Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Colectii si colectionari

  1. #1 SP
    Senior Member ilie11's Avatar

    Post Colectii si colectionari

    Sub deviza 'a collection a day keeps the doctor away' ma gandeam sa deschid un thread in care sa va arat(nu ca majoritatea nu stiau deja)
    cum arata o colectie de retro gaming impresionanta.
    1)John Hancock.Articol interesant aici
    Prezentare a colectiei:

    2)Syd Bolton.Articol interesant aici
    Prezentare a colectiei:

    3)Pete Dorr.Articol interesant pe site-ul lui
    Prezentare a colectiei:


    Va urma...
    Attached Images Attached Images huge-retro-games-collection.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    4)Ce are tipul acesta aici e deja prea mult


    ---------- Post added 09-05-2014 at 16:59 ----------

    5) Michael Thomasson care de altfel detine si premiul Guinness pentru ce mai mare colectie.Articol aici
    O scurta prezentare:

  3. #3 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    6)GamerLogic

    Nu stiu voi cum sunteti dar eu cand vad cate un videoclip de prezentare a unei colectii zau daca nu imi vine sa imi cumpar ceva

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ale mele au fost online - insa le-am dat jos cand m-am certat cu aia de la youtube pentru ca mi-au scos clipul pe care l-am facut pentru unboxing la Uncharted 3 cu 2-3 saptamani inainte de lansarea oficiala desi am depus contestatie si am prezentat si acte de provenienta (imi pare rau ca nu mai stiu cine mi-a scanat factura pe consolegames pentru a-i multumi). Insa mai sunt poze pe forum trebuie sa fac un major update cand oi avea timp pentru ca ma apropii cu pasi repezi de 5000 titluri (unice) si peste 100 console (nu stiu cate insa sunt unice )

  5. #5 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Oricum toata lumea stie ca esti nr 1 in RO dar ar fi binevenit un video cu tot ce detii in materie de jocuri/console

  6. #6 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    ^chiar si figurine.

  7. #7 SP
    Junior Member rero's Avatar
    Pe cand si la noi asa ceva, magazin dedicat, Edmonton, Canada.

    _20.jpg _21.jpg _22.jpg _23.jpg _24.jpg _25.jpg_26.jpg

  8. #8 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Curand, cand se hotaraste darkone sa-si deschida odata muzeul

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    :d ... Astept sa castig la loto ... din pacate uit mereu sa joc

  10. #10 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    am vazut eu bine, vand nes cu 250 de dolari?

  11. #11 SP
    Junior Member rero's Avatar
    Da, 250 dolari.

  12. #12 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    am nes de vanzare cu 200 de dolari

  13. #13 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    cu 20 de jocuri,etc...dar tot nu se justifica.Poate o fi vreun Stadium Events printre jocuri

  14. #14 SP
    Junior Member rero's Avatar
    Piata de acolo este foarte activa, sunt multi colectionari si de aici preturile mari.

  15. #15 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Daca nu ma insel un NES in state (pret de magazin) e undeva pe la 50 $ - cu cele 3-4 accesorii extra (zapper, game genie and console cleaner) probabil ca valoreaza 60-70 si apoi jocurile 10 $/bucata (pret de magazin).

    In Romania un set similar se vinde probabil la 100 $ datorita faptului ca NES'ul este ieftin (nu da nimeni mai mult de 50, hai sa exagerez 100 ron pe o consola cu controlere, zapper etc). Iar jocurile (daca sunt cat de cat interesante si se vand la bundle probabil ca se duc spre 2-300 ron)

    Din fericire in US se gasesc jocuri peste tot, iar concurenta intre shop-uri este foarte acerba (sunt extrem de multe clipuri pe youtube care exemplifica) pe langa faptul asta ei mai au si fleea markets si garage sales, unde jocurile pot fi gasite in intervalul 50 centi si 2-3 dolari (mult mai avantajos decat in RO, chiar si la pret de super bundle). Eu nu cred ca am cumparat vreodata un joc de NES sub 10 ron si slava domnului am cumparat jocuri NES cand lumea nu cumpara jocuri NES si piata era cat de cat saturata.

    Din pacate in ziua de azi, cel mai infect joc se vinde undeva la 20-30 ron indiferent de starea in care se afla, datorita faptului ca din ce in ce mai mult colectioneaza jocuri (chiar si in Romania). Tin minte prin 2005-2006 (cand m-am apucat eu) era extrem de greu sa ai un dialog cu cineva care sa colectioneze, putinii oameni de atunci (Ninushu, Tenman, Raf, Paraipan si inca alti vreo 2-3) deci lista era minuscula.

    Acum sunt foarte multi care alearga dupa jocuri, unii doar ca sa le re-vanda la pret mai mare, altii colectioneaza doar anumite genuri sau anumite platforme.

    Din pacate in tarisoara noastra nu prea exista jocuri, cam tot ce gasim pe aici sunt importuri (pentru ca realist vobind) foarte putne jocuri au fost aduse oficial (cred ca inca am pe acasa niste flyere cu oferta din xtrem pc - imi scapa firma care aducea) o sa incerc sa caut si sa pun niste poze (preturile erau URIASE pentru salariile din Romania din acele vremuri).

    Oricum e bine ca lumea e interesata - un pas inainte in acest sens, din pacate pentru mine cel putin e foarte greu sa gasesc jocuri pe care sa nu le am, de aceea m-am orientat catre platforme mai obscure, sau noi (gen PS3, PSP, Vita sau NDS). Ca un exemplu acum 2 saptamani am fost in Dresda (Germania) la un flea market - am venit acasa cu o sacosa de jocuri (peste 30 titluri) pe platforme GB, GBA, NDS, PSP, N64, SNES si Gamecube- pretul platit a fost european de magazin (doar 1-2 exceptii) pentru ca vendorii erau "shop" uri si nu persoane fizice, insa eu am fost multumit ca mi-am imbunatatit colectia cu niste jocuri pe care altfel ar fi trebuit sa le comand de pe e-bay (lucru pe care il evit cu orice pret).

    BTW: pretul e in dolari canadieni (mai putin decat dolari americani) iar este "known" ca in Canada preturile sunt mai mari decat in US (tocmai datorita diferentei intre currency)

  16. #16 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Datorita faptului ca tot mai multi sunt interesati au crescut preturile si speculantii.Am vazut si eu ca un joc de 2,3 USD se vinde la noi cu 35 lei si mai cer si transport 10-15 lei
    Eu am fost prin Bucuresti la un 'targ' de vechituri' si sa stiti ca se gasesc si jocuri cu preturi bune,dar trebuie sa cauti bine ca 'indienii' aia nu au grija deloc de ele si multi nu stiu ce vand.Ca exemplu,vreo 6 jocuri de PS2 20 lei,majoritatea complete.Jocuri DS la 7 lei buc,loose.Nintendo DS Phat bun,25 lei..etc
    Problema e cu cei ce stiu ce vand,fac specula si din cauza asta nu mai gasim nimic in RO la pret convenabil.
    Asa ca,pana sa ajung eu sa am o colectie interesanta probabil o sa fiu pensionar

  17. #17 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Speechless:
    Attached Images Attached Images 1_vgc_original_2_large.jpg 1_vgc_original_3_large.jpg 1_vgc_original_4_large.jpg 1_vgc_original_5_large.jpg 1_vgc_original_7_large.jpg

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Aproximez eu ca in poza sunt intre 5000 - 9000 jocuri (20-30 rafturi X 2-300 jocuri pe raft + ~ 1000 pe jos) insa unele poze se repeta (din alt unghi) si mi se pare ca unele poze sunt facute la intervale diferite de timp (alt setup) al camerei.

  19. #19 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu stiu cati de aici urmaresc asa ceva, dar merita vazut la o ceasca de cafea . Misto canalul.

  20. #20 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Si inca ceva care merita urmarit
    Donalduck21 - Collection Hardware NES

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Comic Book Rooms si Colectii By OakeS in forum Carti si Comics
    Replies: 12 Last Post: 19-07-2022, 09:53
  2. Colectii Pokemon By rares445 in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 27-05-2019, 21:16
  3. Colectionari de steelbook-uri PS4 By dark18 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 07-03-2017, 13:18
  4. Colectii jocuri retro By Templier in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 27-06-2012, 19:07
  5. Pentru colectionari donez reviste DC univers By steauacroitoru in forum Console Club
    Replies: 43 Last Post: 02-12-2008, 02:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts