Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Upgrade HDD PS3

  1. #1 SP
    Member justamodel's Avatar

    Upgrade HDD PS3

    PS3 meu are hdd doar 40gb, cam am probleme de spatiu cu el. Am vazut ceva discutii si "hinturi" despre cum sa ti`l schimbi singru. Ma intrebam daca si`a schimbat careva Hdd si`mi da si mie cateva indicatii, si daca puteti sa`mi recomandati ceva marci de HDD pt laptop. Eu ma gandeam sa`l iau asta Samsung 320GB SATA 5400RPM 8MB TuMR/PMR M6 Series Hard disk notebook - PC Garage Ms.

  2. #2 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    daca este 5400 RPM si este de 2.5" este ok. personal am inlocuit cu un WD1600BEVS.

    daca vrei sa pastrezi ce ai pe cel de 40 trebuie sa faci un backup la hard. cand vei face restore vei avea totul la locul lui (conturi, setari network, saves, data, setari, etc)

    atentie cand faci backup: hardul pe care faci backup sa fie formatat FAT32, altfel nu il vede.

    cheers

  3. #3 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    problema cu schimbarea hddului este ca intr-adevar trebuie sa fie de 2.5 si ca el este prins de o structura metalica cu ajutorul a 4 suruburi. la mine, suruburile erau efectiv sudate de metal. mi-a fost imposibil sa le scot prin desurubare asa ca am sfirsit prin a strica hddul original so...mare atentie la procedura.

  4. #4 SP
    Member justamodel's Avatar
    Cele de 7200 RP merg? Si exista vreo limita de capacitate? Am vazut pe net ca mai toata lumea isi punea de 250gb.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    justamodel: si cele de 7200 RPM merg, insa am vazut diversi pe net care se plang de anumite desincronizari la unele jocuri. Acum, nu stiu cat de reale sunt (chiar n-am avut timp sa testez asa ceva) insa nu m-as risca. Eventual faceti un try before buy. Iar ca marime, cred ca pana in 320GB suntem on the safe side. Pentru cele de 500GB, am vazut ca doar Samsung a fost testat. Aici si un filmulet:

  6. #6 SP
    Member justamodel's Avatar
    Cam toti folosesc HDD SATA, e vreo diferenta intre SATA si SATA2? Adica ambele ar merge pe PS3?

  7. #7 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    acum toate sunt sata2 (toti specifica sata ca format sa nu faci greseala sa iei un ide). sata1 nu se mai fabrica de ceva vreme.

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    justamodel, ca marime poti sa pui de 160, 250 sau 320 fara probleme (sata sau sata2) atit timp cit sunt de 2.5'. eu am un seagate de 160GB (5400RPM) pentru ca la momentul respectiv (acum un an) astea aveau cel mai bun pret/capacitate. acum insa, e posibil sa gasesti de 250 sau 320 la un pret fff bun. eu insa am aproape in continuu 80-90GB liberi asa ca nu simt nevoia de upgrade.

  9. #9 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Sa ai grija sa fie hdd de grosime 9 mm, eu mi-am luat online un hdd de laptop 2.5'' dar grosimea lui era de 12.5mm, nu a incaput nici cum in caseta din ps3. Am avut noroc ca cei de pe siteu de unde l-am luat mi-au schimbat hdd fara prea multe batai de cap.Acum am si eu un samsung spinpoint de 250g, merge brici.

  10. #10 SP
    Member justamodel's Avatar
    La cat de sipmplu e sa schimbi HDD si la ce preturi au HDD azi, nu merita se te chinui cu HDD de 40 sau 60.
    Offtopic. Am fost pana la Flamingo sa vad daca au hdd de laptop, (Flamingo fiind magazinul de unde mi`am achizitionat PS3) ii zic de ce am nevoie de HDD, el se uita nedumerit la mine si zice: Da unde vrei sa`l schimbi? ca nu exista service de PS3 in Romania.
    E adevarat? Chiar asa uitati suntem pe lumea asta?

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    a avut dreptate. service pentru PS3 nu exista in RO, doar pentru PS2. toate PS3urile defecte se trimit la un service de afara....austria, germania, smthing. ce nu a stiut si ar fi trebuit sa stie e ca poti sa iti schimbi singur hddul consolei fara sa invalidezi garantia.

  12. #12 SP
    Member Catallin's Avatar
    Ai grija cu surubul albastru, sa nu te joci cu el. Asa am facut eu am folosit o surubelnita proasta pana i-am stricat "crucea" la surub si de-acolo sa vezi show. Foloseste o surubelnita care simti ca prinde surubul ca lumea.

    Eu cand mi-am schimbat hardul de 60 am avut un hard extern de 120, am dat backup pe el (dupa ce l-am formatat FAT32), am pus hardul de 320, restore si cam asta a fost tot. Mi-a luat absolut tot, conturi, parole, jocuri cumparate... asa iti recomand sa faci e cel mai simpu.

    Bafta.

  13. #13 SP
    Member justamodel's Avatar
    Greu cu suruburile astea, am scos cel albastru si inca 2 de pe carcasa de metal foarte usor, dar celelalte 2 pur si simplu nu voiau sa iasa. M`am dus cu HDD la magazinul Otelul si am incercat vreo 15 surubelnite pana am gasit una care sa mearga.. Noul HDD ii Seagate 320GB SATA-II 5400.5 Momentus si merge perfect.

  14. #14 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar
    si mie suruburile 2 din ele mai greu,si m-am dus la un service de telefoane care au surubelnite mici si calumea intr-o clipa mi la desfacut dupa ce ma chinuisem 1 ora acasa

  15. #15 SP
    Member slabunator's Avatar
    exista hdd extern pe USB care sa il conectez la ps3 si sa functioneze cele 2 hdduri(cel initial al consolei si cel extern) in pararel? nu ma prea pricep la componente.

  16. #16 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by aallex View Post
    exista hdd extern pe USB care sa il conectez la ps3 si sa functioneze cele 2 hdduri(cel initial al consolei si cel extern) in pararel? nu ma prea pricep la componente.
    orice HDD extern va merge. dar numai ca stocare. nu va functiona in paralel cu cel din consola. de aceea cei care doresc spatiu mai mare trebuie sa schimbe hardul. extern vei putea sa tii muzica/filme/backup si va trebui sa fie formatat FAT32.

    cheers

  17. #17 SP
    Member televizor's Avatar
    da, tot ce iti trebuie e un external case pt hardu vechi, pe care iul gasesti pe la vreo 60 RON

  18. #18 SP
    Member drik's Avatar
    Eu am trecut de la 80GB la 160GB ca imi ramasese hdd in plus de la notebook. Procedura simpla, numai ca a trebuit sa iau de pe net Updateul de soft initial pt ps3, asta m`a incurcat cateva minute dar pana la urma totul bine. Cum a mai fost spus, backup la profil, grija la montare si hdd de 5200rpm si totul va fi ok...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Guide: PS4/PS4 Pro HDD/SSD Upgrade By tudyniuz in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 157 Last Post: 25-05-2021, 11:21
  2. Recomandări/sfaturi upgrade HDD PS3 phat By Graft in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 31-12-2010, 03:32
  3. Replies: 14 Last Post: 15-03-2009, 21:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts