Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Grupare pentru cumparaturi de pe Playstation Store

  1. #1 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar

    Exclamation Grupare pentru cumparaturi de pe Playstation Store

    OK..am zis sa creez un topic separat sa nu facem varza topicul cu jocuri de pe Playstation Store
    Pe scurt..ce urmaresc:
    Sa ne grupam 5 persoane, deci mai am nevoie de inca 4 persoane care ar dori..sunt dispuse sa cumpere jocuri de pe Playstation Store.
    Deoarece un cont de cumparaturi...poate suporta maxim 5 console PS3 si UNICE, cine se grupeaza acum...cam asa ramane, daca cineva nu mai vrea -> nu mai putem baga pe altcineva in locul lui, deci cer si ofer maxima seriozitate.
    Ce ar presupune aceasta operatiune...grupare:
    Exista multe jocuri interesante pe playstation store...care nu le poti cumpara pe blu ray [nu au rost pentur ca unele au cateva sute de megi]...dar merita toti banii...
    in general jocurile incep de la 5 dolari si ajung pana la 30 din cate am vazut [posibil sa fie si mai ieftine si mai scumpe]. Insa daca ne grupam 5...putem imparti aceasta suma si ne rezulta un cost mult mai mic si rentabil
    de exemplu Tekken Dark Ressurection pentru PS3 e aprox 19 dolari..ar ajunge 4 dolari de persoana...deci o investitie de aprox 15 ron.
    Sau jocuri care se gasesc si pe disc [Burnout Paradise] de ex ajunge cam tot la fel pentru fiecare
    In cazul in care cineva din cei 5 vrea un joc...vorbim si ne hotaram daca il vrem toti 5 sau nu [e firesc ca cineva sa nu il vrea de exemplu pe mega man 9] in acest caz se imparte suma la numarul persoanelor care il doresc [3..4..2]. Daca ulterior se razgandeste careva si il vrea o sa plateasca celorlalti partea lui.
    Cred ca m-am facut inteles cam cum functioneaza.
    Doresc ca persoanele care se baga in acest grup sa realizeze ca trebuie sa ofere seriozitate, sa se gandeasca bine si sa nu se razgandeasca. Odata logate cele 5 ps3-uri cu userul respectiv, in cazul in care cineva renunta alta nu ii poate lua locul, asa ca pierdem un loc degeaba.
    In ceea ce priveste modalitatea de plata , functionare, siguranta:
    Ne hotaram la un model de joc, discutam si punem la vot care sunt persoanele ce vor sa contribuie [din cei 5] la jocul respectiv. Dupa aceasta, se imparte valoarea la numarul doritorilor, se depun banii in cont si se face achizitia.
    Ca sa nu avem surprize de genu..unul dintre noi a dat userul la altul...initializarea grupului o sa se faca cu o comanda a unui joc a tuturor celor 5..astfel blocam userul la cele 5 console.
    Repet, soliciti si ofer seriozitate, sper sa existe doritori
    Let's get started..Grupul 1 e format de mine...si urmatorii

  2. #2 SP
    Member cristian77's Avatar
    Bravos Hyp pentru initiativa,nici eu nu ii inteleg pe baietii de mai sus,nu vad nici un "romanism" aici , doar o chestie desteapta
    Count me in ,vreau sa te sustin, chiar daca nu am timp momentan sa joc foarte mult nici discurile care le am , e o miscare de viitor,si sunt multe joculete de PSN pe care mi le doresc.
    Nu sunt expert in Store,vorbim detalii pe YM(add me) , sa-mi mai explici una alta
    PS : Momentan as vrea jocul de curse cu nave spatiale,imi scapa momentan numele

  3. #3 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Quote Originally Posted by cristian77 View Post
    PS : Momentan as vrea jocul de curse cu nave spatiale,imi scapa momentan numele
    WipeOut HD! Apropo de el, a primit cineva cod dupa ce a facut cont pe Austria?

  4. #4 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    WipeOut HD! Apropo de el, a primit cineva cod dupa ce a facut cont pe Austria?

    nope cred ca nu era true

  5. #5 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Quote Originally Posted by Hyp View Post
    sa mor daca va inteleg...mentalitate tampita...de unde scoateti ideea ca e tipic de roman? stiti voi ce fac celelalte natii? si a doua la mana care e problema? nu inselam pe nimeni? comportament de snobism..sa cumperi la pret mare cand poti cumpara la pret redus. Nu inselam pe nimeni, sunt chestii din agreementul de playstation store...de a fi folosite pe 5 console..asa ca unde e problema ca sa fie cumparate impreuna? va rog sa va abtineti la offtopicuri tampite...consider in continuare ca e o initiativa ok [ normal ca altfel nu o executam] si la un calcul simplu...de genu daca am pune fiecare cate 20 de dolari [70 de ron aprox ..cat un joc ps3 pe disc vechi sau foarte prost] am strange 100 de dolari pe cont...bani de care am putea cumpara multe jocuri super tari
    deci rog sa va abtineti si sa raspunda cine e interesat
    cum spunea si bitza este nevoie de seriozitate...asta cer..si am pretentia sa mi se raspunda la fel , la urma urmei e in avantajul tuturor
    Tot respectul, idee geniala! id messenger: geocioncan, da-mi add sa mai discutam pentru ca in principiu si eu as vrea sa iau parte

  6. #6 SP
    Member Catallin's Avatar
    Aveti grija cand va formati echipa. Trebuie sa fiti 5 seriosi. Adica la un moment dat o sa apara problema ca unu din voi nu o sa vrea un anume joc, respectiv nu o sa puna bani la el. Atunci ce faceti? Ca doar pe 5 sisteme merge activat. De 10 dolari cat iei un joc, in momentul in care puneti toti cate 10, pai se simte

    Faceti un cont separat pe care il administreaza cel care cumpara si dupa ce se cumpara ceva descarca si ceilalti. E simplu in teorie, probleme vor fi la bani Bafta oricum, se practica sistemul asta cu mult inaintea noastra de cei din "afara".

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Va rog sa va exprimati parerea in mod civilizat - fara "atacuri" fara nimic si sa urmati sfaturile lui Catallin - din cate stiu eu el s-a ocupat cu asa ceva si are ceva experienta (nu de alta dar nu vreau sa aud plangeri ca v-a pacalit nu stiu cine, v-a luat banii si nu v-a dat nici un joc)

    succes.

  8. #8 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    multumesc tuturor pentru sustinere si participare...o sa apelez si dau add pe mess persoanelor care s-au declarat interesate
    in ceea ce priveste seriozitatea...sper ca sa nu avem surprize...sau nha sa fie o marja de 20% eroare...adik unu din 5 sa nu mai doreasca sa cumpere deloc..sau ma rog sa fie degeaba....asta e...nu poti judeca oamenii...sa speram sa nu fie asa
    nu am pretentia [si nu cred ca cei din grup sa aiba aceasta pretentie] sa fie asteptari de genu..x vreau jocul "X" si sa il cumparam toti 5..poate y il are..nu ii place...atunci impartim in 4..in 3 cati il doresc....daca jocul costa 9.99$ ajunge 2.5 dolari in 4 sau 3,33 in 3
    Sper sa am in grup oameni de cuvant...si sa nu ne furam caciula..sunt sigur ca se poate asa ceva..nu sunt valori mari la jocuri..si sper ca fiecare sa fie cinstit unul cu altul [daca nu a vrut un joc...ok nu l-a platit...dar sa nu il downloadeze...sau daca il downloadeaza sa anunte si sa plateasca respectiva suma la urmatoarea comanda]
    pentru crearea grupului...o sa am nevoie ca respectivii 5 sa fie foarte siguri...o sa initializam contul cu o mica comanda [o sa vb cu fiecare de valoarea ei..banuiesc ca un minim de plata de genu 10 ron de fiecare..ar ajunge 50 de ron in total..aprox 15 dolari]

  9. #9 SP
    Member Cata25's Avatar
    Hai că mă bag și eu.
    �ți dau add și vorbim m�ine

  10. #10 SP
    Member cristian77's Avatar
    N-ar fi rau ca cei 5 care vor fi in final,sa specifice de la inceput ce jocuri de PSN au acum.Sumele oricum nu sunt mari,o sa mergem pe obraz si incredere,nu cred ca cineva isi va strica "buca" pe forum pentru 10-15 ron

  11. #11 SP
    Member Cata25's Avatar
    Nici un joc de PSN

  12. #12 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    eu street fighter II HD si o tampenie de Bionic Commando..ceva de genu[l-am luat din greseala ..credeam ca e altul]
    momentan interesati...Cata25 si Cristian77 [cata25 am discutat e de acord..cu cristi vb maine]
    candidat si GeoGCX [voi lua legatura si cu el maine]
    Si eu cred ca aceste sume nu o sa creeze probleme pentru careva incat sa dea tepe...10-15 ron...hai 30 la jocuri gen GT5
    Oricum initiativa am avuto...dupa creearea grupului oricand isi mai pot face altii grupul lor dupa modelul nostru

  13. #13 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Hyp View Post
    eu street fighter II HD si o tampenie de Bionic Commando..ceva de genu[l-am luat din greseala ..credeam ca e altul]
    momentan interesati...Cata25 si Cristian77 [cata25 am discutat e de acord..cu cristi vb maine]
    candidat si GeoGCX [voi lua legatura si cu el maine]
    Si eu cred ca aceste sume nu o sa creeze probleme pentru careva incat sa dea tepe...10-15 ron...hai 30 la jocuri gen GT5
    Oricum initiativa am avuto...dupa creearea grupului oricand isi mai pot face altii grupul lor dupa modelul nostru
    Griji cu gt5, parca nu-l poti share-ui asa tin minte, la fel e si cu warhawk, in rest merg toate.

  14. #14 SP
    Member Solozaur's Avatar
    stati putin ca n-am inteles cv bine: daca eu am pus bani cu inca 4 oameni si am cumparat un joc acuma n-am sa pot sa pun cu altii sa luam alte jocuri? ( jocul fiind cumparat de pe alt cont )

    PS: la tekken 5 ajunge cam 20ron de om ptr ca daca vreti sa va bucurati de el trebuie sa luati versiunea cu online care e 30$

  15. #15 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    ba poti sa pui cu cati vrei...ma refer ca respectivul cont facut pentru acei 5 oameni merge doar cu acei 5 oameni odata activat pe cele 5 console, daca o persoana se razgandeste...pe contul respectiv nu puem aduce alta care sa o inlocuiassca

  16. #16 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Solozaur View Post
    stati putin ca n-am inteles cv bine: daca eu am pus bani cu inca 4 oameni si am cumparat un joc acuma n-am sa pot sa pun cu altii sa luam alte jocuri? ( jocul fiind cumparat de pe alt cont )
    Sunt 5 sisteme pe un cont, tu ti-ai luat jocuri cu alti 4 de pe un anume cont care nu are legatura cu altul deci poti pune bani linistit cu altii pe un nou cont sau sa luati in continuare alte joace pe contu vechi tu cu cei 4 prieteni cu care ai mai cumparat.

  17. #17 SP
    Member Nonelito's Avatar
    E chiar asa de mult 35 RON pentru un joc PSN? Majoritatea costa 9.99$. Asa suntem noi romanasii, ciupim de oriunde putem, sa mananca si gura mea.

    6 RON in medie/persoana cat vreti voi sa dati pentru un joc, nu e niciun pachet de tigari. Cum zicea si ffocus, in ritmul asta nu mai pupam PSN, LIVE si alte dracii.

    Oricum, va urez bafta daca asta e ceea ce vreti.

  18. #18 SP
    Member justamodel's Avatar
    I`m in.
    fr0z3n_dr34ms id de mess.

  19. #19 SP
    Member cristian77's Avatar
    Quote Originally Posted by Nonelito View Post
    E chiar asa de mult 35 RON pentru un joc PSN? .
    Nu e mult,dar daca in loc de 35 ron,pot plati doar 7,de ce nu ? Nici o treaba nu are asta cu faptul ca nu avem PSN in Romania , si cum ziceau baietii mai-nainte,se practica la greu si afara share-uiala asta.

  20. #20 SP
    Member Catallin's Avatar
    Dupa ce treceti de "problema de moralitate" sa aveti grija dupa cum am zis, de ex. teoria cu "daca nu downloadeaza bine, iar daca downloadeaza sa plateasca" nu e viabila deloc pentru ca nu poate fi verificata. Stabiliti de pe-acum ce jocuri vreti sa luati "din urma" ca sa le vrea tot grupul si cele care apar le luati in masa, ca oricum vine foarte putin. Oricum vor aparea mici probleme, o sa vedeti, iar voi nici nu va cunoasteti personal.

    Oricum bafta.

    PS: daca era sa nu apara in RO PSN din cauza downloadurilor, atunci nu era demult nici in afara. Dupa cum am mai zis, ei au inventat sistemul asta (adica au fost primii) nu noi. Ma rog, eu inteleg si o parte si cealalta si mie mi-ar placea sa fie PSN RO, dar stim cu totii ca nu o sa fie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store By Srachi in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 855 Last Post: 28-03-2024, 02:22
  2. Replies: 1 Last Post: 23-10-2013, 01:49
  3. Card pentru cumparaturi PSN By Xcessive in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 07-08-2010, 01:14
  4. Jocuri Playstation Store By Dant3 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 68 Last Post: 08-09-2009, 13:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts