Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Platforma Gaming

  1. #1 SP
    Banned CNake's Avatar

    Platforma Gaming

    Salut tuturor sunt nou pe acest forum si sper sa imi fac prieteni repede!
    Acum,dupa cum spune si titlul vreau sa imi cumpar o platforma pentru GAMING si nu stiu ce sa cumpar dintre PS3 Slim,X360 Slim si un PC.
    Va rog frumos sa ma ajutati, si inca ceva nu imi da-ti raspunsuri de FANBOY.
    As mai vrea sa stiti ca jocuri nu pot sa cumpar in fiecare luna daca imi cumpar consola,pe cand la PC ma mai bazez si pe torrenti.
    Astept cate mai multe pareri.
    Vreau sa tineti cont ca pe mine ma intereseaza si GRAFICA.

    ---------- Post added 07-10-2011 at 07:44 PM ----------

    Uitati si configuratiile:
    1.PC "Sistem Cosmin" - wishlist de DorelBotezatu
    2.PS3 "PS3+TV" - wishlist de DorelBotezatu
    3.X360 Microsoft Xbox 360 Premium + Halo Reach + Fable III Consola - PC Garage si TV LG 32LK450 32 inch black Televizor LCD - PC Garage

    ---------- Post added 07-10-2011 at 07:45 PM ----------

    Configuratiile sunt facute de un prieten.

  2. #2 SP
    Member angellicus's Avatar
    Daca esti foarte pasionat de jocuri, atunci cu siguranta va trebui sa treci pe console. Crede-ma nu se poate compara cu gamingul pe PC, plus sunt anumite jocuri care nu o sa apara niciodata pe computer. E altceva! In ceea ce priveste consolele, singurul sfat pe care ti-l pot da este urmatorul: uita-te pe lista exclusivitatilor aparute anul acesta si in viitorul apropriat si decide ce lista iti place mai mult si ia decizia in functie de acest aspect. In legatura cu ce consola e mai buna, eu zic ca sunt cam la fel de bune! Diferentele sunt minuscule! Las expertii sa iti dea mai multe sfaturi. Bafta!

  3. #3 SP
    Banned CNake's Avatar
    Multumesc pentru raspuns.
    Mai astept sa vad ce spun si ceilalti colegi
    Nu vrea nimeni sa ma ajute?

  4. #4 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Clonele nu sunt permise pe acest forum.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2011-10-07-8.26.09-pm.png

  5. #5 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    E complicat, o consola o cumperi odata si o tii 5 ani sau chiar mai mult. Eu de exemplu, pentru ca sunt pasionat de PC, mi-am schimbat componentele de 2-3 ori, DOAR anul acesta. Daca te astepti sa iti mearga jocuri gen Battlefield 3 sau Crysis 2 cu setarile maxime si cu fps de 60+ va trebuii sa iti maresti bugetul de 3000 lei... Cam asa sta treaba: ( Aproximarile de mai jos sunt facute in ideea ca vrei sa ai 60FPS consant si de asemenea se refera la jocuri care "mananca" si ultima bucatica din pc-ul tau, nu la jocurile care au grafica slaba in general.

    PC pentru setari medium pentru urmatorii 2-3 ani: "Lista PC" - wishlist de TheKingOfHate Asta a fost facut la limita, eventual poti sa iei un GTX 560TI ( Unul reference gen Twin Frozr II sau HAWK daca esti pasionat de overclocking, o placa excelenta pentru asa ceva)

    PC pentru setari high "Lista PC2" - wishlist de TheKingOfHate Asta a fost prima mea configuratie si pot sa spun ca rula crysis 2 pe ultra cu 25-40 fps si in alpha la BF3 mergea lejer cu ~50fps.

    PC pentru setari ultra "Lista PC3" - wishlist de TheKingOfHate Aici iti merge totul lejer pe ultra, pentru urmatorii 3-4 ani. Poti sa mai faci si overclock daca vrei dar o sa ai nevoie de un cooler pentru procesor pentru ca mititelu' care vine cu procesorul nu are fata de OC.

    Si bineinteles poti oricand sa mergi pe configuratia mea "PC4" - wishlist de TheKingOfHate.

    Cu prima configuratie pe care am facuto, tot vei fi cu muult peste grafica consolelor.

    Acum ca am terminat cu PC-ul, de ai alege o consola ?

    Pai primul motiv pe care toti il evidentiaza : E ieftina. Este ieftina intr-adevar, si nu trebuie sa ii schimbi componentele in fiecare an cum ar trebuii sa faci cu un PC. Si unii spun ca este un avantaj, dar eu il consider un dezavantaj deoarece intr-un xbox sau un ps3, este acelasi hardware vechi de cand a aparut consola respectiva, si dupa cum vezi developeri incep sa stoarca hardware-ul. De cele mai multe ori reusesc, dar la un moment dat, tot va trebuii ca sony/ microsoft sa lanseze o consola noua, deoarece gaming-ul evolueaza si consolele de aceasta generatie nu vor face fata.

    Mai sunt si exclusivitatile care joaca un rol foarte important in razboiul dintre PC si console. Chiar daca pe PC ai grafica foarte faina, parca simti un gol cand vezi jocuri gen Red Dead Redemption, Halo, Gears of War, God Of War, si muuuulte altele. Eu detin toate 3 platforme, si pot sa spun ca nu as putea rezista fara un PC si nici fara o consola. Stiu ca nu e exact raspunsul la care te asteptai, dar nici nu pot sa spun " Ia-ti PC pentru ca xbox-ul e naspa" sau " Ia-ti ps3 pentru ca PC-ul e prea scump si nu merita banii". Depinde si de tine. Ori alegi grafica uimitoare dar si cu un pret pe masura, ori vrei sa joci toate jocurile la un pret accesibil. Sper ca ti-am fost de ajutor, daca ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi .

    LE: Should have checked before I posted . Oh well..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pe ce platforma joci Destiny? By MonkY in forum Polls
    Replies: 40 Last Post: 18-05-2015, 15:06
  2. Replies: 30 Last Post: 21-11-2013, 08:46
  3. Sfaturi Achizitionare Platforma By CxZ in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 13 Last Post: 25-07-2011, 18:46
  4. Modern Warfare 2 - Pe ce platforma? By Mika in forum Console Club
    Replies: 64 Last Post: 08-11-2009, 16:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts