau bine mersi pe calculator dar nu si pe playstation
    eram obsedat sa vad filmele de pe consola
    acum nu stiu sincer de ce nu mergeau respectivele

    Am incercat cu un film ca sa fiu sigur ca nu e o eroare de scriere de 3 ori si de fiecare data dvd-ul nu putea fi rulat pe consola iar pe calculator mergea fara probleme

    Recomandarea mea e clar ps3 media server.
    Pentru transformare cu mkv2vob pierzi prea mult timp, insa daca nu ai destul loc pe hard-ul calculatorului pentru a tine fisierele mkv poate fi si asta o solutie.
    Le scrii pe dvd-uri si ai scapat de stocare pe hard.

    Bafta.

  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Sunt si eu curios cu se foloseste media server. Cand dau pe search media server din consola nu imi gaseste nimic. Ma poate ajuta cineva mai detaliat.

  6. #6 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Nu mai bine legi tu frumos PC-ul la TV ? ... Eu am iesit prin HDMI din placa video, direct in LCD ... Se vede impecabil, si nu trebuie sa obosesc consola cu filme ... Trebuie doar sa schimb Input-ul TV-ului din telecomanda. Foarte simplu.
    Daca nu ai HDMI mai mult decat sigur poti avea o placa video cu doua iesiri, iar TV-ul tau trebuie sa stie intrare VGA sau DVI , depinde de model.

  7. #7 SP
    Junior Member Narutix's Avatar
    exist fratioare.. stai asa ca la mine e o little big problem eu am pc'u la mn in camera.. ps3-ul si tv-ul hd sunt in sufragerie sunt vreo 6,7 m si nu ajunge nici cablu hdmi care e de 1,5m nici nimic.. deci solutia ar fi ps3 media server desi habar n-am cum se conecteaza ... si in plus nimeni nu mi-a zis si mie ce sunt alea MKV.. adica eu am luat la filme cu gramada AVI blu-ray pe care vruiam sa le bag pe dvd apoi in ps3 si sa le vad frumos la tv hd care are diagonala mult mai mare ca a monitorului mai exact 82cm.. intelegi ?

  8. #8 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Stim si noi de intrare Pc to tv hdmi, sau vga. Se vorbea cu totul despre altceva si mai bine zis de filmele blu ray pe ps3. Eu unul pot sa le vad pe laptop sau pe tv cu iesire hd in laptop la tv. Dar prefer sa le vad din PS3 si sunt foarte curios cum pot sa fac asta. Cel care a scris despre media servers poate ne explica cum a facut. Eu unul cand dau pe search media servers nu imi gaseste nimic.

    Numai bine

  9. #9 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    TVersity - Home ... ia incercati voi asta ...

    Cat despre MKV-uri ... PS3-ul nu stie sa citeasca formatul asta, asa ca va trebui sa transofmati fisierele mkv (720p sau 1080p/i) in Avi sau MPG ...
    Cum zicea si un usr mai sus : iei filmu in format mkv si transformi cu mkv2vob,e foarte usor de folosit

  10. #10 SP
    Member Cata25's Avatar
    MKV e un format pentru filme HD. E folosit pentru Blu-ray iar �nainte și pentru HD-DVD.
    Downloadezi mkv2vob și faci filmul pentru disc. Atenție, la output type selectezi AVCHD - Disc, nu file. Dacă selectezi file atunci programul o să ardă direct subtitrarea �n film (ia fiecare cadru și lipește �n el subtitrarea), ceea ce o să facă procesul să dureze vreo 6-7 ore (depinde de sistem). Dacă �l faci �nsă pentru disc procesul durează maxim 2 min. Apoi folderele rezultate (BDMV și CERTIFICATE) le arzi pe un dvd. Astea 2 foldere să fie arse direct pe dvd, adică să nu faci pe dvd un folder cu numele filmului și acolo să pui fișierele că nu o să-ți meargă.
    Deci practic deschizi mkv2vob (downloadează ultima versiune) alegi fișierul mkv sursă, selectezi la output AVCHD - Disc, lași pe automatic la video transcoding și selectezi limba subtitrării filmului. Fișierle mkv pot avea �ncorporate �n ele mai multe limbi gen maghiară, germană, franceză... așa că �nainte să alegi deschide filmul cu un program (BSplayer) și vezi cum este limba notată. De regulă alegi romanian (RUM) dar la unele este undetermined. Dacă subtitrarea nu e �n fișierul mkv ci e de tipul srt, atunci o redenumești la fel ca filmul și o pui �n același folder, bif�nd load subtitles from file.
    Dacă te duce pc-ul poți face cu PS3 Media Server, dar dacă nu �ți recomand să arzi filmu pe dvd. Succes.

  11. #11 SP
    Junior Member Narutix's Avatar
    ba fratilor despre ce vb voi ??????? EU am zis ca am NUMAI FISIERE AVI si voi dc imi tot spuneti de MKV-uri cand eu am NUMAI SI NUMAI AVI ???? eu vreau sa stiu cum vezi un AVI varianta blu-ray pe PS3 ???

  12. #12 SP
    Member Cata25's Avatar
    Păi nene, dacă e avi (destul de ciudat din moment ce filmele hd sunt de obicei (adică mereu) �n format mkv) ar trebui să meargă direct (mă rog, e treabă și de codecuri aici)
    Ai �ncercat să le tragi pe dvd și să le �ncerci �n consolă?

  13. #13 SP
    Junior Member Narutix's Avatar
    deocamdata nu...

    man iau filmu Final Fantasy VII si la torrent scrie in felul urmator: Final Fantasy VII_ Advent Children_ 720p.avi

  14. #14 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Nu mai bine legi tu frumos PC-ul la TV ? ... Eu am iesit prin HDMI din placa video, direct in LCD ... Se vede impecabil, si nu trebuie sa obosesc consola cu filme ... Trebuie doar sa schimb Input-ul TV-ului din telecomanda. Foarte simplu.
    Daca nu ai HDMI mai mult decat sigur poti avea o placa video cu doua iesiri, iar TV-ul tau trebuie sa stie intrare VGA sau DVI , depinde de model.
    1. nu am calc bun ok ??? sa vad direct pe tv 720p da,dar mai mult nu
    2. calcualtoru e intr-o camera,consola si Tv in alta camera distanta 10 metri cred,si netu e wirelles

  15. #15 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    emptysilence - Citeste ce a scris CatalinEu mai sus, daca nu te descurci ... singura ta alternativa este sa-ti tragi un cablu VGA de 10m pana la televizor. Sau sa incepi sa-ti cumperi Blu-Ray-uri ...

    Altfel, nu ti-a mai ramas decat sa te uiti la DivX-uri...

    Choose your destiny

  16. #16 SP
    Member Cata25's Avatar
    Quote Originally Posted by Narutix View Post
    deocamdata nu...

    man iau filmu Final Fantasy VII si la torrent scrie in felul urmator: Final Fantasy VII_ Advent Children_ 720p.avi
    Am dat un search și am găsit un link de pe mininova.
    Este vob convertit �n avi. Știu că PS3 citește vob, deci ar trebui să citească filmul direct.
    După ce �l iei copiază-l pe un dvd și �ncearcă dacă merge.

  17. #17 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    emptysilence - Citeste ce a scris CatalinEu mai sus, daca nu te descurci ... singura ta alternativa este sa-ti tragi un cablu VGA de 10m pana la televizor. Sau sa incepi sa-ti cumperi Blu-Ray-uri ...

    Altfel, nu ti-a mai ramas decat sa te uiti la DivX-uri...

    Choose your destiny
    10 m am zis asa distanta router-consola,(semnal) insa daca e sa iau cablu imi trebuie 15 m
    blu-ray prea scumpe momentan
    si in ultimu rand,eu mi le fac cu mkv2von din mkv in m2ts si dupa le transfer cu oarecare program de facut server intre pc si ps3
    deci vad filme

  18. #18 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    nu cred ca este ok sa postati linkuri de torenti

  19. #19 SP
    Junior Member Narutix's Avatar
    ba... totusi eu am facut threadul... pe mine nu ma ajuta nimeni ???

  20. #20 SP
    Junior Member ady_ro's Avatar
    Quote Originally Posted by Narutix View Post
    ba... totusi eu am facut threadul... pe mine nu ma ajuta nimeni ???
    pai ai incercat macar sa faci o proba cu un dvd?
    ai zis ca ai fisier avi
    daca e asa playstation il poate reda

    ce e asa de greu sa arzi un fisier pe un dvd si pe urma daca ai probleme sa ceri mai multe sfaturi?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Filme pe PS3 By MihaY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 28-12-2009, 18:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts