Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: PS3 controller thumb stiks / caps / pads

  1. #1 SP
    Senior Member adibose's Avatar

    PS3 controller thumb stiks / caps / pads

    Vin aici cu o intrebare legata de minunatiile de "ciupercutze" sau CAPS, sau THUMB STICKS, sau PADS...fiecare le denumeste cum vrea, si probabil din aceasta cauza sunt greu de gasit.

    Ma intereseaza sa cumpar niste caps-uri din cauciuc sau silicon pe care sa le montez peste caps-urile originale ale controller-ului de PS3.
    Ideea este ca as vrea ceva cu forma concava (cu "Gaura" exact cum sunt controllere de XBOX) . la PS3 sunt convexe acele ciupercute si dupa cum multi bine stiti se intampla adesea sa ne alunece degetul in mijlocul actiunii

    Asadar stiti de unde as putea cumpara? (in afara de eBay, fiindca mi-e lene sa astept 10 zile dupa ele )

    am sa pun si cateva imagini ca sa fie clara treaba
    Original PS3

    Original XBOX

    controller de PS3 modificat asa cum imi doresc eu





    PS: imi cer scuze daca am postat un subiect discutat deja insa nu l-am gasit, indiferent de ce nume am ales sa bag in "search"

  2. #2 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Ceva de genul...
    Amazon.com: ORB Analogue Thumb Grips (PS3): Video Games
    ORB Analogue Thumb Grips (PS3): Amazon.co.uk: PC & Video Games
    ?

    ---------- Post added 13-01-2012 at 03:49 PM ----------

    Daca nu poti comanda direct...poate te ajuta RobertDinu
    http://www.consolegames.ro/forum/f88...sion-2-produs/

  3. #3 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    pe Amazon si eBay stiu si eu sa caut (am comandat oricum o pereche de pe eBay UK, or veni cand or veni) dar ma intereseaza pe aici prin Romanica daca gasim ceva

  4. #4 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Aici nu gasesti. Am cautat si eu pentru a remedia o problema. Pana la urma am ramas cu analogul stanga fara grip.

  5. #5 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Nasol ce pot spune, din fericire am 2 controllere noi si in garantie, insa un al 3-lea controller are o bucata din stick-ul analog stanga (la fel ca si la tine) rupta, nu toata, e doar muscata...insa e pacat de el.

    Astept dupa capacelele de silicon , cand or veni le montez pe el sa vedem cum se comporta. Daca este OK cumpar pt toate controller-ele.

  6. #6 SP
    Member SepticEye's Avatar
    Am cumparat si eu de curiozitate.Sunt nashpa.Am avut 2 tipuri, inclusiv concav, si desi ai aderenta mai mare cu ele,iti ridica prea mult punctul de contact cu stick-ul si gamepad-ul nu mai e ergonomic, cel putin pt mine, sa nu mai pomenesc de randamentul din shootere cu ele montate.

  7. #7 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    Mie mi se pare mai bine cu ele, dar fiecare cu parerea lui.
    Eu le am de la o revista PSM3

  8. #8 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    astept sa vina si revin cu pareri, oricum ma gandesc serios la alternative de controller.
    am vazut unul destul de misto de la POWER-A Pro Elite Wireless, este prezentat aici

    L-o fi incercat cineva pe la noi?

    Ar mai fi alternative de la PDP si de la Giotek.

    Insa nu toate sunt compatibile sisaxis..ceea ce nu e ok, pt ca in unele jocuri ai nevoie.

  9. #9 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar

  10. #10 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Pentru ca nu prea comercializeaza nimeni, si decat sa "te complici" cu o comanda pe afara, mai bine stai de-o parte
    Dar nu e complicat sa cumperi din afara si cred ca am sa incerc si astea, dupa cap-urile de silicon. oi gasi pana la urma ceea ce caut

  11. #11 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Nici un controler nu se ridica la calitatea celui original. Nici Razer nu a reusit si mai costa si o gramada de bani. Capsurile de cauciuc sunt ok, am eu montate pe controler de PS2 si Xbox 360. La inceput senzatia este ciudata, dar dupa cateva ore de joc nu mai poti fara ele.

  12. #12 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    @CrysMM - ai incercat Razer? dar oricum RAzer fac doar pt Xbox si PC, pt PS3 nu au nimic...

    Sunt curios despre cele mentionate de mine mai sus, daca le-a incercat cineva dintre noi...
    Am mari sperante in PowerA, pe afara in reviews e cotat foarte bine, e de luat in calcul

    si apropo de afirmatia ta "Nici un controler nu se ridica la calitatea celui original" cred ca aici doar in cazul controller-ului de xbox este valabila, nicidecum in cazul Sony, unde cel original oricum pare o "ieftineala" ...insa asta este, pt mine este o dezamagire foarte mare, ma asteptam sa evolueze si ei nu sa pastreze controllerul de la PsOne
    In cazul lui PowerA pt PS3, sunt 100% sigur ca are o calitate cu mult peste cel de ps3.

    O sa mi-l comand din Uk probabil...

  13. #13 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Am comandat un POWER A PRO ELITE WIRELESS SIXAXIS din Anglia, cand vine il testez si revin cu impresii.

  14. #14 SP
    Member adicodlea's Avatar
    am eu razer onza de 1 sapt pe xbox , calitatea pare mai buna decat cel original , care al meu este cel nou cu transforming dpad...are un grip mai bun si o forma in partea din spate care iti relaxeaza mana mult mai mult ca cel de xbox + butoanele hyperresponse+reglarea tensiunii la thumb sticks.. la care nu am cuvinte , sunt magice..Ce nu prea imi place la el sunt LT si RT care sunt prea arcuite asa , nu stiu , inca nu m-am obisnuit cu ele..oricum per total este mult mai bun ca cel de xbox !
    Cele de ps3 totusi mi se par cel mai bine desenate sa zic asa , desi scartaie din toate partile cand tragi de el..

  15. #15 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    un controller mai bun decat cel original de xbox360 inseamna un controller foarte bun! bravo pt achizitie. de unde si cat a costat?
    din cate am vazut...pt SP3 nu fac!

  16. #16 SP
    Member adicodlea's Avatar
    da , sunt doar ptr xbox si pc , este foarte bun controllerul , are multe chestii in plus si bune fatza de cel original , cum am zis reglaj de tensiune , butoane cu hyperrespone , inca 2 butoane programabile , are dpad nu butonul ala idiot care il au controllerele originale de xbox360 modelul mai vechi...are suprafata cauciucata etc..
    a costat 120 ron sigilat , l-am luat de la o cunostiinta !

  17. #17 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    ciudate cele 2 butoane in plus...cred ca m-ar incurca...triggerele sunt misto!

  18. #18 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Au venit si jucariile, asa cum am promis am revenit cu detalii.

    La prima mana si prima vedere pot spune despre:

    Cap sticks, sunt rosii sunt dintr-un cauciuc siliconat, destul de aderente, se simt OK la mana, s-au atasat peste caps-urile originale destul de usor.

    Power A controller, este negru constructie solida dintr-un plasic interesant, este mat si un pic cauciucat, lasa impresia de aderenta sporita si destul de fin la atingere, deocamdata este la incarcat asa ca nu am avut cand sa-l testez. L-am conectat la PS3, s-au aprins ledurile, el a inceput sa vibreze si sa-si intre in rol, cu alte cuvinte pana aici plug & play! Ca si feeling, mi-a tresarit un pic amintirea padului de la xbox, ceea ce e bine, stickurile analogice sunt pozitionate bine si desi nu par cauciucate...sunt! si sunt foarte aderente. Manerele sunt din cauciuc si au un fel de solzi, niste striatii pe suprafata din fata si spate a controllerului, lucru care imbunatateste aderenta si lasa mana sa respire.

    Am sa atasez si niste poze si in rest am sa revin cu impresii dupa teste.
    Jocurile supuse sunt, Uncharted, GT5 si cel mai important FIFA12.
    Attached Images Attached Images img_1435.jpg img_1437.jpg img_1438.jpg img_1439.jpg img_1440.jpg img_1444.jpg img_1447.jpg img_1448.jpg img_1449.jpg img_1451.jpg img_1455.jpg

  19. #19 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Controller-ul de unde l-ai luat ? Astept cu nerabdare testul la Fifa !

  20. #20 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    de pe eBay UK. 31 lire transport inclus a fost.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts