Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 26 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast
Results 261 to 280 of 520

Thread: Clubul Retro - Arcade

  1. #261 SP
    Junior Member smccd's Avatar
    Pe langa parcul circului (Bucuresti), unde am locuit, erau o gramada de sali de jocuri. Cea care a rezistat cel mai mult era chiar langa circ.
    Jocurile memorabile erau Knights of the Round, Rastan, Dragon Ninja, 1942, Teenage Mutant Ninja Turtles, Indiana Jones & the Temple of Doom.

  2. #262 SP
    Junior Member bruudi's Avatar
    Salut!
    Cred ca unii dintre voi stiti de aceasta incercare de a transmite celor de la Nintendo ca se doreste reinceperea fabricarii consolei Super Nintendo (putin imbunatatita ce-i drept). Intrati si voi in grup pentru a sustine. Eu unul chiar as vrea sa se intample.

    https://www.facebook.com/groups/316049118465062/

  3. #263 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Caut si eu un Shoot em' up (Shmup) pe care il jucam cand eram mai mic pe PC. Tot ce stiu e ca era in-browser parca , actiunea se petrecea in spatiu si cred ca era "la moda" prin 2003-2004 si mi se pare ca era un sequel (2). Are cineva vreo idee ?

  4. #264 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Vezi aici:

  5. #265 SP
    Junior Member Radin's Avatar
    Salut - postez si eu aici, cred ca e locul potrivit ; rodarkone a vazut pagina mea de ebay si mi-a sugerat sa scriu si aici; practic am avut multe jocuri arcade de-a lungul timpului (adica arcade pcb), acum colectia e la minim si e pe ebay, include si un supergun - un fel de "consola" care permite rularea pcb-urilor arcade pe tv; lucrez si la asta acum - Sega Touring Car Championship wiring/connections ; daca printre voi sunt si alti colectionari sau colectionari in devenire lasati un reply aici , iar daca aveti intrebari despre supergun-uri / consolizari de jocuri arcade (adica sa le jucati acasa pe tv/monitor pc) o sa incerc sa raspund.

  6. #266 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by Radin View Post
    Salut - postez si eu aici, cred ca e locul potrivit ; rodarkone a vazut pagina mea de ebay si mi-a sugerat sa scriu si aici; practic am avut multe jocuri arcade de-a lungul timpului (adica arcade pcb), acum colectia e la minim si e pe ebay, include si un supergun - un fel de "consola" care permite rularea pcb-urilor arcade pe tv; lucrez si la asta acum - Sega Touring Car Championship wiring/connections ; daca printre voi sunt si alti colectionari sau colectionari in devenire lasati un reply aici , iar daca aveti intrebari despre supergun-uri / consolizari de jocuri arcade (adica sa le jucati acasa pe tv/monitor pc) o sa incerc sa raspund.
    Salut! ce jocuri pcb ai??? cps1-2 cumva. Ai avut construit si arcade stickuri de ps2??? ma intereseaza

  7. #267 SP
    Junior Member Radin's Avatar
    Salut, acum nu mai am decat un singur kit (adica pcb + materiale promo) - Spectral vs. Generation ; e un fighter din 2005, a avut port pe PSP si PS2 cred.

    Jocurile bune cps1 originale sunt scumpe, iar cps1 si cps2 daca nu ma insel ambele au ceva numit suicide battery - adica o baterie care dupa ce "moare" altereaza ceva in hardware si brick-uieste pcb-ul; sunt solutii - inlocuire periodica a bateriei sau, mai recent, eliminarea suicide battery.

    Cat despre constructia de stick-uri, eu am facut altceva - aveam un hori fighting stick 3, l-am modat cu piese Sanwa si il folosesc la Supergun.

  8. #268 SP
    Member szabi90's Avatar
    The lost vikings si Jazz Jackrabbit sunt jocurile mele " retro " preferate

    Le stie cineva ?

  9. #269 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Da.

  10. #270 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    The lost vikings si Jazz Jackrabbit sunt jocurile mele " retro " preferate

    Le stie cineva ?
    Ohooooooooo au fost the best pe PC-ul meu 486 (epoca de inceput a pc-urilor in RO) cand se arhivau jocurile pe dischete cu arj si apoi cu winrar sau winzip (apoi ace) si apoi aparusera volume de jocuri la piratii pe cd-uri cand se juca primul GTA (Grand Theft Auto) 2d vazut de sus.

    Lost Vikings 1 e facut de Silicon Valley (Blizzard), mistoo melodiii iar Jazz JackRabbit 1 o super alternativa a Duke nukem II.

    Dar pe vremea aceea 1992-1998 nu era net de pe care sa iei jocurile complete asa ca Jazz JackRabbit era in versiunea shareware (Prima parte de nivele, mai avea destule). Jazz JackRabbit e inspirat dupa jocul si comics Bucky O'hare (aparut pe NES).

    Vezi ca poti juca si Lost Vikings 2 (dar versiunea 2D) pe emulator de SNES (pe emulator de SEGA era viteza mai mare si soundtrackurile si melodiile sunt usor rapide si pierd din farmec).
    Lost Vikings 2 (versiunea 3D) de PC/Dreamcast/Sega Saturn e naspaaa , nu recomand.

    Eu acum am ramas la Lost Vikings 2 pe SNES (PC) salvat la nivelele cu piratii (nu am mai jucat din iunie) dar am tot zis ca o sa-l termin .

  11. #271 SP
    Member szabi90's Avatar
    Eu am Jocurile originale " The lost vikings 1 " GBA " ; The lost vikings 2 - Norse by Norsewest " PC " ; Jazz jackrabbit 1/2 " PC "

    Dupa parerea mea versiunea mai noua a jocului The lost vikings 2 "PC /SEGA SATURN / PS1 " este mult mai faina , grafica jocului este mult mai buna , personajele au voci , muzica mai buna etc...insa versiunea Snes se aseamana mai mult cu jocurl original Lost vikings 1.

    Inca imi este dor de acea vreme cand ne jucam jocuri 2D , mergeam la internet cafe.

    Am cumparat jocul the lost vikings 2 in 2003 , eu zic ca am avut noroc deoarece jocul este foarte rar. Il tin de collectie , valoreaza mult.

  12. #272 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Eu am Jocurile originale " The lost vikings 1 " GBA " ; The lost vikings 2 - Norse by Norsewest " PC " ; Jazz jackrabbit 1/2 " PC "

    Dupa parerea mea versiunea mai noua a jocului The lost vikings 2 "PC /SEGA SATURN / PS1 " este mult mai faina , grafica jocului este mult mai buna , personajele au voci , muzica mai buna etc...insa versiunea Snes se aseamana mai mult cu jocurl original Lost vikings 1.

    Inca imi este dor de acea vreme cand ne jucam jocuri 2D , mergeam la internet cafe.

    Am cumparat jocul the lost vikings 2 in 2003 , eu zic ca am avut noroc deoarece jocul este foarte rar. Il tin de collectie , valoreaza mult.
    Hmm eu stiam in general ca jocurile (sealed sau mint-boxed) de Sega Saturn sunt mai rare si destul de scumpe (jocurile de sega saturn nu au putut fi deblocate pt. clonare-piratar3 fate de alte console, se chipuia consola SS care chip facea override la codul de protectie la joc).

    Dar asa usor de pe ebay rezulta ca in varianta de Sega Megadrive e mai valoroasa 70-80$ iar Lost Vikings 2 pe snes e cam 100$ mint/fact. sealed (second-jerpelit e 20-30$, dar merge schimbata carcasa si o noua eticheta si e aproape ca nou asa).
    ***LOST VIKINGS 2 *NEAR MINT* SNES SUPER NINTENDO COMPLETE*** | eBay

  13. #273 SP
    Member szabi90's Avatar
    Cel mai interesant mod de a juca jocul este sa ti-l instalezi pe PSP , astfel il poti juca si pe TV in " fulscreen mode "

    Versiunea SNES , lansat in 1994 difera de versiunea " PC/SEGA SATURN/PS1 " lansat in 1997 , in care practic totul a fost imbunatatit fata de versiunea SNES.
    Grafica / muzica jocului a fost imbunatatita , iar personajele au voci " interpretate de actori " si este foarte comic cand ii auzi vorbind.

  14. #274 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar


    Attached Images Attached Images whoopee-aka-pipi-bibis-arcade-flyer-01.jpg whoopee-aka-pipi-bibis-arcade-flyer-02.jpg tumble-pop-arcade-flyer-01.jpg tumble-pop-arcade-flyer-02.jpg

  15. #275 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vai RonanN1, ce te-a luat divayo! Grav de tot: Console Games Forum - Arcade
    53 vs 31 Highscores

  16. #276 SP
    Member monstrul's Avatar

  17. #277 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  18. #278 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar







  19. #279 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  20. #280 SP
    Junior Member cozonacel's Avatar
    o da jocurile retro .... si acum imi amintesc la 6 ani ma jucam Powe Blade 2 , era moartea mea .... stiu ca intr'o zi sa stricat emulatoru si am plans pana mia luat unu nou

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 26 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57
  2. Replies: 5 Last Post: 30-07-2013, 21:14
  3. Replies: 12 Last Post: 13-04-2012, 13:47
  4. Replies: 0 Last Post: 25-06-2011, 14:20
  5. User Retro review: World Heroes Perfect (Neo-Geo Arcade) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 12-03-2010, 23:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts