Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: Review: Best PS1 & PS2 Games

  1. #1 SP
    Member EvilG's Avatar

    Review: Best PS1 & PS2 Games

    Sa nu mai fie un thread mort PS1 si 2 asa ca am decis sa fac un thread cu un "Top 3 PS1 & PS2 Games" cu un mic review la fiecare joc de pe ambele console. Incep eu cu jocurile de cand eram "kinder" de pe platforma PS1.

    1. In Cold Blood - 9.50/10 - e un "espionage puzzle game" actiunea jocului plasandu-se in viitorul apropiat cu puzzle-uri destul de grele unde trebuie sa gandesti fiecare miscare. Ca si grafica jocului arata foarte bine avand in vedere consola PS1. Dialoguri cat si story-line-ul e ok. Eu unul recomand acest joc celor care le plac astfel de jocuri.

    2. Oddworld: Abe's Oddysee - 9/10 - la fel e un joc cu puzzle-uri. Arata de asemnea foarte bine. Iar caracterul din acest joc presupun ca toata lumea il cunoaste (din clipul Music Instructor- Get Freaky). Actiunea jocului la fel e plasata in viitor cu Abe's incercand sa isi salveze specia care e luata in sclavie. Jocul si acuma imi face placere sa il joc. Seria a continuat pe xbox

    3. X-Men: Mutant Academy II - 8/10 - e un fighting game, care arata foarte bine, sunt toate personajele din seria X-Men (plus daca termini jocul cu toate caracterele ai personaje ascunse .....un ex. Spider-Man ) jocul arata foarte bine cu multe combo-uri fiecare caracter cu prorpriul lui stil de bataie si special abilities. E un joc reusit.

    Cam astea sunt top 3 jocurile care mi-au palcut pe PS1 (ar mai fi dar ma rezum doar la un top 3)
    Acuma la consola PS2. Sunt foarte multe titluri ff multa lume ar putea veni cu ideii si un mic review zic eu ca poate mai sunt gameri care inca se joaca pe consola asta si nu strica sa scrie o mica parere despre un anumit joc care i-a placut (nu gamespot pt ca stim ca unele sunt chiar reusite si au rating mic) parerea gamerilor romani.
    Incep tot eu

    1. Evident Prince Of Persia - toata seria - 9.50/10 - mi se pare un joc foarte reusit, din punctul meu de vedere e primul joc care a adus foarte multe elemente noi in lumea gameing-ului (un mic exemplu: cum omoara monstrii mari urcandu-se pe ei - element luat dupaia de catre GOW si alte jocuri). Story-line-ul e foarte reusit nu e repetitiv si toata seria se leaga inclusiv game-play-ul e extraordinar. Avand elemente de suspans, nervi, dragoste etc etc. Jocul asta are tot ce ii trebuie. Eu recomand cu cea mai mare palcere (pt mine va fi "za best game ever" )

    2. Gow - 1 si 2 - 9/10- grafica foarte buna, gameplay foarte bun, si story-line reusit. Cred ca toata lumea stie acest joc deci nu prea cred ca mai are rost sa spun multe despre el. Asa ca trec mai departe (care vreti sa completati go ahead laudat-il )

    3. Project Zero - toata seria - 9/10 - e un survival horror. Singura chestie care il diferentiaza de alte jocuri e faptul ca nu ai arme sau alte chestii in genul, nici monstri. Doar o simpla fata care se lupta contra fantomelor (foarteeee bine realizate si foarte scary) cu un simplu aparat de fotografiat. Are foarte multe puzzel-uri si cazuri de rezolvat e destul de greu. Acest joc il recomand noaptea si cu un volum destul de tare la televizor sau boxe incat sa poti simti jocul. Toata seria e impecabila ca si story-line si grafica.

    Well cam astea sunt jocurile care mi-au placut cel mai mult pe aceste console. Astept si de la voi sa vedem parerile opiniile si top-urile voastre off all time PS1 & PS2 games.

  2. #2 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    PS1:

    1. Tekken 3 - Pur si simplu cred ca a fost jocul care mi-a mancat ani din viata! La dublu, evident!
    2. MGS - Cred ca nu mai are nevoie jocul de nici o introducere... One of the best games ever!
    3. Seria RE (RE, RE2 si RE3: Nemesis) RE4 pe PS2 e parfum pe langa cat de grele sunt astea 3 pe PS1...

    PS2:

    1. SOTC + ICO - Best 2 games I ever played... Pe toate platformele!
    2. RE4 - 56 de ore bagate in el spun destule...
    3. God of War 1 - Masterpiece! L-am terminat cap-coada intr-o zi! N-am putut efectiv sa-l las din mana, cu toate ca a doua zi a trebuit sa merg la job. Cand l-am jucat, am simtit ceva de nedescris. Nu ma mai simtisem asa bine jucandu-ma de nu stiu cand. Un joc care mi-a re-deschis apetitul pentru jocuri... Mi-a adus aminte de timpurile cand tineam PS1 aprins cu saptamanile pana terminam un joc, din cauza ca nu aveam memory card, si nici nu se gaseau.

    PS: EvilG, cred ca iau si consola sa-ti dau o bataitza mica la Teken in timp ce consoartele fac plaja... Daca te tine, evident!

  3. #3 SP
    Member EvilG's Avatar
    @ DonAdryan hehe numai asa o sa auzi "edy gordon wins" imi iau si PSP-ul sa te fac putin si la un joculet (Ape Escape 2 merge la dublu pe acelasi psp )

  4. #4 SP
    Member cj_quest's Avatar
    La mine e un pic altfel, poate si datorita faptului ca abia la inceputul anului mi-am luat ps2-ul. Asa -ca:
    1. Tekken 5 - Mi se pare cel mai bun joc fight jucat vreodata de mine, iar la dublu e sublim.
    2. Burnout 3 - Cel mai bun joc auto, in stilul pur al tineretului american. "Elibereaza-ti soseaua si fii primul!"
    3. Smashcourt Tennis Pro Tournament 2 - cel mai bun simulator de tenis din cate am incercat.
    Bineteles ca mai sunt o droaie de jocuri pe care le-am jucat si mi-au placut macar un pic printre care amintesc: Cold Winter - un shooter cu un story foarte bun, 007 Everything or nothing- Misiuni interesante pana nu am mai trecut de una si nu am mai jucat si binenteles cel mai bun joc dupa parerea mea din seria NFS, Most Wanted. Daca ar fi avut si Net Play il votam ca jocul nr.1.
    Quest out!

  5. #5 SP
    Member drati71's Avatar
    Hai sa trec si eu preferatele mele la categoria PS1 pe care, normal, le cred cele mai bune(toate) si care mi-au marcat o perioada din viata. La PS2 sunt foarte multe jocuri si nu vreau sa le insir acum, deobicei continuari la cele din categoria PS1, plus multe altele. Aceste jocuri nu au nevoie de nici un comentariu deoarece la vremea lor au fost magnifice, eu petrecand ore in sir, zile intregi in fata televizorului cu gamepadul in mana.
    PS1:
    Tomb Raider 1, 2, 3, 4, 5.
    Syphon Filter 1, 2, 3.
    Medal of Honor 1, 2.
    Resident Evil 1, 2, 3.
    James Bond 007 (tot ce a aparut)
    Dracula 1, 2.
    Louvre - The Final Course
    Amerzone - The Explorers Legacy
    Metal Gear Solid 1
    Driver 1, 2.
    Fifa&Uefa

  6. #6 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Nu stie vre-unu din voi un joc gen GoW pentru PS1 ?

  7. #7 SP
    Member EvilG's Avatar
    @Uziwood - GOW duce putin spre Castlevania, foarte putin cu Medievil la sarituri si puzzel-uri incearca Tomb Rider si combo-uri faine inceaerca Wu-Tang: Taste The Pain. Toate de pe PS1

  8. #8 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Castlevania nu imi place, o sa incerc Medievil si Wu-tang. Merci!

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Castlevania rulez man pe PS1, vezi ca e available 4 download pe PSN...

  10. #10 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Singurul joc de PS1 pe care l-am terminat (chiar aseara ) este Metal Gear Solid. Desi e un joc de acum 10 ani l-as rejuca in detrimentul multor jocuri de PS3. Am mai jucat de PS1 Syphone Filter 1, care mi-a lasat o impresie buna dar nu l-am terminat deoarece era emulat pe PSP si am dat PSP-ul la vreamea respectiva.

    Pt PS2 enumar jocurile pe care le-am terminat in ordinea in care mi-au placut cel mai mult: Mafia, Tomb Raider Anniversary, Prince of Persia 1, Prince of Persia 3, God of War 2, God of War 1, Tomb Raider Legend, Killzone, Prince of Persia 2, GTA 3. Momentan joc Metal Gear Solid 2.

  11. #11 SP
    Member cloud's Avatar
    PS1:
    - Final Fantasy-urile care le-am jucat adica 7.
    - MGS superjoc
    - Gran Turismo

    PS2:
    - MGS-urile desi mai slabute ca story (mai s-au parut clone si destul de superficiale, doar grafica imbunatatita).
    - God of War 1&2
    - FF-urile
    - Gran Turismo 3 & 4
    - Resident Evil 4
    - DMC-urile poate mai putin 2 care nu prea m-a entuziasmat

  12. #12 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    PS1:1.Gran Turismo 2-am ajuns sa cumpar aproape toate masinile(tin minte ca cea mai buna era Suzuki Escudo parca);
    2.Tekken 3;(nu are nevoie de decriere)
    3.Seria Crash Bandicoot(nu o sa uit niciodata cat am putut sa ma distrez la jocul asta.

  13. #13 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Gata si cu Metal Gear Solid 2. Mai slab ca primu, fiind oarecum copiat dp primul joc din serie (la sfarsitul jocului ni se explica si de ce). Asa cum a spus si cloud doar grafica pare imbunatatita. Oricum e un joc solid, care depaseste cu mult ca si gameplay si ca story alte jocuri care le-am jucat pe ps2, asa ca ii voi acorda locul 2 la mine in top jocuri de PS2.

    PS2: Mafia, Metal Gear Solid 2, Tomb Raider Anniversary, Prince of Persia 1, Prince of Persia 3, God of War 2, God of War 1, Tomb Raider Legend, Killzone, Prince of Persia 2, GTA 3.

    PS1: Metal Gear Solid

  14. #14 SP
    Member sepet's Avatar
    Ps2 -> God of war 1,2
    -Shadow of the colossus
    -Resident evil 4
    -Black
    -Devil may cry3 : Dante's awakening
    -Burnout revenge
    -Nfs MW
    -Monkey Island 4
    -Grand Turismo
    Am jucat si alte jocuri,afara de cele mentionate,dar cele scrise mai sus m-au tinut cel mai mult departe de centrul orasului,de prieteni,de prietena ,de frigider si restul lumii .
    P.s :le-am dat si note

  15. #15 SP
    Junior Member pheidippides's Avatar
    Pe PS2:
    1. God of war (pentru ca n-am crezut ca un spartan poate sa-mi devina asa simpatic
    2. Black (grafica buna)
    3. Seriile Ratchet si Jak (am reusit sa ma relaxexe si sa ma binedispuna mai mereu)

  16. #16 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Topul meu, incontestabil pentru PS1:

    1. Metal Gear Solid - practic cel mai tare joc de PS One (si asta nu o afirm doar eu)
    2. Seria Final Fantasy, adica 7,8 si 9 - nu pot sa ma decid care si cum pentru ca toate au fost super bestiale, au facut parte din mine ca sa zic asa. Good old memories
    3. Seria Resident Evil
    4. Dino Crisis 1 si 2
    5. Chrono Cross
    6. Quake 2 - good old multiplayer, oh my days!!
    7. Vagrant Story - omg what a game that was...
    si lista poate continua cu multe alte super titluri pe care insa nu mi le mai amintesc acum.

    Cheers!

  17. #17 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by Junnkie View Post

    7. Vagrant Story - omg what a game that was...

    Cheers!
    OMG! That's soo true! Si acuma l-as mai juca daca l-as mai avea...

  18. #18 SP
    Junior Member vassy's Avatar
    PS1: - Silent Hill
    - Alone in the dark:The New Nightmare
    - Resident Evil 2


    PS2: - Resident evil 4
    - God of War
    - God of War 2


  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    �și mai aduce cineva aminte de jocul Project Horned Owl - pろjえct ホrねd オwl!? :)



    ...doamne c�t l-am jucat!

    Muzică nota ZC
    Animație nota ZC
    Story-line nota ZC
    Grafică nota ZC

    ...nu știu de ce dar...mereu c�nd mă joc orice joc din seria Armored Core mă apucă nostalgia și mă g�ndesc la Project Horned Owl! Pentru mine...jocul Project Horned Owl este ca un fel de Soul Blade �n seria Soul :)

    Oricum! noul Armode Core



    ...trezește multe amintiri plăcute! Și dacă e ce cred eu...�nseamnă ca da...Project Horned Owl este tăticul seriei Armored Core. Deabea aștept jocul!

    Hit Hard and Fast! - ヒt ハrd あんd ファst!

    *p.s....mare păcat că n-au făcut un anime după joc...(măcar de 12 episoade)...

  20. #20 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    PS1:-Parasite eve 1 si 2
    -Silent Hill
    -Tekken

    PS2:-God of war 2
    -God of war 1
    -Mercenaries

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Best Games of the PS2 By tsuby in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 43 Last Post: 30-07-2013, 06:56
  2. Replies: 0 Last Post: 19-01-2013, 23:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts