Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 8 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 142

Thread: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #81 SP
    Junior Member cipicric's Avatar
    Si eu am inceput tot cu terminator pe la 7 ani. Am avut cam 20 de gamepad-uri (foarte proaste, tot timpu pateau ceva), a fost primul contact cu jocurile video nemaivand pana atunci vre-o forma de calculator (nici HC nici PC asta prin 92-93). Imi aduc aminte si acu ce mai jucam Mario, ala cu ratele sau cu tancurile (astea veneau pe caseta inclusa cu jocul)...ca jocuri stiu ca mai era unu cu formula 1 destul de interesant, unul cu batman care se urca pe pereti ... pana la urma a cedat soclul ala pentru casete, i s-a indoit un pin si oricat de mult ma chinuiam sa fac contactul altfel cu un fir pana la urma s-a stricat de tot. A urmat o pauza pana la sfarsitul clasei a 8-a (ai mei oricum cred ca au fost foarte fericiti cand s-a stricat definitiv terminatorul ) cand am intrat in rand cu lumea si mi-am luat PC. Prima consola adevarata am luat-o acu o luna un PS2, de pc oricum is satul de la servici si cum nu mai aveam chef de upgrader-uri, placi video ... driveri .... windows am zis ca ar merge sa incerc o consola.
    Deci nu exista termen de comparatie, de asta au fost inventate jocurile... sa fie jucate pe consola sincer. Am prins iarasi gustul de jucat si pe jocurile de consola chiar imi vine sa dau bani sa le cumpar originale stiind ca doar bag cd-ul si merge la sigur. Deocamdata am originale GT3, God of War 1 si 2, Tekken 5 . Oricum lucru curios chiar si prieteni seriosi sa zicem care nu s-au mai atins de jocuri de ceva timp au apreciat foarte mult jucatul pe consola si de abia ii dezlipesti de gamepad atunci cand jucam in 2 un Fifa sau ceva de genu...

  2. #82 SP
    Member TheSpider's Avatar
    Am inceput cu Terminator,pe care l-am schimbat de n ori pt ca se strica foarte repede.Apoi am continuat cu GameboyAdvance,nu imi amintesc exact in ce perioada a fost asta,stiu ca jucam tota ziua Mario si Pokemon.Pe la 4-5 ani am avut primul contact cu un calculator adevarat,mai exact cu un Laptop,(mai avusesem unu inainte dar era de jucarie )Primul joc pe laptop a fost Fifa99,super joc eram innebunit dupa el pe atunci,dupa cativa ani,cand s-a stricat laptopul am trecut la PC.Apoi a inceput hegemonia PlayStation-ului,primul a fost un PlayStation1 am facut rost de el pe la vreo 8 ani cred,apoi am trecut la PlayStation 2 pe la 10-11 ani,de vreo doi ani am un PSP si de un an PlayStation 3.In prezent(15 ani) detin un PlayStation3 si un PSP si nu in ultimul rand PC-ul care este prioritar celor 2 console.Cam asta e poveste mea .

  3. #83 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Imi aduc bine minte cum mi-am cumparat prima consola. In primu an in care am fost intr-o tabara pe cand aveam 6 ani i-am vazut pe cei cu vreo 3 ani mai mari cum se jucau pe gameboy-ul lor color (stiti cu totii ce o sa zic) pokemon. Ba chiar unul avea un LED ca sa vada seara mai bine butoanele and stuff. Am ajuns acasa, inainte de Craciun, si guess what, m-a luat tata in Unirea si spre surprinderea mea, am primit un Gameboy Color + 3 jocuri. 1 era Pokemon, 1 era Indiana Jones dar care nu mi-a placut pentru ca era prea greu pentru mine si al 3-lea Duke Nukem (care mai tarziu ajungea sa devina idolu meu ). Dupa vreo 2 ani am crescut, am abandonat gameboyul si m-am apucat de PC Gaming. Astfel a inceput obsesia mea pentru racing games, incepand cu Nascar 98 care m-a uimit. Dupa am ajuns la stadiul consolelor, reusind sa ii pacalesc pe ai mei parinti sa imi ia un PS2, explicandu-le ca sunt jocuri mult mai bune, apar mai repede si ca sunt si exclusivitati. Cred ca PS2 a rezistat un an pana cand am fost in Spania, la o academie de tenis si am vazut la unii PSP-ul. Curios ce se jucau, acestia imi spuneau mereu ca ascultau muzica si ma ofticam. Asa imi ia iarasi tata o consola portabila, primele 2 jocuri fiind F1 06 si Virtua Tennis 2009 (pe care le mai am si acuma). Oriunde mergeam, era si PSP-ul cu mine, pana in vara lui 2009 cand am primit cadou un XBOX360 pentru ca am intrat la un liceu ff bun. Greseala mea a fost ca l-am modat. Mi-am dat seama ca nu e bine ce fac si drept dovada m-am schimbat. In martie sau aprilie anul asta am trecut la PS3, si recunosc ca imi place mult mai mult decat XBOX-ul probabil pentru ca am si mai multi prieteni, si mi-am schimbat si mult iubitul PSP1000 (modat, desigur) cu un PSP Go care nu pot sa zic ca imi displace. Era sa uit si Wii-ul, care mi-a placut circa 2 saptamani, drept dovada vedeti anuntul meu mai de jos. Well, cam atat pot spune despre istoria mea . Hope u like it

  4. #84 SP
    Member i.gamer's Avatar
    Am inceput toata aceasta nebunie de la o varsta foarte frageda,la 3 ani stateam la tata in brate si am uitam la el cum joaca STarCraft si alte jocuri pe PC.Nu stiu cat de mult intelegeam dar stiu ca ma atrageau foarte mult jocurile pe PC. Prima mea consola a fost ,din pacate, o clona dupa NES sau Nintendo 64 (habar n-am),cumparata din motivul ca era pikachu pe cutie Surpriza a fost ca nu era nici un joc cu Pokemon,dar erau casete pline cu Mario,Donkey Kong,Tetris,jocul ala in care impuscai rate si era un caine care le prindea etc. Dupa ce mi s-a stricat aceasta ,,consola'' mi-am cumparat un PS2.Am devenit fan Sony ignorand orice alta consola si subestimand Xbox-ul 360,asta pana cand varul meu si-a luat aceasta consola si dupa primele clipe de joc (Street Fighter 4) mi-am spus ca trebuie sa imi iau si eu una.Inainte de aceasta intamplare,mi-am cumparat un Nintendo DS care m-a satisfacut ceva timp.Apoi mi-am luat un PSP pt a juca in retea la scoala in pauze alaturi de colegii mei .Ultima mea achizitie este un Wii,de care sunt f multumit!Consola mea favorita este Xbox 360,apoi pe locul 2 PSP-ul si pe 3 Wii-ul.
    Edit:Am uitat sa mentionez ca achizitionarea unui gameboy color si unui gameboy advance sp a dus la cumpararea DS-ului

  5. #85 SP
    Junior Member Taitzei's Avatar
    Istoria mea : In anul 2000-2001 tatal meu achizitionase un TERMINATOR,am jucat pe el mario,power rangers,spiderman,batman am fost foarte multumit la vremea aia,tot in anul ala parca tata a luat de la un vecin un SEGA numai stiu care dar era super tare la vremea aia tin minte ca am ramas uimit.In anul 2004-2005 parintii mei au cumparat primul PC-ram:128,hdd:80 gb iar placa video de 64 mb daca nu ma insel,am jucat pe el crazy taxi,hercules jocul meu preferat la vremea aceea,tarzan si imi aduc aminte ca varul meu mi-a instalat GTA 3 care imi mergea foarte sacadat,la vremea aceea varul meu avea un pc destul de performant-ram:256,hdd:80 gb,placa 128 sau 256 nvidia geforce xxxx.In anul 2006 parintii mei au cumparat un pc mult mai perfromant-ram:512,hdd:120 gb,placa video ati 256-512 numai tin bine minte pe pcul asta am jucat jocuri ca GTA 3 care imi merge foarte bine,san andreas,nfs carbon,mostwanted etc.In anul 2007 parintii mei imi cumparase un PlayStation 2,eram foarte fericit dupa 2 saptamani l-am modat si ma jucam non stop pe el,si acum mai ma joc-god of war 2 care nu l-am terminat ,tenkaichi 3,def jam,fifa street 2 si multe altele.In anul 2008 parintii mei au achizitionat un XBOX 360 din media galaxy am avut de ales dintre XBOX 360 si PS3,insa acum aleg ps3 (are exclusivitati mult mai bune) ,consola mi-a dat rrod dupa 1 an si 6 luni noroc ca aveam 2 ani garantie ,in 2009 la sfarsit prin toamna aveam un xbox nou mi l-a dat la garantie,eram foarte fericit dar numai merge gamepadul de 1-2 luni .Iar in 2010 parintii au cumparat un calculator performant-ram:4 gb,hdd 650 gb,procesor:intel quad core 2.50 ghz,placa video :nvidia gt 220-1 gb,shader 4,si cam asta a fost povestea mea .

  6. #86 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    August 2010.Ma batea de vreo juma' de an gandul sa imi cumpar un calculator performant pentru jocuri.Nici acum nu inteleg de ce am fost dintotdeauna atat de reticent la ideea de consola.Am fost acasa la un prieten priceput in calculatoare,am facut o configuratie care ne'a dus undeva in jurul sumei de 1000 de euro pentru un PC extraordinar.Aveam o gramada de bani,mersesem o vara intreaga la lucru.

    Am iesit afara cu unul dintre cei cu care lucram in depozit,de altfel,un prieten bun.Si a venit vorba de bani: ce o sa faci cu ei? Si,desigur,i'am spus ca aveam de gand sa imi iau un PC performant pentru jocuri de vreo 1000 de euro.La care reactia lui imediat urmatoare a fost: "Ia-ti un XBOX,dobitocule." Am refuzat in continuare,dar a tinut mortis sa ma gandesc macar sa imi cumpar unul.Lucru pe care l'am facut.L'am cumparat,m'am jucat vreo luna,l'am schimbat cu un PS3 Phat alaturi de care am primit si o diferenta,dupa care mi'am cumparat din nou un XBO360,normal).Phat-ul a dat YLOD,asa ca am achizitionat un Slim de 120GB.Slim,pe care de asemenea,doresc sa'l vand in ideea de a-mi cumpara unul cu HDD mai mare.


    Si,dintr-un individ care nici nu si'ar fi pus vreodata problema sa puna mana pe o consola,am ajuns unul care nu se mai dezlipeste de TV decat dupa ore intregi de joc.



    Gaming.Simply love that ****...

  7. #87 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Luuuunga mea istorielol incepe prin 2000 cu celebrele console Terminator(fake-uri, desigur).Ele se stricau foarte repede.La un moment dat am avut vreo 4 stricate din care au rezultat 2 in perfecta stare-noroc ca tata este electrician si se pricepe.Dupa vreo 2-3 ani(2002-2003) am avut tot asa ceva, dar cu tastatura(fake si asta), luata de ziua mea.Prin 2005 am facut cunostinta cu pc-ul pe care il am si acum.
    Abia anul trecut am gasit forumul ConsoleGames in care am descoperit cu adevarat consolele.Ce sa mai...am intrat in site si am vazut frumos aranjate stirile, consolele pe categorii..tot tacamul.In acel moment ma gandeam sa imi iau si eu un pc de vreo 2500 lei doar pt jocuri.Chiar cand cautam site-uri, configuratii am dat de acest loc minunat. Am rasfoit threadurile si am dat de aria Xbox360.Ce sa mai zic..dragoste la prima vederelol.Am inceput repede sa strang bani, faceam calcule cu jocuri, aparitii etc. Peste un timp mi-am luat si eu asa ceva.In prima zi am stat 20 minute deoarece aveam si alte treburi.A fost un chin pt mine sa am xbox si sa nu ma pot bucura din prima zi.Abia a doua zi in vacanta cand parintii erau la lucru am inceput sa ma joc incontinuu.De la ora 12 pana la 4 au venit parintii acasa, iar eu am continuat sesiunea pana seara la 8.Dupa acest timp m-am potolit.Problema vine indata.Eu, fiind plecat mai tot timpul nu am avut timp sa ma bucur de el in totalitate(nu l-am mai deschis de 2 saptamanilol).In aceste circumstante sunt decis sa il schimb cu un psp 3004.Daca Romania ne face o surpriza cu privire la pretul NGP-urilor voi trece mai departe, desigur.
    In acest fel ConsoleGames m-a determinat sa ma lepad de CS 1.6 si Wow si sa ma orientez spre ceva nou si mai incitant.Thx!!!!!

  8. #88 SP
    Member carcru's Avatar
    Am citit printre randuri si m-a,apucat nostalgia,au inceput sa tresara amintiri. Sa incep si eu.
    Prin '97 cu un N64 banuiesc ca toti stiti acele "gaming party-uri",cand se strang vreo 6-7-8 persoane intr-un loc si pierd o noapte intreaga in fata televizorului.Tata facea asta alaturi de cativa prieteni. Inca-mi amintesc , cat au mai rupt MK Trilogy,Mario Kart,Mario Party si Golden eye 007 ( asta mai tarziu ).Eu fiind entuziasmat ma trezeam in fiecare dimineata pe la ora 5 sa ma holbez la televizor.Tata observand ca-mi place si ca nu pot dormi pe motivul asta,mi-a pus pentru prima oara un controller in mana,eram in lumea mea,m-am indragostit din prima,incepeam sa ma culc la ora 00:00 si sa ma trezesc la 5:00 ca sa ma joc alaturi de ei. Pana la urma tata a,achizitionat consola undeva prin '98 , inca-mi amintesc ca era cadou de pasti de la asa zisul "iepuras" dar, eu cum cotrobaiam toata casa am gasit o sacosa cu un N64 in ea si-am innebunit efectiv,eram in extaz,mi-a montat tata consola si m-a lasat in legea mea sa ma joc.
    Mai tarziu tot prin '98 varmiu a primit de la taica-su un Playstation 1 adus de la unguri parca, eram uimit inca-mi amintesc ca am rupt Hercule DEMO , Abe's Odysee,Kurushi (il jucam cu frica la varsta de 4 ani ne era frica sa nu ne calce patratul. ) , Tekken 2 dupa care a urmat Tekken 3. Era o nebunie,asteptam weekend de weekend ca el sa vina la mine sa ne jucam pe n64 , eu la el sa rupem PSX-ul. Nebunia a durat, pe parcurs am inceput sa jucam jocuri ca : Quake 2 , Crash Bandicoot ( cat am iubit jocul asta.) Crash Bash ( am jucat la co-op de-am innebunit cu varmiu.).
    Dupa PSX prin '99 stiu ca un prieten bun de-al tatei a venit cu un sega MegaDrive 2 si mi-a pus in fata Ultimate Mortal Kombat 3 si Sonic , dar pe mine m-a lasat masca UMK3 care aveam sa-l joc foarte mult timp,persoana respectiva avea sa-mi lase o lista cu toate fatalitatile , nu m-am lasat pana nu le-am facut pe toate . Seri de seri se strangeau vecinii la mine si rupeam UMK3 alaturi de ei.
    Pana prin 2002 am trait pe baza unui N64 si a unui PSX,fiind multumit , dar in vara anului 2002,pe timpul vacantei de vara am fost plecat in Germania,la matusa mea , unde aveam sa dobandesc un Playstation 2 neasteptat. Mi l-a adus in camera in care stateam era montat si mi-a zis ca mi l-a inchiriat pe tot restul verii ( mna,la cat de entuziasmat eram chiar am crezut. ). La sfarsit mi-a zis ca playstation-ul va ramane cu mine,efectiv am innebunit abia asteptam sa ajung acasa sa ma laud cu noua mea achizitie. ( aveam 8 ani , ce sa faca un copil la 8 ani. ). Pana in '07 a fost nebunie,ma jucam in continuu pe ps2 , fel de fel de jocuri , tot ce prindeam jucam. Prin '06 mi-am luat primul PC,pentru ca nu mi-am permis unul pt ca toti banii se ducea pe jocuri la console.Oricum PC-ul a fost cumparat mai mult pentru net , ca altceva nu prea foloseam. Dupa ce mi-am achizitionat PC-ul am inceput sa vad pe youtube, diverse video-uri cu nintendo wii, am ramas ceva in genul "O_O" i must have that , pentru ca intre timp devenisem un fan infocat al jocului Legend of Zelda si Nintendo fusese prima consola pe care-am dobandit-o.Simteam ca trebuia sa joc neaparat Twilight Princess. (recent am terminat Ocarina of Time pt a 22-a oara, inca nu ma satur de el.). Dupa multe rugaminti ai mei au cedat si mi-au cumparat wii-ul pe care inca ma joc alaturi de tata desigur jocuri ca : Mario Party 8, Mario Kart , Resident Evil Umbrella chronicles ( el a jucat toate partile,e jocul lui preferat.) , Virtau pro tennis 2009. In prezent, inca incerc sa strang bani pt a-mi achizitiona un Xbox 360/Ps3, ptr ca,cum a zis si tata nu poate lipsi una din astea la noi in casa.

    Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu lunga mea poveste.

  9. #89 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    @carcru Wow, ce parinti ai! Imi doresc sa fie si ai mei asa. La mine in casa consolele sunt considerate dusmanii copiilor Imi amintesc si acum cat m-am rugat de mama sa-mi ia Xbox 360 si ea zicea "nu iti iau ca nu vreau sa te mai vad ca stai ore in fata TV-ului" etc, etc. Si pana la urma mi-a luat Wii, zicea ea ca te tine in miscare si nu stiu ce, pe care l-am dat pentru un PS3. Mwhahaha, take this mom!!! (jks).
    Oricum, zi merci ca ai asemenea parinti. Pe mine nici nu ma lasa la PC in timpul saptamanii, daramite console si mai stiu eu ce, dar asta e alta poveste.
    Have a nice day!
    Laters!

  10. #90 SP
    Member carcru's Avatar
    @quarterpunk Atata timp cat ii "satisfac" cu scoala,luand note bune nu prea au ce-mi reprosa si incearca sa-mi ofere tot ce pot ei. N-ar fi prima oara cand aud asta.

  11. #91 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    @carcru Parintii mei nu sunt niciodata satisfacuti. Ei vor sa auda ceva de genul: "sunt doctor", nu asta nu e de-ajuns. Vor sa auda ceva de genul "sunt presedinte... pe Marte" (jks). Ei vor toate mediile de la 8 in sus, ceea ce eu nu pot. Liceul e greu, asta e.
    Laters!

  12. #92 SP
    Member carcru's Avatar
    N-am la toate peste 8. Dar totusi sunt multumiti,nu pot invata tot.

  13. #93 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Eu am avut media 9.50 si m-am rugat de parinti sa imi ia un xbox360, dar fara succes.Pana la urma am strans bani timp de 1 an si am reusit fara ei.Now, I'm freee!!

  14. #94 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Quote Originally Posted by quarterpunk View Post
    @carcru Parintii mei nu sunt niciodata satisfacuti. Ei vor sa auda ceva de genul: "sunt doctor", nu asta nu e de-ajuns. Vor sa auda ceva de genul "sunt presedinte... pe Marte" (jks). Ei vor toate mediile de la 8 in sus, ceea ce eu nu pot. Liceul e greu, asta e.
    Laters!

    La medie generala sub 8, meriti maxim un "Terminator", sub 7, deja se preteaza un Rambo

  15. #95 SP
    Member daredevil's Avatar
    Ei bine m-am decis sa nu fiu timid si sa povestesc ceva si despre istoria mea,poate ca nu este foarte "bogata",dar eu tot pasionat de cosnsole sunt.
    Ei bine sa incepem cu inceputul,eu nu am fost introdus in gaming de console,ci de un simplu calculator(destul de vechi,if you ask me) de prin 2003-2004 apoi,prin 2006-2007 mi-am luat un ps2,slim,ce sa mai,nu ma mai desparteam de el,apoi prin 2009 m-a interesat un xbox 360,desi prima data am pus ochii pe un PS3,dar am renuntat la idee,in 2010 bineinteles ca mi-am cumparat un xbox 360,insa nu m-a pasionat ideea de xbox 360 slim sau elite,ci doar un xbox 360 arcade amarat,pierdut printre rafturi.Imediat l-am adus acasa,l-am despachetat,dragosteee la prima vedere.Colectia mea de jocuri xbox 360 nu este mare,dar este de ajuns.Apoi in 2011,am cumparat noul "project natal" kinect,bundle-ul cu jocul "kinect adventures"
    Cam asta ar fi,si inca ceva,ma pasioneaza consolele vintage(chiar daca am decat un ps2 ) ba chiar as vrea sa cumpar una.

  16. #96 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu-mi vine sa cred ca nu am postat pana acum in acest thread . mai bine mai tarziu decat niciodata, right .

    prima data cand am luat contact cu fenomenul pe care il numim "jocuri video" a fost, bineintele, pe un PC stravechi de prin '95 cu legendarul "Prince". PC nu era al meu, era al unui prieten de familie, saracul. inainte nu-mi place sa merg la el, nu avea copii asa ca era boring pentru mine (nu uita, aveam prea minunata varsta de 5 ani), insa dupa ce am descoperit "Prince" si "bomberman" mergeam zilnic la el . din pacate a trebui sa astept destul de mult pana sa-mi iau si eu PC, cam vreo 4 ani. dupa ce a venit si "mosul" la mine cu un calculator (asa ii ziceam pe vremea aia) ultimul racnet am inceput sa prind gustul jocurilor (Fifa 98, Fifa 99, Mortal Kombat 2, 3, starcraft, tarzan, hercules etc.). perioada cu pc a durat pana prin 2001-2002

    tatal meu avea o sifonarie la acea vreme si ce s-a gandit el, hai sa cumparam 2 console si 2 tv, facem o camera separata in sifonarie si ne umplem de bani (idee imprumutata de la unchiul sau care avea o sala destul de mare cu arcade-uri si PS1). asa ca achizitionat 2 jocuri PS1 si o groaza de jocuri. dupa cum banuiti clientul No1 eram eu, in fiecare zi faceam turnee de takken, pes si tony hawk. oricum am jucat o groaza de jocuri pe PS1 pana prin 2004. atunci am avut norocul sa ma duc intr-o vacanta in SUA de unde m-am intors cu un Xbox . primea mea consola personala. i loved it. pff... cat timp din viata am pierdut cu xbox-ul Fifa, Halo 1 si 2, Matrix, Godfather, Black, Forza Motorsport etc.

    timpul a trecut si Xbox-ul isi arata varsta, odata cu aparitia noilor console next-gen, am stiut care va fi urmatorul meu vis de indata: Xbox 360. in 2008, de caraciun mai exact, de dimineata sub brad ma astepta un X360. m-am simtit exact ca la 5 ani cand am descoperit "prince" . 3 saptamani am jucat decat FM si marvel ultimate alliance, pana i-am facut o vizita lui donely :">. intre timp am descoperit consolegames.ro si am invatat o groaza de chestii noi si mai ales un pic din cultura de "gamer". asa ca mi-am pus in cap sa trec pe originale, insa ai mei mi-au zis din start ca nu platesc niciun joc si cum dpdv financiar eram la mana lor, asta e. pana la urma, analizand mai ales piata de SH, m-am decis sa trec pe PS3, nu se putea moda si in acest fel eram obligat sa-mi cumpar originale. cea mai buna decizie, pentru ca am reusit sa incerc jocuri fenomenale si am descoperit ceva nou pentru mine, MP.

    anyway in scurta mea istorie de gamer, pot sa recunosc ca m-a influentat destul de mult aceasta comunitate CG.ro si am zis sa dau si eu ceva inapoi, asa ca am inceput sa scriu stiri si sa urmaresc tot ce se petrece in aceasta industrie. sunt un gamer mai atipic, nu am jucat niciodata CS sau starcraft in retea, iar seria mea preferata este Fifa. am terminat destul de multe jocuri, cel putin imo, si regret ca nu am avut un PS2.

  17. #97 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    in fiecare zi faceam turnee de takken tekken
    ...�ți dau eu tot takken.

  18. #98 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...�ți dau eu tot takken.
    sorry chiar imi era frica sa nu gresc vreun cuvant, avand in vedere ora

  19. #99 SP
    Junior Member evok3r's Avatar
    Hai sa imi scriu si eu story-ul care incepe in jurul anilor 2000-2001.Aveam cam 6-7 ani.
    La tatal meu la servici erau pc-uri.Vechi da bune pe vremea aia.Am inceput prin a ma juca Solitaire si Minesweeper(ce ma mai ofticam ca nu puteam sa castig la niciunul
    Cam prin 2002 am primit primul meu pc.Era un Pentium 3(la vremea aceea erau destul de rare prin zona).Avea placa video de 128 care a fost schimbata dupa cativa ani la 256, 40 gb hardul si 512 la ram.Jucam cu tatal meu Medal of Honor Alied Assault ,Return to Castle Wolfenstein, Colin McRae si Call of Duty.Tin minte ca stateam pana noaptea tarziu la MOHAA.
    La scoala prin clasele 3-4 aveam pc-uri in clasa.Jucam Mario,F1 si Volfied. Jocuri adevarate pe vremea aceea
    Prin 2005 am primit de la o fata un ps1.Ea a plecat in italia mil-a dat mie cat timp era plecata.Si pe ala Colin McRae si Daffy Duck(parca asa ii zicea) in prostie.Destule nopti pierdute si pe ala
    In 2007 am schimbat pc-ul cu cel pe care il am si acuma(gt 220 1gb-cumparata recent,hdd 500 gb,ram 2gb) care inca mai e 'in viata' .
    In 2008, dupa ziua mea,avand ceva bani m-am decis sa imi cumpar PSP.Nu mai stiu exact unde am vazut dar mi-a placut din prima.Tin minte ca am umblat tot orasul si am gasit ultima bucata la un asociat altex.De atunci si pana acuma merge fara probleme.Seria God of War m-a tinut ceva timp in fata lui.
    Anul acesta in aprilie am cumparat si un xbox 360 arcade,revizia jasper.De mult timp cautam asa ceva si pana la urma am gasit la un prieten,era ca nou,foarte putin folosit.Si el m-a tinut in fata televizorului ceva timp de cand il am.
    Povestea mea e destul de...recenta ca sa zic asa.Am cativa prieteni prin zona cu console.Deci nu am avut vreo tangenta cu ele decat recent fata de altii care sunt pasionati de mult timp.
    Multumesc ca am avut ocazia sa imi zic si eu 'viata'.La cat mai multe jocuri tuturor si mult succes!

  20. #100 SP
    Member Mythul's Avatar
    Voi incerca sa-mi spun si eu povestea, sau ce-mi mai aduc aminte din ea:

    La fel ca multi dintre voi provin dintr-o familie modesta, dar parintii au avut grija sa am si eu jucariile/gadgeturile ce mi le doream, in functie de posibilitati evident.

    Pana la varsta de 7-8 ani am fost un copil cu jucarii normale...action figures, masinute, Lego mai ales (inca le mai am si sunt mandru de ele), pana cand am primit de ziua mea acea cutie neagra cu 2 manete si casete galbene....TERMINATOR. De atunci mi-am pierdut orice interes fata de alte jucarii, era pur si simplu fascinat de jocurile de pe casete galbene, duck hunt, chip & dale, mario, tnmt....cam atata imi amintesc, a si evident ceva joc japonez cred ca era de batai ce-l jucam cu prietenii de la bloc. Habar nu aveam ce scria in meniu, joc dar gameplayul era incredibil de fun. 3 manete arse. De asemenea era la bunici in Alba-Iulia un fel de birt care avea la intrare 3 jocuri arcade, iar in spate barul cu tarie/bere....aproape zilnic mergeam acolo, bunicu' la o bere, eu la street fighter 2, nu cred ca cei din generatia actuala pot intelege cat de fun era sa apesi pe acele manete, sa tragi de ele, functionau cu fise...era incredibil !

    Din lipsa de buget o data ce s-a stricat terminatorul am luat si eu pauza. Am sarit direct la PC.....a PC-ul drogul suprem. Cat mi l-am dorit, aveam un unchi ce terminase calculatoarele si avea un pc 4x86 cred cu Caveman, Lion King, Descent....WOW de abia asteptam sa merg la ei, mai ales pentru Lion KIng, Hercule apoi jocuri care si astazi au farmec.

    Am primit PC-ul intr-un final cu jocul Dune 2000. Era WOOOOW ... avea cinematic cutscenes, voice acting, strategie 2D, am jucat sute de ore DUne 2000, eram converit la genul RTS pe viata ! A urmat perioada salilor de jocuri: Tekken si Donkey KOng country mi-au ramas in memorie, mai ales Donkey Kong Country....pacat ca nu am apucat sa le termin, sala era ff mica si erau multi clienti fideli ce stateau cu orele, uneori fffff greu prindeai loc si sa te uiti. Din lipsa de fonduri am pierdut orice contact cu lumea consolelor. Eram in perioada PC. Am dat de SC Brood War la o sala de jocuri.....wow eram indragostit. Am jucat SC sute de ore, evident BGH cu fara rush 20 min, asa jucam la varsta respectiva, 12-14 ani cred.

    Apoi a urmat Heroes 3, Diablo 2...nici nu mai are rost sa zic cat de mult le-am iubit. Warcraf 3 a fost primul meu joc original, eram atat de obsedat de el incat la 21:45 eu ma logam pe net (dial-up) sa nu cumva sa raman pe dinafara. Ce vremuri, sute de jocuri jucate, clan wars...din pacate la sfarsitul clasei a 9-a doar warcraft 3 stiam . Am mai avut contacte ocazionale cu PS1 sau PS2 , de obicei la colegii mai instariti cand mergeam la ei. Imi era si frica sa ma joc pe el ca nu cumva sa le stric maneta sau ceva. Consolele mi se pareau ultra-high-tech-expensive gadget. Cum nu prea stiam pe nimeni cu console am ramas PC gamer.

    Timpul trecea, iar o data cu clasa a 10-a m-am 'retras' din Warcraft 3 scene si am trecut pe fete . Clar fetele reprezinta moartea gamerului. Din a 10-a pana in anul 3 de facultate nu am mai pus mana pe un joc, ma refer sa-l joc calumea/termin. Ce mai jucam Hidden object games cu prietena, pe telefonul mobil si cam atat. Zero upgrades la PC. In 2009 am achizitionat un laptop high-end pentru facultate. Astfel vechiul meu PC a fost scos din cablu si pus la odihna. A urmat o scurta perioada neagra de 4 luni, perioada in care am fost WOW gamer joc ce mi-a consumat absolut tot timpul liber ! Sincer a fost genial, server genial, am inteles si eu ce inseamna multiplayer la cel mai inalt nivel ! Pacat ca a afectat celelalte domenii, gagicile si cariera. Adevarul e ca WOW nu poti juca casual, cel putin eu nu pot. Cont vandut...perioada over (100% nu voi cumpara 4 jocuri sa ma apuc iar).

    Am avut pentru o saptamana un xbox 360 imprumutat, dar nu prea m-a atras. La 22 ani sa joci single player mi se parea monoton. Apoi in 2010 a aparut SC2, l-am luat la pret full la lansare. Joc foarte reusit dar parca nu era the same, evident sc l-am vazut cu ochii unui pusti de 12-13 ani si mi se parea the greatest **** ever!. Dar l-am jucat constant. Recent am gasit un wii la un pret obscen de mic si l-am luat fara sa stau pe ganduri. Si mi se pare super fun, mai ales de jucat in 2. E consola perfecta pt old school, arcade, platformer.....amintirile copilarie. Si acum suntem in 2011...va aparea diablo 3, probabil si pe consola....dar parca pretul de 250/450 lei pt normal/collectors cat va fi ma tine deoparte.

    Multumesc pentru citit !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 8 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-02-2020, 17:09
  2. Replies: 23 Last Post: 03-08-2019, 08:32
  3. Replies: 29 Last Post: 18-01-2016, 20:28
  4. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  5. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts