Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 49

Thread: Ps3-ul va suporta fisiere .mkv

  1. #21 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Bun,poate ca linuxul va recunoaste hdd-ul ntfs dar iti zic sigur ca mkv fara acces la rsx va merge mai incet decat melcul.

  2. #22 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    in plus de asta cred ca maxim 3-5 % din toti utilizatorii de console au habar de linux. majoritatea nu au habar de Windows si abia folosesc un PC sau un Mac, asa ca Linux iese din calcul, deci implementarea unui feature pe care marea majoritate nu l-ar folosi e o pierdere de timp. dpdv al confortului iarasi este o crima sa bootezi in linux ca sa rulezi un mkv si apoi si rebootezi in XMB ca sa te joci si iar in linux, iar in XMB, so on. apoi sony nu da semne ca ar da drumu la RSX si fara asta nu vei vedea never ever nici un mkv sub linux. per total, sunt destul de multe variabile care duc catre o singura concluzie. nu cred ca vom vedea mkv sub linux prea curind, if ever pe PS3. mai degraba baga ei suport oficial odata cu lansarea divx 7.

  3. #23 SP
    Member N3O2005's Avatar
    @ srachi: da ... intr-adevar am testat azi live pe un ps3 cu ub 7.10 cu vlc si merge slow mo mkv-ul
    @hostile: huh ... subestimezi consolistu de rand ... cel putin eu cand ma uit in jur si ma gandesc la "consolisti" stiu numai oameni care au habar ce e ala un linux, daca nu stiu sa updateze kernelu manual macar se pricep sa click click arround sa il foloseasca basic lvl . nu e chiar o pierdere de timp ... rulearea unui xbmc sub un linux instalat pe un ps3 ar fii absolut si indubitabil .... GENIALA ( asta presupunand ca @ some point vom avea acces la RSX )

  4. #24 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Da.sa avem full acces la hrdware-ul ps3-ului ar fi superb.Bootatu din linux in xmb se face f rapid si nu ar fi o problema,nici din xmb in linux nu e groaznic.Mie unu mi-ar place sa am ceva distro tuningat cu beryl.Acum am kubuntu pus pe ps3 dar nu-l folosesc,to slow....

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti aici petitie pt. activarea RSX under Linux: Open PS3's RSX for other OS Petition

  6. #26 SP
    Member N3O2005's Avatar
    vai vai ... am si omis varianta beryl ... ar fii /pee_pee pe orice alt pc din casa

  7. #27 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Aveti aici petitie pt. activarea RSX under Linux: Open PS3's RSX for other OS Petition
    Am si semnato,cum functioneaza petitile astea?Le baga cineva in seama(sony)?

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Am si semnato,cum functioneaza petitile astea?Le baga cineva in seama(sony)?
    Sometimes they do (vezi petitiile de succes de pana acum). Probabil insa ca nu misca nimeni un deget pana nu vad cel putin cateva zeci de mii sau poate chiar sute de mii de semnaturi...

  9. #29 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by N3O2005 View Post
    @hostile: huh ... subestimezi consolistu de rand ... cel putin eu cand ma uit in jur si ma gandesc la \\\\\"consolisti\\\\\" stiu numai oameni care au habar ce e ala un linux, daca nu stiu sa updateze kernelu manual macar se pricep sa click click arround sa il foloseasca basic lvl . nu e chiar o pierdere de timp ... rulearea unui xbmc sub un linux instalat pe un ps3 ar fii absolut si indubitabil .... GENIALA ( asta presupunand ca @ some point vom avea acces la RSX )
    tu iei in calcul consolistul de rind de la noi, insa noi nu contam. conteaza cei de afara, iar acolo media e mult mai jos decit la noi. apoi accesul la RSX sau, ma rog, imposibilitatea de a-l accesa, este posibil sa fie o conditie pusa de nvidia lui sony prin contract. nu avem de unde sa stim asta, dar daca e asa, nu vom vedea RSX in all PS3's lifetime (in mod oficial).

    anyway, si eu, ca si voi, sper sa se introduca suport mkv oficial odata cu lansarea divx7. in felul asta o sa avem si subs incorporate si nu ne mai doare capul. acu tre sa pun subu intr-un fisier .divx daca e vreun film in alta limba decit engleza, iar eu am o tendinta in a prefera filmul european, nu cel american.

    PS nu sunt fan linux pentru ca pe vremea cind am incercat sa imi instalez asa ceva am avut o experienta oribila si am ramas cu un gust amar (insa recunosc ca intre timp a devenit mult mai user friendly comparativ cu distributiile de acum multi ani). sunt insa fan distributii live pe care le-am mai folosit si care mi se par fff folositoare, insa nu, nu as instala niciodata linux pe PS3 (decit daca s-ar putea rula ceva live (de pe un stick usb de ex ca sa ramana unitatea de dvd libera) caz in care ar fi ok din punctul meu de vedere sa folosesti consola pe post de desktop pentru diverse lucruri marunte gen mail, browsing, editare text sau chiar ca player audio/video).

  10. #30 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    oleeeeeeeeeeeeeeeee !!!

  11. #31 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    .mkv ? Ce fel de fisiere sunt astea ? De la Blu-Ray, sau...

  12. #32 SP
    is the man! trickz's Avatar
    .mkv, mon ami. Fisiere video high rez rezultate in urma reip'ului de bluray/hd.dvd. Numele vine de la containerul video care le tine: Matrioska Video

  13. #33 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    E vorba de mkv nu de mks.Nu nu sunt fisiere de la blue ray,doar ps3 citeste din ziua lansary filme blue ray.Sunt niste containere foarte folosite mai nou la fisiere video high definition,nu stiu cumde nu teai lovit de ele pana acum pe net ca sunt cu duiumu.

  14. #34 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Extension: MKS
    Program and/or Extension Function: Matroska Subtitles Stream
    Company: Matroska Association
    Specific Notes: The Matroska multimedia container formats were derived from a project called MCF, but differ from it significantly because it is based on EBML (Extensible Binary Meta Language), a binary derivative of XML. EBML enables future format extensibility, without breaking file support in old parsers. This is a container, not a CODEC. Get the parser from the Matroska site. .....

  15. #35 SP
    Junior Member GraX's Avatar
    Fratiorilor, omul s-a referit la suport OFICIAL pentru mkv-uri, nu prin Linux sau mai stiu eu ce alta metoda exotica. Dupa cum bine stiti, sau nu, Sony a semnat un contract cu DivX Networks, prin intermediul caruia PS3 a devenit un device fully DivX compatible. In momentul in care se va trece la DivX 7, care va contine decoder intern pentru mkv, automat si PS3 isi va face update si .. voila... mkv-urile vor putea fi redate direct din XMB, fara Linux sau alte vrajeli...

    Presupun ca se va putea streama direct de pe PC, prin intermediul unui Media Server

  16. #36 SP
    Junior Member czoka's Avatar
    Domnilor folositi mkv2vob.......daca nu doriti implementarea sub. in fisierul video ( ceea ce dureaza intre 40 min-2 ore depinde de procesor) concertele sau filme ce nu necesita sub, acesta le transforma in avi fara pierdere de calitate intre 40 sec si x minute depinde de viteza hdd-ului care il aveti....merge pe ps3 fara probleme ....http://www.3r1c.eu/mkv2vob/mkv2vob.exe

  17. #37 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    super extrem de rapid insa nu stie decit mkv

  18. #38 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Eu nu cred ca o sa existe astfel de suport prea curand pe PS3. Sunt multe interese la mijloc.

  19. #39 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Chiar de aia.

  20. #40 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Divx 7 e lansat oficial DivX 7 vs. DivX Pro 7 | DivX.com . Oare il vom vedea intr-un update viitor de fw pe ps3? Eu sper ca in curand sa nu mai trebuiasca sa ne chinuim cu mkv2vob si alte programe de genu si sa le putem play-a nativ de pe ps3.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. MKV pe PS3 fara conversie sau alte softuri By czoka in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 99 Last Post: 11-04-2014, 23:04
  2. Playstation 4 va suporta jocuri PS3? By Dant3 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 19-02-2013, 10:28
  3. Copiere fisiere 4Gb pe hdd PS3 By dgalec in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 12 Last Post: 24-09-2010, 04:53
  4. MKV pt. PS3 - Votati ! By darkpaul13 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 18 Last Post: 28-07-2010, 18:24
  5. Subtitrari pentru fisiere video pe PS3 By drati71 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 50 Last Post: 03-03-2009, 21:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts