Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #41 SP
    Junior Member DANI2000's Avatar
    Eu am inceput cu jocurile pe la 7 ani avand o copie de sega ma jucam cu noptile mario bros ,ce joc! Prin 2000 miam luat pc p1 la 166 pe care ma jucam duke nuke super joc si doom, ulterior prin 2004 miam luat un monstru de pc p4 cu procesor de 2,8 placa video de 256 dvd rw,1giga rami jucam half life 2,doom 3, la maxim ajungnd azi avand un ps2 slim,un nintendo gamecube , si xbox 360 sper ca nu vam plictisit

  2. #42 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    am inceput prin 92-93. tot mergeam la un prieten care avea nintendo, care avea si jocuri in memorie si ne jucam contra (inca il joc cu placere pe net ). pe la sfarsitul lui 93, satula de rugamintile mele si ale fratelui meu, ne-au luat si noua, parintii, un nintendo, dar fara jocuri in memorie si sa vezi alergatura sa gasim Contra. normal ca am cumparat app 5-6 casete pana am gasit una chiar cu contra. am terminat jocul, impreuna cu fratimiu de cel putin 10 ori. a urmat mario, pe care l-am "descoperit" din greseala intr-una din carcasele unde trebuia sa fie contra. am jucat multe jocuri, zeci, sute. imi aduc aminte printr-a 4-a ca am fost cu o geanta plina de casete la scoala, sa ii arat unui coleg ca am mai multe casete decat el aveam 126 si el "doar" 103. eram foarte mandru de mine. dupa acest Nintendo, a urmat un Terminator (acelasi lucru, dar mi se stricase Nintendo-u si nu mai gaseam decat Terminator).

    Dupa Terminator, am reusit sa ne convingem parintii sa ne ia un HC. cate ore de programare am pierdut pentru un joc "tarzan" in care treceai cu un om, pe o liana, o prapastie. atat. dar ce mandru eram dupa ce am terminat de scris (copiat, normal, dintr-o carte numai cu programare pt HC, jocuri si programe). imi amintesc si acum, cu placere, zgomotul infernal scos atunci cand se incarca, de pe caseta aia audio

    Dupa HC a urmat un calculator. cu greu, cu foarte greu chiar, am reusit sa ne luam ceva ce era fff bun atunci, prin 97 (parca). Un Pentium 166 MMX, cu 16mb Ram ,cu hdd de 2gb, CD-rom si monitor de 14". la inceput, nu stiam de unde si cum sa iau jocuri iar de luat din magazin, erau prea scumpe, cand toate economiile noastre se dusesera pe el. pierdeam zile intregi in Paint, desenand tot felu de porcarii, cu mouse-u. ma jucat ore intregi solitare si mineswiper. Am inceput sa cumparam reviste, ca sa salivam la poze si sa ne jucam demo-urile. Au inceput sa apara jocurile, de la primele, Sonic, Prince of Persia, un demo la Age of Empires, luasem de la un prieten Fifa 94 si 95 pe dischete, mi-am cumparat Fifa 98 (doar pentru ca era Beckham pe coperta, eu fiind un mare fan ).

    Prin 2002, am inceput sa imprumut d ela un prieten un PS1 si multe jocuri. imi aduc aminte ce uimit eram de Metal Gear Solid. Au urmat Game Boy-urile, PS2-ul pe care ma jucam la un alt prieten, PS2-ul meu, dupa muuuulte luni de alocatii stranse, Primul meu calculator personal (luat integral din banii castigati de mine, din depanari calculatoare si instalari win).

    Anul trecut mi-am cumparat un X360 si il consider o adevarata cutie magica. de cand l-am luat nu am mai bagat absolut nici un leu in calculator. PS2-ul l-am dat in urma cu app 3 luni, ca era doar un magnet de praf, PSP-ul la fel, in momentul in care mi-am luat iPhone.

  3. #43 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pai istoria mea ca gamer a inceput pe la 3-4 ani cand tata mi-a cumparat un Terminator ce imi placea sa joc Mario si Duck Hunt ( cu pistol) dar dupa cateva luni s-a stricat si mi-a luat altul am jucat si pe ala Mario , Duck Hunt , un joc cu masini si inca cateva jocuri si cand s-a stricat si ala nu mi-a mai luat altul. Si pe la 4-5 ani mi-a luat un PC mai performant ( la vremea lui era cel mai tare din Romania) si am inceput sa joc pe el Delta Force , Puzzle Bubble( l-am jucat vreo 6 luni pana l-am terminat , doar aveam 4 ani) si un joc cu Donald ( odata la jocul cu donald m-am enervat asa de tare incat era sa imi sparg arcada cu scaunullol ) Dupaceea imi luam pt PC jocuri piratate din targ ( de , nu aveam net) .Tot pe la 4 ani varamiu si-a cumparat un PSX , in anul ala era ceva nemaivazut in Romania si m-a impresionat peste masura , mereu vroiam sa merg la el sa ma joc.. Dupaia cativa ani mi-am bagat net si am incercat toate jocurile mai cunoscute pana in 2006 cand placa video si memoria care deja erau schimbate odata nu mai faceau fata si le-am schimbat si mi-au mers jocurile pana in 2008 , acum continui sa joc jocurile care nu le-am incercat , si la toamna cred imi iau PS3 sa vad ce poate. in toti anii astia am mai incercat portabile dalea cu tetris si alte jocuri , dar am avut numai PC pt jocuri pt ca parintii mei sunt cam incuiati si cred ca o consola sunt niste bani dati degeaba ( am incercat de vreo 3 ori sa ii fac sa imi cumpere dar NU ) si acum aproape am strans bani pt un PS3 si sper sa imi cumpere.

    Scuzati-ma daca am fost plictisitor.

  4. #44 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    aveam cam 3-4 ani si am primit o consola cu ceva jocuri ..sincer nu stiu cum se numea...pe la 7 ani am primit un ps2..cu jocul V-Rally 3 ..pe la 8 ani am primit un laptop..stiu ca ma jucam spider-man si hercule zi si noaptelol..pe la 10 ani un pc iar acum la 14 ani un xbox 360lol..scurta povestealol

  5. #45 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Inceputul a fost cu un atari 2600 dupa care a urmat NES, PS-One, Dreamcast PS2 si un WII.

    Atari-ul totusi mereu o sa ocupe un loc special in sufletu meu (daca am unu lol).

  6. #46 SP
    Junior Member SpaceWalker's Avatar
    Hmmm cam greu de povestit tot dar in mare stiu ca totul a inceput la sfarsitul clasei a 8 a. Invatam pentru admitere la liceu si un vecin ma cheama la el. In fata la tv-ul lui jos pe covor era o cutie neagra, cu niste fire, antena, era Terminator 2 Ending Man. Jocul care il rula era Contra, am jucat putin cu el si am fost deja entuziasmat. Am tras tare sa intru la liceu si mama mi-a dat bani sa-mi iau un terminator. Primul terminator l-am luat din cartier de la tarabe dar am fost nemultumit de controlere care se stricau rapid si de alimentatoarele care le schimbam foarte des. Deja nu mai tin evidenta la cate terminatoare am avut, pe langa ele am avut si un Dendy (clona famicom japan) cu jocuri in memorie care vreau sa zic ca nu am avut probleme cu el. Intr-o zi cand am mers la viitorul meu cumnat am vazut clona Atari 2600 cu multe jocuri in memorie care o mai vazusem la un coleg de generala cu cativa ani inapoi. Am fost fascinat de aceasta consola, dar intre timp s-a stricat. Colectia de casete de terminator crestea, aveam multe casete rare cu multe jocuri intr-o singura caseta si care nu se repetau. Din cauza faptului ca se stricau des Terminatoarele deja devenisem expert in a le repara. Inarmat cu aparat de masura, pistol de lipit, piese de schimb (pasiunea fata de electronica a inceput de pe la 7 ani) le reparam lejer, schimbam o punte de diode, ba un stabilizator de 5v, ba chiar faceam transplant de placi direct. Timpul a trecut si mi-a trecut pe mana un Sega Mega Drive 2 cu Mortal Kombat 2 si Sonic Spinball apoi Super Nintendo de la un prieten, initial dandu-mi doar un joc, Double Dragon and Battletoads (care il jucasem pe clona Nes) dar bineinteles cu o grafica si sunet net superioare. Apoi am jucat Killer Instinct, deci il visam si noaptea, invatam scheme, serii cat mai multe, finish-uri. Am reusit sa imi cumpar un Snes cu foarte multe casete, cu adaptor ntsc -> pal, aveam seria Donkey Kong, Mortal Kombat, cred ca au fost peste 50 de casete in total. In total pe vremea aia am avut vreo 2 Snes-uri de care m-am despartit cu parere de rau.
    A urmat era HC, am avut HC85 90 91 si 2000 care m-au fascinat foarte mult, tot asa am renuntat la ele cu parere de rau. A urmat primul meu PC, un IBM PS2 486 la 66Mhz cu 16MB ram, placa video S3 Trio de 1MB si Hdd de 1GB SCSI. Am jucat Duke Nukem 3D, Prince Of Percia, Quake 1, Nfs 1 si 2, dupa a urmat un upgrade complet la un AMD K5 la 100Mhz cu 32MB ram, Placa de sunet ESS1868 pe ISA (pe IBM nu puteam sa pun placa de sunet pentru ca era un slot dedicat IBM MCA parca), Hdd 400MB IDE si CD Rom 52X si de aici a inceput nebunia cu upgrade-urile, AMD K6 166Mhz, K6-2 la 233Mhz, K6-2 la 500Mhz, Athlon 950Mhz, Athlon XP 1500+, 2600+, Dual Core, Quad Core, 192MB ram, 256MB ram, 512MB ram, 2GB ram, 8GB ram, Riva Vanta, TNT2, GeForce 256, 2MX, 4MX, 4TI, 8600GTS, GTX285, HDD 3GB, 10GB, 40GB, 320GB, 2745GB, Creative Live! Value, 5.1 Digital, X-Fi Music (cam ajunge cu upgrade-urile ca m-au cam halit de bani si nici nu prea ma mai joc).
    Practic in perioada asta de upgrade-uri am "uitat" de console desi in calculatorul meu nu lipsea si nu lipseste emulatoare de Atari, Nes, Snes, N64, Sega, Psx, Gamecube. Recent nu stiu de ce dar am intrat pe okazii si acolo am vazut Super Nintendo de vanzare, ceva acolo in suflet s-a intamplat, am "batut palma" cu baiatul si am cumparat Super Nintendo-ul. De aici o nebunie curata, a urmat un PSX, un Gamecube, un XBox, un PS2, un Nes, iar un Gamecube, iar un Nes, un N64, inca un Snes, un Sega Mega Drive 2 cu unitate de Sega Mega CD 2, un Sega Dreamcast, un N64, inca un Snes, un HC2000 Spre deosebire de darkone m-am axat mai mult pe colectia de console dar acum am inceput si eu sa strang doar jocurile care mi-au marcat copilaria. Recent am primit un pistol de Nes original si nici nu pot sa descriu "feeling-ul" cand incepusem sa impusc rate iar. Azi vreau sa reconditionez HC2000-ul, are niste zgarieturi si ici colo niste plastice rupte.

  7. #47 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    SpaceWalker - stai linistit ca si eu am facut exact aceelasi lucru, initial am cumparat consolele cu 1-2 jocuri - si apoi jocuri, dar consolele n-au durat mai mult de 2 ani - desi as dori inca cel putin 20 platforme - acum sunt axat pe jocuri si crede'ma ca in Romania colectionatul nu este nici pe departe ceva des intalnit sau uzual - chiar vorbeam cu Lascarica (si el are o colectie de invidiat) si i-am expus exact aceast lucru - sunt doar 5-6 colectionari pe care ii cunosc si se tin de treaba in rest apar cei din generatia tanara care nu au cum sa aiba amintiri pentru ca sunt prea mici.

    Eu deja posed cam 40 platforme

    - Atari 2600 / Atari Flashback
    - Gameboy / Gameboy Color / Gameboy Pocket / Gameboy Light / Gameboy Advance / Gameboy Advance SP / Gameboy Micro / Nintendo DS / Nintendo DS lite / NES / SNES / N64 / Gamecube / Wii / Demo Unit M82 / Virtual Boy
    - Sega Master System / Master System II / Mega Drive 2 / Satrun / Dreamcast / Game Gear
    - Playstation / Playstation One / Playstation 2 / Playstation 2 slim / Playstation 3 / PSP 1000 / PSP 2000
    - Wonderswan / Wonderswan Color / Swan Crystal
    - Neo Geo Pocket
    - Tapwave Zodiac
    - N-gage / N-gage QD

    Ce imi doresc eu (desi cred ca am postat pe undeva)

    Atari Lynx / Lynx II
    Nec PC engine GT/Turbo Express
    Nec PC engine / Turbo Grafx-16 / PC Engine Shuttle
    PC Engine CoreGrafx / PC Engine CoreGrafx II
    PC Engine LT
    Nec PC-FX
    Sega Nomad
    DSi
    PSP 3000
    Zodiac 2
    Gizmondo
    GP32/GP2x F100/F200 / Wiz
    Sega CD
    Sega CD-X

    Si cred ca ma pot declara multumit cu ce am - si lista de achizitii de cumparat - evident majoritatea n-au aparut vreaodata nici macar in EUROPA / unele nici macar in USA ... asa ca pot fi considerate RARE/Foarte RARE sau ... imposibil de gasit (unele din lista)

  8. #48 SP
    Junior Member SpaceWalker's Avatar
    Ce imi mai lipseste in colectia mea si imi doresc mult, este Sega Saturn care l-am avut candva, cu vreo 2 discuri Demo. Din pacate spatiul meu in camera e limitat si deja nu prea mai am loc de ele. Rodarkone cu putina rabdare eu zic ca o sa le gasesti pe toate. A si sa nu uit, recent a intrat in colectie iar un PS2 Slim (am si un FAT), cateva casete de Snes si Nes.

  9. #49 SP
    Member rappy777's Avatar
    Prima mea consola a fost un sega mega drive (fara CD ). Ma jucam intr`una pe el pana l`am stricat se arsese ceva prin el, dar inca mai am casetele (cred). Apoi mi`am luat PC si atunci aveam o gramada de jocuri de la un prieten care avea net si mi le tragea pe CD-uri, apoi mi`am pus si eu net si mi le trageam singur (jocurile...imi trageam jocurile, nu alt ceva ). Mai tarziu isi luase un prieten de al meu PS2, si aproape zilnic ma duceam la el si ne jucam impreuna ^_^...Apoi imi luasem un PSP, ce mandru eram, da nu prea aveam bani pentru jocuri...dar...ma multumeam si cu 2 jocurile care le aveam, pe urma mi l`am modat si curgea cu jocuri...mai tarziu (decembrie 2008) Mi`am luat un PS3 :X si am 9 jocuri pe BD si unu de pe PSN Asta a fost povestea mea
    Attached Images Attached Images segamegadrive2.jpg

  10. #50 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Quote Originally Posted by SpaceWalker View Post
    Ce imi mai lipseste in colectia mea si imi doresc mult, este Sega Saturn care l-am avut candva, cu vreo 2 discuri Demo. Din pacate spatiul meu in camera e limitat si deja nu prea mai am loc de ele. Rodarkone cu putina rabdare eu zic ca o sa le gasesti pe toate. A si sa nu uit, recent a intrat in colectie iar un PS2 Slim (am si un FAT), cateva casete de Snes si Nes.

    Poze la "ce ne-am luat azi" threadul aici ->

    http://www.consolegames.ro/forum/f60...tml#post153410

  11. #51 SP
    Junior Member mikkai's Avatar
    Am citit cu mare interes tot ce ati scris fiecare indiferent de varsta si credeti-ma ca e tare ciudat sa poti cataloga fiecare povestire unei generatii.

    Cred ca primul meu contact cu o "consola" a fost un hc90 la un vecin, care era mai mare decat mine si il primise din Cehia. Bineinteles ca prima data nu am observat treaba cu casetele si casetofonul si faptul ca trebuia sa stai cu surubelnita sa tot reglezi capul casetofonului ,ci mai degraba faptul ca puteai controla ce se intampla pe televizor. Desigur imaginatia juca un rol important pentru ca altfel nu intelegeai jocul, grafica fiind jalnica. Totusi era de apreciat pentru vremea aia. Stiu ca se vindeau casete audio cu jocuri piratate la diverse magazine pe la mine.

    Dupa aproximativ 1 an am pus mana pe NES la acelasi vecin, si nu mai vroiam sa plec acasa. Am rupt duck hunt si westernul acela tot de impuscat. Totusi posibilitatile de achizitionare erau mici si mi-am vazut de copilarie pana au aparut Coin-up-urile in cartier. Era isterie generala. Nu se comparau cu nimic.

    Cand am inceput scoala am fost la o ruda care avea terminator si 2 casete: Contra Super C si cea de la joc 9999999999in 1 lol. Am jucat Contra prima data si apoi mario care m-a dat pe spate. Am plecat cu greu si de acolo. Mai aveam un pic si ma luau ai mei cu forta. Dupa un timp am fost la un prieten care avea 486 si am jucat cateva jocuri mai de copii lotus, winter sports, motogp, f1, dizzy, supaplex, dave etc. Am reusit pana la urma sa iau si eu imprumut terminatorul pe care ma jucasem prima data. Intentia era sa il inapoiez in 2 zile dar nu prea era chip asa ca dupa 2 luni de omor si diverse reparatii artizanale l-am inapoiat. Au trebuit sa imi ia si mie unul pentru ca nu se putea sta cu mine in casa la cat de urat faceam. Intr-un final l-au luat impreuna cu o caseta cu turtles ninja aleasa de mine pentru ca jucasem TMNT 2 si 3 si credeam ca va fi una din alea, dar a fost primul (poate cel mai groaznic si mai enervant). Cei mai multi dintre voi stiu ca poza de pe caseta nu reprezenta aproape niciodata jocul, si treaba cu schimbatul memoriei din interior era in voga. Au urmat ani de omorat consola aia in care nu m-am gandit vreodata ca exista un motiv pentru care se strica asa des si era de o calitate asa proasta, si anume ca era o copie de NES. Intre timp rupeam coin-up-urile si am descoperit si sega mega drive care era pentru cei mai "norocosi" dintre noi.

    Apoi a urmat game boy-ul pe care il alimentam direct de la priza ca nu aveam acumulatori si il rupeam in draci. Asa au mai trecut cativa ani in care tehnologia a mai avansat si au aparut console noi printre care si super nintendo pe care m-am jucat decat foarte putin dar era de departe cel mai tare ( aproximativ la fel ca arcade-urile). Dupa SNES am mai jucat niste fotbal pe psx iar restul de console din vremurile alea le-am vazut doar in reclame pe postul de desene animate preferat.

    Urmatorul pas a fost calculatorul care mi-a taiat orice legatura cu consolele de atunci inainte. Era la moda windows 95 la vremea aia si jucam o droaie de jocuri cretine printre care si cele pe care le jucasem pe 486 cu ani in urma (nostalgia). Au urmat ani de zile in care nici n-am mai stiut cum arata o consola chiar daca upgrade-urile erau costisitoare. A urmat pana la urma un N-gage de care am fost foarte multumit pentru ca nu trebuia sa dau bani pe jocuri, puteam sa am si muzica pe el si mai era si telefon. In 2006 mi-am luat si eu psp ver.1.5 modat. Apoi un ps3 anul trecut special pentru fallout 3 (deci a fost si calculatorul bun la ceva, pentru cine a auzit de franciza fallout). Si in final un ps2 care ar fi trebuit sa il cumpar demult daca stiam cat de bun e. In concluzie s-ar putea sa ma intorc la nintendo in viitor lol.

  12. #52 SP
    Junior Member Ilsambras's Avatar
    Istoria mea de gamer a inceput in 96.Nu-i asa bogata dar merge.Totul a inceput cu un asa numit joc de televizor.Parca -mi mai aduc aminte de primul meu joc...unul in care trebuia sa vanezi gaste.Al doilea mi-a fost robocop...in fine.Dupa ani si ani de jucat pe aceasta minunatie,cam in 2000 m-am reprofilat pe ps1(consola nu era a mea,dar era o sala in jur la care stateam ore in sir la ea).Primul meu joc fusese Spiderman 1 si al doilea Sonic.In fine.vremurile au trecut,iar in 2003 am dat de pc( care din nou nu era al meu,ma duceam la o sala de calculatoare la care imi petreceam cate 3 ore pe zi).La acea vreme aveam vreo 10 ani.Ehee,timpul e ireversibil,iar in 2006 am primit primul meu pc(la acea vreme era unul performant).L-am foit de l-a luat dracii.Dar cum vremea a trecut,in 2007 mi-am cumparat un ps2,pe care l-am modat(seria svr,gta si god of war mi-au furat orele de somn).Astazi am vreo 500 de jocuri neoriginale.In 2008 am probat si consola xbox(prima)m-am jucat un timp pe ea,dar mi-a lasat un gust amar(nu-i ca ps2-e muult mai slabut).
    Acum in 2010,cand am 15 ani,mi-am pus in cap sa-mi iau un Xbox360 elite cu frica de a avea rror.

    ---------- Post added 15-01-2010 at 07:05 PM ----------

    Quote Originally Posted by Dunno View Post
    Sper sa nu fie vreo problema daca imi relatez si eu scurta(dar foarte scurta) mea activitate in domeniul "consolelor".
    Nu mai stiu in ce an si ce varsta aveam cand s-au intamplat toate astea dar eram mic,chiar foarte.In orice caz, inainte de 99(adica, pe la 5 ani).
    Era o zi frumoasa de primavara iar eu si tata mergeam prin piata. La un moment dat, se opreste la o taraba si ea o cutie de plastic si doua cutiute galbene. Nu stiam ce se petrece, pana atunci televizorul mi se parea apogeul tehnologiei.
    Ajung acasa, tata baga "cutia de plastic" in priza, insereaza o cutie galbena si ea si...WOW! Pe televizor apere un text pixelat cu "Batman".Eram uluit, apoi tata mi-a dat in mana gapedaul si mi-a zis cum se foloseste. Au urmat vremuri foarte dragi pentru mine, ma jucam cu tata(hehe, ce vremuri ma jucam cu tata) Batman,Mario,Un joc de fotbal si...intr-o alta zi tata mi-a cumparat un pistol.Credeam ca e de jucarie, nu stiam ce a fac cu el pana gand mi-a zis sa tintesc spre televizot si sa omor ratze.Nu stiam ce sa mai zic, trageam cu pistolul in televizor,omoram rate, era paradisul pentru mine.
    Pana cand, intr-o zi senina s-a ars "cutia de plastic".Nefiiind cel mai bogat copil, nu am mai primit inca un joc pe televizor. Apoi mi-am luat un PC si au inceput nervii,banii atuncati airea,jocuri in prostie si p0rn.
    Debia astept sa imi cumpar de craciun un Xbox360.
    Relatare emotionanta.Nush cati din tati mai au timp si pentru copii lor.(daca n-or fi someri sau altceva)

  13. #53 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @Ilsambras daca vei cumpara jocuri originale, xbox-ul 360 nu-ti va da rrod (nu rror) , crede-ma. pana atunci nu te mai lauda pe forum ca ai 500 de cd-uri ca s-ar putea sa te trezesti cu un ban. ok?

    PS: citeste regulamentul inainte sa postezi.

  14. #54 SP
    Junior Member Ilsambras's Avatar
    Am vrut sa scriu rrod ,scuze.Nu o sa-mi dea rrod la o consola xbox360 noua,dar dupa o perioada daca v-a fi uzata la greu(la mine sigur) va da rrod.
    Am uitat ca aici nu e agreata pirateria,scz pentru cele 500 cd-uri.

  15. #55 SP
    Junior Member Diamond's Avatar
    Ok, here's the deal:

    In clasa a 6-a a venit profu' de fizica cu un computer PRAE-M si astfel a inceput totul, programare in Basic Prae plus un joc available la acea vreme, Voyager, foarte interesant de altfel: dai ocol unei planete si aterizezi la locul stabilit (daca poti).

    O alta perioada e cea a cutreiararii salilor de arcade din Cluj-Napoca si efectuarii obisnuitelor vizite la militie pentru ca, desigur nu aveam 18 ani pe vremea lui ceashca asa ca suportam riscurile. Oricum, din perioada respectiva mi-au ramas adanc intiparite in memorie jocurile arcade Popeye, Gorf si cel cu nave de care ziceam in alt thread recent, plus multe altele, sincer, a fost cea mai interesanta perioada...

    Am lasat-o apoi mai moale cu salile pentru ca am luat un CIP 03 si ma jucam acasa.

    Acum, manat de un puternic curent nostagic, incerc sa incropesc o superminicolectie de console si jocuri vechi (+computere vechi), si sper sa obtin un acord important ( ) pentru achizitionarea unui Wii sports.

    Asta e pe scurt, detaliile ar lua destul de mult timp...

  16. #56 SP
    Junior Member enachesil's Avatar
    O adevarata epopee cum am inceput cu gameing"ul daca e bine spus.
    Prima data am avut un HC ( se incarca cu ajutorul unui casetofon) sitiu ca ramaneam singur acasa cu fratimiu si faceam concurs acasa cu vecini mei.
    Apoi a urmat un terminator Adus de tata din Turcia parca (am scos ceva banuti atunci reparam joy-stick"uri la vecini).
    Aceasta a fost prima consola mai ok stiu ca era un adevat concurs la bloc.
    A urmat un calculator un pentiun 1 daca imi aduc aminte bine.(Calculator care functionaza si astazi,culmea)
    Jucan NFS si mortal combat.
    Apoi am descoperit PS1 ce a fost o adevarata revelatie pentru mine.
    Am jucat la nebunie TEKKEN
    Din pacate nu am reusit sa-mi cumpar o asemnea consola atunci deoarece ai mei au spus ca e prea scumpa si nu merit(ce parinti denaturati). Dar stiam toate salile din bucuresti unde erau asemenea console.
    A urmat un alt calculator asemanator cu primul dar mai nou.
    Dar tot consola ps era preferata mea.
    In salile de jocuri am descoperit si jocurile arcade o adevarata placere, doar cateve nume(King of fighters98,99,2000,2001,2002 etc), Mortal Kombat, Stret Fighters II, Shodown Samurai 1,2,3,4,5, la acestea eram profesor, dar erau cati va care ma faceau muci)
    Dupa o anumita perioada au disparut aceste sali de jocuri din cartiere deci implicit si ps1.
    Am fost foarte suparat.
    Apoi am descoperit mai tarziu ps2( o consola super) nu am reusit sa mi-l cumpar din prima dar pana la urma am reusit si lam achizitionat.
    O adevarata delectare cu Naruto 1,2,3 si Altele inclusiv tekken 4,5
    Acum am ajuns la PS3(80GB) o superconsola dupa parerea mea
    De fapt un media enterteiment adevarat in casa.
    Inca nu l-am testat in deaproape deoarece tocmai l-am achizitionat de o luna.
    Mentionez ca am preferat varianta de 80 Gb deoarece se poate instala si Linux plus jocuri de pe consola PS2.
    Cam asta este povestea mea in mare despre console si gameing.

  17. #57 SP
    Junior Member Blinky's Avatar
    Inceput cu terminator ca tot romanu din anii 90
    dupa care am prins un gb color pe la 14 ani (din pacate l-am facut praf dupa vre-o 2 ani traiti intens )
    Dupa care am descoperit ps1 si mi-am petrecut o gramada de zile jucand Crash bandicoot si 007 apoi a urmat un ps2 pentru care am platit la vremea respectiva o mana si un picior iar acum sunt mandrul posesor al unui xbox360 core nemodat care ruleaza de 3 ani fara RROD (yey ) si ocazional ps3-ul unui prieten
    (intre am trecut si prin vre-o 5 pc-uri )

  18. #58 SP
    Junior Member Diamond's Avatar
    Quote Originally Posted by Blinky View Post
    un ps2 pentru care am platit la vremea respectiva o mana si un picior

  19. #59 SP
    Member angellicus's Avatar
    Povestea mea a inceput cu un furt. Prin 2000, la mine in oras nu existau pc-uri. Dar in mod ciudat, existau console - ps2, la un moment dat si nintendo. Si vorbesc de un orasel cu o populatie de 15.000 de locuitori. Localul se numea INA. O camaruta cu 3 ps2 si 3 televizoare. Era ciudat si ma gaseam mereu extaziat cind intram in locul acela. Tin minte cum ma asezam dimineata la ora 10 in fata consolei si ma ridicam de acolo abia la ora 7. Era amuzant ca nu simteam foame, nu ne trebuia apa, in tot acel timp. Stateam ca nebunii si jucam tot ce prindeam. Era oricum un big improvement fata de Terminator si nu il mai auzeam pe tata rizind si strigind: "Iarasi impusti rate?" Nu am fost un gamer foarte priceput, nici acum nu sunt, dar al naibii de Mario. Ma tortura jocul acela de pe Terminator. Nu am reusit nicicum sa-l termin. Furtul de care ziceam, desi mi-e un pic jena sa spun asta, cu toate ca aveam 10-11 ani, il comitea prietenul meu. Un ochi ager si o cheita, i-a permis sa intre in seiful parintilor. Stiam asta pentru ca eu il vazusem cu ochii mei. Mi-as fi vindut probabil sufletul pentru posibilitatea de a ma juca. Ala a fost inceputul. Din pacate, INA s-a inchis,iar noi am ramas cu buza umflata. Intre timp, au inceput sa apara calculatoarele. Si a inceput obsesia pentru ele. Toata ziua in localurile acelea jegoase, in care mergeau copiii sa se uite la filmulete porno. Dar a meritat pentru posibilitatea de a mai scapa putin de tine. Acum doi ani pus in fata optiunii de a schimba calculatorul, pentru a ma putea juca ultimele aparitii, am spus NU. Am zis ca e mult mai bine o consola, macar asa nu o mai schimb din an in an (sper). Era 6 dimineata, o zi de iarna, eu asteptam sa se deschida Media Galaxy. Se deschidea la 9. Nu am fost destul de istet, sa ma uit la orar. Dupa 3 ore de amorteala, eram in brate cu 2 jocuri, cea mai frumoasa cutie pe care am vazut-o vreodata, mergind acasa. Apoi a urmat Nintendo DS, iar acum ma mai gindesc la o achizitie. - I became a Zelda fan! That's pretty much it! Sorry for the snooze fest!

  20. #60 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Quote Originally Posted by angellicus View Post
    Povestea mea a inceput cu un furt. Prin 2000, la mine in oras nu existau pc-uri. Dar in mod ciudat, existau console - ps2, la un moment dat si nintendo. Si vorbesc de un orasel cu o populatie de 15.000 de locuitori. Localul se numea INA. O camaruta cu 3 ps2 si 3 televizoare. Era ciudat si ma gaseam mereu extaziat cind intram in locul acela. Tin minte cum ma asezam dimineata la ora 10 in fata consolei si ma ridicam de acolo abia la ora 7. Era amuzant ca nu simteam foame, nu ne trebuia apa, in tot acel timp. Stateam ca nebunii si jucam tot ce prindeam. Era oricum un big improvement fata de Terminator si nu il mai auzeam pe tata rizind si strigind: "Iarasi impusti rate?" Nu am fost un gamer foarte priceput, nici acum nu sunt, dar al naibii de Mario. Ma tortura jocul acela de pe Terminator. Nu am reusit nicicum sa-l termin. Furtul de care ziceam, desi mi-e un pic jena sa spun asta, cu toate ca aveam 10-11 ani, il comitea prietenul meu. Un ochi ager si o cheita, i-a permis sa intre in seiful parintilor. Stiam asta pentru ca eu il vazusem cu ochii mei. Mi-as fi vindut probabil sufletul pentru posibilitatea de a ma juca. Ala a fost inceputul. Din pacate, INA s-a inchis,iar noi am ramas cu buza umflata. Intre timp, au inceput sa apara calculatoarele. Si a inceput obsesia pentru ele. Toata ziua in localurile acelea jegoase, in care mergeau copiii sa se uite la filmulete porno. Dar a meritat pentru posibilitatea de a mai scapa putin de tine. Acum doi ani pus in fata optiunii de a schimba calculatorul, pentru a ma putea juca ultimele aparitii, am spus NU. Am zis ca e mult mai bine o consola, macar asa nu o mai schimb din an in an (sper). Era 6 dimineata, o zi de iarna, eu asteptam sa se deschida Media Galaxy. Se deschidea la 9. Nu am fost destul de istet, sa ma uit la orar. Dupa 3 ore de amorteala, eram in brate cu 2 jocuri, cea mai frumoasa cutie pe care am vazut-o vreodata, mergind acasa. Apoi a urmat Nintendo DS, iar acum ma mai gindesc la o achizitie. - I became a Zelda fan! That's pretty much it! Sorry for the snooze fest!

    Incearca sa il mai modifici putin, anumite fraze nu au sens sau nu sunt destul de precise: "Un ochi ager si o cheita... Ala a fost inceputul." sau " Dupa 3 ore de amorteala, eram in brate cu 2 jocuri, cea mai frumoasa cutie pe care am vazut-o vreodata, mergind acasa." Ce cutie, ce jocuri etc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts